Автор Тема: Макет на gzo в НО  (Прочетена 46440 пъти)

topalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #45 -: 30 Май 2011, 23:36:31 »
Цитат на: gzo link=topic=2593.msg60641#msg60641 date=1306765320
В сметката ти дали влизат и двете купчини камъни дето също заемат обем ?

Тц! Не си ми задал размери!  :yes: Но ако келнера прецени, може да ги пише към ракията.
Иначе поздравления за езерцето. Помисли добре дали искаш да слагаш истинска вода или моделна... рискуваш да завъдиш попови лъжички. :yes:

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #46 -: 31 Май 2011, 11:48:34 »
Ти сериозно ли мисши за истинска Н2О ?
С моделна ще е разбира се, и за това ми трябва някакъв ориентировъчен обем заради разфасовката която да търся. Както изглежда ще иде по-малко и от 150 мл. и това ми е достатъчно, забравих да допълня, че ще сложа и малко мъхове имитиращи водорасли и жабурняк. Те също отнемат от обема, но се чудя дали изкуствената вода ще проникне добре между разклоненията ма мъха ? Да не се образуват въздушни балони ? Понеже не съм работил с такива вода и не знам тя по-скоро като желе ли е или е по-течна ?

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #47 -: 26 Юни 2011, 16:36:37 »
След падналите вчера обилни дъждове, очаквам до утре, най-късно други ден, повишаване на дебита и напълване на гьола. Водата дето чакам е със син оттенък, та се чудя дали въобще да оцветя дъното в тинесто зеленикаво, както си мислех в началото  :mda: С тея два цвята да не стане гьол с боза ? С водата, ще пристигнат още и сива боя за моста, врата за кенефа и фургон тип Мечта за помещаване на бригадата от тунелния батальон, дето кърти нагоре по линията.


fpk1999

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 507
  • Рейтинг: 21
  • Перфектният мащаб е 1:1 !!!
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #48 -: 27 Юни 2011, 09:48:48 »
Не мисля че трябва да боядисваш дъното! Но все пак ти избираш какво да правиш. :).
« Последна редакция: 27 Юни 2011, 09:50:20 от fpk1999 »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #49 -: 04 Ноември 2011, 13:45:21 »
 Както писах в предходния си пост, очаквах да дойде вода със син отенък. И дойде само, че отенъка беше доста по-наситен отколкото очаквах. Става дума за ватер ефффктс 26204 на vallejo. Е, да знаете поне, че това нещо не става за плитки гьолове, като моя или за локви, рекички и потоци. Подходящ е само за плувни басейни, язовири, морета и др. по-дълбоки води. Това наложи изчакване на доставка на по-бисти води.
 И така в крайна сметка ефекта, който ползвах е Gel deniso 27.591 на vallejo или според българския етикет -цветно гесо. Предварително оцветих дъното в цвят "жабурняк" та да създам илюзията за тинесто дъно. Нанесах гела на веднъж (дълбочина около 10-15 мм) след което започна дългото чакане за избистряне на белия пигмет......и така вече 3 месеца по-късно се вижда, че все още не е съвсем избистрено, но кой да ти каже по-рано, че гела се нанася на тънки пластове и се изчаква. Всъщност мина ми през акъла да пробвам на тънко, но се опасявах, че накрая ще се виждат отделните нива на работа като етажи и реших да скачам направо в дълбоките води. Честно да си призная, някъде след месец - месец и половина гела упорито си седеше бял, като мляко и даже си рекох, че Никито Момчилов (който ми прати гела) е объркал артикула. В същото време Емо Чаушев, който работеше водата по-клубния модул направо си каза "ако не избистри до седмица да се рине и наново" :wacko: направо се сдухах ! Тъкмо започнах да се примирявам, че след толкова чакане трабва да развалям направеното до момента и........заминах за почивка. Сетне пък от работа не ми остана време за хобито и съвсем замразих работата по макета. И така един ден (отново със сдухване :blink:) установих, че водата е избистрена до голяма степен и вече няма нужда да се разваля. Е ще почакам още някой месец и ще избистри съвсем. На снимките не се виждат 2 основни недостатъка, които мен ме дразнят. След избистрянето се забелязват множество малки въздушни мехурчета все едно гледаш лед и другото е, че със исъхването повърхността започна да се спича неравномерно и там където е далече от берега влодата хлътна, а около бреговете и потопените тела нивото остана по-високо. Това ще го поправя като нанеса тънък слой за изравняване. Мислих и как да оправя мехурите, но в крайна сметка за да ги забележиш трабва да се надвесиш и да се пулиш от доста близко, а все пак езерото се намира в дъното на макета под моста. В близост ще има подпорни колони, растителност и др. пречки за забелязване на този дефект. Абе важното е, че за моето око (като най-голям коректив) е приемливо. За съжаление ъгъла на снимане е такъв, че водата не се забелязва добре, в действотелност се вижда добре с просто око. Забелязват се дори и финните вълнички по повърхността.
 В обобщение на горното съвета който мога да дам, е че дори и да нанесете по-дебел слой воден ефект, то все някога ще се избистри. Ако гоните срокове или не можете да заспите спокойно развалете и почнете на ново, но този път наистина мноооого тънко (около 2-3 мм) че да може наистина да избистри за една седмица. Ако все пак имате да запъвате дълбок воден басейн бъдете на ясно, че че дори и да работите на тънки слоеве ще чакате минимум 1 седмица за 1 слой, а ако трабва да нанесете повечко слоеве накрая сумарно пак отива на няколко месеца. Тъй че ейго на, нищо и никаква баруга пък изисква толкова работа, умения и търпение. Сигурно за това нещата изглеждат толкова пленително когато проекта се бъде завършен и започнат първите суперлативи и прехласвания от страна на "простолюдната публика"  :)


« Последна редакция: 04 Ноември 2011, 15:12:17 от gzo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #50 -: 04 Ноември 2011, 14:21:28 »
Много добре си става!
Ти страдаш от "синдрома на майстора" - винаги другите го хвалят,
ама той не може да се зарадва, щото си знае къде му е дефекта.
Аз така и до ден днешен (вече 25 год) си знам къде гипсовите корнизи у дома не са добре,
но който влезне, всеки се прехласва от моя майсторлък.
Та така...

На мойта река пък се изкефих на максимал, именно на станалите микромехурчета.
При мен се получиха, тъй като още нямах "звънец за вакуумиране" да обработя епоксидната смола преди
да я "разлея" в коритото на реката под моста. Ама коя река или езерце нямат мехурчета!? ;)

Колкото до "изпъкналата" вода по брега и около предметите, това също се е получило,
заради няколко месечния срок на изветряване разтворителя от заливната смес.
Точно дебелия слой допуска бавното изветряване, съответно избистряне на сместа.
Тъй като бавно става, се образува напражение подобно на това, заради което слагаме
сапун или ленор във водния разствор на С200 за баластирането.
Ако беше на течаща река, ефекта другите моделисти го тушират като "поизцапват" с бяла боя, която имитира "водна пяна",
по издатините около брега и предметите във водата. За жалост при теб обаче е спокойно езерце и едва ли
би било реалистично да има водна пяна от вълните (освен ако в езерото не "джитка" мутра със джет).
Подобно на Жорж и рекато в неговия макет (eurostar), мацни вълничките
 с мръсно бяло и ще стане още по-близко до истинско езерце.

И все пак мен ми харесва езерото!
Поздравления за чистата и търпелива работа по него!!!
 :hi: :hi: :hi:

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #51 -: 04 Ноември 2011, 20:15:10 »
Хехе един малък хинт от мен..
Понеже в клуба и аз поизхарчих нерви покрай чакането на избистрянето с една карфица го сръчках да стане по- бързо. Там където е бяло бодеш смело и след два дена е готово. Иначе за слоевете на езерото на модула в клуба има поне 6 слоя тънко без да махам началния дебел слой...

А ако имаш нерви да чакаш ще избистри- де ще ходи.
Единствения недостатък на този материал при тънко нанасяне е, че винаги има възможност да ти направи мехурчета.

Аз за последен слой запечатах с Bucsh воден ефект, тъй като докато чаках да избистри този материал ми направи впечатление, че започва да привлича прах много...

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #52 -: 04 Ноември 2011, 20:30:16 »
Цитат на: pach link=topic=2593.msg66850#msg66850 date=1320409288
...Ама коя река или езерце нямат мехурчета!? ..

Да де, ама при мен е направо Швепс. Стои си като газирано дори и да не се забелязва от далеч или по снимки. От постовете ви разбирам че грешката не е в мен и явно с тоя материал това е нормално.
Емо, и на мен ми дойде идеята с боденето и вече пробвах макар и на по късен епат, когато вече всичко е почти бетон. Да, помага макар и малко, но ще чакам колкото се и да се налага, така или иначе работя на друг участък.
И понеже на снимката в предходния ми пост не се вижда добре, та рекох да направя още от по-близко, съответно със и без светкавица.


emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #53 -: 05 Ноември 2011, 00:06:54 »
 ;D
Ще го пишеш, че е прала Дуда с домашен сапун и ситуираш еколози които пишат глоба :)

