Автор Тема: Да попитам по-опитните и знаещи!?!  (Прочетена 755751 пъти)

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« -: 21 Февруари 2008, 13:19:29 »
Здравейте на всички!

Много се радвам че има подобен български форум.

Железопътния моделизъм винаги ми е бил интересен, но доскоро не съм се задълбочавал. Наскоро интереса ми се възобнови, но за съжаление освен с няколко локомотива, вагони и една торба релси останали от по-рано и прибрани надълбоко с друго не разполагам.

От няколко месеца чета и разглеждам из интернет и имам няколко неизяснени въпроса, на които съм сигурен, че ще можете да ми отговорите.

Първия е: Какви са спецификите и разликите между AC и DC моделите? Ясно ми е че става въпрос за прав и променлив ток, но дотам. Как влияе различното захранване на управлението и работата на моделите не ми е ясно.

Най-вече искам разбера, тези които имам, PIKO купувано по СОЦ времената тук в България от кой вид са?

И последно, засега: И при двата вида ли е възможно дигитално управление?

Благодаря предварително, на отзовалите се.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re:Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #1 -: 21 Февруари 2008, 13:51:55 »
На първия въпрос не мога да отговоря пространно, на втория отговорът е старото "Пико" са за прав ток, а на третия - дигитално може да се сложи и на двата вида подвижен състав. Малко кратичко, но и аз толкова зная. :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2 -: 21 Февруари 2008, 14:40:31 »
Търпение , ще развиваме (явно по-бавно , отколкото ти се иска) тази тема , а ти се въоръжи с търпение и чети м/у временно целия форум.Този въпрос и аз го зададох в следствие на пространно четене в мрежата.В другите теми тук има малко , но основна информация...
Ако се оправяш с чуждите езици , чети тук
http://www.uniserv.ru/htm/hobb/ на руски
и тук ,
http://www.merg.org.uk/resources/dcc.htm на английски
както и на немски
http://fremodcc.sourceforge.net/dcc_e.html
 като начало , ако пък не очаквай в този тук форум сериал от няколко сезона и ако не си загубил хъс , ще се отракаш като японска вагонетка под София (в метрото) продължение ще има...
 ;D

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3 -: 21 Февруари 2008, 16:19:30 »
Търпението е ключов момент във всяко хоби, май  ;). Иначе, че трябва четене ясно. Въпроса го зададох най-вече, за да разбера, това което имам какво е и да изчистя едно объркване, което като че ли не е само мое, а именно присвояването на съкращенията AC - DC, както на "alternating current, direct current" така и на Analog Control - Digital Control, като последното май не е много правилно.

Мерси и на двамата за включването.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re:Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #4 -: 21 Февруари 2008, 16:23:16 »
Успех! Пък ако имаш още въпроси, питай, това е мястото за отговорите. Каквото можем, ще помагаме.
:)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #5 -: 10 Март 2008, 16:45:12 »
Предлагам тази тема за въпроси , които по един или друг начин не си намират темата (или просто са от естество преливащо от една в друга тема) , пък за един въпрос и няколко отговора , не си струва да пълним форума с нови теми!?!

И така моя въпрос от този род е:

Има или е имало някъде в България обръщателни кръгове?
Ако да - къде , колко и т.н.  и въобще има ли някой ТТ данни , снимки и материали?Или местоположение...?
Същият въпрос става и аз обръщателни уши!!!
простете не знаещия - ама някак ми е убягвал такъв въпрос досега... :-[
« Последна редакция: 05 Декември 2011, 13:56:06 от Dispatcher »

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #6 -: 10 Март 2008, 17:47:35 »
Цитат на: pach link=topic=312.msg2680#msg2680 date=1205160312
Предлагам тази тема за въпроси , които по един или друг начин не си намират темата (или просто са от естество преливащо от една в друга тема) , пък за един въпрос и няколко отговора , не си струва да пълним форума с нови теми!?!

И така моя въпрос от този род е:

Има или е имало някъде в България обръщателни кръгове?
Ако да - къде , колко и т.н.  и въобще има ли някой ТТ данни , снимки и материали?Или местоположение...?
Същият въпрос става и аз обръщателни уши!!!
простете не знаещия - ама някак ми е убягвал такъв въпрос досега... :-[
Обръщатели съм виждал в лок депо на ц гара София,във Варна и Русе.Ухо има до "Булгарплод",дори моста на ухото е на няколко метра от пътя за летището,но то вече е прекъснато.
http://www.railwaymodeling.com/gallery/displayimage.php?album=15&pos=98
http://www.railwaymodeling.com/gallery/displayimage.php?album=35&pos=7 това е в Русе.
http://www.railwaymodeling.com/gallery/displayimage.php?album=34&pos=132 -Варна.
http://www.railwaymodeling.com/gallery/displayimage.php?album=37&pos=505
http://www.railwaymodeling.com/gallery/displayimage.php?album=114&pos=2 това не знам къде  е.
« Последна редакция: 05 Декември 2011, 13:56:17 от Dispatcher »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re:Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #7 -: 10 Март 2008, 18:00:33 »
Въпросът е неясен - истински обръщатели и обръщателни уши или модели?
Ако е за истински все още има доста места, където има такива. Тони е изброил някои от тях.
А за модели се сещам пак за Тони, който е сложил на макета си такъв, при това самоделен. Други не зная.

Naskoni

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #8 -: 10 Март 2008, 18:55:35 »
Обръщател има и в депо Бургас.

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #9 -: 10 Март 2008, 19:49:37 »
Обращател има и в депо София, който не действа, в депо Пловдив който действа, в депо Русе който също действа. Триъгълник пък има на Драгоман. За уши незнам.

NoHaB

  • Trade Count: (7)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 260
  • Рейтинг: 11
  • N-Scale-Плевен-Стремеж към 5-та и 6-та епоха...
Re:Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #10 -: 10 Март 2008, 21:20:07 »
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=312.msg2690#msg2690 date=1205171377
Обращател има и в депо София, който не действа, в депо Пловдив който действа, в депо Русе който също действа. Триъгълник пък има на Драгоман. За уши незнам.

Обръщател има и на Мездра а ухо има на гара Горна Оряховица...

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #11 -: 10 Март 2008, 22:35:03 »
Обръщател има на гара "Дъбово", за съжаление недействащ - седи само кръга, но си заслужава да се види. Той е бил за парни локомотиви, които са минавали Стара планина посока Велико Търново. Ухо има на гара "Тулово" - посока към Змейово - Стара Загора. На гара "Змейово" имаше депо за вагони - болница и парни локомотиви. Последно ги видях през есента на 2006, когато гърмяха ракетите от обстановките, за който толква много се изписа и коментира. :o
« Последна редакция: 11 Март 2008, 08:05:57 от TheJackal »

NoHaB

  • Trade Count: (7)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 260
  • Рейтинг: 11
  • N-Scale-Плевен-Стремеж към 5-та и 6-та епоха...
Re:Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #12 -: 11 Март 2008, 07:54:23 »
Да бе много съм зле обръщател има и в Плевен на  гара Запад...
Даже се вижда от  Google Earth...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #13 -: 11 Март 2008, 08:36:28 »
Уаауу! Благодаря момчета - неочаквах толкова резултати.Ще бъде проучен въпроса из основи  ;D-то си става цяла тема - като събера материал ще я отделим .Целия зор е , че се амбицирах по примeра на Владо - новият ми макет да включва реално съществували или съществуващи обекти в България (е пречупени през условностите на мащаба) и един от тях е и обръщателно ухо...До сега съм правил повечето неща или събрани от тук и там (мешано немско,руско, чешко и т.н. с преобладаващо ГДР ;D) включително и един кръг който бе сглобен по десетина различни снимки на три различни съоръжения  ;D и мнооого фантазия.Но сега смятам да поставя нещата на "научна" основа!!!

NoHaB

  • Trade Count: (7)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 260
  • Рейтинг: 11
  • N-Scale-Плевен-Стремеж към 5-та и 6-та епоха...
Re:Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #14 -: 11 Март 2008, 09:33:24 »
Цитат на: pach link=topic=312.msg2699#msg2699 date=1205217388
Уаауу! Благодаря момчета - неочаквах толкова резултати.Ще бъде проучен въпроса из основи  ;D-то си става цяла тема - като събера материал ще я отделим .Целия зор е , че се амбицирах по примeра на Владо - новият ми макет да включва реално съществували или съществуващи обекти в България (е пречупени през условностите на мащаба) и един от тях е и обръщателно ухо...До сега съм правил повечето неща или събрани от тук и там (мешано немско,руско, чешко и т.н. с преобладаващо ГДР ;D) включително и един кръг който бе сглобен по десетина различни снимки на три различни съоръжения  ;D и мнооого фантазия.Но сега смятам да поставя нещата на "научна" основа!!!

На нашият макет има обръщателно ухо ,но няма да ти казвам за какъв зор беше докат се оправим с тоците ,а снимка на обръщателя от Mездра съм качил тука-->>http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=30573&AlbumId=109829