Автор Тема: Автомобилната колекция на TANO  (Прочетена 31632 пъти)

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Колекцията на TANO
« Отговор #15 -: 02 Юли 2010, 14:08:27 »
Към колегата gzo
 За толкова години в това хоби досега съм прозрял едно – всеки си има собствени критерии за реализъм, с които е щастлив и чиито граници не иска да престъпва. Конкретно за автомобилите (но това важи и за абсолютно всичките ми модели) – нямам нито един, който да е останал в купешкия му вид. На всички съм слагал номерни табели, на почти всички съм боядисвал мигачите в оранжево ( почти никоя фирма не го прави), на повечето съм боядисвал огледалата за обратно виждане със сребриста боя, също и броните и лайстните на някои от тях. Надявам се да сте го забелязали на  снимките. Моето виждане за реализъм е предимно техническо – виждам детайли, който липсват на модела  и ги правя. При теб критерия за реализъм очевидно е по художествен – черното да е 2 идеи по матово, боята да няма ярки отблясъци, камионите да са непременно ръждиви и т.н. Общо взето обаче аз не съм кой знае какъв фен на състаряването. Когато видя чужд модел оцапан – да, харесва ми, но да състарявам и моите, както казва Пач – сърце не ми дава. Харесвам си ги и такива. Пък ако взема и да ги мажа с разни химии и да ги държа 2 седмици на балкона за да гранясат естествено се страхувам, че ще премина границата на среднопоносимата лудост, с която жена ми е свикнала да ме търпи и се опасявам, че ще вземе да ме напусне. Това по принцип не е толкова лоша идея, :spiteful: но веднага изникват поне 2 основни проблема:
1.   Хабер си нямам как се пуска пералнята в къщи. Но по всяка вероятност булката ще избяга с нея, така, че това е по малкия проблем.
2.   В къщи има само 6 чинии. Ако приемем, че ям по 3 пъти на ден, то изниква логичният въпрос къде ще си сипвам яденето след 2 дена, като няма кой да ги измие.
 ;D  ;D  ;D
Е затова ще си карам количките с лъскави гуми. :pleasantry: По важното е да са напомпани. И наздраве на всички, които не приемат гореизложеното на сериозно :drinks:

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Колекцията на TANO
« Отговор #16 -: 02 Юли 2010, 14:31:16 »
В допълнение към това имайте предвид, че техниката, която обсъждаме, било то влакове, камиони, автобуси, трамваи, багери и т.н. в нормалните държави и в реалността изглежда блестяща, поддържана, все едно току-що излязла от конвейра. Разходете се из Германия, Швейцария, Австрия, за да видите за какво говоря. Там всичко се поддържа, доколкото това е възможно, в безупречно състояние. Т.нар. реализъм с мръсен, очукан, надраскан, оср*н с баданарката подвижен състав и машини е характерен за нашата "родина" Чалгаристан, но не и за там, към където сме се запътили. Нещо наистина хубаво и красиво може да се види само на Пловдивския панаир и в магазините. Такъв грозен, мръсен, отвратителен "реализъм", от който повечето от нас се стремят да избягат, създавайки свой-собствен, красив, идеален свят на макет, не благодаря! Вижте например Васко какъв хубав Икарус 180 успя да направи - де да бяха нашите Икаруси такива след известно време в експлоатация. А по света има запазени такива екземпляри, изглеждащи все едно току-що са слезли от конвейра. Тука разбира се, няма къде да видите такова нещо.....
« Последна редакция: 02 Юли 2010, 14:38:31 от IKAR »

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Колекцията на TANO
« Отговор #17 -: 02 Юли 2010, 15:17:49 »
Цитат на: gzo link=topic=587.msg43515#msg43515 date=1278014466
Никъде в природата не съществуват Чавдари, Мадари,Ифи и тем подобни таратайки с лъщящи гуми и пастирани кабини.

Хм, на автомивката, дето си мия колата, момчетата специално подсушават и лъскат купето, а на края, като свършат с всичко останало, мажат бордовете на гумите с блестящ гел - така почистена, колата ми изглежда като нова.

В София по принцип е доста прашно и мръсно и след седмица колата изглежда все е едно не е била мита откак е купена, но в Европа (Германия, Франция и Австрия) трудно ще срещнеш прашасала и занемарена кола по пътищата - не знам дали защото ги глобяват или просто защото редовно си ги мият.

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Колекцията на TANO
« Отговор #18 -: 02 Юли 2010, 18:08:23 »
Ииии само как наскачахте всички  :drinks:
Споко, никого не критикувам, просто питах как се замазва блясъка на моделите. И разбрах, че общо взето състаряването не особено полулярно. Ако се намери някой фен на състаряването явно е ползвал от онзи малки шишенца дето ги има само на няколко места по хоби магазините у нас. Аз сега като съм от Търново и тук няма магазин какво да прая ?......увисвам без скъпоценните капчици на TESTORS. Питането ми беше по-скоро за ползване на домашна химия или естествено влияние на атмосферните фактори.
Е, нищо де ! Хем сега ще има нещо уникално с което моите модели да се различават  :spiteful:
Наздраве !
« Последна редакция: 02 Юли 2010, 18:11:05 от gzo »

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Автомобилната колекция на TANO
« Отговор #19 -: 08 Юли 2010, 12:08:05 »
Ето и последната част - "Съвременна сбирка". Тя пък е недовършена, но да съм жив и здрав ще я допълня.
Голф на Викинг и Ауди на Херпа. Новия Викинг определено е по добър, а Голфа за разнообразие не е с пернишка регистрация.

БМВ и Опел Омега на Херпа

МВ на Викинг и МВ на Буш. Второто е супермодел

VW на Херпа и Форд Транзит на Rietze. Това ми е единствения модел на Ритце - Оказа се добра фирма

Същият Форд Транзит сниман до ... същия Форд Транзит. Жалко, че не мога да ги докарам и двата едновременно на фокус

МВ на Cararama

MB - Magic-Herpa

DAF 95XF - Dickie

Докато го поръчвах този МВ на Херпа ми се струваше скъп, но като дойде разбрах, че си заслужава цената. Има 66 детайла и може да се разглоби напълно



А сега бисера в колекцията. Това е Мара - 31 годишна дърта кранта, но забелязвам, че истинските мъже още се обръщат след нея на улицата. Добре пипнат модел на фирмата Mlada Boleslav и върви заедно с човече - шофьор (показано на снимката)

Да приключим и спора с лъскавината на автомобилите - особено за такава престижна и луксозна лимузина като тази върви ли да не е лъскава?





И накрая по традиция една фотография на гара Божановци правена в наши дни.

Е, приятен ден!
« Последна редакция: 09 Юли 2010, 15:36:34 от TANO »

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Колекцията на TANO
« Отговор #20 -: 08 Юли 2010, 14:46:08 »
Малиййй, Шкодичката изглежда като нова !!!!   :clapping: :good:
Не съм виждал отдавна Шкода в такова добро състояние!!!
Той и баща ми има такава. По късно мога да сложа снимки за сравнение...  ;D

hristo_t

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 534
  • Рейтинг: 1
  • H0 - IV DR/DB Бургас
Re:Колекцията на TANO
« Отговор #21 -: 08 Юли 2010, 18:24:01 »
Браво,,адмирации към собственика на Шкодата.Аз също отдавна не съм виждал толкова запазен и поддържан екземпляр.Обадете се на редакционният телефон на списание "Автокласика и мотоциклети" има го на сайта им. http://www.avtoklasika.com/
В това списание има рубрика "Моят любимец".В всеки нов брой има по един разказ за един такъв запазен и поддържан модел.Имам почти всичките им броеве и досега не са разказвали за Шкода. Сигурен съм че вашият модел ще предизвика интерес.
Редактора на списанието се казва Маргарит Карабуров.

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Колекцията на TANO
« Отговор #22 -: 08 Юли 2010, 19:15:00 »
Цитат на: TANO link=topic=2579.msg43939#msg43939 date=1278580085
...
Cararama
...
Dickie
...

Тия двете фирми са едно и също нещо, или поне, произвеждат едни и същи неща ... естествено в Китай.
Доколкото схванах преди време, Dickie е представител на Cararama в Германия.

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Колекцията на TANO
« Отговор #23 -: 09 Юли 2010, 10:44:07 »
Както обещах ето снимки и на нашата Шкодичка - SKODA 120L :)

Тя също изглежда доста добре за възрастта си, въпреки че си няма гараж...

Искам да питам, дали се намират макети на такива коли и къде?  :search:
Надявам се, да не съм се отклонил много от темата...  :hi:


TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Колекцията на TANO
« Отговор #24 -: 09 Юли 2010, 13:06:20 »
Цитат на: bategojko link=topic=2579.msg43973#msg43973 date=1278661447
Тя също изглежда доста добре за възрастта си, въпреки че си няма гараж...
Ми тя и Мара е уличница - никога не е помирисвала гараж. Но винаги я държа с платнище. :yes:

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Автомобилната колекция на TANO
« Отговор #25 -: 16 Януари 2011, 18:12:47 »
Зима е. Водата от автомобилите е източена и са заредени с антифриз. Аз пък спрях бирата и я карам на червено вино с лимонада. В съотношение 2 към 1. И същевременно успях да си попълня “Съвременната сбирка” поне дотолкова, колкото да ми стигне за макета.
Две Шкодички (Суперб и Фабия) на КАДЕН. Доста добре пипнати, но за сметка на това пък и евтини. Е, все пак и аз си намерих нещичко за довършване.

Тази Октавия пък така и не разбрах чие производство е. Продават я Vollmer, отдолу на кутииката пък пише Welly. Метална е и като цяло е малко по грубовата от горните две, но все пак е добра и има по готини надписи и емблеми от тях. Една съвременна сбирка няма как да мине и без джип пълен със силови охранители - Сузуки на Ритце.

Оттук нататък е все Херпа. За камиони това е наистина най-добрата фирма. Но винаги има и какво да се пипне по тях – стопове, мигачи, регистрационни табели и т.н. Иначе за леки МПС съм по впечатлен от Брекина, Буш и Ритце.
Това е МВ Атего.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Автомобилната колекция на TANO
« Отговор #26 -: 16 Януари 2011, 18:14:37 »
Волво


Доста си поиграх по тая Скания, но се получи готино камионче.


Тука стана фал с боядисването на предната решетка на този МАН, но на снимката не си личи много.  И отзад падна голямо боядисване, но пък стана много гот.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Автомобилната колекция на TANO
« Отговор #27 -: 16 Януари 2011, 18:17:35 »
И последно -  МВ Актрос



Продължава и попълването на соцсбирката. Има нещо вярно в слуховете, че съм се издигнал в службата – имам си служебна Волга, засега обаче без шофьор. А вдясно се вижда една издънка на Херпа. Това Москве определено не е направено сполучливо – има нещо сбъркано в предния капак. Отгоре над решетката трябва да има козирка – моделчето е ръбесто като паралелепипед.





Ми приятно гледане и наздраве! :drinks:

hristo_t

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 534
  • Рейтинг: 1
  • H0 - IV DR/DB Бургас
Re:Автомобилната колекция на TANO
« Отговор #28 -: 16 Януари 2011, 18:25:22 »
МВ Атего - изглежда много добре. Цистерната на Шел също е впечатлеваща.Поздравления за труда ти!!!

lubo_gumata

  • Trade Count: (9)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 265
  • Рейтинг: 12
  • HO,4-5 еп.СЛИВЕН
Re:Автомобилната колекция на TANO
« Отговор #29 -: 16 Януари 2011, 18:39:23 »
Бре бре,в този форум има и други фенове на марката SKODA!!!!! :hi: :hi: :hi:

Колекцията е перфектна :drinks: :drinks: :drinks: