Автор Тема: Предложение  (Прочетена 14162 пъти)

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Предложение
« -: 14 Юли 2010, 15:15:26 »
От известно време, разправяйки, така да се каже наляво и надясно, с какво се занимавам и какво ми е хобито, на доста хора нашето прекрасно хоби взе да им става безкрайно интересно и ща-не-ща, постоянно ми се налага да изнасям "лекции" какво е ж.п. моделизъм, колко е хубаво, колко струва (за съжаление финансовата част за много хора е важна и силно възпираща) и т.н. Тоест оказва се, че интересът никак не е малък, особено като визуално бъде показано за какво става дума. Та в тази връзка бих искал да повдигна въпроса относно "финансовите условия" за членство в клуба. Размерът на месечната вноска е абсолютно оптимален - толкова горе-долу е една телефонна сметка или такса за кабелна телевизия. Но не така стоят нещата с встъпителната вноска 50 лева. Вярно е, че поддръжката на един такъв клуб изисква значителни средства. Но е вярно също и, че колкото повече хора привлечем към нашето хоби, толкова повече постъпления ще има. Безкрайно уважавам хората, които, както се казва, са си "надвили на масрафа" и за тях съответно не е проблем нито встъпителната вноска, нито пък още по-хубаво да си купуват постоянно моделите, които им правят кефа. Но, за съжаление, не при всички е така. Тука не е Германия или Австрия, където дори по-големи месечни членски вносове са все едно бълха те е ухапала. Моля да ме извините, но изказвания от сорта "това хоби е скъпо, като нямате пари, ходете да колекционирате салфетки" не са особено коректни, нещо повече - са си чиста наглост. Казва се, че членовете трябва да са "финансовое  солидарни". Добре де, тези, които по-нямат пари, могат да бъдат солидарни по друг начин - да помагат чрез безвъзмезден труд, като изпълняват разни поставени им в съответствие техните възможности задачи и т.н. Е, ако се скатават и шикалкавят, отнасят се несериозно към клубните дейности - тогава аут без право на повторно влизане при първа издънка една година, при втора - завинаги. Например Пламен и аз напълно безвъзмездно, отделяйки от времето си, преведохме ръководството за Мултимаус, а ако това беше свършено от професионален преводач, първо щяха да отидат поне 600-700 лева и второ, нямаше да стане особено качествено, защото филолозите не са специалисти в нашата област. Също така не искам да предизвиквам спорове между двата клуба, но във ВТУ всяка събота от 10 часа достъпът е разрешен цял ден и за нечленове. Това, че аз не съм отишъл все още нито веднъж е друг въпрос.

Та като компромисни решения предлагам следните два варианта:
1. Да се намали встъпителната вноска хайде не на 20, ами примерно на 25 или 30 лева.
2. Да се провежда "ден на отворените врати" не веднъж месечно, а всяка събота или неделя по усмотрение на ръководството.
По този начин много повече ще популяризираме нашето хоби и, не на последно място, клубът ще се разрастне и развие.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Предложение
« Отговор #1 -: 14 Юли 2010, 15:59:02 »
Превода от мен и съответната редакция от теб(поне аз така смятам), всъщност не бяха от/за Клуба ни, а изцяло за сайта домакин тук , както и всички които им харесва управление от ROCO.

Останалите въпроси които поставяш, са обсъждани поне една година преди да се регистрира сдружението, например в проекто устава и т.н., така че сега струва ми се вече няма смисъл. Според нас това е оптималния вариант. Тогава беше времето на тези въпроси...

За деня на отворените врати - ние плащаме наем за помещението, тоест събрали сме се да харчим пари , а не да изкарваме.
В този случай, паралелът с подобни структури е меко казано направо неуместен.
Имаме и дни в които да работим за този клуб, било то по модули, макети, проекти, организация и т.н.

Не сме създадени за гостите които ни посещават, пък и на тези симпатизанти, също трябва да имаме какво да покажем, а защото ние самите трябва и се развиваме.
Нали не смяташ, че правим всичко това в някакво друго помещение , а въпросният клуб ни е "гостната" или парадната витрина!?!

 ;D

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re:Предложение
« Отговор #2 -: 14 Юли 2010, 16:23:25 »
Всичко това ми е напълно ясно, ама като няма какво да похарчиш що ще правиш бре? Не си ли съгласен, че по-добре да имаш 150 члена срещу по-малко финансово участие, отколкото 30 срещу по-голямо? Няма ли в първия случай приходите да са много по-големи? Уставът, конкретно встъпителната вноска, не е проблем да се коригира, стига да има желание. Освен това именно ти пусна анкета колко да бъде встъпителната вноска. Горе-долу всички се обединиха около предлаганата сега, но вие решихте - 50 лева и точка. Сигурно в началото е било нужно да се натрупат повече средства за стартиране и доводът е бил това, но условията се променят. Не става дума за гостите, а за това членовете да станат повече. Това имам предвид.  

Между другото аз например членувам в един подобен клуб в Германия, но понеже знаят от къде съм и какво е тука дереджето, вместо 28 евро месечна вноска плащам 14, а встъпителна вноска въобще не са ми искали. Е, нямам право на глас, но и не искам.
« Последна редакция: 14 Юли 2010, 16:35:16 от IKAR »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Предложение
« Отговор #3 -: 14 Юли 2010, 17:03:26 »
Цитат на: IKAR link=topic=2597.msg44280#msg44280 date=1279113805
Всичко това ми е напълно ясно, ама като няма какво да похарчиш що ще правиш бре? Не си ли съгласен, че по-добре да имаш 150 члена срещу по-малко финансово участие, отколкото 30 срещу по-голямо? Няма ли в първия случай приходите да са много по-големи? Уставът, конкретно встъпителната вноска, не е проблем да се коригира, стига да има желание. Освен това именно ти пусна анкета колко да бъде встъпителната вноска. Горе-долу всички се обединиха около предлаганата сега, но вие решихте - 50 лева и точка. Сигурно в началото е било нужно да се натрупат повече средства за стартиране и доводът е бил това, но условията се променят. Не става дума за гостите, а за това членовете да станат повече. Това имам предвид. 

Между другото аз например членувам в един подобен клуб в Германия, но понеже знаят от къде съм и какво е тука дереджето, вместо 28 евро месечна вноска плащам 14, а встъпителна вноска въобще не са ми искали. Е, нямам право на глас, но и не искам.

150 члена!!! - къде толкова моделисти в България????!!!!!!

150 * 20 = 3000
30 * 50 = 1500

Коя сума е по-съществена за 30 човека, или тази за 150 ?
Разликата в хората е 3/1 а парите 2/1!!!
Аз смятам, че 30 човека с 1500 лв, ще направят много, докато 3000 лв. за 150  души - ми те водата в тоалетната не могат да си платят бре!!!
 :lol: :lol: :lol: :lol:

Когато  станем като германците и техния клуб - пак ще го обсъдим ако искаш!
 :yes:

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re:Предложение
« Отговор #4 -: 14 Юли 2010, 17:08:52 »
Не съм съгласен. Но нека и други хора вземат отношение, пък ще видим. Но истина е, че анкетата показа едно, а вие изтрещяхте 50 лева и толкова. Провери пак резултатите и ще видиш. А, има и друго решение - вноската да се плаща разсрочено.
« Последна редакция: 14 Юли 2010, 17:23:04 от IKAR »

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re:Предложение
« Отговор #5 -: 14 Юли 2010, 17:28:20 »
Цитат на: IKAR link=topic=2597.msg44280#msg44280 date=1279113805
Уставът, конкретно встъпителната вноска, не е проблем да се коригира, стига да има желание. Ос

Уставът може да бъде променен САМО по съдебен път. Това на този етап не стои в дневния ред на Клуба.
Първоначалната вноска може да бъде внесена и на части, ако плащането й наведнъж е затруднение за желаещите да членуват в Клуба, така че размерът й категорично не е пречка за евентуално членство. Сред нас има много хора, които не могат да се похвалят с високи доходи, но все пак успяват да плащат членския си внос - това преди всичко е въпрос на приоритети и желание.
Не е практика в клуба да идват външни хора в дни извън обявения за това, но до сега не сме и върнали никого.

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Предложение
« Отговор #6 -: 14 Юли 2010, 21:31:18 »
Уставът и приетите насоки са категорични. Отчитайки факта, че клубът е доброволно сдружение на хора с общи интереси при това заети с ангажименти както лични така и служебни е нормално да има един ден месечно на отворените врати. Останалите съботи и недели са за работа по модулите и други мероприятия свързани с клуба. Така, че Клубът е отворен за всички желаещи да го посетят всяка последна седмица на месеца и ако им хареса и имат желание да станат клубни членове. Има хора които са съпричасни и не могат да си го позволят но не им пречи да са активни и градивни. Според мен това е положението и който желае да направи избор. Клубът не е задължителна пионерска организация така че дебатът остава отворен.

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Re:Предложение
« Отговор #7 -: 14 Юли 2010, 21:52:04 »
Цитат на: Gervasii link=topic=2597.msg44293#msg44293 date=1279132278
Уставът и приетите насоки са категорични. Отчитайки факта, че клубът е доброволно сдружение на хора с общи интереси при това заети с ангажименти както лични така и служебни е нормално да има един ден месечно на отворените врати. Останалите съботи и недели са за работа по модулите и други мероприятия свързани с клуба. Така, че Клубът е отворен за всички желаещи да го посетят всяка последна седмица на месеца и ако им хареса и имат желание да станат клубни членове. Има хора които са съпричасни и не могат да си го позволят но не им пречи да са активни и градивни. Според мен това е положението и който желае да направи избор. Клубът не е задължителна пионерска организация така че дебатът остава отворен.

Много точно казано. С което мисля, че темата се изчерпва. :)

gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
Re:Предложение
« Отговор #8 -: 14 Юли 2010, 22:04:47 »
 :good:".........Клубът не е задължителна пионерска организация......................'' :good:
 :drinks: