...dispatcher...Все пак най-харесваните модели, било то на сгради или подвижен състав, се харесват и на моделисти, и на обикновенни зрители, именно защото максимално се приближават до действителните си прототипи. Поне така е по света (пък и дори у нас с едно/две изключения).
Ако няма грам реализъм, просто щяхме да си купуваме моделите от "Детмаг", а не по католози на производители. Дори дървените играчки имат поне форма която да е разпознаваема , това камионче ли е, или каручка - тоест дори и играчките се стремят да имат някакъв реализъм, най-малкото да изпълнят основната си функция при игра с тях, а именно запознаят макар и с модел, подрастващият палавник, как изглеждат предметите с които ще се запознава постепенно в живота.
Липсата на реализъм , би довело да караме по релсите пътнически самолети с крила и неприбираме колесници...така де какво от това че не е реално (?) важното е да кефят някого.
Който не вярва нека сравни тук някой теми с макети от колеги с други теми в този форум - просто да им прочете темите, види оценките, критиките и хвалебствията и ще разбере доколко реализма има почва в нашият моделизъм и до колко не!
Съгласен съм със Спас - защо при допускането на достатъчно условности и помощни мащаби в нашето хоби, изведнъж се вадят разни "точни" мерки?
Пък после "не ти е верен камуфлажа !

".

Може да се допускат вагони в 1/ 100 (старо) или в 1/93,5 (новият спомагателен мащаб на Роко) , но видите ли , бариерата била дебела като бетонен стълб.

Дебелина от 3/4 мм би имало смисъл за стени които пресъздават дълбочината на дограмата при сграда от дялан камък например.
В крайна сметка, не е важно дали е точно, а как изглежда в очите на наблюдаващия го човек, каква визия създава - тоест независимо от какво и как точно е изработено, важното е, че на пръв поглед "лъже" човешкото око и съответно възприятието от мозъка и всеки нормален човек импулсивно възкликва "Ама то много истинско стои!!!!"
Виж за мястото има основание - Спасе, щом като (и е съвсем логично) става въпрос и за цена, не е лошо да се уплътнява материала доста "по-гъсто", но дастатъчно да може де минава фрезата която го реже.
В даденият случай, ако няма други детайли по къщата, аз бих уплътнил празните пространства с повече дребни части, като например страници за съндъчета с цветя (от 1 мм ) или пък около зигзагообразните подпорни греди на еркерите, има достатъчно място за дограми (дори и да не са за тази къща - макар фотоеца да е излишен лукс заради общата цена на проекта) , врати , или пък например парчета от дъсчени огради (или огради тип "каубойска")

, тоест въобще бих се постарал да изхвърля колкото се може по-малко излишен материал от симоната, като ще имам и допълнителни елементи , па макар и като "аксесуари" към "основното строителство". При това, еркерните подпори биха били "прехванати" по стабилно за фрезерната обработка, чрез подпори протегнати от съседните детайли, подобно на останалите елементи в плоскостта.

Като за първи проект и опит сами да си правим сградите за клуба, смятам че си е станало много добре - не си вездесъщ, но пък кой от нас се е родил научен!?!!!
Нали е едва началото , надявам се, че тепърва ще видим тази приятна възможност за "полуготови" сгради при това (почти съм сигурен) ще са изключително български и то на приемливи цени.