Автор Тема: Автомобилната колекция на TANO  (Прочетена 31784 пъти)

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Автомобилната колекция на TANO
« -: 24 Юни 2010, 12:10:57 »
Преди известно време си снимах автомобилната колекция и сега мисля да я споделя с Вас. Няма да отварям отделна тема за нея, ще я кача тук. И така разделил съм я на 3 части. Първа ще бъде “Ретросбирката”.  Да уточня първо, че съм събирал модели толкова, колкото да ми стигнат за макета, и второ съм гледал да са такива, каквито е имало и в България.
Ето го и първото превозно средство. Тук имам сериозен въпрос. Защо и на двете тягови единици не е боядисан с бяло задния ляв крак. Иначе фирмата е Noch

Това са Ford A (Athearn) и Ford AA (Busch). Този на Буш е 2 пъти по-евтин, но 2 пъти по добре направен от другия. За икономия на "фотохартия" Сашо е "проявил" повечето снимки в стил "2 в 1"

Ford Taunus и Jolly Dreirad на Wiking. Това последното не знам дали го е имало у нас. Баща ми помни такива подобни марка "Темпо". А иначе по стария Викинг не е синоним на суперкачество

Citroen и Horh - Wiking

Mercedes 220 Brekina-Starmada и Mercedes 260 Wiking. Разликата в изработката е огромна и е в полза на Брекината. Супермодел

Opel Blitz - Wiking и Magirus - Brekina

2 Мерцедеса на Roco и Wiking

Busch ужким е добра фирма, но видях зор докато го докарам това рейсче в този му вид. Явно им е по старо производство и се надявам да забележите "Седемте разлики"











Този е на Брекина, но също си играх доста по него.







Пач от миналата година ми завижда кви големи ябълки съм отгледал. Обаче не знае, че си имам и с какво да ги обера - Опел Блиц на Викинг

Магируса в действие

И накрая една фотография на г. Божановци правена вероятно някъде през 50-те или 60-те години на миналия век :spiteful:

Ми засега това е. А Пач ще ли бъде така любезен да качи тук снимки на истинските рейсове от които гледах докато суперосвах моите. Много му сА молА ;)



« Последна редакция: 22 Юли 2010, 14:07:41 от TANO »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Колекцията на TANO
« Отговор #1 -: 24 Юни 2010, 14:39:24 »
Цитат на: TANO link=topic=587.msg43132#msg43132 date=1277370657
...
Ето го и първото превозно средство. Тук имам сериозен въпрос. Защо и на двете тягови единици не е боядисан с бяло задния ляв крак. Иначе фирмата е Noch
(Image removed from quote.)

Защото и  двата коня са ритали с този крак боядисващият ги и на него му е писнало... :sarcastic:
 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Цитат на: TANO link=topic=587.msg43132#msg43132 date=1277370657
... и Jolly Dreirad на Wiking. Това последното не знам дали го е имало у нас. Баща ми помни такива подобни марка "Темпо". ...(Image removed from quote.)

Да със сигурност – за справка можеш да видиш визитката на „Der Hetzer” и да си поговориш с него...


Цитат на: TANO link=topic=587.msg43132#msg43132 date=1277370657
...Busch ужким е добра фирма, но видях зор докато го докарам това рейсче в този му вид. Явно им е по старо производство и се надявам да забележите "Седемте разлики"
(Image removed from quote.)

....Ми засега това е. А Пач ще ли бъде така любезен да качи тук снимки на истинските рейсове от които гледах докато суперосвах моите. Много му сА молА ;)



Ще се опитам да ги намеря от мрежата (пак) щото мойте са на домашния компютър... :scratch_ones_head:

Може би трябва е една за справка как изглеждаше модела, преди да подане в твойте ръце...








Тези са с огромна резолюция...





 :hi: :drinks: :clapping:

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Колекцията на TANO
« Отговор #2 -: 01 Юли 2010, 12:14:05 »
 :hi:
Дойде ред и на "Соцсбирката" Тук обаче правилото да ги събирам колкото да ми стигнат за макета си има своето изключение. Доста повече са отколкото ми трябват. Може би от някаква носталгия. Но не по соца. По скоро по мойта първа младост - все пак съм реколта ,68
Какъв фурор беше като се появиха тия Шкоди в Чешкия център през 91 г. Сега като ги гледам кви са кютучета...Ама тогава им се радвахме - нямаше друго.

Три хАрошие машини, също така хАрашо сделани, първите 2 от Херпа, последната от Буш

Две народни коли - Херпа и Роко

Още 2 лимузини от Херпа

Баркас от Брекина и VW от Шуко. Първото е супер изпипано, но се оказа, че и Шукото не е лошо.

Сега ще Ви досадя малко с тия VW, но изпитвам сантименти към тоя модел. Щото това май е първата кола, на която съм се возил и го помня. Трябва да е било преди 38 години!

Още разновидности на модела. Всички са на Брекина

Тук този вляво е на Викинг. Обаче е видимо по голям от Брекината, има по заоблени форми и е направен далеч по добре. Та коя от двете фирми лъже с размерите - не знам

Пак същата народна кола. Само,че...

Само,че на Maisto в мащаб 1 : 25

Още една картинка ей така за сравнение на мащаба


« Последна редакция: 01 Юли 2010, 12:44:03 от TANO »

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Колекцията на TANO
« Отговор #3 -: 01 Юли 2010, 12:37:21 »
Две Шкодички, ама не знам фирмата - Игра ли е?

Игра и Пико

Игра



Тази Авиа - албинос е на Игра. Обаче е невъзможно да и разлепя кабината за да стане синя. А Робура е на Брекина. Страхотно изпипан модел

Фиатчето е на Брекина, а този Ман в дясно не знам

Тук имаме Фиат на Лима, автобуса е някакво гръцко творение, и отдолу е Игра

И добре познатата Ви Сетра. Обаче доста си играх по нея. Надявам се да откриете "седемте разлики"









И накрая отново една фотография на гара Божановци, правена някъде през 70-те години на миналия век

На повечето автомобили не съм писал марката - мисля, че няма нужда

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Колекцията на TANO
« Отговор #4 -: 01 Юли 2010, 12:49:13 »
Първите Шкоди са на Permot, Man-а трябва да е Wiking.

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Колекцията на TANO
« Отговор #5 -: 01 Юли 2010, 13:07:34 »
Първата кола, на която си се возил ли казваш? Почвай да събираш мангизи за още един вариант:
http://www.sunstartoys.com/limited.htm - в мащаб 1:12. Вземай докато е време, понеже бройките са сравнително малко - по 600-700 и бързо свършват. Конкретно това, което ти трябва, 5071,5073,5075 струва към 150-160 евро. От личен опит казвам, че тази фирма, независимо, че е китайска, си заслужава. Знаете за двуетажния автобус, който съм описал в другия раздел. Без да има кой знае какви претенции, като и цените са що-годе прилични, този производител набутва в в джоба си всичките Брекини, Вайкинги, Миничемпс, Шукота и т.н. Въобще няма голямото "самочувствие" като при Мерклин например, която от Мерцедеса на ж.п. моделите лека-полека се превърна в техния Сговнич.
« Последна редакция: 01 Юли 2010, 13:12:55 от IKAR »

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Колекцията на TANO
« Отговор #6 -: 01 Юли 2010, 13:24:50 »
Е поне на която помня, че съм се возил. Имаше един чичо Пешо - комшия на баба ми, който ни качваше на неговата за по едно кръгче в махалата. Ама беше толкова отдавна - спомените ми са доста размити. А пък тази в 1:12 - видях я, готина е, но все пак човек не може да има всичко. Ще се придържам към жп моделизма - нямам финансови сили за други отклонения.

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Колекцията на TANO
« Отговор #7 -: 01 Юли 2010, 13:49:02 »
Гледайки всички тези лъскави автомобили се питам дали има някакъв способ за заличаване лъскавостта на пластмасата за да изглеждат напълно реални ? С какво ли би могло да се намажат за да се скрият бликовете тъй характерни за изделията от пластмаса ?

Daemon TT

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Колекцията на TANO
« Отговор #8 -: 01 Юли 2010, 13:52:43 »
Мат лак предполагам че реши проблема ,на Revell или на някоя друга фирма за модели

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Колекцията на TANO
« Отговор #9 -: 01 Юли 2010, 13:54:37 »
Цитат на: Daemon TT link=topic=587.msg43490#msg43490 date=1277981563
Мат лак предполагам че реши проблема ,на Revell или на някоя друга фирма за модели

Предполагам е безцветен ?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Колекцията на TANO
« Отговор #10 -: 01 Юли 2010, 15:07:08 »
Цитат на: gzo link=topic=587.msg43491#msg43491 date=1277981677
Цитат на: Daemon TT link=topic=587.msg43490#msg43490 date=1277981563
Мат лак предполагам че реши проблема ,на Revell или на някоя друга фирма за модели

Предполагам е безцветен ?

Да, по презумция - това му е точно задачата - без да променя покривания цвят, премахва бликовете за фотото и очите...

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Колекцията на TANO
« Отговор #11 -: 01 Юли 2010, 16:04:28 »
Цитат на: gzo link=topic=587.msg43489#msg43489 date=1277981342
Гледайки всички тези лъскави автомобили се питам дали има някакъв способ за заличаване лъскавостта на пластмасата за да изглеждат напълно реални ? С какво ли би могло да се намажат за да се скрият бликовете тъй характерни за изделията от пластмаса ?

Нещо тука не ми се връзва. Не знам някой, който да тича с шкурката да матира автомобила си. Напротив, лъска го с пасти, та да свети отвсякъде.
А ако ни дразни, това че моделът не е боядисан, а пластмасата е с оцветител, то тогава си има бои и аерографи. Пръскаме и сме щастливи :buba:

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Колекцията на TANO
« Отговор #12 -: 01 Юли 2010, 16:58:35 »
Dullcote lacquer / Glosscote lacquer na TESTORS :)

Цитат на: gzo link=topic=587.msg43489#msg43489 date=1277981342
Гледайки всички тези лъскави автомобили се питам дали има някакъв способ за заличаване лъскавостта на пластмасата за да изглеждат напълно реални ? С какво ли би могло да се намажат за да се скрият бликовете тъй характерни за изделията от пластмаса ?
« Последна редакция: 01 Юли 2010, 17:00:30 от ivo »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Колекцията на TANO
« Отговор #13 -: 01 Юли 2010, 23:01:06 »
Цитат на: Жоро link=topic=587.msg43496#msg43496 date=1277989468
Цитат на: gzo link=topic=587.msg43489#msg43489 date=1277981342
Гледайки всички тези лъскави автомобили се питам дали има някакъв способ за заличаване лъскавостта на пластмасата за да изглеждат напълно реални ? С какво ли би могло да се намажат за да се скрият бликовете тъй характерни за изделията от пластмаса ?

Нещо тука не ми се връзва. Не знам някой, който да тича с шкурката да матира автомобила си. Напротив, лъска го с пасти, та да свети отвсякъде.
А ако ни дразни, това че моделът не е боядисан, а пластмасата е с оцветител, то тогава си има бои и аерографи. Пръскаме и сме щастливи :buba:

Защо да не ти се връзва ? Аз например се стремя да придам максимална достоверност на модела и много ценя труда на колеги с подобен прохват. Като погледнеш на снимка да не можеш да прецениш дали гледаш истинска машина (обект) или нейно умалени колие. Според мен специално бликовете на пластмасата обезмислят целия труд по макета. Особено издайнически са гумите на автомобилите (понеже конкретно говорихме за автомобилите на Тано). Никъде в природата не съществуват Чавдари, Мадари,Ифи и тем подобни таратайки с лъщящи гуми и пастирани кабини.
Прекалената чистота и блясък на моделите се набиват на очи и пречат на илюзията за нещо истинско.
В момента експериментирам състаряване по естествен начин, чрез илагане на  атмосферни условия съчетани с влиянието на почвите . За съжаление този метод не е удачен за изделия с лошокачествена пластмаса.
Ето тук на този пластмасов обект съм се опитал да имитирам матиране и ръжда и ми се е получило. Преди интервенцията елемента беше лъскав и с бликове, а сега е просто един стар ръждив метален елемент на бойна машина....


В това се състоеше и смисъла на въпроса ми дали ползвате естествено състаряване ?  С какво да се намажат за да се предизвика хим. поцес ? С мат лак и баба знае.
« Последна редакция: 01 Юли 2010, 23:11:41 от gzo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Колекцията на TANO
« Отговор #14 -: 02 Юли 2010, 10:12:57 »
По този въпрос както вече си разбрал , няма две еднакви мнения (сега ще те наскачат "борците" против реализма  :sarcastic:).
Много малко от приятелите се занимават със състаряване, но напоследък и това се визприема като едно приятно занимание с хобито. Още повече че така наистина моделите (взети от природата  :lol: :lol: :lol:) изглеждат съвсем като истински (реализъм не е мръсна дума за всеки...).
Има обаче и следният доста добър лаф:
"- ПРи тая цена на модела, времето което съм го искал, и красотата с която се сдобих - ми не ми дава сърце да го "състарявам !!!".....
или пък:
"- Ами хората по света си имат по 40 хопера и нямат нищо против композицията им да е максимално истински изглеждаща, но аз има само два и за сега ще си ги карам като нови!!!"

В крайна сметка 99 % от хората тук възприемат реализма в една по-слаба или по-силна степен, като това е преценка на всеки индивидуално. Никой не натрапва мнението си на другите (с изключение което само потвърждава общата атмосфера) и уважава желанието на другия, не зависимо дали са състарени моделите или "лъщят".

В състаряването Иво (май) е най-привърженик, но и Шатци например си е нашарил някой вагони с графити дори.


Впрочем това с естественото състаряване не е най-удачното решение но щом на теб ти харесва... :hi:
Иначе си има целя плеяда патинатори, моделни бои и друуги техники за "състаряването" и това е една от допирните ни точки със стендовия моделизъм. Но дори там (при стендовиците) няма две еднакви мнения... :scratch_ones_head:

А за осталото питай "баба ми"... :pleasantry: :pleasantry: :pleasantry:
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D