Автор Тема: On30 - мащаб О на междурелсие НО  (Прочетена 12092 пъти)

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Bachmann On30 мащаб
« Отговор #15 -: 03 Юли 2010, 12:18:43 »
Тая джаджа реално би ми била нужна, ако реша да го пусна по нормални НО релси, примерно Пико, като искам да не върви в затворен loop, ами да обръща, тъй ли? Добро решение... алтернативата е да му накупя от стандартните Бахмански E-Z reversible релси, ама пък за тях захранване отделно не виждам да се продава. Та май наистина ще опра до тоя контролер. Благодаря за отговора и компетентното инфо!

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Bachmann On30 мащаб
« Отговор #16 -: 03 Юли 2010, 12:53:07 »
Ако трамвая ти е аналогов и искаш да го караш по релси на ПИКО,
можеш да го управляваш с най обикновен трансформатор (траф).
Ако искаш да се движи по отворено трасе и като стигне края
да сменя посоката си на движение, това може да се направи и без такъв скъп контролер...

Дай точна информация, какво искаш да постигнеш и ще се намери най-удачното решение.  :good:

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Bachmann On30 мащаб
« Отговор #17 -: 03 Юли 2010, 13:04:50 »
bategojko, да, трамвайчето явно е аналогово, и целта на цялата тая тема беше да разбера дали мога да го карам по нормални НО релси. След като няколко хора вече потвърдиха, че не би трябвало да има проблем с това, а optron пусна линка с контролера, се зачудих именно дали няма начин - щом така или иначе няма да го карам по предвидените Бахмански НО релси - да го пусна с отворено трасе и връщане от края примерно по ПИКО релси. От твоите думи разбирам, че и това не би трябвало да е толкова сложно... което може само да ме радва :drinks:

Още веднъж - доста съм нов в моделизма, поради което и задавам може би глупави въпроси. Извинявайте, ако съм досаден, но благодаря много на всички, които ми дадоха инфо!!

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Bachmann On30 мащаб
« Отговор #18 -: 03 Юли 2010, 13:15:04 »
Щом си купиш трамвайчето, го донеси на някоя от срещите в клуба.
Там ще можем да го изпробваме върху линии ПИКО с аналогово управление.
Ако всичко е наред, лесно ще се направи и схемата за обръщането на посоката на движението.  :yes:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Bachmann On30 мащаб
« Отговор #19 -: 03 Юли 2010, 18:05:14 »
Има и готови електронни блокчета които го превключват назад/напред щом стигне крайна точка - ние ги ползваме за тъй наречените пенделни влакове. Продават се от "нашите" фирми за влакове ... имаги и в Ибея.
Включването им е лесно и всеки що годе запознат с начална електротехника се справя без проблем.

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Bachmann On30 мащаб
« Отговор #20 -: 03 Юли 2010, 18:39:50 »
Обръщащите релси май си вървят с този контролер - те самите нямат електроника в себе си.
Дадох контролера за пример, ясно е, че може да му се намери или направи дубликат. Занимавам се с електроника, може да помогна. Ма баш по време на сесията няма да е, седнал съм да уча.  :unsure:
Между другото намерих трамвая в Обединеното кралство - 47 паунда.

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Bachmann On30 мащаб
« Отговор #21 -: 03 Юли 2010, 19:46:04 »
Още веднъж мерси на всички за инфото. Като пристигне тук, ще му мисля релси, превключватели, обръщалки и т.н. Но ме успокоява мисълта, че ще върви на НО релси, т.е. винаги ще се намери решение ;)

optron: Аз търся конкретно артикул 25155, в Hershey's разцветката, а него го има на много малко места, в Европа не видях някъде наличност. Та от US of A ще е явно.

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Bachmann On30 мащаб
« Отговор #22 -: 04 Юли 2010, 14:27:59 »
25155 не го откривам в сайта на Бахман. Сигурен ли си в номера? Къде го има?

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Bachmann On30 мащаб
« Отговор #23 -: 04 Юли 2010, 18:14:38 »
Ето го; на сайта на Bachmann го няма, тъй като не го правят вече, бил е някакъв спешъл/ collector's edition и вече не се произвежда. По американските онлайн магазини обаче все още се намира - трудно, но не и невъзможно. Иначе в момента се правят само вариантите United Traction и коледния, като последният ми е една идея по-натруфен от нужното. Hershey's е точно със цветовата схема на трамваите от град Хърши от 20те години на миналия век, а на мен ми допада тяхната история, тъй че изборът не беше труден.

