Автор Тема: SCARM - софтуер за опростено планиране на моделно ЖП трасе  (Прочетена 136138 пъти)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Бъг : Когато местиш цял комплект релси (група от няколко), не могат да се закачат към други релси. Примерно правиш елипса; отделяш лявия полукръг и опитваш да го съединиш отново - не става; трябва да изтриеш един R, да съединиш само чрез единия край и след това да добавиш последната релса през менюто.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Това се получава, когато релсите могат да се съединят на повече от едно място (напр. паралелни коловози). Програмата не може сама да реши къде да бъде това място и затова не прави снаждането. Още не съм измислил начин по който потребителя да указва желаното място на снаждане и затова съм го оставил така. Но в следващата версия ще има решение, напр. с TAB ще се обхождат всички места на възможно снаждане.

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Не. Аз имам предвид за ситуацията, в която е логично и възможно като единствена възможност снаждане на две места (например).

(_) - ако това е елипса; при съединяване на лявия завой:

(   _) - той следва да се съедини и горе и долу. С други програми това става. Можеш да го направиш в този случай да го прави - когато всички точки съвпадат да ги съединява всичките съответно.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Ако геометрията е правилна, снаждането става навсякъде, където има съвпадение на точки и противоположни ъгли. Нарочно съм задал много малък допуск на отклонение и ако на някое място има разминаване с повече от милиметър или повече от градус, програмата ще го остави без да го снажда. Пробвай с библиотеките на PIKO или BTTB - би трябвало да работи без проблеми. Също така, увери се, че всички релси са противоположно еднакви.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Междувременно вече е готова новата версия 0.4.0 на SCARM. Новото в нея е възможността за задаване на височини и наклони в релсовия път.

Можете да я свалите от www.scarm.info.

Задаването на височини и наклони позволява релсовото трасе да бъде разположено на повече от едно ниво. За целта първо трябва да активирате функцията "Показвай височините в релсовия път" от меню "Изглед". Височините ще бъдат изобразени в краищата на всяка релса от трасето в милиметри, като първоначално всички ще са нулирани.



За да промените височината (или наклона) на дадена релса (или участък), първо трябва да изберете релсата (или участъка) и след това да маркирате желаната височина с левия бутон на мишката. Не можете директно да избирате и променяте височините на релси, които не са маркирани.



За да зададете височината, използвайте колелцето на мишката. Задръжте Shift, ако желаете промяната да става с по-голяма стъпка. Задаването на височина автоматично формира наклон за избраната релса или участък. Степента на наклона се изобразява в промили с цвят в зависимост от дължината и ъгъла: до 25‰ - зелен; до 40‰ - жълт; над 40‰ - червен. Положителна стойност на степента на наколна отговаря на изкачване към маркираната височина, а отрицателна - на спускане.



Височини могат да имат всички релси, но наклони могат да се задават само на прави, криви и флекс-релси, тъй като само те могат да имат различни височини в двата си края. За да зададете еднаква височина на всички релси в даден маркиран участък (напр. гара), изберете коя да е височина от него, нагласете я на желаното ниво и натиснете Enter. Ефектът от различните височини в трасето можете да видите в тримерния изглед – програмата автоматично разполага подпори на съответните места, но терена засега си остава равнинен.

Още не съм сигурен дали това е най-удачния начин за работа с височини, но бъдещето ще покаже. :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Ще го пробваме...!!!
 :hi: ;D ;D ;D
...и ще докладваме!!! ;)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Завърших и пуснах версия 0.6.0 на SCARM :)

Новото в нея е Списъка на частите в меню "Инструменти", откъдето може да се види какви и колко релси са вложени в дадения проект. А пък от предишната версия (която съм пропуснал да обявя тук :blush2:) може да се чертае основата на макета като произволен изпъкнал многоъгълник - това става от меню "Редакция" > "Създаване на основа". Има и няколко нови релсови библиотеки на Atlas, Bemo и Bachmann.

Пробвайте я ;)

Mixy

evrokoma

  • Гост
  • Trade Count: (0)
 :hi:Чест и почитание за труда :hi:

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK

Евала за майсторлъка !!!   

Уважавам всякакъв вид майсторлък !!! :hi:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Мерси момчета :)

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Това е програмата!!!
Нямам думи да изкажа възхищенията си, преди на няколко пъти пробвах всеизвестните Уинрейл и Уинтрак, но много бързо ме хващаше бесовицата и биваха безцеремонно деинсталирани... а с тази за половин ден човъркане схванах всички тайни и даже успях да си начертая това, което искам и което ме интересуваше. Сега няма да има преразход и недостиг, всичко е пресметнато, ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ!!!!!!

lubo_gumata

  • Trade Count: (9)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 265
  • Рейтинг: 12
  • HO,4-5 еп.СЛИВЕН
Програмата е супер! :good: :yahoo:

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
 :clapping: :clapping: :clapping:
                     :hi:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Радвам се, че SCARM ви допада и най-вече, че ви върши работа. :)

Това ми беше и основната идея - проста и удобна програма с чиято помощ всеки без особени усилия да може да си проектира трасе или макет и да остане съсредоточен върху хобито, а не да дълбае и да се чуди кое как се прави. Преди да се захвана с това, пробвах няколко други програми и накрая установих, че съм изгубил много повече време в тяхното разучаване, отколкото в самото проектиране. Затова реших да се пробвам със собствена програма и то май взе, че се получи. :haha:

Междувременно почти съм завършил функцията за печат и скоро ще пусна следващата версия ;)

gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
 :hi: :hi: :hi: :hi:
 :hi: :hi: :hi:
 :hi: :hi:
 :hi: