Автор Тема: Панаира в Нюрнберг и/или други хоби-изложения в Германия  (Прочетена 13702 пъти)

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София

Тъй като тази година по обективни причини отпуска няма да видя, съм решил догодина да си "подаря" посещение на панаира в Нюрнберг или, ако се окаже, че има нещо по-подходящо, да посятя друга голяма хоби-изложба в Германия. Говоря за първото полугодие на следващата година. Разгледах сайта на Нюрнбергския панаир и, честно да си кажа, ме заболя главата - регистрации, бази данни с посетители и прочие глупости, дето не ме интересуват. Искам просто да отида, да разгледам за един ден, и, дай Боже, да се върна оттам весел и радостен с хубави модели. В тази връзка моля за помощ и препоръки колегите, които вече са посещавали Нюрнберг и/или други подобни панаири - да ми обяснят каква е "хавата" на практика и/или да ме посъветват кой от всичките най-добре да посетя. Събирам информация още отсега, за да мога скоро да видя в крайна сметка кога ще отида, да си взема по-евтини самолетни и ж.п. билети - колкото по-рано, толкова по-хубаво, да си уредя къде ще отседна и т.н. Имам при кого да отида в Мюнхен. Източна Германия - Берлин, Лайпциг и т.н. не ме интересува.

Благодаря предварително!

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Имам усещането, че бъркаш "панаир" с "базар". От въпросния панаир може да си купиш немска бира, немски вурстчета и немски хлебчета. И някой и друг каталог или поизостанали списания. Ако влезеш. Там е място за търговски сделки, а не
Цитат
просто да отида, да разгледам
. Разглеждането става после, в магазините. Не са случайни всичките тези "регистрации, бази данни с посетители и прочие глупости, дето не ме интересуват". Всеки път, като ходя, ставам свидел как някое дете си тръгва с родителите си(все чужденци) ..."нямате право да влезете!BITTE!"
А иначе изложби с разпродажби - бол. Търсиш и намираш, кога, къде и т.н.

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
А аз имам усещането, че не схващаш за какво всъщност искам да ида. Целта е хем да разгледам Германия, тъй като досега там не съм ходил, хем да посетя голям хоби панаир/изложба с всичко или поне повечето актуална продукция накуп. Плюс контакт директно с консултатни към производителя, които си познават стоката, а не с разни дребни дилърчета - търгашчета, дето не знаят какво продават. И като възникне някакъв проблем, за който е необходима помощ от специалист, а в моделизма такива бол - ами ъс-ъс - не знам :( А знаеш да продаваш.....Малко ли съм се напатил от такива работи. Иначе абсолютно не е задължително да купя нещо, е ако стане - добре дошло. Нямам време и намерение да обикалям като гламав от магазин на магазин, в единия има всичко само не и това, дето ми трябва, в другия има онова, пък няма това, в третия като видят, че не си немскоговорящ или добре облечен голям паралия те гледат на една страна - случвало ми се е милион пъти из Австрия и Швейцария, независимо, че съм си носел достатъчно мангизи ако нещо ми хареса, да си го взема. Демек с един куршум - два заека. С търгашлъшки глупости - не, мерси. Но трябва по-рано да си оправя нещата, тоест да съм информиран къде какво има, защото ако тръгна да купувам билети в последния момент, ще ми излезе "дявол на магаре" и това вече всеки що-годе грамотен човек го знае.

 За влизането - ще помоля моите любезни немски домакини да уредят въпроса с входните билети преди още да съм отишъл.
Едно време като си писах дипломната работа, хората от най-различни фирми - Сименс, Шкода, ЧКД, Сисра, Адтранц-Бомбардие, Раба и т.н. ми оказваха огромно съдействие и на Пловдивския панаир, и на Индустрия-Будапеща, и в Прага и къде ли не още, независимо от това, че няма как да си купя трамвай, тролей или метровлак.
« Последна редакция: 28 Юли 2010, 11:23:04 от IKAR »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
може би не е редно да слагаш под един знаменател всички за  "търгашчета"... :punish: защото обиждаш директно хора и от този форум... :yes:

Човека ти го обясни на чист български език - панаира в Нюрнберг,
НЕ Е ЗА ОБИКНОВЕННИ ПОСЕТИТЕЛИ/ЗЯПАЧИ/КУПУВАЧИ,
защото не е
Цитат
базар
и там билети не се продават.
Тоест това е мострен панаир за стоки и контакти между производители и "търгашчета"

Тези
Цитат на: IKAR link=topic=2615.msg44717#msg44717 date=1280303817
... любезни немски домакини да уредят въпроса с входните билети преди още да съм отишъл.

може би са в една от двете категории - производители или "търгашчета" та да ти уредят покана от някой от любимите ти производители????

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Аз също много ясно обясних, че говоря НАПРИМЕР за Нюрнберг ИЛИ за нещо друго от сорта, където има каквото искаш от всички известни производители плюс възможност за директен контакт, а не за митарстване по магазинчета с размер две крачки на една и допълнително набутване - нямам нужда от междинни "звена" които само прибират парите и после - оправяй се. Пример - не могат една читава връзка между централа Роко и релси Флайшман Профи да измислят. За да могат да си пробутат и Гей-О-[*цензурирано*]-та. Или Лок-Бос-а на Флайшман, дето като попитах търговеца защо локомотивите се държат неадекватно ще се скъсате от смях какво ми отговори. Ами ние сме търговец, не разбираме. Тогава каква ми е файдата от "междинното" звено? Само да кръстосвам от магазин на магазин и да ме баламосват. То тъй една година няма да ми стигне да обикалям и пак нищо няма да свърша. Сега разбра ли?
« Последна редакция: 28 Юли 2010, 11:40:44 от IKAR »

j.k.kolev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 510
  • Рейтинг: 219
  • H0, H0m, H0e IV-VI, SBB,Zb, DB София
Колега, не става ясно какво всъщност разбираш под думата панаир. Ако става въпрос за изложение/Exhibition/, понеже сега се връщам от такова, а и доста съм ходил ще си позволя кратко разяснение. На такова мероприятие по принцип случайни хора няма и всички носят на врата си т.нар. баджове, които са в следните категории: Buyer, Exhibitor, Guest, Press. Повече от ясно е какво означават, като само да уточня, че гости са само тези изрично поканените от фирмите продавачи. Например за изложението в което участвах можех да поканя до трима гости т.е. ей така хора просто няма. По принцип там нищо не се продава, а само се договоря, а последния ден се подаряваха и мостри зависи разбира се от естеството на изложението. Така че сам прецени къде точно е твоето място в този бизнес.
 Не знам дали в страните, които говориш има такива тип" Произведено в БГ", "Панаир на книгата", може би аз просто не ходя на такива.
 

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Цитат на: spiritt1974 link=topic=2615.msg44738#msg44738 date=1280325526
Не знам дали в страните, които говориш има такива тип" Произведено в БГ", "Панаир на книгата", може би аз просто не ходя на такива.

Това са базари, а не изложения. В Германия се правят няколко годишни търговски изложения със свободен достъп, но февруарското в Нюрнберг не е сред тях.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Цитат на: mgirginov link=topic=2615.msg44742#msg44742 date=1280327386
Това са базари, а не изложения. В Германия се правят няколко годишни търговски изложения със свободен достъп, но февруарското в Нюрнберг не е сред тях.

Ами кажете кои са изложенията със свободен достъп, че и мен ме заинтригува.
Ако имат и сайтове, а и ако са на английски ... ще е супер :)

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Цитат на: mgirginov link=topic=2615.msg44742#msg44742 date=1280327386
В Германия се правят няколко годишни търговски изложения със свободен достъп........
Браво, точно това имам предвид, ама защо толкова приказки трябваше да се изприказват, за да стане ясно къде искам да ида и за какво.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
И къде всъщност ще ходиш?
(за какво , поне разбрахме...)
 ;D

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
29.10 - 01.11.2010 Фридрихсхафен
18.11 - 21.11.2010 Кьолн
14.01 - 16.01.2011 Карлсруе
24.03 - 27.03.2011 Карлсруе
18.11 - 20.11.2011 Бремен

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
А Intermodellbau Дортмунд - 13.04-17.04 2011?
Мюнхен - 3.11-6.11 2011.
Следващият въпрос, който възниква е кои от тях са най-всеобхватни и широкомащабни, демек кои най-си струва да се посетят. В.т.ч. и къде е по-добре от Нюрнберг.
« Последна редакция: 29 Юли 2010, 13:12:03 от IKAR »

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Айде малко да поизтупаме прахоляка. Този път ще се ходи :) Пропуснах Мюнхен, Нюрнберг, Карлсруе и Дортмунд поради липса на мангизи, но вече няма мърдане..Очаква ме Modellbau Messe Wien от 26-ти до 30-ти октомври тази година. Вече взех билетите за самолет. В тази връзка информациятя, че подобни търговски изложения, панаири и т.н. са само за "търговци", "поканени от фирмите" и прочие "богоизбрани" в крайна сметка се оказа, че е абсолютно невярна, чесане на клавиатури и нямаща абсолютно нищо общо с действителността. Конкретно за Виена освен, че е най-благоприятно разположен във времето, се оказа, че превъзхожда Нюрнберг например по няколко признака:
1. Може директно да се пазари, а не само да се зяпа и да се събират листовки.
2. Конкретно е моделистко изложение, а не панаир на играчките, тоест на детската градина.
3. Има демонстрации на живо, дори възможност самите посетители да карат влакове и други модели на самолети, хеликоптери и т.н.
4. Участват всички фирми, свързани с нашето хоби, като съвсем не щандът на Мерклин заема половината изложение, а другите всичко останало.
5. За първи път ще бъдат показани новости за 2012-та.
6. От няколко източника се разбра, че това е едно от най-добрите изложения. Превъзхождат го единствено тези в Мюнхен, Фридрихсхафен, Дортмунд и Кьолн, като това последното е само за влакове, не за друг моделизъм,  като от мострено изложение вече е трансформирано в такова и за директни продажби към крайните клиенти. Ако е рекъл Господ, през 2012 мисля да съм в Кьолн.
Сега остава само събирането на мангизи. Като се върна, ще споделя впечатленията си, дано положителните очаквания се оправдаят.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Не искам грешно да ме разбереш, но наистина си чешеш клавиатурата. :haha:
Правейки сравнения м/у двете (различни по същество) изложения,
все едно сравняваш вкусовите качества на кафето с млякото.
ПРосто става въпрос за различна насоченост и е съвсем логично да са различни,
тъй като едно е строго профилирано към търговци, докато другото си е панаир,
 (при това не е мострен).

И приятни мигове през октомври (ей дее Виена) като не забравяй
фотоапарата да вземеш, че да ни покажеш впечатленията си!!!
 ;D ;D ;D

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Панаира в Нюрнберг 2020
« Отговор #14 -: 01 Февруари 2020, 10:02:03 »
Изложението в Нюрнберг 2020. Лично мен много ме впечатли крана на Роко:

https://youtu.be/mAQOP8htLXE
За жалост, цената му е високичка, та... :(  ама както вика Адри - кеф цена няма :) (Много ме  кефят подобни джаджи, както снегорина на Роко..)

https://youtu.be/tXA6_WD36CQ

В канала на MBSL https://www.youtube.com/user/modellbahnshoplippe има репортажи от изложението