Ето различните изпълнения за сравнение:


« Последна редакция: 04 Юли 2010, 18:43:15 от MetroiD »

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Bachmann On30 мащаб
« Отговор #24 -: 05 Юли 2010, 15:00:04 »
Ясно, затова не съм го намерил значи.
Ами като пристигне трамваят и не можеш да се ориентираш какво да го правиш, обаждай се, ще го мъдрим ... :good:

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Bachmann On30 мащаб
« Отговор #25 -: 22 Юли 2010, 20:26:03 »
Доставката от почти другия край на света (Калифорния) отне тъкмо две седмици и днес трамваят вече е на софийска почва!!!  ;D

Оказва се, че Spectrum класата на Bachmann напълно отговаря на очакванията. Трамвайчето определено е детайлен и изпипан модел, с вътрешно осветление и светещ фар в посоката на движение. Най-хубавото - движи си по НО релси без никакви проблеми, както си пролича след test drive-a при Жоро (за което страшно много благодарим и двамата с Ася!) Благодаря и на всички, които писаха в темата, за помощта и информацията, особено на Пламен, както и на optron - не съм сигурен дали с теб се запознахме на някоя от сбирките, но имам да те черпя кебапчета!!! :drinks:
« Последна редакция: 22 Юли 2010, 20:43:17 от MetroiD »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Bachmann On30 - мащаб О на междурелсие НО
« Отговор #26 -: 23 Юли 2010, 10:04:44 »
Направи му снимки поне и пусни да видим  :yes:

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Bachmann On30 мащаб
« Отговор #27 -: 23 Юли 2010, 10:48:54 »
Цитат на: MetroiD link=topic=2546.msg44579#msg44579 date=1279819563
optron - не съм сигурен дали с теб се запознахме на някоя от сбирките, но имам да те черпя кебапчета!!! :drinks:
Не, аз в събота съм на друга сбирка, но то не пречи да се запознаем през другите дни. Сега не съм в София, но септември месец ще се появя. :)
Приятни занимания с трамвая!  :good:
ПП: И аз чакам снимки ...  :on_the_quiet:

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:On30 - мащаб О на междурелсие НО
« Отговор #28 -: 31 Юли 2010, 14:14:14 »
Попромених заглавието на темата, за да можем тук да дискутираме принципно On30, а не само фирмата Bachmann или конкретния модел на трамвайчето.

След много ровичкане се убедих, че като се абстрахираме от Bachmann, има много малко други производители, които предлагат готови модели точно в този мащаб. Въпреки това, On30 се оказва един от най-бързо развиващите се подвидове на общото ни хоби - поради леснодостъпността, предлагана от НО релсите, комбинирана с детайлността на модели в мащаб О. Затова и повечето On30 моделисти предпочитат сами да строят моделите си с подръчни материали.

Основната част от моделите и диорамите в On30 са на миньорски или дърводобивни железници-теснолинейки, а това не предполага особено широк набор от автентични локомотиви и композиции. За сметка на това, някои от тях са си направо легендарни, тъй че вариантите за изпълнение на един и същи локомотив по нищо не отстъпват на възможните опции, примерно в НО. Що се отнася до трамвая - нашият кафевушко тип Birney наистина отговаря на първообраза си - подобни теснолинейни трамваи навремето е имало както в град Хърши, така и в град Олбъни.

Може да не е 100% реалистично, но аз лично виждам огромен потенциал за traction diorama, използваща On30 - трамваи в О, които да се движат на НО. Единственият проблем е, че предпочитам да използвам готови модели, а трамваите и в О са малко, да не говорим за On30...

Обратно на темата с нашия нов любимец - ще го наснимам и ще пусна снимки, обещавам - но няма да е скоро. Най-вероятно към края на август ;)

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:On30 - мащаб О на междурелсие НО
« Отговор #29 -: 19 Август 2010, 03:45:17 »
Я честно си кажете, такъв щурак досега виждали ли сте ;D



Rio Grande Southern Motor Car #1 - eстествено, в On30. Колкото шантав, толкова и съвсем реалистичен. По-детайлно инфо за него (макар и в друг мащаб) - ей тук; а на живо - скоро. :dance1: