Автор Тема: Макета на Saruman в ТТ  (Прочетена 8973 пъти)

Saruman

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Макета на Saruman в ТТ
« -: 09 Юли 2010, 15:39:54 »
От около седмица попаднах на този интересен сайт и започнах да чета, реших да предприема проучване за направа на мой макет. В началото си мислех за мащаб НО, но като видях че е доста голям реших да се отправя към мащаб ТТ. Хем не е много малък, нито е много голям. Като се има впредвид, че и мястото което мога да отредя за подобно начинание е 125 см на 90 см, крайно недостатъчно. Може да се направи една малка елипса, но и на това ще съм доволен. Реших да си поиграя с Wintrack и измислих следното:
Предполагам е идеално за композиция от локомотив с 2, 3 вагона, повече и не искам.
« Последна редакция: 29 Юли 2011, 13:26:24 от Saruman »

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Макета на Saruman в ТТ
« Отговор #1 -: 09 Юли 2010, 15:42:14 »
Не планираш ли поне малка гара?

Saruman

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Saruman в ТТ
« Отговор #2 -: 09 Юли 2010, 15:50:59 »
Където са 2-та коловоза там мисля да е нещо като гара, но на това ограничено миниатюрно място няма място за повече. Ще съм крайно благодарен ако дадете идеи и насоки. Благодаря ви предварително.

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Макета на Saruman в ТТ
« Отговор #3 -: 09 Юли 2010, 15:54:34 »
Аз бих ти препоръчал следното:

1. Махни вътрешния полукръг и сложи поне още един коловоз.

2. Това дето се отклонява горе в дясно го направи или депо или товарна гара.

Само на 1 етаж ли искаш да ти е макета?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макета на Saruman в ТТ
« Отговор #4 -: 09 Юли 2010, 15:58:08 »
Явно ще работиш на стария "П"-профил!
На това място с което разполагаш, и с това количество разклонения, може и нещо по-различно да се спретне...
Ако не, поне ще има вид на обособена гаричка...
Но за това - в понеделник, ще ти метна някоя друга идея...
Прочети още (седмица не стига дори за този сайт вече...)
Добре дошъл!!!


ПП. Добре си се ориентирал в ТТ (и не защото съм чеТТник), нито че е "Идеалният мащаб - Тилиг", ами той си е перфектен за малко място и голями мераци!!!
 ;D ;D ;D

Saruman

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Saruman в ТТ
« Отговор #5 -: 09 Юли 2010, 16:00:21 »
На един етаж, а онова отклонение горе си мислех да стане на товарна гара. За малкия полукръг ще си поиграя да го махна и да видим какво ще се получи.

Saruman

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Saruman в ТТ
« Отговор #6 -: 09 Юли 2010, 16:17:56 »
Благодаря за топлите думи, за сега не разполагам с нищо, а и не бързам да копувам. Моля говорете ми на "ТИ", все пак съм малък. Абе малък малък ма 21 години не са малко, ама не са и много. Трябва някой ден едно представяне да си направя.

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Макета на Saruman в ТТ
« Отговор #7 -: 09 Юли 2010, 16:24:09 »
Здрасти и от мен!  :hi:
На адреса по долу има най различни сканирани списания с планове в ТТ.
Разгледай ги подробно, там има най различни идеи...
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/tech.asp


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макета на Saruman в ТТ
« Отговор #8 -: 09 Юли 2010, 16:24:56 »
По идеята на Павката, добавих три разклонения в дъга...и ето нещо за размисъл:







 ;D ;D ;D

Saruman

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Saruman в ТТ
« Отговор #9 -: 09 Юли 2010, 19:37:36 »
Благодаря за идеите. Ето след промените какво се получи:

Не знам защо толкова искам да има и втора малка елипна по ме радва. Както pach показа, гарата ще е точно където я е сложил той.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Макета на Saruman в ТТ
« Отговор #10 -: 09 Юли 2010, 20:45:39 »
Колега, идеи бол... Ти си ги чупиш през твоето виждане и желание и правиш накрая каквото на теб ти харесва... И за каквото имаш място, пари и т.н.  :drinks:

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Макета на Saruman в ТТ
« Отговор #11 -: 09 Юли 2010, 22:34:39 »
Първо - Добре Дошъл!
Мисля, че вече се видяхме в магазина. И тогава ти казах, че на един квадратен метър трудно се постигат чудеса. И сега ще го кажа пак. Колкото по-изчистен ти е планът, толкова по-добре ще изглежда.
Севетвам те, както нямаш още релси, да почнеш с новия профил(стига да имаш възможност, разбира се). Разликата между стария и новия профил се вижда веднага в ходовите качества на локомотивите и вагоните.
Тамън щях да предложа вариянт като твоя, а ти вече го пусна. Само да предложа още нещо - виждам, че не се отказваш от втория кръг, но ако го махнеш, ще изглежда много по-добре. Остави си глухия коловоз за магазия например. За дясната страна щях да ти предложа след дясната стрелка да пуснеш два глухи коловоза, за товарна рампа. Така, както си го начертал има много и КЪСИ коловози. Малко претрупано стои. Но както казва Best Ripper, твойта дума е последна, ти ще му се кефиш :good:
« Последна редакция: 09 Юли 2010, 22:40:37 от Жоро »

ankar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Saruman в ТТ
« Отговор #12 -: 09 Юли 2010, 22:58:56 »
Здравей и от мен ! И аз ще те посъветвам нещо, което съвсем може да ти обърка плановете, но в нашето хоби човек не бива да взима прибързани решения.Та така.Най-напред помисли си хубаво за мащаба.ТТ си има своите предимства относно пространство и цена ,но и  недостатъци откъм детайлност и ,най-вече, избор на моделите.В НО ще се радващ на изключително изпипани модели, а това струва ми се, е най-важното.Освен всичко послушай Жоро и за релсовия път.П-профилът на релсите не се произвежда от години, пък и качеството е доста по-ниско.За макета съвета ми е само един-да ти харесва на ТЕБ.
Поздрави и добре дошъл !
 :drinks:

Saruman

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Saruman в ТТ
« Отговор #13 -: 09 Юли 2010, 23:22:02 »
Жоро едва ли сме се виждали някъде, все пак съм от Габрово. Искам съвети защото си нямам понятие, а и искам да си направя някаква представа как трябва да изглежда. Да в края на краищата трябва на мене да ми харесва. Явно ще махна втория кръг, щом всички ми го препоръчвате да видим какво ще стане. Ще помисля върху последните съвети, ще си поиграя и ще кача каво се е получило. За мащаб избрах ТТ, както казах защото нямам по голямо място за да го правя в НО. За релсите и подвижният състав разберете ме аз съм Габровец, скрънза и пестеливец и като такъв винаги гледам да ми е най-евтино и безплатно(ако може), затова всичко което мога ще си го правя сам. Благодаря отново за отзивите, много се радвам че се присъединявам към екипа. :)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Макета на Saruman в ТТ
« Отговор #14 -: 09 Юли 2010, 23:32:05 »
И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО нареди трасето и го пробвай, преди да почнеш да ковеш/лепиш/фиксираш линиите... В никакъв случай не разчитай само на хартиения план. Като го наредиш, може да ти дойдат съвсем нови и по-добри мисли...  :victory: