Автор Тема: Макети на сгради от СИМОНА  (Прочетена 54072 пъти)

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #45 -: 12 Юли 2011, 09:35:21 »
 :hi:/При мен няма и грам ядосване). /Прав си като каза за моделите, където не става с водна шкурка- но аз говорех само по темата- за  сградите от пвц. Дори да е много малък детайла няма проблем защото си има чалъм :dance1:. Какъв е той- просто е-почвайки работа  пред нас има един лист с определен размер.За да си спестим време  и нерви, и да не се чудим после как ще приложим шкурката на малки, тънки или на неудобно място детайли, го правим преди да сме почнали да режем/ако е на ръка/или преди да се сложи на рутера. Тука , ще отговоря и на  друг въпрос/ да не се връщам в началото на темата, не помня от кой точно беше/.Дали може да се оптимизира пространството за рязане- да има повече детайли  и по- малко фира. Може, освен вакуума , кото държи материала да се ,,подсили ,, с двоен скоч- така детайлите са по -на гъсто, и няма нужда от  оставяне на ..шабллонни връзки,,.Този тип пвц се лепи перфектно с лепило на Henkel- Tangit -Spezial-Klebstoff  Spezial Adhesive.Боядисването ,както и Пламен и аз съм постнал по горе /говорим за най-добрия вариант/ е ако нямаме боя за пвц, първо шприц кит/най- удобно е на шпрей/,после може и с бои за метал . Друга технологична тънкост, която спестява много време.Пример-имаме да правим гара/абсолютно схематично го обеснявам- само технологично/.При всички положения ще имаме поне 3,или 4 цвята и ще трябва да се облепват различни сектори , при различните цветове. Какво правим, както казах, подготвили сме се предварително с шкурката, нарязали сме детайлите. Започваме да лепим детаилите- по възможност тези един за друг, които са един цвят./примерно балкони, первази, ,,дограмата,, и тн.Там , където ще лепим към друг елемент, защитаваме с лепенка/да е чист материала/Или, при 2 мм материал има и друг много удобен ,,похват,,-забиваме една карфичка, режем главата, така, че после да си забием единия детайл в другия.За стените  не е проблем, защото си лепим от вътрешната страна, , когато сме готови и покрива така и последно се слага основата.Сега като пиша сигурно пропускам,неща, но който и когато има интерес- насреща съм- винаги и с удоволствие. При довършителните работи, пак има похвати, ако искаме, може да направим състаряваме или деформации с така наречения сешоар за свекърви))) / с тях се сваля боя и тн./ Ако е за перони, тухлени зидове и тн, където материала се драска с бодец примерно/бях чел че и Владо така е обяснил :hi:/аз само малко ще разширя техниката. Пвц то се продава със защитно фолийо. Драскате преди да сте го махнали- необходимият ви ,,растер,,. и пръскате примерно с черно/да уточня , че в този случай може да се използва фабрично сиво пвц/. Махате фолиото и имаме фуги, както в релефа , така и цветово, след което може да се дооформи и да се пръсне още за да се ,,обобщи,,цвета. Но какъвто и цвят да сте си избрали, фугите ще са по тъмни, каквата е и целта. Има и други неща, ама ми изтръпнаха пръстчетата от писане :),П.С. сега е събрано и поне малко систематизирано, и да, разбира се, може да се намали обема на темата, като се поистрият някои от постовете :good: :drinks:
« Последна редакция: 12 Юли 2011, 09:39:16 от niki »

evrokoma

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #46 -: 14 Юли 2011, 21:29:17 »
преместено :blush2:
« Последна редакция: 14 Юли 2011, 23:26:23 от evrokoma »

dalagg

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #47 -: 25 Юли 2012, 12:49:32 »
Не мога да разбера какъв точно материал е СИМОНА-та. Има ли някой снимка или линк.
Мисля сам да си правя гарата, но избирам материала в момента.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #48 -: 27 Май 2015, 13:24:55 »
Изтупахме саждите от вчера, сега да оберем паяжините и на тая тема. Напоследък си чеша крастата с едни къщурлета от Симона. В тая тема пише, че е трудна за боядисване, но се оказа, че това не е вярно. Първо грунд за пластмаса (тук и Ники го е споменал, явно и Марио е чел внимателно) и нататък всичко е удоволствие. Реших да си направя едни много важни сгради във връзка с мой бъдещ проект.

Едно изключение - сградата е на Stefanoff&Daddy g. Добре разчертано и красиво моделче, но материала е... казано накратко пресован картон за тая работа НЕ става.(мое лично, но категорично мнение - не го налагам на никого)


Останалите сгради са в N. Тая спирка отдавна ми беше мерак да я направя.








Всички сгради са осветени с изключение кенефа на Стефанофф и Деди. Малко сравнения.




 :hi:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #49 -: 27 Май 2015, 13:38:10 »
Може ли едно разяснение? Модела е на Stefanoff&Daddy g, който е от пресован картон, а при теб е симона? Използвал си техен чертеж или ...? Ръчно ли са рязани или по някаква технология?
Те станаха повече от един въпрос.  :)

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #50 -: 27 Май 2015, 13:56:49 »
Модела си е техен. Мое е само удоволствието да го сглобя. Всичко останало е на фирмата "Хейръчичкиейгидве" и е от симона. С изключение на покривите, които са от счупени парчета от всякакви къщички. Прозорците и вратите на спирката също са от N-ски остатъци от сгради. Олуците са за НО - в малкия мащаб идват малко големички, ма здраве да е. Водосточните тръби са от жичка, дограмата на постовете е от ивици от етикет-лепенка за тетрадки. Аретирите на покривите са от картон от кутия от паста за зъби. Под тях малко прозира но ме домързя да ги китосвам. Вече им подписах акт 16. Повече няма да ги доработвам. :drinks:
« Последна редакция: 27 Май 2015, 15:56:42 от TANO »

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #51 -: 28 Май 2015, 12:20:05 »
Много добра изработка и представяне!  Поздравления за майсторлъка и старанието!

atanas72

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #52 -: 05 Юни 2015, 23:48:14 »
 bg&flag bg&flag

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #53 -: 20 Ноември 2015, 18:19:41 »
Луд умора нема! Само се поти!


Сравнение с N


Пак е от симона. Покрива е от платка на Кибри. Остана ми малко парче, та си спретнах и едно кенефче с островърх покрив.

И аз не знам в кой от двата ще ми бъде по голям кеф да клекна. Може би в този с правия покрив. Ама островърхите май са по разпространени. Така, че със здраве ще си ги ползвам и двата ;D

 :hi:

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #54 -: 20 Ноември 2015, 18:32:42 »
Много истински изглеждат ... и разбрах що - щото си подмазал капаците на покривите с вар.  &bgflag

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Re: Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #55 -: 20 Ноември 2015, 22:45:41 »
Тано супер са :) в какъв мащаб са ...

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #56 -: 30 Ноември 2015, 10:19:13 »
Още едни монументални сгради:


 Обаче се сблъсках с проблем - никъде не можах да намеря снимки на кантони. Някой може ли да помогне с нещо - снимки, чертежи, размери? :scratch_ones_head:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #57 -: 30 Ноември 2015, 13:23:39 »
Цитат на: TANO link=topic=2551.msg102073#msg102073 date=1448871553
....
 Обаче се сблъсках с проблем - никъде не можах да намеря снимки на кантони. Някой може ли да помогне с нещо - снимки, чертежи, размери? :scratch_ones_head:

Кантон № 27 на прелеза на жп линията Мездра-Видин между Габровница и Долно Церовене,
където Йордан Цветанов е бил кантонер до пенсионирането си.


Разбит кантон между Дождевица и Церовица по все още
чакащата за довършване ЖПЛ София-Скопие.


Кантоните, като този в Байково са срутени или разграбени.


Това тук съм го качил преди 7 години:




Това пък от преди 4 години (може и за кантон да стане):


снимките са тук - http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3038.msg59532.html#msg59532

Както на прелез по отклонение от  асеновградското шосе в  близост Крумово:









...и въобще на целия прелез с кантона снимките са тук (от  IMGA0482.JPG   до IMGA0520.JPG)

« Последна редакция: 30 Ноември 2015, 14:09:31 от pach »

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #58 -: 30 Ноември 2015, 14:03:36 »
Не,че е важно,но пък може би е интересно,че последната прелезопазачница е на индустриален клон.Нищо общо с БДЖ и НК ЖИ.Собственост е на КЦМ (комбинат за цветни метали) в прилежащият клон.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макети на сгради от СИМОНА
« Отговор #59 -: 30 Ноември 2015, 14:18:04 »
Мда, последните снимки са на прелезопазачници и стрелочни постове. Но ДА - този кантон №27 върши работа. В мозъчната ми клетка се върти идея за нещо такова. Стига да има някой и друг размер, пък и още някоя снимчица от другата страна. Навремето имаше едно подобно кантонче между моста за летището и входните стрелки на г. Искър. То май отдавна е в небитието и ме е яд, че тогава не го наснимах. Харесваше ми като сграда и най вече с орнаментите на прозорците и вратата. Дано изникне още някоя снимка. :hi: