Автор Тема: Да попитам по-опитните и знаещи!?!  (Прочетена 761933 пъти)

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1342
  • Рейтинг: 208
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2535 -: 22 Ноември 2018, 00:14:07 »
Това е много скорошно. Първото производство на тилиг е с  рамата на БТТБ и нов модел мотор. За койт неверва, ей-гО!

Подробности и за "къде да наврем декодера?"http://www.hp-pfeiffer.de/digi_umbau1/selectrix/v36_tillig_tt/v36_tillig_tt.html
Имам и нАучна дисертация за маховикът, която си е чиста моя разработка. (плод на моята стиснатост)  :hi:

Ето и скромен тунинг на цена от 135 евро (по-скъп от цената за целият модел) За това, човек си го прави сам!
« Последна редакция: 22 Ноември 2018, 00:30:15 от jopeto »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2536 -: 24 Ноември 2018, 11:17:32 »
Разбира ли някой от микроскопи?!?
Требе ми за малкото часовникарско стругче.
Има обяви, че се продават  изгодно, но има "малка мъгла и малки петна в тубуса" -цитат от продавачите.

Съвет, моля... :)

Най-ме интересуват руско-съветските биокуларни. Проверени за нашата дейност - махаш ги от основата и си ги монтираш другаде.


Разяснение 1: Темата е жп моделистка, гжо-гне Модераторе, щото на голямата ми фреза центрирам със специално за нея заводски направен микроскоп, а пък на нея правя модели.  Това за сведение. :yes:

Разяснение 2: До скоро работех с Карл Цайс от Йена, но ми го строшиха...а пък  Митотойо - ще излезе златен...

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1342
  • Рейтинг: 208
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2537 -: 24 Ноември 2018, 11:55:49 »
Ми за микроскоп не знам , но съм отварял оптика за пушка с прах вътре в нея. Разглабяваш внимателно и почистваш, много прецизно и финно. Мъглявината може и да е влага. Най-лесно се маха с няколко топченца силикагел. Силикагел, има във всяка кутия с нови обувки или битови покупки. Представлява малко пликче с бели зрънца. Слагаш вътре  за извесно време и ги махаш.
     Иначе съм на мнение, че нещо ако е изгодно и ще ти върши работа се купува веднага. То вода не пие и хляб не яде!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2538 -: 29 Ноември 2018, 20:49:09 »
Някой случайно или нарочно, да има,
или да знае от къде може да се намери, евентуално,
диска на Джони Пенков и Джеки Стоев с името
 "Български природни звуци"!???
Ще ми е от страхотна полза за един проект!
 :hi:

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2539 -: 29 Ноември 2018, 21:41:20 »
Пламка, отиваш в националната библиотека и там в музикален отдел. Трябва да го имат.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2540 -: 30 Ноември 2018, 00:39:27 »
 Или си поръчваш това: http://laika.bg/index.php?route=product/product&product_id=1650 :drinks:

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2541 -: 30 Ноември 2018, 22:23:59 »
Привет!

За определен ескперимент ще ми трябва ЕДИН брой откачвачка електрическа на Флайшман в НО.
Предпочитам да е с обикновените релси, а не с баластрираните Fleischmann Profigleis. Може електриката да не работи, но профилът на релсата със селеноида да е там.
Ще я върна след ден-два.
Български пощи е по-добре от еконт или спиди.
Понеже биха ми трябвали доста - примерно 25 -30. Искам първо да опитам нещо, а не да се набутвам с голяма поръчка.
Благодаря предварително!
П.П. Понеже съм доста отдавна, бих могъл да напиша електромагнит - вместо селеноид... ;D
« Последна редакция: 30 Ноември 2018, 22:28:10 от Boris 2-12-4 »

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2542 -: 01 Декември 2018, 02:47:18 »
Аз имам такива ако не си намерил от някой дай адрес и в понеделник мога да ти я пратя  :im_so_happy:

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2543 -: 01 Декември 2018, 10:10:43 »
Благодаря! :hi:

Изпратих отговор на лична.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2544 -: 12 Декември 2018, 01:56:49 »
много съм се чудил това изпълнение на мерклин ква точно му е идеята ?!?
на мен ми прилича на послание
толкова сте "....................."  че и това да ви пробутаме за лок и него ще купувате  :lol:


dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2545 -: 12 Декември 2018, 08:00:40 »
 Тук е написано защо е създадено това прасе :https://wiki.3rail.nl/index.php?title=M%C3%A4rklin_30455.
Концепцията е тази:
.
 :)

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2546 -: 20 Декември 2018, 22:30:49 »
Здравейте на всички!

От доста време се сблъсквам с един проблем, чието решение все още не съм намерил напълно. :blink: :(

Става дума за почистването на релсите на макета.
Колкото и пъти да мина с вагончето за почистване, после даже и допълнително ръчно със спирт и клечка за уши, след 1 ден локомотивите отново запецват на
най-неподходящото място, като това започва страшно да ме изнервя напоследък. Чистят се непрекъснато колела и линии. "Удоволствие", което за съжаление ми отнема достатъчно време. :no:
Много ви моля да ме посъветвате как се справяте вие с този проблем.
Моите идеи вече се изчерпаха, а знам че тук има хора с около 4 пъти, дори и повече, по- големи макети!
Вие как се отървахте от тази досадна работа? :lol:  :) :)
 

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2547 -: 20 Декември 2018, 23:08:08 »
Аз си почиствам релсите със специално блокче на Roco. Върши страхотна работа! Ето и линк
https://www.roco.cc/en/product/22351-0-0-0-0-0-0-005011-0/products.html 

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2548 -: 20 Декември 2018, 23:29:20 »
Имаше една песничка: търкай, търкай, и не мъркай; ако мъркаш - пак ще търкаш. (и да не мъркаш - все тая, релсите пак ще се цапат).

Първото нещо: когато почистваш релсите, да почистваш и колелата на всичко, което се е търкаляло по макета, т.е. на чисти релси слагаш само чисти колела.
Второ нещо: да чистиш с нещо по-хубаво от обикновено почистващо вагонче. Има разни неща за по няколко стотин (евро, лева). Този разбира се може спокойно да си го спестиш, освен ако нямаш поне 50 метра релси с труден достъп до някои места / тунели и далечни релси.
Трето нещо (което явно става второ) - да си преработиш локомотивите да са без гуми. Така както са американските, а и доста от европейските модели.
И да внимаваш като смазваш колоосите, да не слагаш много масло.
Обикновено не е добре да караш всичко на макс. 8 - 10 волта са повече от достатъчни на повечето локомотиви, при цифрово е добре да си настроиш макс. моделна скорост и да не врътваш на макс. Това силно намалява чернилката.
Към всичко това може да добавиш всичко, с което ще намалиш праха в стаята с макета. Вкл. махаш всякакви килими, цигари (особено електронни), пушещи куминчета и т.н.
Пускаш и прахосмукачка, ако имаш котка - още по-честичко, преди каране.

За домашен макет трябва спокойно да стигнеш до чистене от един път на седмица до един път на месец, в зависимост от това колко, какво и как караш. А ако въртиш само хубави 4 - 6 осни локомотиви, чистене един път на месец трябва да е повече от достатъчно.



gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Да попитам по-опитните и знаещи!?!
« Отговор #2549 -: 20 Декември 2018, 23:59:25 »
Здравей Стиви!

Трасето с едно парче плат ( ползвам от носна кърпа ), напоено със спирт, търкаш хубаво трасето. Преди почиствах и с късче много фина водна шкурка. Сега, моето трасе се удължи и аз чистя ТАКА, но с парцалчето теб те устроива най-добре.
Задължително, преди да пуснеш някой лок, трябва и него да почистиш!
Има много начини. Примерно - на парче релса слагаш едната талига да токоснема, даваш напрежение, а между другата талига и изолирана релса, слагаш напоеното със спирт парче плат. Да се превъртят колоосите няколко пъти. После ги разменяш.
Но, ако много е зацапал лока, трябва да почистиш и между колооста и токоснемащите пластинки. В зависимост от лока, трябва да му махнеш корубата и да ги почистиш.

Успех! :)