Автор Тема: SCARM - софтуер за опростено планиране на моделно ЖП трасе  (Прочетена 136121 пъти)

evrokoma

  • Гост
  • Trade Count: (0)

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Мойте уважения!!!
БРАВО! :hi:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Новата версия 0.7.0 на SCARM е готова :)

Най-важното нововъведение е възможността за печат на чертежа и режима Преглед за печат. Ето и подробностите:

За да отпечатате целия макет, просто натиснете бутона "Печат" от лентата с инструменти - програмата автоматично ще скалира трасето, ще го побере на страницата и ще го отпечата на подразбиращия се принтер.

Ако искате да видите страницата с целия макет преди да бъде отпечатана, натиснете бутона "Преглед за печат" в лентата с инструменти – това ще включи режима Преглед за печат.

Ако желаете да отпечатате определена част от трасето, уверете се, че е избран режим Преглед за печат (маркирано е "Показвай като преглед за печат" от меню "Изглед"), след което преместете чертожния плот, нагласете увеличението към избраната част и натиснете бутона "Печат" – SCARM ще отпечата страницата точно така, както е зададена на екрана. Помнете, че можете да редактирате трасето и да правите всичко останало независимо дали работите в нормален режим или в Преглед за печат.

Ако промените трасето докато работите в Преглед за печат и ориентацията на страницата вече не е оптимална, изключете и включете отново "Показвай като преглед за печат" от меню "Изглед" – SCARM ще настрои страницата така, че ориентацията й да отговаря на ориентацията на трасето. Изберете бутона "Побери на страницата" от лентата с инструменти за да запълните страницата с целия макет. Всъщност изключването и включването отново на бутона "Преглед за печат" прави същото.

Ако желаете да контролирате отпечатването по-прецизно, изберете командата "Печат..." от меню "Файл" и укажете своите предпочитания, както и настройките на принтера в диалоговия прозорец за печат.

Забележка: Ако има дефинирана основа, релсите извън нея не се вземат под внимание при автоматичното оразмеряване за печат.

Ами това е в общи линии. Постарал съм се печатането да е лесно и удобно, пък дали съм успял, вие ще кажете.

;)

evrokoma

  • Гост
  • Trade Count: (0)
 :clapping: :clapping: :clapping: пак ще се прави ъпдейт нема как :hi: :hi: :hi:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Новата версия 0.8.0 на SCARM е готова :)

Новите неща са поддръжката на обръщатели, редакцията на основата (чрез вмъкване, триене и местене на контролни точки), както и самостоятелния инсталатор с възможност за проверка за обновления и тяхното сваляне и инсталиране директно от SCARM. Ако ползвате обръщател, който не фигурира в библиотеките на програмата, кажете ми за да го добавя.

Пробвайте я ;)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Вчера качих обновлението на SCARM до v. 0.8.4. Новото е възможността за управление на релсовите подпори, което позволява създаването на реалистични спирали и виадукти в 3D, като тези по-долу:





Може да е от полза за всеки, който планира спирали в макета си :)

fpk1999

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 507
  • Рейтинг: 21
  • Перфектният мащаб е 1:1 !!!
Отличен 6+ за програмата :clapping: :clapping: :clapping:.Наистина е забавна и на нея сега си планирам макета :dance1: и мога да кажа че е може би е най-добрата на която съм правил правил проекти :good: :yahoo: :clapping:.Само ако можеш  освен тунели мостове и ЗD да сложиш там и някаква гара защото мисля макета ми да има много стрелки и коловози но не всички представляват гари.Иначе за програмата като цяло :music: :good: :clapping: :spiteful:.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Здравей Фил :)

Радвам се, че SCARM ти върши работа ;).
Относно сградите и другите 3D обекти - работата се пече. Надявам се скоро да има резултат.  :spiteful:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Последната версия 0.8.6 на SCARM е готова :) Mожете да в свалите от www.scarm.info.

Новото в нея е автоматичното генериране на реалистичен 3D терен, което ще позволи по-качественото изобразяване на макети с дефинирани височини, мостове и/или тунели в 3D режим. Долу съм нахвърлял една примерна схема във формата на осморка с две гари и пресечка на две нива:



Ако сложим мост на повдигната пресечна секция, теренът ще изглежда така:





Ако вместо това поставим в тунел снижената секция, ще се получи следната картина:







За да погледнете “през” терена, можете да включите мрежест режим от меню Изглед > Терен > Мрежа. За да изключите изцяло визуализирането на терена, използвайте командата Изглед > Терен > Скрит.

Можете да контролирате качеството и скоростта на изчисление от меню Инструменти > Настройки > 3D изглед. Препоръчително е да запазите Автоматичната настройка, която е включена по подразбиране – така програмата автоматично ще избере оптималните качество и скорост на генериране на терена съобразно големината и коловозното развитие на редактирания макет. Имайте в предвид, че по-големите и сложни макети изискват повече време за тримерните изчисления. Ако вашия е такъв или ако предпочитате стария плосък вид на основата, можете да изключите генерирането на терена.

Надявам се, че терена ще ви хареса и ще ви помогне да добиете по-добра представа за това как би изглеждал вашия реален макет. По-натам ще добавя и интерфейс за потребителско задаване формата на терена и така всеки сам ще може да определя къде да има планини, долини и др. подобни геологически структури. Подготвям и пълен набор от 3D обекти като семафори, светофори, перони, сгради и т.н, но ще ми трябва известно време за да ги завърша. Така всеки който няма възможност да си направи реален макет в момента (както съм и аз) ще може да си направи виртуален такъв, с българска програма и то напълно безплатно :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
 :ok: :ok: :ok:
 :clapping: :clapping: :clapping:
 :clapping: :clapping: :clapping:
 :clapping: :clapping: :clapping:
 :clapping: :clapping: :clapping:
 :hi: :hi: :hi:
:hi: :hi: :hi:

gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)

fpk1999

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 507
  • Рейтинг: 21
  • Перфектният мащаб е 1:1 !!!

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)

Voodoo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
ЕВАЛА !!!  :drinks:

fpk1999

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 507
  • Рейтинг: 21
  • Перфектният мащаб е 1:1 !!!
Ако можеш Mixy пусни в програмата и релсите на Механо защото имам старт сет с релси на Механо :).