Автор Тема: SCARM - софтуер за опростено планиране на моделно ЖП трасе  (Прочетена 137429 пъти)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Ще видя какво мога да направя - ако намеря описание с геометрията на Механо, ще ги добавя :)

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Mixy,
Възхищавам се на всички хора, които полагат полезен труд. Само че аз не успях да се справя с тази програма и отново си направих поредния план с програмата на Atlas. Моля, погледни програмата на Atlas и се опитай да направиш твоята също толкова friendly. Единственото нещо, което харесвам на твоята програма е, че се работи с всички видове релси. Но иначе е голяма мъка и пълна мъгла. Поне за мен. Сега се наложи да правя план с релси Atlas, a всъщност макетът ще се изработва с релси Tillig. Може и вината да е у мен, защото не съм свикнал да чета упътвания, а да работя с пиктограми. Но и в тази забележка има смисъл.


n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Нали знаете човек като не е свикнал с нещо не му липсва, аз със друга не съм работил, и на мен програмата на Mixi ми е идеална
 :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Всичко е въпрос на ...рутина.
Работил (и работя) съм на общо четири програми
TT-cad, WinRail, WinTrack и Kolejeste, и мога твърдо да заявя
На Милен програмата неотстъпва по интерфейс на "фирмени"-те такива.
Дори има свойте предимства пред тях - като например рулетката или пък именно опростения интерфейс.
Единственият  недостатък за сега (който е временен - сигурен съм) е малките възможности в сравнение с другите.
Но както и сами се уверявате, автора на програмата, не спира работата си по нея, така че ...търпение.
Все пак това е първата изцяло българска програма в нашето хоби и аз много се радвам за това!
 :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Цитат на: eurostar link=topic=2720.msg59603#msg59603 date=1305398716
Mixy,
Възхищавам се на всички хора, които полагат полезен труд. Само че аз не успях да се справя с тази програма и отново си направих поредния план с програмата на Atlas. Моля, погледни програмата на Atlas и се опитай да направиш твоята също толкова friendly. Единственото нещо, което харесвам на твоята програма е, че се работи с всички видове релси. Но иначе е голяма мъка и пълна мъгла. Поне за мен. Сега се наложи да правя план с релси Atlas, a всъщност макетът ще се изработва с релси Tillig. Може и вината да е у мен, защото не съм свикнал да чета упътвания, а да работя с пиктограми. Но и в тази забележка има смисъл.

SCARM e създадена с идеята да бъде лесна и интуитивна за всички които за пръв път се сблъскват с подобен род софтуер. Интерфейсът е много по-различен от този в RTS или WinTrack и наподобява обикновено редене на релси, все едно, че са на пода. Но за хора, свикнали с други програми, работата със SCARM може и да не е толкова проста. Хубаво е да се прегледа FAQ секцията в сайта на програмата, защото там са описани основните похвати при работа с програмата. Активно се ползват колелцето на мишката, както и контролните клавиши като Shift и Ctrl. Работата с тях е по-бърза и удобна, но само ако вече не си свикнал с нещо друго. Пробвал съм над 10 други подобни програми и нито една не е идеална. Някои от тях са с богата история и са доста по-мощни от SCARM, но пък дори и само на годинка, SCARM бие по възможности някои от платените пакети :)

P.S. Кажи кое те затруднява, за да видим дали и как може да се оправи. Никой не обича да чете инструкции, но понякога с тяхна помощ нещата стават много по-бързо и лесно отколкото по метода на проба-грешка ;)

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Mixy,
Благодаря за отговора. Аз имам затруднение с всичко, дори да преместя две релси от едно място на друго. Така че не съм критерий дали продуктът е добър или не. Аз просто съм свикнал да работя с пиктограмните бутони, които правят всичко: събират две релси, разкачват ги, въртят ги, добавят ги към други, рисуват флексове, моделират ги и т.н. Преди да прочета инструкциите ти, не би трябвало въобще да давам мнение. Продължавай все така. Аз просто се опитах да ти дам насока - пиктограми.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Цитат на: eurostar link=topic=2720.msg59683#msg59683 date=1305543018
Mixy,
Благодаря за отговора. Аз имам затруднение с всичко, дори да преместя две релси от едно място на друго. Така че не съм критерий дали продуктът е добър или не. Аз просто съм свикнал да работя с пиктограмните бутони, които правят всичко: събират две релси, разкачват ги, въртят ги, добавят ги към други, рисуват флексове, моделират ги и т.н. Преди да прочета инструкциите ти, не би трябвало въобще да давам мнение. Продължавай все така. Аз просто се опитах да ти дам насока - пиктограми.

Ах тия пиктограмни бутони - а аз точно тях се опитвам да избегна в SCARM :) :) :)

ОК, местенето е основна операция. В SCARM това става като избереш дадената релса, задържиш Ctrl и после я преместиш с мишката. Или просто избери "Премести" от контекстното меню. Така можеш да я сложиш другаде, да я завъртиш, да я закачиш за друга и т.н. Местенето и мащабирането на полето за чертане става с колелцето на мишката - натисни го и премести полето или го завърти за да увеличиш/намалиш мащаба. Останалите неща също са в инструкциите.

Аз самият знам, че когато човек е свикнал с нещо и то му е удобно, много трудно се нагажда към друго. Например новия интерфейс на Word и Excel 2007 - ей, още не мога да му свикна. Но ще съм ти благодарен, ако прегледаш инструкциите и пробваш още веднъж, защото мнението на всеки потребител е ценно за мен - само тама можем заедно да направим програмата по-добра :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Mикси на няколко пъти пишеш "натисни колелцето на мишката" което лично аз открих като опция ...току що... :blush2:
Тази мишка ползвам вече трета година (лазерна), но даже не съм знаел за този и бутон (!!! :blush2:???!!! :haha:)
но и до сега не "натисках" колелцето...може би защото във връзка с моята работа,
съм свикнал да работя по-малко по различен начин (дясна ръка с мишката, а лява - с клавитурните комбинации)
та така. Според мен тази опция (натисни колелцето) е за доста напреднали в работата си с компютри...
Ама знам ли... :blush2:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Натискането на колелцето просто замества средния бутон :). И тъй като все още има стари мишки без колелце (или лаптопи с тъчпад), всичките му функции в SCARM са дублирани: работното поле може да се мести с бутоните-стрелки, а за мащабиране могат да се ползват менюто, бързите бутони с лупа или клавишите "+" и "-" от цифровия блок.

Щом сега си го открил, пробвай да го натиснеш в Google Earth и да преместиш мишката - това изменя перспективата и показва истинския релеф на терена - много яко, ако гледаш някоя планина например ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Ааааа, аз това го правя със "слизане" до терена и захват (натиснат бутон) и влачене, за завъртане и т.н. - ефекта е същия.
То в крайна сметка почти всички фирми (софтуерни) правят подобно на Уиндоус-а,
 всяка команда да се изпълнавя по ...от три до пет различни начина. ;)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Аз пък относително отскоро използвам натискането на колелцето за плавно скролиране в браузъра. Като го натисна и мръдна с няколко пиксела надолу и страницата почва да се движи нагоре като аутокю-то в телевизията  :haha:  :haha:  :haha:  Удобно е при четене на дълъг текст.

Това вече взе да става ОФФтопик, но всякакви други коментари по интерфейса и ползваемостта на SCARM са добре дошли :)

fpk1999

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 507
  • Рейтинг: 21
  • Перфектният мащаб е 1:1 !!!
Добър вечер  :boredom: :lazy: :lazy:

Mixy моля те пусни на ПИКОТО мащаб N защото ще правя и макет в N.

Лека нощ :lazy: :lazy: :lazy:

 :lol:


Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
За съжаление, нямам информация за геометрията на тази система. Ако ти или някой друг има сканиран каталог или нещо друго с размерите на релсите Piko N, нека да ми го прати и ще направя библиотека в рамките няколко дена.

mitko359

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 683
  • Рейтинг: 31
не ти трябва ПИКО Филипе!! За N само флайшман. Този размер е страхотен ако имаш малко място и има много влакове които ги има и в НО но едва ли скоро ще има нещо БДЖ в N. Флайшманските релси според мен за N са много добри.

fpk1999

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 507
  • Рейтинг: 21
  • Перфектният мащаб е 1:1 !!!
Цитат на: mitko359 link=topic=2720.msg59881#msg59881 date=1305750551
не ти трябва ПИКО Филипе!! За N само флайшман. Този размер е страхотен ако имаш малко място и има много влакове които ги има и в НО но едва ли скоро ще има нещо БДЖ в N. Флайшманските релси според мен за N са много добри.


Знам че няма почти нищо на БДЖ в този мащаб.Аз обаче не искам БДЖ във втория ми макет.Просто две композиции без значение за администрацията например товарна и пътническа защото този втори макет ще го направя малък за да мога като ходя някъде за по-дълго време например една седмица да си го нося да не скучая.В книгата на Юри Ботев има идеи за макет в N в куфар.Иначе по-големия ми макет ще е в НО. :yes: :yes: :yes: