Автор Тема: Стиропор за призма  (Прочетена 10587 пъти)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Стиропор за призма
« -: 11 Юли 2010, 12:22:03 »
Реших и аз да позадвижа моя си макет в ТТ, тъй като вече повече от година ми стои готов плотът. Досега оправях релси и стрелки, боядисвах траверси и т.н. Тъй като от ремонтите вкъщи са ми останали разни ролки стиропор за вътрешна топлоизолация с дебелина 4, 5 и 6 мм, та се замислям дали няма с тях да стане призмата/насипът/ под линиите. Да го ползвам вместо корк. Ролките от едната страна имат залепена амбалажна хартия, от другата е равен стиропор. Освен че трябва да изправя завитите ролки, по всяка вероятност ще трябва да сложа хартията отдолу /откъм плота/, тъй като ми се струва, че ако хартията е отгоре ще кънти вместо да заглушава шума. Лично мен шумът не ме притеснява особено, тъй като безшумен влак на стандартни релси няма и едва ли ще има някога /ако говорим за прословутия реализъм/. Лично за мен обезшумяването е безсмислена работа, да не кажа направо глупост /ама кой както ще да го разбира/. Питането ми е дали стиропорът с времето няма да се смачка, въпреки че в ТТ локомотивите и вагоните са доста по-леки в сравнение с Н0. Има ли някой от вас поглед върху поведението на стиропора в такъв случай и дали е пробвал подобно нещо? Съответно имам предвид, че при завинтването/коването/ на релсите ще трябва да се работи много внимателно, за да не се престегне и да не станат линиите вълнообразни. Отделно пък имам чувството, че ако овреме се положи баластрата, тя че действа един вид като ограничител на поддаването и ще намали натиска върху стиропора. Така че очаквам мнението ви. Само моля да пишат хора, които имат опит, а не да се дават съвети от чиста теория и предположения.

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Стиропор за призма
« Отговор #1 -: 11 Юли 2010, 13:50:59 »
Нищо не каза за едрината на зрънцата в стиропора ! Мой познат е ползвал стиропор, но с много малки зрънца, но при него всичко е НО. В ТТ "камъните" по насипа ще са нереално големи спрямо траверсите да речем. Моя човек е слепил "камъните" с бял монтажен силикон и специално при него изглежда добре. За съжаление замина на море и не мога да ида да снимам неговата работа.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Стиропор за призма
« Отговор #2 -: 11 Юли 2010, 14:12:06 »
gzo, не става въпрос за баластрата! А за подложката под линиите! Която ги надига над релефа...

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Стиропор за призма
« Отговор #3 -: 11 Юли 2010, 15:03:40 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=2587.msg44094#msg44094 date=1278846726
gzo, не става въпрос за баластрата! А за подложката под линиите! Която ги надига над релефа...
Извинявай ! В случая за който споменах, колегата е ползвал същия стиропор и за оформяне на призмата (подложката) и за самата имитация на повърхностния баласт. Последователността на пластовете в случая е:
1-основа ПДЧ
2-стиропорена подложка около 4-5 мм
3-разронен стиропор за имитация на натрупани камъни
всичко това е слепено по между си със силикон. Не потъва, не подава, не се рони, що годе заглушава и учудващо изглежда правдоподобно.  :prankster:
« Последна редакция: 11 Юли 2010, 15:05:49 от gzo »

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4774
  • Рейтинг: 625
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Стиропор за призма
« Отговор #4 -: 11 Юли 2010, 17:11:14 »
Моите макети са само от стиропор,няма никакви проблеми толкова години.

http://toniemi2.snimka.bg/hobby/ho-2.463967.16968897
http://toniemi2.snimka.bg/hobby/maket-quot-z-quot.464014.16971239
« Последна редакция: 11 Юли 2010, 17:12:49 от toniemi »

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Стиропор за призма
« Отговор #5 -: 11 Юли 2010, 17:15:12 »
За подложка стиропор ли слагаш или от подложката която по принцип е за ламинат

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Стиропор за призма
« Отговор #6 -: 11 Юли 2010, 18:44:31 »
Стиропорна ролка за вътрешна топлоизолация. Лепи се на стената с лепила като тапет върху стената в хартията навън. Върху нея после се лепят тапети. Не е изолация за ламинат.

Тони, твоите макети са стари, явно си пробвал години наред и мога да ти имам вяра. Не питай старило, а патило.. Нали така беше?  ;)  Иначе твоят стиропор е дебел и е от стария български, нали? Дето е доста по-едър на структура от новите?

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Стиропор за призма
« Отговор #7 -: 11 Юли 2010, 19:02:57 »
Аз съм използвал същата стиропорена подложка 5 мм, за която пишеш.
Лепя я с хартията за основата с С200, после полагам лините.
Излишното от страни се реже с макетен нож.
Баластра залепена пак с С200 и готово.
Нямал съм проблеми за сега.
Резултата се вижда на макета ми.  :yes:


Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Стиропор за призма
« Отговор #8 -: 11 Юли 2010, 20:07:31 »
bategojko,  :good: :drinks: Макар че твоят макет е съвсем нов и едва ли ефектите от остаряване на материала вече се усещат... ;)

vlado1

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (6)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 248
  • Рейтинг: 23
  • TT - III,IV еп. DR - АЕЦ/БСлатина/София
Re:Стиропор за призма
« Отговор #9 -: 11 Юли 2010, 20:42:40 »
Ми то от Тиллиг си предлагат фирмени подложки, които са от стиропор:
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi.asp?poz=171&kat=2009
така че притесненията са излишни...

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Стиропор за призма
« Отговор #10 -: 11 Юли 2010, 21:12:40 »
Мда, нещата май отиват към оползотворяване на излишъците...  :spiteful:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Стиропор за призма
« Отговор #11 -: 11 Юли 2010, 22:03:16 »
Цитат на: vlado1 link=topic=2587.msg44112#msg44112 date=1278870160
Ми то от Тиллиг си предлагат фирмени подложки, които са от стиропор:
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi.asp?poz=171&kat=2009
така че притесненията са излишни...

На Тилиг са от някаква пяна, не са от стиропор. Но то е горе-долу същото - действай смело, не би трябвало да имаш проблеми.

vlado1

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (6)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 248
  • Рейтинг: 23
  • TT - III,IV еп. DR - АЕЦ/БСлатина/София
Re:Стиропор за призма
« Отговор #12 -: 11 Юли 2010, 22:29:19 »
Цитат на: Mixy link=topic=2587.msg44118#msg44118 date=1278874996
Цитат на: vlado1 link=topic=2587.msg44112#msg44112 date=1278870160
Ми то от Тиллиг си предлагат фирмени подложки, които са от стиропор:
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi.asp?poz=171&kat=2009
така че притесненията са излишни...

На Тилиг са от някаква пяна, не са от стиропор. Но то е горе-долу същото - действай смело, не би трябвало да имаш проблеми.

По-точно от екструдиран полистирол/полистирен/ (XPS), демек - Fibran - т.е. малко по-плътен от стиропора. Повече инфо тук:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BD

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Стиропор за призма
« Отговор #13 -: 12 Юли 2010, 08:58:04 »
Химически погледнато стиропорът и фибранът /и подобните топлоизолации/ са едно и също нещо, разликата идва физически във структурата на материала...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12267
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Стиропор за призма
« Отговор #14 -: 12 Юли 2010, 09:19:00 »
След полагането, следва баластиране, а там  нещата отново отиват към "ошумяване".
В НО шумът от движението по релсите на подвижния състав е в приемливи граници, но за ТТ, ще е доста силен. Получава се от това , че след стягането на баластрата (която е смлян камък) се образува нова своеобразна резонаторна кутия, която в съчетание с още един фактор, на практика почти обезмисля полагането на стиропора.  Макар и от почти индентични материали, стиропора и фибрана имат една съществена разлика. Фибрана е по-плътен от стиропора, който има дори мини дупки (подобно на сиренето) които също са добър проводник на звук и самите те стават понякога резонаторни кутии.
Другия фактор споменат по-горе е да се внимава при баластирането, баластрата да няма контакт с твърдата основа, защото в противен случай, по стените на тази "кутия" от баластра, излишния звук се предава отново на основата и прави ефекта от цялата операция силно безмислен.
Едно възможно решение (което си е просто логически последователно) е първо да се полага стиропора, след това тревата (тя ще спре опирането на баластровата кутия в основата) и едва тогава да се баластира. Разбира се заедно с релсите. Където няма трева, например е шосе до железопътния насип , се полага хартия, която спира баластрата да опре в основата, а след това се маха лесно, дори и "след намокряне", чрез изрязване.
От трите материала, за насипи, бих ги "градирал" в следният ред:
1- Стиропор.
2 - Фибран.
3 - Корк.
Разбира се от по-лошо към по-добро.
Щом имаш свободен стиропор - направи си най-добре "строителни" проби с дължина поне метър, по който метър ще караш влака, за да си направиш самия ти не теоретични, а практични изводи.
И сам си реши кое е по-добре да ползваш.
 ;D