Макетиране и техники на макетирането | All about layouts > Основни похвати в макетирането | Basic steps in creating a layout

Макети на сгради от СИМОНА

<< < (2/16) > >>

XRISTO:
Ами то ако става на въпрос и тези на маститите фирми като Аухаген, Фалер и сие не са с пропорционална дебелина - в тези си пропорции и с едно увеличение, тоест, премащабиране 1:1 ще приличат на гипскартон, но пък кой ти гледа тез работи...все едно на една макетна гара през прозорчето на гаровия началник да не виждаш пулта за наблюдение и управление.  :lol:
Както би казал Best Ripper - "Прекаленият реализъм и богу не е драг!"    ;D

Best Ripper:
В случая тоя реализъм е 1000000% пълна безсмислица. Причината - повече от елементарна. Истинската сграда тежи стотици и хиляди тонове, има нужда както да носи себе си, така и да носи допълнителни динамични натоварвания /от земетресения, вибрации, вятър и т.н./ и статични натоварвания /обзавеждане, оборудване, хора и т.н./. Затова се налагат дебели стени /включително и за термоизолация/, носещи плочи, колони и безброй неща, които се изчисляват по законите на механиката и съпромата. А една макетна сграда какво? Нищо от горепосоченото няма общо! Ми за какво трябва да се прави основа 5мм и стени по 4 мм! Да, ако сградата се прави не от пластмаса, а от истински материали, тоест да бъде пълно технологично копие - тогава да. Въпреки че пък тогава не съм изобщо сигурен, че толкова тънки стени и подове ще са достатъчни за здравината на сграда. Същото е и с теглото на подвижния състав в моделизма. Някой случайно да се е замислял колко трябва да тежи примерно един електровоз "Шкода" /серии 42, 43, 44/ при реални около 87-88 тона, изпълненен в мащаб H0? А? Мда, 88 : 87 = равно на повече от ЕДИН тон! А той тежи ли толкова??? Престанете с тоя реализъм, и то силно ИЗБИРАТЕЛЕН реализъм! Реализъм в нещо до дупка, а за друго - карай да върви!

Иначе по темата: ако се налагат още по-дребни детайли и отстояния, единственото решение е лазерен плотер. В едно от ДВД-тата, май беше на LOXX в Берлин видях, че с такъв плотер самият клуб си прави от листови материали сградите. Правят си частите от скици, режат на лазерен плотер, резултатът е доста подобен с показаното от Спас по-горе, свалят детайлите от носещите рамки, пилят ги, лепят ги, боядисват ги... Така хем си правят всякакви сгради, които ги няма в каталозите никъде, хем им излиза доста по-евтино.. Който е гледал макетите им, знае за какво става въпрос като площ, сгради, релсов път, подвижен състав, управление и т.н.

pach:
...dispatcher...
Все пак най-харесваните модели, било то на сгради или подвижен състав, се харесват и на моделисти, и на обикновенни зрители, именно защото максимално се приближават до действителните си прототипи. Поне така е по света (пък и дори у нас с едно/две изключения).

Ако няма грам реализъм, просто щяхме да си купуваме моделите от "Детмаг", а не по католози на производители. Дори дървените играчки имат поне форма която да е разпознаваема , това камионче ли е, или каручка - тоест дори и играчките се стремят да имат някакъв реализъм, най-малкото да изпълнят основната си функция при игра с тях, а именно запознаят макар и с модел, подрастващият палавник, как изглеждат предметите с които ще се запознава постепенно в живота.

Липсата на реализъм , би довело да караме по релсите пътнически самолети с крила и неприбираме колесници...така де какво от това че не е реално (?) важното е да кефят някого.

Който не вярва нека сравни тук някой теми с  макети от колеги с други теми в този форум - просто да им прочете темите, види оценките, критиките и хвалебствията и ще разбере доколко реализма има почва в нашият моделизъм и до колко не!

Съгласен съм със Спас - защо при допускането на достатъчно условности и помощни мащаби в нашето хоби, изведнъж се вадят разни "точни" мерки?
Пък после "не ти е верен камуфлажа ! :on_the_quiet:".  :haha: :haha: :haha:
Може да се допускат вагони в 1/ 100 (старо) или в 1/93,5 (новият спомагателен мащаб на Роко) , но видите ли , бариерата била дебела като бетонен стълб.  :scratch_ones_head:
Дебелина от 3/4 мм би имало смисъл за стени които пресъздават дълбочината на дограмата при сграда от дялан камък например.

В крайна сметка, не е важно дали е точно, а как изглежда в очите на наблюдаващия го човек, каква визия създава - тоест независимо от какво и как точно е изработено, важното е, че на пръв поглед "лъже" човешкото око и съответно възприятието от мозъка и всеки нормален човек импулсивно възкликва "Ама то много истинско стои!!!!"

Виж за мястото има основание - Спасе, щом като (и е съвсем логично) става въпрос и за цена, не е лошо да се уплътнява материала доста "по-гъсто", но дастатъчно да може де минава фрезата която го реже.

В даденият случай, ако няма други детайли по къщата, аз бих уплътнил празните пространства с повече дребни части, като например страници за съндъчета с цветя (от 1 мм ) или пък около зигзагообразните подпорни греди на еркерите, има достатъчно място за дограми (дори и да не са за тази къща - макар фотоеца да е излишен лукс заради общата цена на проекта) , врати , или пък например парчета от дъсчени огради (или огради тип "каубойска") :spiteful:, тоест въобще бих се постарал да изхвърля колкото се може по-малко излишен материал от симоната, като ще имам и допълнителни елементи , па макар и като "аксесуари" към "основното строителство". При това, еркерните подпори биха били "прехванати" по стабилно за фрезерната обработка, чрез подпори протегнати от съседните детайли, подобно на останалите елементи в плоскостта.



Като за първи проект и опит сами да си правим сградите за клуба, смятам че си е станало много добре  - не си вездесъщ, но пък кой от нас се е родил научен!?!!!
Нали е едва началото , надявам се, че тепърва ще видим тази приятна възможност за "полуготови" сгради при това (почти съм сигурен) ще са изключително български и то на приемливи цени.



spas_tf:
Пламене , прав си за уплътняването. Тук обаче има една подробност : тази плоча е с дебелина 2 мм и ми трябваха просто и само тези детайли. Другите са на плочата на 1 мм и там съм гледал да се насити , но съгласно "разделителната способност" на фрезата. За дограмата също съм помислил , но там иска малко повече работа ,защото ще има части на полу-ец. А за лазерния плотер на LOXX-Berlin съм го виждал на живо на място, но има едно ограничение. Проблема при лазера е , че не може да реже материали на PVC основа като: пенокартон , симона и т.н. , не за друго , а защото се отделят отровни газове. За тях се ползват обикновени режещи плотери. В LOXX-Berlin ползваха лазера за различни дебели картони и тънки дървесини и се получаваха много добре макар и с лек нагар по ръбовете.  :hi:

pach:
Хаххаха, не съм взел "правилният картон" за пример , но идеята се изясни.
Радвам се, че обмисляш уплътняване на МАХ - така ще си стане на Мечовия пронцип  "Колкото повече - толкова повече! ;)"
Може би не е лошо като доразвиеш идеята и проекта да направиш и сетове само с дограма, само с врати, огради и т.н. - все дребни неща, които никога не стигат за мерака на моделиста. :yahoo:

Аз, да попитам - А само в НО ли ще се прави , или?!? ;)
 ;D ;D ;D

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия