Автор Тема: Макети на сгради от СИМОНА  (Прочетена 53903 пъти)

mitko359

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 683
  • Рейтинг: 31
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #15 -: 26 Февруари 2011, 23:02:40 »
Къде се намира тази СИМОНА и как да проектираш това което искаш?

evrokoma

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #16 -: 27 Февруари 2011, 14:38:12 »
На мен в една реламна къща ми исаха 45лв/кв.м  :swoon:
Тази омпютърна фреза твоя ли е,ако не колко ти излиза нарязването на едната плоча
и не на последно място да попитам ако някой друг хобист пожелае някаква уникална сграда бихте ли съдействали за изработката и :hi:

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #17 -: 27 Февруари 2011, 18:56:15 »
Фрезата не е моя , давам ги в една рекламна агенция : www.staks.net. Горе - долу излиза около 40-50 лв само рязането. За една уникална сграда , зависи какво се разбира под помощ , защото с Владо го правим без крайни срокове и когато имаме време - сега за Алдомировци го захванахме още края на 2009 , а сега е 2011. А тъй като това си е бая работа и проектриане и изработка не знам дали бих се захванал безплатно, но не съм калкулирал време и ресурс колко би струвало, но грубо една такава сграда би струвала само като проект около 100 тина лева, отделно фрезите и материала и това е за малка гара като Алдомировци. За по големи гари и сгради зависи колко е сложна. :hi:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #18 -: 17 Април 2011, 19:17:00 »
Цитат на: evrokoma link=topic=2551.msg54972#msg54972 date=1298810292
На мен в една реламна къща ми исаха 45лв/кв.м  :swoon:
Тази омпютърна фреза твоя ли е,ако не колко ти излиза нарязването на едната плоча
и не на последно място да попитам ако някой друг хобист пожелае някаква уникална сграда бихте ли съдействали за изработката и :hi:
Ако нямате  нищо против мога да изригна като вулкан на тази тема))))))))))). Малка корекция само:,,симона: е търговска марка на олекотено пвц. не е вид материал. Има го в дебелини от0.5мм, до 2 см., както и фабрично цветни от 3 мм , 5 мм и 6 мм. Относно нарязването на плочата , не се смята така, защото можеш да нарежеш плочата на 3 парчета и на ивици по 3 мм, не е все едно нали).Смята се колко метра е ,,минал,, фрезера  и това е цената.Реално рутера е фреза, управлявана от комп. а файловете са епс, като повечето случаи си правиш каквото искаш на corel draw,мяташ го в криви  и действаш. Фрезата може и да реже може  и да гравира, применрно в 1мм, може да пуснеш да ти направи фуги примерно.Симона е  италиански материал ако не се лъжа, аз предпочитам германския, цените са съизмерими.Мога да ви покажа макети, правени от мен, и то на ръка от този материал, имам и на фреза,а и моя макет основно използвам пвц.))))))))))) хем по бързо, хем по лесно, с помоща му е чудесно :dance1:
« Последна редакция: 17 Април 2011, 19:23:56 от niki »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #19 -: 18 Април 2011, 08:43:44 »
Давай!
..но може и без рими  :lol: - важното е инфото!
 :drinks: :drinks: :drinks:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #20 -: 10 Юли 2011, 17:52:58 »
Днес се видях с един познат.Оказа се , че са взели още една фреза, така, че при всички положения поръчките биха ставали почти в миг.Както сме коментирали зависи от материала, но за пвц -то  цената е в рамките на 80 стотинки до лев на линеен метър.Материал си имат хората , така, че е нужно само да се праща файл. Това, което се сещам в момента е да оставя в клуба едно картелче с дебели и цветове, за да няма досадни грешки/така е сигурно, че няма да има объркване- цвят или дебелина/. Другото , което се сещам е следното. Изходния файл може да е и адобски епс/до сега се коментираше корел в криви/-зависи, кой с каква програма е свикнал да работи. :drinks:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #21 -: 10 Юли 2011, 18:30:36 »
PVC-то е най неподходящият материал за макети на сгради - не се лепи почти с нищо.
Както писах и в една друга тема, става само за лайноотводни (канализационни) тръби.
То и от това ги правят де.
Фирмите производителки ползват полистирол, разяжда се от органични разтворители (примерно ацетон) и се лепи перфектно.
« Последна редакция: 10 Юли 2011, 18:32:52 от widowmaker »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #22 -: 10 Юли 2011, 19:02:37 »
Е как да не се лепи,от поне 15 години работиме с този материал, и до ден днешен , нямам нито една паднала буква, разлепена кутия или каквото и да било. Има моментни лепила, има и фиксиращи,каквото се се сетиш. Полистирола е много по чуплив, и много по бързо старее/ до 95 година с това се работеше-а аз работя  такива неща от 80 / Естествено, че колкото хора, толкова и мнения, но аз мога да кажа , че пвц - то е по- добро. :drinks:.  А полистирола , най - добре се лепеше с  хлороформ- факт
« Последна редакция: 10 Юли 2011, 19:05:44 от niki »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #23 -: 10 Юли 2011, 19:07:10 »
Цитат на: widowmaker link=topic=2551.msg63166#msg63166 date=1310311836
PVC-то е най неподходящият материал за макети на сгради - не се лепи почти с нищо.
Както писах и в една друга тема, става само за лайноотводни (канализационни) тръби.
То и от това ги правят де.
Фирмите производителки ползват полистирол, разяжда се от органични разтворители (примерно ацетон) и се лепи перфектно.

...бих добавил само, че трудно се боядисва (специално симоната) Без значение с четка или аерозол трудно хваща. Сега се мъча с един мост и си развалям настроението, че не се получава. Боята се стреми да се събере в капка, а ПСВ-то не оказва никакво повърхностно съпротивление. Налага се да карам по няколко ръце, но на места акрила за завалва от напластяване. Дали пък грунда не беше по лепкав  :unsure:
Най-лошото е че после боята лесно пада, специално автомобилна техника и др. неща, които се барат по-често. Дори отпечатъците на пръстите трият боята върху ПВЦ.
Не може да се отрече обаче, че е евтин и леснонамираем материал, а рязането му е песен.  

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #24 -: 10 Юли 2011, 19:17:52 »
Въпрос на подбор на бои е, атхезията на материалите  е различна и боите са различни. За пвц, има няколко варианта 1 грунд, и после може  с почти всичко. или направо с боя за пвц-тя е двукомпонентна/грунда си е в нея/.може и латекс дори, но все пак трябва и да се минава с шкурка преди това/за хобистките ни цели - водна/ . Както при много други неща, спазва ли се технологията, проблеми няма. :drinks:
« Последна редакция: 11 Юли 2011, 08:52:32 от niki »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #25 -: 10 Юли 2011, 19:27:23 »
Да не съм голословен, ето няколко примера, всичките са от години/поне 5/ от пвц-лепено и боядисано-никакви проблеми :drinks:http://nikyyy.snimka.bg/other/maket.584748.24198230

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #26 -: 11 Юли 2011, 02:11:20 »
Цитат на: niki link=topic=2551.msg63171#msg63171 date=1310313757
Е как да не се лепи,от поне 15 години работиме с този материал, и до ден днешен , нямам нито една паднала буква, разлепена кутия или каквото и да било. Има моментни лепила, има и фиксиращи,каквото се се сетиш. Полистирола е много по чуплив, и много по бързо старее/ до 95 година с това се работеше-а аз работя  такива неща от 80 / Естествено, че колкото хора, толкова и мнения, но аз мога да кажа , че пвц - то е по- добро. :drinks:.  А полистирола , най - добре се лепеше с  хлороформ- факт

И с какво го лепиш? С циан акрилат или лепило за пвц (то с друго не става).
Ама те не го разяждат, просто някакси го лепят, т.е. никак.
Един малко по голям натиск или огъване и се разлепя.

Просто това НЕ Е материал за макети.
Във фирмата, в която работех макетчик беше забранен за употреба.

Ники, ти кебапчетата като искаш ги прави само от л@йна, ние слагаме и кайма обаче.
:yahoo:
« Последна редакция: 11 Юли 2011, 02:22:24 от widowmaker »

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #27 -: 11 Юли 2011, 02:31:56 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=2551.msg43529#msg43529 date=1278052456
В случая тоя реализъм е 1000000% пълна безсмислица.
...
Някой случайно да се е замислял колко трябва да тежи примерно един електровоз "Шкода" /серии 42, 43, 44/ при реални около 87-88 тона, изпълненен в мащаб H0? А? Мда, 88 : 87 = равно на повече от ЕДИН тон! А той тежи ли толкова??? Престанете с тоя реализъм, и то силно ИЗБИРАТЕЛЕН реализъм! Реализъм в нещо до дупка, а за друго - карай да върви!
...

Теб съм те бил пропуснал :)
Как го сметна тоя един тон?
То няма такъв материал, осмият, като най плътен елемент/метал е 22,587 г/см³.

При половин нула:
1/87 - линеен размер (разстояние) само една дименсия.
1/(87х87) - площ, две дименсии.
1/(87х87х87) - обем, тегло, три дименсии.
В случая:
88000 килограма / (87х87х87) = 88000/658503 = 133,6 грама.
Какъв един тон, какви пет лева???
Оправи си аритметиката.
« Последна редакция: 11 Юли 2011, 02:52:49 от widowmaker »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #28 -: 11 Юли 2011, 08:31:56 »
Цитат на: widowmaker link=topic=2551.msg63190#msg63190 date=1310339480
Цитат на: niki link=topic=2551.msg63171#msg63171 date=1310313757


И с какво го лепиш? С циан акрилат или лепило за пвц (то с друго не става).
Ама те не го разяждат, просто някакси го лепят, т.е. никак.
Един малко по голям натиск или огъване и се разлепя.

Просто това НЕ Е материал за макети.
Във фирмата, в която работех макетчик беше забранен за употреба.

Ники, ти кебапчетата като искаш ги прави само от л@йна, ние слагаме и кайма обаче.
:yahoo:
Eто, ти знаеш за  това лепило  и нищо друго - точно като шопа и жирафа- такова  животно нема . ако беше вярно, че не се лепи, а както  и преди каза , че се използвало само за канализация/което пак е далече от действителността/ би трябвало всички тръби да са се разлепили  и на всякъде вместо вагоначета да плуват л...а. Не си прав, има пвц и пвц, различни по химичен състав, по плътност,и тн.Думата макетист била збаранена-тука няма коментар- само изводи, за следващата точка , няма и да се спирам на нея, не си струва./САМО  ще уточня- не казваш че са от кайма  , а и, което значи че  има и от другата суровина)))))))))/Разгледай, има фирми ,който само това правят. Несериозно  е да отричаш нещо  и то предимно от незнание. :drinks:
« Последна редакция: 11 Юли 2011, 08:54:38 от niki »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #29 -: 11 Юли 2011, 09:03:20 »
Да не говорим, че и полистирола  е пвц))))))))))))))))))) или може би е от кайма, знам ли). разликите , ако щеш при някои разновидности на материалите  е само различен строеж на атома, недей така на ангро да говориш. :drinks:, За всички материали има органични разтворители, все пак всичките те са петролни продукти.