Автор Тема: Макети на сгради от СИМОНА  (Прочетена 53890 пъти)

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Макети на сгради от СИМОНА
« -: 01 Юли 2010, 16:42:52 »
Тук ще видите заготовки за макет на къща, правени от мен и изготвени от СИМОНА чрез компютърна фреза. За някой това е известно как става може би, за други не, но аз като архитект реших все пак да покажа как изглежда. Бъдещите клубни сгради , ще бъдат по тази технология. От сега да кажа това тук са само стените. Прозорците ще бъдат ецвани.


Тук са стените


А тук подовите плочи , стълби и т.н

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #1 -: 01 Юли 2010, 17:13:09 »
Стените 1 мм
Подовите плочи 2 мм
Но това зигзаобразното не са стълбите , а подпорните греди на еркерите както при копривщенските къщи!

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #2 -: 01 Юли 2010, 17:17:05 »
За наситеност има едно ограничение , което е : Режещата глава прави отвор с минимални размери 2 x 3 mm. Но това е при тази фирма. По принцип може и по-фини отвори.

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #3 -: 01 Юли 2010, 23:38:21 »
Ако ще правим макет на зидарията съм ОК , но ако правим това което съм показал, определено няма такова значение. А иначе аз от строителни "виждания" не разбирам има си стандарти за "ограждащи конструкции" и там има достатъчно примери за много дебели и много тънки стени , с и без мазилка , система за сухо строителство и още доста. Не разбирам понякога хората какво искат наистина!!! Ако ви харесва питайте , ще кажа , но ако има проблеми дайте по-добро решение, аз не съм вездесъщ и ще се радвам да науча нещо за макетите което не ми е известно!!!  :hi:

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #4 -: 01 Юли 2010, 23:42:07 »
А и нещо друго цената определено е важна! По-дебелото е по-скъпо!  :)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #5 -: 02 Юли 2010, 07:50:19 »
Ами то ако става на въпрос и тези на маститите фирми като Аухаген, Фалер и сие не са с пропорционална дебелина - в тези си пропорции и с едно увеличение, тоест, премащабиране 1:1 ще приличат на гипскартон, но пък кой ти гледа тез работи...все едно на една макетна гара през прозорчето на гаровия началник да не виждаш пулта за наблюдение и управление.  :lol:
Както би казал Best Ripper - "Прекаленият реализъм и богу не е драг!"    ;D

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #6 -: 02 Юли 2010, 09:34:16 »
В случая тоя реализъм е 1000000% пълна безсмислица. Причината - повече от елементарна. Истинската сграда тежи стотици и хиляди тонове, има нужда както да носи себе си, така и да носи допълнителни динамични натоварвания /от земетресения, вибрации, вятър и т.н./ и статични натоварвания /обзавеждане, оборудване, хора и т.н./. Затова се налагат дебели стени /включително и за термоизолация/, носещи плочи, колони и безброй неща, които се изчисляват по законите на механиката и съпромата. А една макетна сграда какво? Нищо от горепосоченото няма общо! Ми за какво трябва да се прави основа 5мм и стени по 4 мм! Да, ако сградата се прави не от пластмаса, а от истински материали, тоест да бъде пълно технологично копие - тогава да. Въпреки че пък тогава не съм изобщо сигурен, че толкова тънки стени и подове ще са достатъчни за здравината на сграда. Същото е и с теглото на подвижния състав в моделизма. Някой случайно да се е замислял колко трябва да тежи примерно един електровоз "Шкода" /серии 42, 43, 44/ при реални около 87-88 тона, изпълненен в мащаб H0? А? Мда, 88 : 87 = равно на повече от ЕДИН тон! А той тежи ли толкова??? Престанете с тоя реализъм, и то силно ИЗБИРАТЕЛЕН реализъм! Реализъм в нещо до дупка, а за друго - карай да върви!

Иначе по темата: ако се налагат още по-дребни детайли и отстояния, единственото решение е лазерен плотер. В едно от ДВД-тата, май беше на LOXX в Берлин видях, че с такъв плотер самият клуб си прави от листови материали сградите. Правят си частите от скици, режат на лазерен плотер, резултатът е доста подобен с показаното от Спас по-горе, свалят детайлите от носещите рамки, пилят ги, лепят ги, боядисват ги... Така хем си правят всякакви сгради, които ги няма в каталозите никъде, хем им излиза доста по-евтино.. Който е гледал макетите им, знае за какво става въпрос като площ, сгради, релсов път, подвижен състав, управление и т.н.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #7 -: 02 Юли 2010, 09:49:12 »
...dispatcher...
Все пак най-харесваните модели, било то на сгради или подвижен състав, се харесват и на моделисти, и на обикновенни зрители, именно защото максимално се приближават до действителните си прототипи. Поне така е по света (пък и дори у нас с едно/две изключения).

Ако няма грам реализъм, просто щяхме да си купуваме моделите от "Детмаг", а не по католози на производители. Дори дървените играчки имат поне форма която да е разпознаваема , това камионче ли е, или каручка - тоест дори и играчките се стремят да имат някакъв реализъм, най-малкото да изпълнят основната си функция при игра с тях, а именно запознаят макар и с модел, подрастващият палавник, как изглеждат предметите с които ще се запознава постепенно в живота.

Липсата на реализъм , би довело да караме по релсите пътнически самолети с крила и неприбираме колесници...така де какво от това че не е реално (?) важното е да кефят някого.

Който не вярва нека сравни тук някой теми с  макети от колеги с други теми в този форум - просто да им прочете темите, види оценките, критиките и хвалебствията и ще разбере доколко реализма има почва в нашият моделизъм и до колко не!

Съгласен съм със Спас - защо при допускането на достатъчно условности и помощни мащаби в нашето хоби, изведнъж се вадят разни "точни" мерки?
Пък после "не ти е верен камуфлажа ! :on_the_quiet:".  :haha: :haha: :haha:
Може да се допускат вагони в 1/ 100 (старо) или в 1/93,5 (новият спомагателен мащаб на Роко) , но видите ли , бариерата била дебела като бетонен стълб.  :scratch_ones_head:
Дебелина от 3/4 мм би имало смисъл за стени които пресъздават дълбочината на дограмата при сграда от дялан камък например.

В крайна сметка, не е важно дали е точно, а как изглежда в очите на наблюдаващия го човек, каква визия създава - тоест независимо от какво и как точно е изработено, важното е, че на пръв поглед "лъже" човешкото око и съответно възприятието от мозъка и всеки нормален човек импулсивно възкликва "Ама то много истинско стои!!!!"

Виж за мястото има основание - Спасе, щом като (и е съвсем логично) става въпрос и за цена, не е лошо да се уплътнява материала доста "по-гъсто", но дастатъчно да може де минава фрезата която го реже.

В даденият случай, ако няма други детайли по къщата, аз бих уплътнил празните пространства с повече дребни части, като например страници за съндъчета с цветя (от 1 мм ) или пък около зигзагообразните подпорни греди на еркерите, има достатъчно място за дограми (дори и да не са за тази къща - макар фотоеца да е излишен лукс заради общата цена на проекта) , врати , или пък например парчета от дъсчени огради (или огради тип "каубойска") :spiteful:, тоест въобще бих се постарал да изхвърля колкото се може по-малко излишен материал от симоната, като ще имам и допълнителни елементи , па макар и като "аксесуари" към "основното строителство". При това, еркерните подпори биха били "прехванати" по стабилно за фрезерната обработка, чрез подпори протегнати от съседните детайли, подобно на останалите елементи в плоскостта.



Като за първи проект и опит сами да си правим сградите за клуба, смятам че си е станало много добре  - не си вездесъщ, но пък кой от нас се е родил научен!?!!!
Нали е едва началото , надявам се, че тепърва ще видим тази приятна възможност за "полуготови" сгради при това (почти съм сигурен) ще са изключително български и то на приемливи цени.



« Последна редакция: 02 Юли 2010, 10:47:16 от Dispatcher »

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #8 -: 02 Юли 2010, 10:56:43 »
Пламене , прав си за уплътняването. Тук обаче има една подробност : тази плоча е с дебелина 2 мм и ми трябваха просто и само тези детайли. Другите са на плочата на 1 мм и там съм гледал да се насити , но съгласно "разделителната способност" на фрезата. За дограмата също съм помислил , но там иска малко повече работа ,защото ще има части на полу-ец. А за лазерния плотер на LOXX-Berlin съм го виждал на живо на място, но има едно ограничение. Проблема при лазера е , че не може да реже материали на PVC основа като: пенокартон , симона и т.н. , не за друго , а защото се отделят отровни газове. За тях се ползват обикновени режещи плотери. В LOXX-Berlin ползваха лазера за различни дебели картони и тънки дървесини и се получаваха много добре макар и с лек нагар по ръбовете.  :hi:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #9 -: 02 Юли 2010, 11:12:01 »
Хаххаха, не съм взел "правилният картон" за пример , но идеята се изясни.
Радвам се, че обмисляш уплътняване на МАХ - така ще си стане на Мечовия пронцип  "Колкото повече - толкова повече! ;)"
Може би не е лошо като доразвиеш идеята и проекта да направиш и сетове само с дограма, само с врати, огради и т.н. - все дребни неща, които никога не стигат за мерака на моделиста. :yahoo:

Аз, да попитам - А само в НО ли ще се прави , или?!? ;)
 ;D ;D ;D

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #10 -: 02 Юли 2010, 11:25:58 »
Да споделя, че всички правени от мен сгради са с дебелина на стената от 1мм картон, пък досега никой не е посочил това за недостатък. В крайна сметка това е хоби и са необходими и компромиси, без това да засяга кой знае колко търсенето на реализъм. Последното за мен пък е основата, от която започвам да работя - няма ли стремеж към реализъм, за какво да се прави - това е моята позиция. Но, разбира се, тя си е единствено и изцяло моя. Всеки сам трябва да си прецени и възприеме как ще създава моделите си (макетите) и как ще ги кара - с повече, с по-малко или изобщо без реализъм. Въпрос на личен избор, бих казал! Не трябва да се абсолютизира и подкрепя нито едната крайност, нито другата. Така е между впрочем и навсякъде в живота.
И тъй като най-вероятно сградите за обръщателното ухо ще ги правя аз, обещавам, че ще гоня реализъм на мах, така както винаги досега.  ;)
« Последна редакция: 02 Юли 2010, 11:33:42 от Vlado »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #11 -: 02 Юли 2010, 11:35:07 »
Цитат на: Vlado link=topic=2551.msg43548#msg43548 date=1278059158
Да споделя, че всички правени от мен сгради са с дебелина на стената от 1мм картон, пък досега никой не е посочил това за недостатък. В крайна сметка това е хоби и са необходими и компромиси, без това да засяга кой знае колко търсенето на реализъм. Последното за мен е основата, от която започвам - няма ли стремеж към реализъм, за какво да се прави - това е моята позиция. Но, разбира се, тя си е единствено и изцяло моя. Всеки сам трябва да си прецени и възприеме как ще създава моделите си (макетите) и как ще ги кара - с повече, с по-малко или изобщо без реализъм. Въпрос на личен избор, бих казал! Не трябва да се абсолютизира и подкрепя нито едната крайност, нито другата. Така е между впрочем и навсякъде в живота.
И тъй като най-вероятно сградите за обръщателното ухо ще ги правя аз, обещавам, че ще гоня реализъм на мах, така както винаги досега.  ;)

Ама не е само твоя... :on_the_quiet: :on_the_quiet: :on_the_quiet:  ;) :pleasantry:И още поне двайсетина се държим за нея!!!
 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
И аз обещавам (както до сега) да си правя сградите било то за мен, приятели или клуб, да са на МАХ.приличащи на сгради!!!
 :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer:
:party: :party: :party: :hi: :lol: :lol: :lol:

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #12 -: 02 Юли 2010, 11:44:08 »
WOW WOW WOW! Абе я да си охладим парните котли!  :lol:
Няма обидени !  :pleasantry:
Сега за Пламен специално  :spiteful: :
Не няма да бъде само в HO !!А за сетовете с дограма мисля , че е най-добре да не са на ишлеме , а да се правят за конкретен обект , пък той файла си се пази и може и 10000 джама да направим  :)
Специално обаче тази къща ще бъде в 1:87 , но макета е за един офис не е за мен или клуба!  :hi:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #13 -: 02 Юли 2010, 11:56:15 »
Ясно, нали за това е "пробен" проект! :hi:
(пробен за нас де...) :yes:
Радвам се че няма да е само в НО.
Дограмата може и да има малка унификация (но не панелки).
Но си прав, файловете щом се направят - пей сърце!!! :dance1: :dance1: :dance1:
То така май ще е и най-лесно за различни мащаби.
При това цената (ако остане в такива рамки) си е много премлива за нашего брата "аристократите"!!! :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :pleasantry: :hi:
Ако ти трябват някакви снимки, скици и размери  - свиркай, и аз и чеТТата имаме това онова, и ще се радваме да си помагаме!!! :hi:
Стискам палци - симоната се е "утЕпала" за сгради в български стил!!!
 :dance1: :dance1: :dance1:
пп.Не че отричам картона и стиропора - самият аз ползвам почти всички материали. :angel:

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #14 -: 02 Юли 2010, 12:58:41 »
Важен е резултата да е добър , а материали бол! А иначе за сгради първо ме чакат 2 гари и тогава мога да продължа. :hi: