Автор Тема: Да попитам по-опитните и знаещи!?!  (Прочетена 760810 пъти)

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2880 -: 11 Февруари 2020, 10:16:58 »
Последната седмица гледам, че се коментира 52 серия.
Показаха се и доста снимки на различни локомотиви.
И на всичките снимки имаше повече разлики отколкото прилики...
Ето тук ще сложа 3 снимки:







И на 3-те снимки фаровете са различни.
На единия всичките са бели, на другия десния, на третия левия.
До колкото си спомням едния фар трябва е в синьо.
Това беше свързано с маневрирането нали така?
Не можах да открия нищо по въпроса.
Моля, някой да обясни по подробно:
Кой фар трабва да е син и защо?
Това само за този локомив ли се отнася или и за други?
Само у нас ли е въведено такова оцвятяване на фаровете?
Спазва ли се все още или не?
На другите локомотиви има ли грешка или е допустимо?







KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2881 -: 11 Февруари 2020, 11:42:25 »
Това е син пластмасов филтър който се слага върху фара от машиниста.

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2882 -: 11 Февруари 2020, 14:35:31 »
Добре, значи той може да се слага и маха от фара.
А повече информация за това кога се ползва,
и каква е цялата идея на тази сигнализация?

За някой това сигурно са банални въпроси,
но през годините аз не съм ги обсъждал на срещите.
Затова ми се иска да науча повече.


D2

  • Trade Count: (36)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 296
  • Рейтинг: 21
  • II, III, IV, V и VI епоха в Н0 София
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2883 -: 11 Февруари 2020, 17:13:33 »
 52 серия локомотови по принцип са конструирани и произведени за  маневрена дейност.Същите имат два режима на работа-маневрен при който скороста е до 30 к/ч и локомотива е много мощен.Другия режим е влаков и скороста е до 60 к/ч.У нас работят на 99 процента на влаков режим,защото влаковете които маневрират са леки.По инстрструкциите маневрените локомотиви се сигнализират с една синя надбуферна светлина от двете страни на локомотива.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2884 -: 18 Февруари 2020, 16:03:56 »
Цитат на: pach link=topic=268.msg117404#msg117404 date=1578942506

...

Краси и мен ме заинтригуваха платформите от които "скачаха" танковете  и направо в "бой"
Хем различни бордове имаха, хем не помръднаха да се наклонят поне....сякаш са правени за пропагандата навремето,
като заковани на релсите бяха... :bb:

Намерих едно кратко филмче...скачат от един и същи вагон,
следователно само той е укрепен спрямо останалите в композицията. Има кадър и из под него, колко се клати от
поредната 55-ца:
https://youtu.be/L5cgx-1QCgc
Това малко е задължаващо, всички танкове да минат през
всички вагони, за да стигнат до този от който да слязат...
 :yes:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2885 -: 18 Февруари 2020, 22:41:13 »
Възможността да скачат, явно е предвидена още при проектирането на вагона. Поне на мен ми се струва така. А това, че вагона се клати е нормално. Става въпрос за близо 40 тона.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2886 -: 25 Февруари 2020, 19:09:12 »
Здравейте майстори!!!
Искам да помоля накратко да споделите опита си при
боядисване на моделите с пръскачки и аерографи.

Въпросите:

1. Какъв размер дюзи ползвате диференцирано за/по кои детайли?
2. Какъв "очистител" след работа ползвате най-често и спрямо кои бои?
3. Каква пръскалка и какъв аерограф най-много употребявате?
4. Имате ли специална бояджийска миникамера  и ако "да" -  добре ли се представя?
5. Какъв компресор ползвате обикновенно?
6. Ако компресора е с ресивер или пък не,
до какво налягане го пълните, или с какво налягане най-често работите при инструмента?
7. Колко е максималното налягане което ви се е случило да ползвате?

Всичките  са изключително насочени към моделизма.
Не ме интересуват, гаражната, търговската и професионалната
страна, Нито пък "надувките" или хвалбите, а споровете кое
е по-по-най, пък съвсем!!!

Ще помоля накратко да споделите опит (тайните си ги запазете ако желаете) просто за бърза и кратка справка!
Очаквам да се включат (само ако искат) Васкопф (чрез Иво примерно), Краси, Людмил и Тано! Ако има и други желаещи
да са кратки и услужливи, ще бъда много благодарен!

Очаквайте и евентуално своеобразно продължение
по въпросите, за да задоволя предизвиканото  във нас любопитство.
Ако се наложи ще формулирам точна специфична тема....
в която ще може и да поспорите, но само джентълменски.

Сега само моля за отзивчивост от ваша страна и пределна краткост!
 :hi: :hi: :hi:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2887 -: 25 Февруари 2020, 20:53:07 »
Първи въпрос - 0.2 - 0.6
Втори въпрос - Корисилин за всички бои.
Трети въпрос - Най - често Paasche.
Четвърти въпрос - Да и добре се представя, но пръскам предимно без нея.
Пети въпрос - Sparmaxx
По шести и седми - Най различно в зависимост от задачите.
 ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2888 -: 25 Февруари 2020, 21:29:14 »
Специални благодарности Краси!!!
Пиша ги тук щото съм ограничен от админите в оценъчната система, по ясни причини.
И все пак шести и седми въпрос са най-важните за ...представянето на една машинка!?
Ще се радвам да довършиш с някакви, дори приблизителни данни!!!
 :hi: :hi: :hi:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2889 -: 26 Февруари 2020, 20:18:59 »
Не ми се пише твърде дълго, а и честно да си призная не ги гледам дори атмосферите. Просто нагласям повече или по - малко въздух в зависимост от задачата. То и аерографа се коригира колко въздух и колко боя да пуска. С две думи - пробвам докато ми хареса.
 ;D

LDimitrov

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 123
  • Рейтинг: 279
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2890 -: 27 Февруари 2020, 16:33:34 »
Здравей, Пламене!

Много ме радва как са подредени въпросите - ясно и с номера. Ще е по-лесно за отговор. Аз, естествено, ще ги разбъркам според ползваните от мен системи, но вярвам, че ще е разбираемо.

3.1. Започнах с аерографа на беларуския завод ЭТОН – здраво добиче, най-малка дюза 0,3 mm, в комплекта има още 0,4 и 0,8 mm. Без контрол на въздуха, само боята командваш. Някои вече се отрекоха от него като аерограф, но аз съм го запазил. Докога и защо – не знам.
3.2. Fengda BD-208. Този вече е с двойно действие и дюза 0,2 mm.

5.1. Компресор от хладилник МРАЗ (мисля 140). Един стабилен цилиндър, лежащ хоризонтално на две пружини (едностранно). Още работи...
5.2. Fengda AS-186S. С три литра ресивер, изключва на 4 bar, включва на 3, филтър, манометър, редуцир вентил... спирам с описанието.

6.1. Директно вързан към ЭТОН-а с един доста дълъг маркуч. Нямам идея какво е налягането при тази система и не ме интересува. Направил съм едно разклонение от маркуча към атмосферата и регулирам утечката през него, докато резултата ме удовлетвори. Първобитна работа!
6.2. Автоматиката си решава какво да прави. И аз налягане не гледам. Отделно пък, дебита се влияе от положението на спусъка. Краси го е написал точно – няма рецепта, реагираш и настройваш според нуждите и обстановката.

7.1. Няма как да знам.
7.2. Вероятно най-високото което позволява машинката. Да кажем 4 bar, щом изключва там, обаче не знам вентила на колко съм оставил.

1.1. Последно оставих 0,4 mm. Този инструмент е по-скоро нещо между аерограф и бояджийски пистолет. Става за големи площи, само да си подготвите правилно боята и да отворите широко прозореца. Малко съм го модифицирал да „пише‟ по-фино, но това си остава техника за мащабно боядисване. Да не разказвам какво прави с 0,8.
1.2. Избрах си модела с 0,2 и това вече е аерограф за моделизъм. При правилни настройки, можеш да рисуваш с него (прости и сложни камуфлажи), стига да ти е точна ръката. То и като му погледнеш името на английски, напълно си го оправдава. Ползвам го за всички дреболии. Последно – сигнала и локомотивните табели.

2. Ще ти обърна и разделя въпроса  – ползвани бои и почистване на аерографите:
 
Алкидни (Enamel) бои за моделизъм от различни производители. Това е с което боядисвам. Пръскал съм и разни други лакове, с купен заедно с тях разредител, който отива и за миене след работа.
Последно залитнах към продуктите на Gunze, от онази смърдящата серия. Боите ме радват много, но със Surfacer-a има лека засечка - Fengda-та не го пропуска, освен ако не е силно разреден. Предполагам е заради малката дюза, а и тази химия съхне много бързо, та комбинацията се получава неприятна. През ЭТОН-а няма никакви ядове, само дето от две години не съм работил с него (а имам усещането, че и за песъкоструйка може да го ползвам).
Той Surfacer-a си е специфична смеска, някъде даже гледах аерограф нарочен за работа с него, обаче ми се губят детайли в момента и по-добре да не се отплесвам.

За акрилни бои мога да кажа само каквото съм чел, но ти питаш за опит, затова ще си мълча.

2.1. Търпи всякакви химии – в него няма нищо, което да се бои от каквито и да е разредители за боя. Изпитано е на коресилин, АМВ, етилов и изопропилов алкохол и каквото предлагат фирмите за моделни консумативи. Отделно Future/Pledge и Ajax за прозорци.
2.2. В случая ползвам само фирмени разредители. Много се изнежи тази техника и с всички уплътнения вътре, предпочитам да му наливам течности предназначени за работа с него. Което включва всички моделистко-бояджийски материали. Коресилина е промишлен разредител и не бих го сипал във Fengda-та. Иначе чисти повече от прекрасно, но принципно гледам да се въздържам от него, не само в аерографа.

4. Нямам такъв домашен любимец. То звучи като минибар – несериозно. Или истински бар или изобщо не ме занимавайте. ;)

Та така! Надявам се, че е конкретно по въпросите и с възможно най-малко отклонения. Извинявай, ако съм се разпуснал, но думата „опит‟ ме предразположи.

И ще изразя малко несъгласие с теб. Въпроси 6 и 7, за мен са технически данни, които не са от първостепенна важност за резултата. Типа боя, гъстотата, разстоянието от което пръскаш, съотношението боя/въздух което регулираш, температурата на която работиш, целта която си си поставил (просто боядисваш или търсиш някакъв ефект), състоянието на повърхността която ще боядисваш, считам за по-съществени.
Всичкото това обаче, го няма като готварска рецепта и спада към придобития опит. Едно усещане за нещата, което се създава с активност по темата. Понеже споменаваш тайна, ще ти кажа, че за мен е само една – хващайте се на работа!

А ако споделиш каква е причината да задаваш тези въпроси, може да получиш по-практични насоки за, предполагам, бъдещи действия.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2891 -: 27 Февруари 2020, 17:41:33 »
 :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:
Хиляди благодарностти!!!!!!!
На следващата среща имаш едно "Plomary" от мен!!!!
Това е точно каквото ми трябваше!!!!

1.1 За пръв път чувам за дюза с размер 0,8!! Както сам си отбелязал, от 0,4 нагоре според мен
са за "едри" площи и точно на тях казвам "пръскалки". Имам една от Конрад, без дюза но с бурканче... пррръскалка де  :yes:
сещаш се...работи на принципа "бойджиски буркан от прахосмукачка" /имаше такива екстри към старите прахосмукачки/. ;)
1.2 когато преди десетина години попитах ВаскоБГ  :hi:/знаеш шампиона при стендовиците тогава/ кога е счел,
че е усвоил отлично работата с аерографа, той ми отговори - когато почнах да се разписвам с него все едно е химикалка!!!! :ok:


2.1 Ееееех ...така и не можах да се снабдя с "Future" докато все още можеше да се мине през митница в Щатите,
с някаква течност с бутилка. Даже си бях записал точно съдържанието и съставките на оригинала, но пък
и в България по това време, смениха заместителя му от "PRONTO" с по-екологични за природата и паркета,
които обаче не стават за моделизма. :(
2.2 Именно заради големия избор на "чистачи" се изкуших да питам дали все пак няма универсален!!!
както се досещах, явно такъв няма, или ако се брои и кореселина, може да си отидат гумените уплътнения
или нещо подобно,което  да скапе машинката. Все пак благодаря за споделеното. Така се спестява
на следващите /след теб/ горчивият опит "проба-грешка" поне за частта с която си ни запознал тук.

3.1 и 3.2  :scratch_ones_head:....без думи за коментар :hi:

4. Абе  понякога "минибара" запазва околностите /и околните/ като се улеееш със съдържането му,
 а притежаващите го твърдят, че спасява малко по-добре от прах и силните миризми.... не всеки има/ползва балкон... :haha:
Аз сериозно се замислям /отхвърлйяки картоните с осветление и вентилатор/ дали и  друго от "Мраз"-а /140/ да не влезне в употреба...
само дето е по-голямшко де... :scratch_ones_head: :preved: но и сега си седи в мазето под прозорчето /само един комин му трябва/ :swoon:

5.1. Подготвям си такъв /при това именно от Мраз140/  с бутилка от фреон...почваш да се сещаш защо питам някоИ нещица. :spiteful:
5.2 Ето това ми трябваше - максимума на който ползвате фабричните!!! Не че не чета и незнам, но
все пак исках да проверя дали няма да изскочи нещо ново / подобно на дюзата 0,8/ - ами ако "иска" примерно макар и рядко - 6 атмосфери!???Трябваше да знам във връзка с един проект....

6.1 Тук моя опит свърши бързо. :blush2: щото явно не зададох коректно въпроса, но пък ти си схванал за какво
се интересувам и си ми отговорил коствено!!! :hi: Трябвашеда питам на какво налягане ви пада ресивера, за да решите че ви
"ебава" работата с аерографа. Но то автомата си "знае" всъщност!!!!
6.2 тук е същото...може би трябваше да попитам по друг начин.

7.1 и 7,2 Това ми е напълно достатъчно за насока!!!Очакван отговор, но бях длъжен да попитам все пак!!

Цитат на: LDimitrov link=topic=268.msg117932#msg117932 date=1582814014
...

И ще изразя малко несъгласие с теб. Въпроси 6 и 7, за мен са технически данни, които не са от първостепенна важност за резултата. Типа боя, гъстотата, разстоянието от което пръскаш, съотношението боя/въздух което регулираш, температурата на която работиш, целта която си си поставил (просто боядисваш или търсиш някакъв ефект), състоянието на повърхността която ще боядисваш, считам за по-съществени.
Всичкото това обаче, го няма като готварска рецепта и спада към придобития опит. Едно усещане за нещата, което се създава с активност по темата. Понеже споменаваш тайна, ще ти кажа, че за мен е само една – хващайте се на работа!

А ако споделиш каква е причината да задаваш тези въпроси, може да получиш по-практични насоки за, предполагам, бъдещи действия.


Точно това искам да направя, както и да приготвя една тема, в която вероятно ще прехвърлим тукашните постове като едно добро начало.
за да формираме едно място за споделяне на опит в бояджилъка. Даже и заглавието на теата вече ми се оформя,
ама ще трябва да бъдеш търпелив /не че имаш време да се занимаваш с мойте въжделения/ защото от сега става ясно,
че няма дае  с малък и инцидентен  обхват.При това ще почне от нулата и в самото начало с изненада и радост за всички /надявам се/!
Общо към пет-седем етапа+вашите съвети и коментари разбира се!!!

Още веднъж хиляди благодарностти Людмиле!!!!! Голям си...ти си "ГУРУ"-то...както ти го казах и на срещата в чевъртък,
под одобрителните кимания на околните!!!!!!! :drinks: :drinks: :drinks:
БЛАГОДАРЯ за споделеното!!!!

 :hi: :hi: :give_heart: :hi: :good: :hi: :ok: :hi: :yahoo: :hi: :clapping: :hi:
« Последна редакция: 27 Февруари 2020, 17:46:20 от pach »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2892 -: 27 Февруари 2020, 18:50:11 »
Пламене,
На твоите въпроси имаше доста отговори във форума. За съжаление не ги помня къде са, ти обичяш да се ровиш и сигурно можеш да спретнеш една тема с линкове към вече написаното за пръскалките. По спомени: беше писано дълго и широко какъв аерограф да си купя, какъв компресор. Имаше писано и за бутилките / резервоара, единично и двойно действие и т.н. Запомнил съм (откъси) от Тано, Ясен, Зазо, и още много други (затова не очаквам от тях пак да се повтарят!): боите са или емайл, или акрилни, атмосферите са от 1 до 2, ако ти трябват повече от 2 значи нещо боята ти е гъстичка. Всеки чисти с каквото има. Най-важното (май от Ясен) - събираш си чашки от кафе и си пръскаш ... докато ти хареса. Имаше и теми за самоделни аерографи и компресори - доста добри, даже и с шкафче, дело на съфорумци.
Личен опит: бои - МоделМастър акрил или Елите (уж емайл ама съхнат бързо), други емайлови не ми се чакат да съхнат, предпочитам след половин час да е готово. Разреждам само с фирман разредител, чистя с едно 400 за почистване. Атмосфери - 1.2 до 2. Бутилка - няма (и не разбрах причината да има - на края на маркуча всичко излиза без никакви доловими от мен пулсации), компресорчето е малко над тези за нокти и май е от най-простите за моделизъм - шуми колкото хладилника, включва и изключва само на колкото го нагласиш, има си влагоуловител, гумички с коит остои напарво на ламината - какво повече му трябва на човек? Вдига и до 4, ама като пръскаш повече от 3 не може. Дюза - мисла че китайчето е с 0.3, никъде не пишеше. Пак си мисля че трябва да пръскаш с години за да усетиш разликата на китайски с истински аерограф и да си заслужава парите за него. Камера - ако ще ползваш такова нещо ти трябва половин стая с абсорбери и т.н., само камера с осветление и един вентилатор според мен е повече от ненужно, пак поне за първите 5 години бояджилък (или 100 модела).
Това тук май е локумена тема.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2893 -: 27 Февруари 2020, 20:01:41 »
Митко, благодаря ти за отзивчивостта въпреки, че го смяташ за локумена тема!!!!
 :hi: :hi: :hi:
 Да знам, че има отделни изречения разпръснати из целият форум, в много теми,
но това въобще не е достатъчно по няколко причини.
- търсачката тук не намира нещо, дори когато го виждам на екрана!!!!!
/и така е от години, но никой не обръща внимание, защо е така и как може да се оправи/
- отделни изречения, подхвърлени тук и там, не са достатъчни за по-точна информация.
- има доста промени както сред хората тук, така и сред машинките, пък и в натрупания опит.
- нищо не е събрано на едно достатъчно всеобхватно и точно място за лесно четене и допълване.

Да имаше някога, някъде, няколко поста по темата за ерографи и намеци за компрресорчета...
...даже си спомням, че там качвах и аз малко от наличното инфо, със снимка от първия "ресивер/компресор" на горе споменатия ВалкоБГ,
но дори аз от понеделник се ровя и не намирам нищо ...вероятно защото е ного старо и търсачката е ...без думи.
Рових се доста по постове  които си спомних за някои хора /включително и твой/ ама сме понатрупали
доста страници и нещо не  са справям /и аз се чувствам като неработееща търсачка вече ;D/.
Ако някои намери въпросите и отговорите, нека ги сподели къде са точно, моля!!! :hi:

А въпросите ми са предизвикани от едно ново начало, което бих споделил с вас тук,
при това на място видно и намираемо, поне през следващите 365 дни /примерно/!!!

Благодаря ти много, че въпреки предизвиканата досада, все пак беше любезен, да ми отговориш.
 :hi: :hi: :hi:
А за изредените други имена от тези не си и помислям, тъй като от известно и доста дълго време,
те са или твърде заети, или са отказани /по понятни ти причини/ да пишат и споделят тук каквото и да е!!!

 :victory: :good:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2894 -: 28 Февруари 2020, 11:03:19 »
Намерих темата за компресорчетата.
След побутването от Митко разбира се...по шкафчето :spiteful:
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3209.0.html
Там има доста написано и споделено, тук остава само кратките отговори на 7-те въпроса за краткост и сбитост.