Автор Тема: Направа на релеф  (Прочетена 18257 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Направа на релеф
« -: 13 Септември 2007, 11:35:54 »
Основни техники за оформяне на ландшафта.

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Направа на релеф
« Отговор #1 -: 22 Септември 2007, 21:30:05 »
Зь направата на планините на мойте макети съм използвал стиреопор и гипс.Пълнежа на планината е от стиреопор,а отгоре обмазвам с гипс.По този начин става здраво и леко.За по-добра детаилност при оголени скали може да използвате парчета естествен камък или по-релефна кора от исъхнало дърво.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Направа на релеф
« Отговор #2 -: 05 Декември 2007, 22:46:53 »
Аз използвам и стиропор , но само за подпора тук- там, какато и рамката и етажите на макета. Облицовам с релефна хартия на Noch 60840 (което съвсем не е задължително). Самата хартия е добре гофрирана и се моделира добре, а като плюс може да се добави и доброто спояване с гипса. После по познатия метод с гипса.
След като е положен гипа съм пробвал на макета два подхода.
1. Навсякъде гипса се покрива с Ц200 и след това с темперните боички се правя на Пикасо. Мацайте съвсем произволно - става страхотно. Може да се запечата отново с Ц-200 над боята.
2. Боядисвам и после запечатвам с Ц200

Лично на мен първия метод ми харесва повече, защото боята не се попива веднага от основата на гипса и когато се мине с няколко цвята те се смесват успешно, като се постига по- реален успех. Метода търпи и корекции на гафовете :)
Ще гледам скоро да публикувам снимки. за самия процес на правене.

NoHaB

  • Trade Count: (7)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 260
  • Рейтинг: 11
  • N-Scale-Плевен-Стремеж към 5-та и 6-та епоха...
Re: Направа на релеф
« Отговор #3 -: 16 Февруари 2008, 11:13:04 »
Така...
Първо се мажат листи А4 с Ц200 и се намачкват....
С тези т.н. топки хартия се оформя релефа...
После с малки листчета 5Х5см се топят в лепило за тапети и се лепва отгоре за изглаждане...
релефа се изгражда много лесно и бързо,лек е,доста здрав,лесно се оцветява и изглежда страхотно......

Ето снимки-->>> http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=30573&AlbumId=109829

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Направа на релеф
« Отговор #4 -: 30 Март 2008, 01:08:33 »
NoHab, това доста добра идея за изграждане на релеф, мисля нея да ползвам, но да те питам: релефът става ли достатчно здрав, за да понесе изнасяне на жп трасе на второ/трето ниво или първо трябва да се напави от шпертплат носещата конструкция за трасето и тогава наоколо създаваш релефа?

NoHaB

  • Trade Count: (7)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 260
  • Рейтинг: 11
  • N-Scale-Плевен-Стремеж към 5-та и 6-та епоха...
Re: Направа на релеф
« Отговор #5 -: 30 Март 2008, 10:01:10 »
Цитат на: Maktub link=topic=26.msg3324#msg3324 date=1206832113
NoHab, това доста добра идея за изграждане на релеф, мисля нея да ползвам, но да те питам: релефът става ли достатчно здрав, за да понесе изнасяне на жп трасе на второ/трето ниво или първо трябва да се напави от шпертплат носещата конструкция за трасето и тогава наоколо създаваш релефа?

Зависи, ако сложиш по 3-4 пласта хартия става достатъчно здраво ,че аз докато правя нещо се подпирам на планините без никакъв страх....
Стават много здрави и изглеждат добре....
А и лесно се коригират ако някаде не ти харесва.....

За допълнителна здравина може да ползваш и Ц200 вместо лепило за тапети.....и те тогава става много яко...
« Последна редакция: 30 Март 2008, 10:04:03 от NoHaB »

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Re: Направа на релеф
« Отговор #6 -: 15 Май 2008, 12:19:38 »
       Моят метод !  След подробно разглеждане на всички каталози на Конрад,  книжката с ретрометодите на г-н Ботев и каталози на Noch, претеглих всички методи и заключих, че този с телената мрежа е най - добър, но не мога да си го позволя. За това си изобретих свой собствен! След като сте изградили Hardwera е прозвъняната линия, който изглежда, като гол скелет е време за запълване и уформяне на възвишенията. Закупувате от първата железария, мрежа за топлоизолаии, по възможност по скъпа( защото е по мека и гъвкава) няколко квадрата ще ви излезат 5 лв. Нарязвате парчета според вашите нужди, фантазии и възможности Нкисвате ги във вода  докато станат меки и лесни за уформяне. Манасяте по тях  Ц 200 или лепило за тапети и ги прикрепяте по дървените части. Може да подлагате спомагателни предмети под тях докато изсъхнат за по-лесно постигане форми. След това повтаряте операцията върху вечеизсъхналия слой с парчета завъртяни на 45 градуса (за здрвина). След това отивате до Магазните около и в "Шипка 6"  и си закупувате листове А1 от ръчно-правена хартия от памук (както се досещате не е скъпа). Връщате се у вас и се залавете за работа от ново. Накъсвате  хартията на парчета според релефа. намазвате убилно (докато попие) с Ц200 и лепите върху вече твърдите пластове мрежа. С добренапоена четка с Ц 200 мажете върху хартията. След като изсъхне става много здраво и лепилата за тревата и псъка се закрепят чудено за релефа.
      Скалистите участъци са сложен етап от макетирането, но както се досещате си изобретих алтернативен вариянт, който се оказа по-ефектен от тези предлагани от фирмите. По някой железарии и магазини за плочки се продават фасадни плочки, които са перфектни копия на истински камъни с различни форми, реалистични цветове  и много прецизен релеф. Закупувате една такава (на мене една ми стигна) и я чупите на парчета, след което получавате множество "скали" Желателно е да определите позициите на скалите преди да правите възвишенията. Закрепят се със силикон или      hot glu gun. Фугите между хълма и скалата може да запълните прецизно с акрилен силикон( върху него залепва лепило идеално)  Ефекта е чудесен.     ;D

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Направа на релеф
« Отговор #7 -: 17 Май 2008, 00:52:46 »
jopeto, изглежда интересно, качи някоя снимка, ще бъде още по-добре нагледно

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re: Направа на релеф
« Отговор #8 -: 17 Май 2008, 13:01:25 »
Цитат на: jopeto link=topic=26.msg5269#msg5269 date=1210843178
    Закупувате от първата железария, мрежа за топлоизолаии, по възможност по скъпа( защото е по мека и гъвкава) няколко квадрата ще ви излезат 5 лв. Нарязвате парчета според вашите нужди, фантазии и възможности Нкисвате ги във вода  докато станат меки и лесни за уформяне. Манасяте по тях  Ц 200 или лепило за тапети и ги прикрепяте по дървените части. Може да подлагате спомагателни предмети под тях докато изсъхнат за по-лесно постигане форми. След това повтаряте операцията върху вечеизсъхналия слой с парчета завъртяни на 45 градуса (за здрвина).
  Тзи мрежа за която говорищ пластмасова ли е? Щото по железариите съм виждал такава.
А дали няма да е по здраво с метална? Че тази пластмасовата ми се види много гъвкава.

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Re: Направа на релеф
« Отговор #9 -: 17 Май 2008, 13:48:47 »
Прочети пак по-внимателно. Отговорите на въпроса ти са си в самата статйка.

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re: Направа на релеф
« Отговор #10 -: 17 Май 2008, 20:18:54 »
Цитат на: jopeto link=topic=26.msg5396#msg5396 date=1211021327
Прочети пак по-внимателно. Отговорите на въпроса ти са си в самата статйка.
Виноват! Нещо съм бил много разсеян докат съм го чел първия път.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Направа на релеф
« Отговор #11 -: 16 Октомври 2008, 08:44:26 »
Доколкото съм се занимавал с железария и свързани с нея неща, методът за армиране с телена мрежа може да има един неприятен проблем - ръждясването... По железариите се продава т.нар. "кокошкарска мрежа", която има достатъчна здравина, не е много гъста и тежка, но няма галванично покритие! Затова при работа с Ц200 и водоразредими материали ръждата тръгва веднага и нищо чудно някъде неприятно да избие на видимо място.. Да не говорим, че тръгне ли веднъж, ръждата няма спирачки докато не изяде цялото желязо... Не случайно всички лепила, латекси и акрилатни бои се продават в пластмасови опаковки... Така че според мен jopeto чудесно се е сетил за я замени с мрежа за термоизолации, която е от изкуствен материал и няма проблеми с корозията...  ;)

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Направа на релеф
« Отговор #12 -: 05 Януари 2009, 16:49:16 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=26.msg11372#msg11372 date=1224135866
Доколкото съм се занимавал с железария и свързани с нея неща, методът за армиране с телена мрежа може да има един неприятен проблем - ръждясването... По железариите се продава т.нар. "кокошкарска мрежа", която има достатъчна здравина, не е много гъста и тежка, но няма галванично покритие! Затова при работа с Ц200 и водоразредими материали ръждата тръгва веднага и нищо чудно някъде неприятно да избие на видимо място.. Да не говорим, че тръгне ли веднъж, ръждата няма спирачки докато не изяде цялото желязо... Не случайно всички лепила, латекси и акрилатни бои се продават в пластмасови опаковки... Така че според мен jopeto чудесно се е сетил за я замени с мрежа за термоизолации, която е от изкуствен материал и няма проблеми с корозията...  ;)
Мрежата за термоизолации е от стъкловлакна.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re:Направа на релеф
« Отговор #13 -: 16 Октомври 2009, 13:42:03 »
Имам един въпрос - сдобих се с формички за отливка на скали (гумени) на Noch. Въпросът ми е дали трябва да се мажат с нещо преди наливането на гипса. И дали трябва да е гипс или някакъв друг материал? Някой има ли опит с такива неща? Инструкциите са само на немски и не съм много наясно какво да правя.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на релеф
« Отговор #14 -: 16 Октомври 2009, 14:33:12 »
Цитат на: eurostar link=topic=26.msg29880#msg29880 date=1255689723
Имам един въпрос - сдобих се с формички за отливка на скали (гумени) на Noch. Въпросът ми е дали трябва да се мажат с нещо преди наливането на гипса. И дали трябва да е гипс или някакъв друг материал? Някой има ли опит с такива неща? Инструкциите са само на немски и не съм много наясно какво да правя.

Ако са гумени би трябвало да се отлепват при огъване.
Дори и да се отчупи нещо от гипса , тъкмо скалата ще стане по-различна от предната.
Гипс разтворен както си трябва, в правилното съотношение гипс към вода, за да стегне за 10-тина минути, без да се пресича.
Тогава имаш около пет минути преди да спре да тече от съда към формата - време достатъчно да излееш няколко форми.
След 15-тина минути го вадиш внимателно от формата и гжо оставяш да съхне поне 24 часа.Характерно - ако е на вестник , пуска много вода , след изсъхването става снежно бял и лек като перце (съответно лесно се чупи ).
Това е.
Не мажи формата с масла или олио защото попива в гипса и след това гадно се боядисва и т.н.
В краен случай ползвай тънък слой вазелинова паста , която не навлиза толкова агресивно и по-лесно се изчиства от него, но не виждам смисъл.

Само не помня съотношението гипс във вода - ама мисля ,че Шатси трябва да се произнесе по този въпрос.Или ходи чети в строителните форуми или направи си сам.
Все пак гипсовите корнизи съм си изливал преди 30 г... :ok:
 ;D ;D ;D