Автор Тема: Да попитам по-опитните и знаещи!?!  (Прочетена 755856 пъти)

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3120 -: 15 Януари 2023, 18:16:45 »
Цитат на: pach link=topic=268.msg124193#msg124193 date=1673783840
Надявам се да съм ти бил все пак малко полезен! :)
Като цяло по скоро въпросите ми в по-горният пост, са леко неточни май, и сниката...като я слагам в несподелен албум, ще си я гледам само Аз. :)

 Естественно, че помогна особенно с обяснението, че BR74 е двуцилиндрова машина.  :drinks:
 Също така ме подсети за sound databaze на зимо, откъдето мога да напасна F2-свирката да е подобна на BR75-за 74 не намирам, ама сигурно си приличат.
 Като цяло лока има декодер, и идеята беше за доп.саунд, с промяна на "тротъла", да се повишава честотата на тактовете. Има какво да се желае, ама прилича.

 Относно крана на Роко, моторите за куката и стрелата трябва да са около /15-18mm/*/20-25mm/ заедно с предавките /gear/-a:

 
 Тези са подобни на предложените от Теб :
 
 Но ми се струват една идея по-големи, доста трудно ще ги напасна.
 А в горният линк, който дадох, тези същите се ползват за завъртането на крана, а тези за стрелата и куката са доста по-малки

 A-boom and hook..
 C-cab rotation..
 А трябва да са и 12v, че поне надежда да има за карбонови четки, иначе както Митко каза в една друга тема - искренето предизвикано от високото напр. ще  стопи металните четки. Или трябва да им слагам нещо примерно като tvs на всеки мотор.
 И на тази снимка се вижда, че "cab"мотора е доста по голям като габарити от другите два.

 Та ако някой им познае модела, ще съм благодарен да го сподели.
 :hi: :hi: :hi: :drinks:

  ПП. С шублер мерим, с тебешир бележим.... :)
« Последна редакция: 15 Януари 2023, 18:20:46 от dred77 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3122 -: 17 Януари 2023, 21:35:04 »
За смях на един приятел, ето още малко по въпроса:
DC3V-12V Mini Micro 12mm N20 Worm Gear Motor.... като в менюто шмаш опция и за 15 оборота!!!


От тук:
https://www.ebay.de/itm/274615816445?

и това:
Mini N10 Gear Motor Large Torque DC 3V 80RPM


пак тук
https://www.ebay.de/itm/273331351256

край от мен :drinks:

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3123 -: 07 Август 2023, 18:56:14 »
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0v6VD14Bc5Rs6TYBK6Mcr4CgpuFTnecz9wZAdC4AkPYxN5zymsfNxYQT4U1VXanc5l&id=100018324714426     
Тук съвсем неграмотно начертах как свързвам светодиоди с 3 крачета комбинирани бял/ червен в локомотивите, има ли грешка и риск да изгорят?

disrupting

  • Trade Count: (2)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 18
  • Рейтинг: 4
  • TT III, IV епоха
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3124 -: 12 Септември 2023, 10:57:26 »
Здравейте! И аз имам един въпрос, но преди това малко уточнение.
Всичкият ми подвижен състав е BTTB - 1:120(купувани 80-те години)
Сега на въпросът - всички вагони са с този модел куплунк за прикачане

Искам да си купя вагончета от новите, за да мога да си разширя подвижният състав, но те са с този куплунг:

Въпросът ми е може ли да се монтират новите куплунзи на старите вагони и обратно, старите куплунзи на новите вагони? Може ли и какво трябва да се преправи и ще се наруши ли видът на вагончетата???
Благодаря предварително!!!

disrupting

  • Trade Count: (2)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 18
  • Рейтинг: 4
  • TT III, IV епоха
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3125 -: 12 Септември 2023, 11:16:57 »
Цитат на: toniemi link=topic=268.msg124579#msg124579 date=1691423774
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0v6VD14Bc5Rs6TYBK6Mcr4CgpuFTnecz9wZAdC4AkPYxN5zymsfNxYQT4U1VXanc5l&id=100018324714426     
Тук съвсем неграмотно начертах как свързвам светодиоди с 3 крачета комбинирани бял/ червен в локомотивите, има ли грешка и риск да изгорят?
Защо си сложил грец на светодиодите, токозахранването на локомотива AC или DC e???

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3126 -: 12 Септември 2023, 13:39:04 »
Цитат на: disrupting link=topic=268.msg124625#msg124625 date=1694506617
Защо си сложил грец на светодиодите, токозахранването на локомотива AC или DC e???
То си е DC захранването, ама диоди са комбинирани  червено-бял с общ край и като обръщам посоката напред искам да свети бяло , а на обратно червено!

vlado1

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (6)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 248
  • Рейтинг: 23
  • TT - III,IV еп. DR - АЕЦ/БСлатина/София
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3127 -: 12 Септември 2023, 14:35:10 »
Цитат на: disrupting link=topic=268.msg124624#msg124624 date=1694505446
Здравейте! И аз имам един въпрос, но преди това малко уточнение.
Всичкият ми подвижен състав е BTTB - 1:120(купувани 80-те години)
Сега на въпросът - всички вагони са с този модел куплунк за прикачане
(Image removed from quote.)
Искам да си купя вагончета от новите, за да мога да си разширя подвижният състав, но те са с този куплунг:
(Image removed from quote.)
Въпросът ми е може ли да се монтират новите куплунзи на старите вагони и обратно, старите куплунзи на новите вагони? Може ли и какво трябва да се преправи и ще се наруши ли видът на вагончетата???
Благодаря предварително!!!
Здравей,
Бързият отговор на въпроса ти е ДА. Има известни нюанси, но и в двата случая ще ти трябват куплунзи съобразени със съответната шахта:
За старите: https://www.modellbahnshop-lippe.com/Accessories/Accessories/Tillig-08847/gb/modell_23785.html
За новите със "стар" куплунг: https://www.modellbahnshop-lippe.com/Accessories/Accessories/Tillig-08872/gb/modell_23795.html

disrupting

  • Trade Count: (2)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 18
  • Рейтинг: 4
  • TT III, IV епоха
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3128 -: 12 Септември 2023, 14:55:32 »
Цитат на: vlado1 link=topic=268.msg124627#msg124627 date=1694518510
Здравей,
Бързият отговор на въпроса ти е ДА. Има известни нюанси, но и в двата случая ще ти трябват куплунзи съобразени със съответната шахта:
За старите: https://www.modellbahnshop-lippe.com/Accessories/Accessories/Tillig-08847/gb/modell_23785.html
За новите със "стар" куплунг: https://www.modellbahnshop-lippe.com/Accessories/Accessories/Tillig-08872/gb/modell_23795.html
Ехаааа, много благодаря! Златен си  :drinks:

Цитат на: toniemi link=topic=268.msg124626#msg124626 date=1694515144
То си е DC захранването, ама диоди са комбинирани  червено-бял с общ край и като обръщам посоката напред искам да свети бяло , а на обратно червено!

Относно твоя проблем - 4 кО  е твърде голямо съпротивление, нещо друго става тук. Не си дал почти никаква информация, нито типът на светодиода, нито пълната схема. Прилагам такава схема - ориентирай се, ако има нещо питай!
« Последна редакция: 12 Септември 2023, 15:02:32 от disrupting »

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3129 -: 12 Септември 2023, 18:28:37 »
Цитат на: disrupting link=topic=268.msg124628#msg124628 date=1694519732

(Image removed from quote.)
Относно твоя проблем - 4 кО  е твърде голямо съпротивление, нещо друго става тук. Не си дал почти никаква информация, нито типът на светодиода, нито пълната схема. Прилагам такава схема - ориентирай се, ако има нещо питай!

Светодиодите на Тонката са с общ извод (предполагам анодите на двата светодиода са обединени) и отделни изводи за белия и червения светодиоди (катодите може би). Схемата на Тони ще работи така, както той иска, но хаби цял Грец, когато са нужни само два от диодите от Греца. Другите два диода в Греца (тези към минуса, който не се използва) не се използват. Грецът обаче може да е по-лесен за монтаж "в насипно състояние" (още известен като "хвърчащ монтаж"), за разлика от два светодиода. Грецът може да се лепне някъде на рамата на локомотива и към изводите му да се запоят директно проводниците от токоснемането и съпротивлението. Ако това се прави на печатна платка, ще е друга манджа.  ;D

4 килоома буферно съпротивление на 14-15 волта въобще не е голямо. Зависи от това, какви светодиоди използва и колко ярко иска те да светят. На моите локомотиви слагам буферни съпротивления със стойност 20 килоома на надбуферните светлини (бели и червени) и 12 килоома на прожекторите и дори тогава понякога ми се налага да променям ШИМ-а на изводите на декодера, за да намаля яркостта на светене до по-реалистична.

Тонката обича неговият подвижен състав да свети ярко и за него 4-те килоома може да са нормални.  :drinks:

Иван

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3130 -: 12 Септември 2023, 23:51:22 »
Цитат на: IvanC link=topic=268.msg124629#msg124629 date=1694532517
Светодиодите на Тонката са с общ извод (предполагам анодите на двата светодиода са обединени) и отделни изводи за белия и червения светодиоди (катодите може би). Схемата на Тони ще работи така, както той иска, но хаби цял Грец, когато са нужни само два от диодите от Греца. Другите два диода в Греца (тези към минуса, който не се използва) не се използват. Грецът обаче може да е по-лесен за монтаж "в насипно състояние" (още известен като "хвърчащ монтаж"), за разлика от два светодиода. Грецът може да се лепне някъде на рамата на локомотива и към изводите му да се запоят директно проводниците от токоснемането и съпротивлението. Ако това се прави на печатна платка, ще е друга манджа.  ;D

4 килоома буферно съпротивление на 14-15 волта въобще не е голямо. Зависи от това, какви светодиоди използва и колко ярко иска те да светят. На моите локомотиви слагам буферни съпротивления със стойност 20 килоома на надбуферните светлини (бели и червени) и 12 килоома на прожекторите и дори тогава понякога ми се налага да променям ШИМ-а на изводите на декодера, за да намаля яркостта на светене до по-реалистична.

Тонката обича неговият подвижен състав да свети ярко и за него 4-те килоома може да са нормални.  :drinks:

Иван

Не знам какво се обърква при моя начин на свързване, ама всичко изгаря. Изгоряха веднъж с оригиналните си съпротивления, сложих други, подсилих ги с 4 КО съпротивления, светеха слабо и пак изгоряха! Всички 4 общи крайща със съпротивленията са на + на греца, другите са на лява и дясна релса и като обръщам трафа светят едните червено другите бяло!

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3131 -: 13 Септември 2023, 01:36:42 »
Цитат на: toniemi link=topic=268.msg124631#msg124631 date=1694551882
Не знам какво се обърква при моя начин на свързване, ама всичко изгаря. Изгоряха веднъж с оригиналните си съпротивления, сложих други, подсилих ги с 4 КО съпротивления, светеха слабо и пак изгоряха! Всички 4 общи крайща със съпротивленията са на + на греца, другите са на лява и дясна релса и като обръщам трафа светят едните червено другите бяло!

Какви оригинални съпротивления? Какви са тези светодиоди? С какъв траф караш - колко е максималното му напрежение?

Преди да изгорят светят ли бяло-червено както трябва?

Иван

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3132 -: 13 Септември 2023, 08:06:26 »
Цитат на: IvanC link=topic=268.msg124632#msg124632 date=1694558202
Какви оригинални съпротивления? Какви са тези светодиоди? С какъв траф караш - колко е максималното му напрежение?

Преди да изгорят светят ли бяло-червено както трябва?

Иван
Това са светодиоди купени от Интернет, идват с готово споени съпротивления. Трафа е на Пико. Довечера трябва да потърся и да ти дам линк...Преди да изгорят светят нормално и бяло и червено. Локомотива работи известно време десетина минути. Изгоря първо балото на единия фар , постепенно и на другите и накрая всичко.
При повторния опит с по- яки съпротивления, отново същото, въпреки че светодиодите светеха слабо.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3133 -: 13 Септември 2023, 08:35:29 »
Светодиодите ти изгарят, защото ако на лявата релса имаш минус, а на дясната - плюс, и ако това е напр. 15 волта (тухлата на Пико дава СРЕДНА стойност уж 12, на практика 15 волта, т.е. пиковата (върховата в синусоидата) е повечко. От тези 15 волта на средния край на левия диод отиват 12, на диода - 3, и той свети. На десния диод, ОБАЧЕ, в най-дясното краче имаш същите 15 волта, а на общия анод имаш 3 волта, т.е. този диод е с обратно напрежение от 12 волта. Всички светодиоди по света имат обратно напр. около 5 волта, а на някои диоди пише изрично, че не са предназначени за обратно напрежение. При по-високо - не винаги изгарят веднага, защото съпротивлението ограничава тока. Но при 10 мА за да свети левия диод, в десния има повече (напрежението не е 3 а е 12 волта) и той изгаря без да свети ... В обратната посока - аналогично.
Може да увеличиш съпротивлението повечко, за да не изгаря несветещият диод, тогава светещия ще свети много слабо.
Ще трябва да направиш така, както е всяка аналогова "тапа". Слагаш отделни съпротивления на двата диода, на катодите, а не едно общо на плюса. Средният извод остава директно на плюса на греца, а в двата крайни слагаш по едно съпротивление. И без това бяло и червено светят различно и съпротивленията трябва да са различни. Все пак правим модел на влак, а не джобно фенерче на релси. Тогава в не светещия диод ще има обратно 0.7 - 1 волт, плюс съпротивлението му.
Разбира се съпротивлението трябва да е поне 3.6 килоома. Трябва да свети кръгчето на фара, а не цялата предница на локомотива във всички посоки.
« Последна редакция: 13 Септември 2023, 08:50:08 от mitko0888 »

disrupting

  • Trade Count: (2)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 18
  • Рейтинг: 4
  • TT III, IV епоха
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #3134 -: 13 Септември 2023, 11:01:25 »
IvanC, по принцип си прав. И аз за това питах защо му е грец, след като му трябват два нормални диода, има достатъчно малки за обикновен монтаж, за SMD, да не говорим. Ако на светодиодите не му трябва пълната им мощност - 4к  и нагоре става. За да горят mitko0888 е прав. Изгарянето не е по ток, явно горят по напрежение. А схемата която съм дал аз е изпълнена със сведиод с два извода, като се смени поляритета светва в различен цвят.