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #54 -: 05 Ноември 2011, 15:42:00 »
 :hi:Здрасти и от мен, Има начини няколко, но може и така, слагаш две три фигурки на лелки, дето перат черги на потока и готово- разпенили са водата.  :drinks:Иначе, ако не ти харесва така, оставяш си го без да кахаш, с боя мажеш отгоре да докараш цвета и заливаш с последен тънък слой. като слоя може да го разнесеш с шпакла по стъкло и после само си го слагаш отгоре. :drinks:

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #55 -: 07 Ноември 2011, 00:16:59 »
Първо да ти кажа много ти е добре водата :good:,второ:
В една тема за водата аз казах ли,казах ;D ;).Някой чу ли-не чу :pleasantry: А поговорката знаете ли-не слушай старило,ами патило...
Това езеро вече е на о/о 2год. .Като го погледнеш дирекшън отгоре- усещаш ветреца който образува вълнички :lol:.Като го скиваш леко косо/т.е на секиме/,виждаш огледална тиха водна повърхност.Попа сабалян си оправя брадата като се оглежда във водата :haha: .Единственото което направих като го "пълних" езерото ,беше да разтопя някакъв гел в едно джезве и да го изсипя върху основата.Какви слоеве,какво чакане ,какви месеци.А аз наистина много бързам  :victory:Изсъхна за 10 мин. и най-  важното -въобще  не прашясва/съвсем сериозно/,щото в наше село прахоляка е един такъв тежък/нали сме близо до магистралата/ и направо потъва в езерните дълбини :lol: :lol:
« Последна редакция: 07 Ноември 2011, 00:21:02 от muncho »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #56 -: 07 Ноември 2011, 01:11:22 »
Сещаш ли се какъв беше тоя гел и отде да се снабдя ?

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #57 -: 07 Ноември 2011, 06:56:52 »
Как да не се сещам, ей ти  вода  http://www.conrad.de/ce/de/product/240825/
А ей къде съм писал как се ползва. Като гледам твоята водна площ,това количество/200мл/ ще ти стигне,че и артиса предварително да изпробваш,не на макета  и да видиш как става.
Цитат на: muncho link=topic=152.msg25853#msg25853 date=1245497342


Така,сега ще споделя с вас нещо ,което току що използвах.За направата на вода. След като сте оформили дъното /езеро/или корито на река  - по желание може да боядисате или наредите камъчета - закрепвате отгоре това  http://www.conrad.de/goto.php?artikel=211909   изрязано с формата на водната площ.За да предам дълбочина на моето езеро ,боядисах дъното с тъмносиня боя.И щото е "дълбоко" не съм слагал камъчета. След което се използва това  http://www.conrad.de/goto.php?artikel=240825 . Има различни разфасовки .Това е желеобразна маса,която се поставя в някакъв съд/джезве или канче/ и се разтапя при температура 160-170С.Не трябва да завира :nono:.И заливате предварително подготвената водна площ.Става перфектно и много реално.
(Image removed from quote.)  .
 Езерото е около 30 х 10 см . и използвах около 100 мл.Извинявам се за качеството на снимката,но фотото ми е на ремонт.Скоро Ще сложа снимки в темата за моя макет.
Спокойно с този материал може да се правят и водопади,защото позволява да се нанася и по вертикална повърхност с четка за рисуване ,или каквото имате.По същия начин -с четка се оформят и вълните.В комплекта има и нещо подобно на бяла боя,с което може да боядисате гребена на вълната или предполагам да промените мътността на водата.Може да закрепите и корабче или лодки преди да се е втвърдило.Въобще става много яко.Даже сега се чудя къде да измисля и едно поточе на макета ,направо супер се изкефих... ;D След употреба съда който сте използвали за разтопяване на "водата",лесно се почиства от остатъците,измива се и не се поврежда въобще.
Ама  твоята си е добре бе... :good: :hi:
« Последна редакция: 07 Ноември 2011, 06:59:02 от muncho »

refil

  • Trade Count: (14)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 550
  • Рейтинг: 43
  • Клуб BG TT
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #58 -: 07 Ноември 2011, 07:00:09 »
Ееееей,тия ватерполисти много ранобудни  :haha: :on_the_quiet: :hi: :hi: :hi:

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макет на gzo в НО
« Отговор #59 -: 07 Ноември 2011, 12:35:42 »
Цитат на: refil link=topic=2593.msg66957#msg66957 date=1320642009
Ееееей,тия ватерполисти много ранобудни  :haha: :on_the_quiet: :hi: :hi: :hi:

....то щото от мерак "не можеш заспа"  :umnik: Пък и с колегата се кефим на езерца, градинки и тем подобни тузарски глезотийки, както в НО така и в 1:1