Автор Тема: Малко история на модулите у нас  (Прочетена 8195 пъти)

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Малко история на модулите у нас
« -: 23 Февруари 2008, 10:17:24 »
На това място искам да дам малко информация, за любителите на статистиката, както се казва. Мислех да я постна в темата „Разкажете за онова време”, но тъй като събитията се развиват и днес, реших, че мястото и е тук.
Когато насрочвах първата ни среща за 22. ноември миналата година, не съм и предполагал, че идеята за модулите ще срещне толкова поддръжници. Преди 15 години, представяйки на „клубните” сбирки тази нова (за нас) форма на моделизма, тя не бе подкрепена особено въодушевено. С изключение на Ясен. Вече ви е позната неговата крилата фраза:”Аз, като дисциплиниран хобист ще направя модул, какъвто трябва”. По-далече от обсъждане на различни детайли така и не се стигна.
През май 2005 г. при поредната среща с Виктор в Пловдив, решихме най-сетне да запишем нормите, по които да строим нашите модули. Това бяха: вид на челата, междуосие, височини на релсата и на модула от земята, минимален радиус на кривите. Другите норми оставихме за по-нататък. По същото това време към идеята, с много ентусиазъм и разбиране, се присъедини Иво. Веднага след това и Лъчо и Влади. Като Лъчо бе водещ при решаване на електрическите връзки между модулите. Крайният резултат от всичко това ви познат. Двата модула, моя и на Иво. За първи път ги представихме пред широка публика на изложбата на модели в Пловдив на 08.12.2006 г. Както сигурно се досещате и тамошната публика не прояви особен интерес да моделира по този начин. Така изминаха две години на затишие. Благодарение на сайта и форума на Иво и проведените наскоро срещи, модулите добиха популярност и неочакван, поне за мен, интерес. Този интерес ми дава надежда  да видя осъществена една отдавнашна моя мечта: изложение на български модули. Убеден съм, днешната среща ще бъде стъпка в тази посока.

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Малко история на модулите у нас
« Отговор #1 -: 23 Февруари 2008, 18:22:43 »
Цитат на: Жоро link=topic=273.msg2254#msg2254 date=1203754644
На това място искам да дам малко информация, за любителите на статистиката, както се казва. Мислех да я постна в темата „Разкажете за онова време”, но тъй като събитията се развиват и днес, реших, че мястото и е тук.
Когато насрочвах първата ни среща за 22. ноември миналата година, не съм и предполагал, че идеята за модулите ще срещне толкова поддръжници. Преди 15 години, представяйки на „клубните” сбирки тази нова (за нас) форма на моделизма, тя не бе подкрепена особено въодушевено. С изключение на Ясен. Вече ви е позната неговата крилата фраза:”Аз, като дисциплиниран хобист ще направя модул, какъвто трябва”. По-далече от обсъждане на различни детайли така и не се стигна.
През май 2005 г. при поредната среща с Виктор в Пловдив, решихме най-сетне да запишем нормите, по които да строим нашите модули. Това бяха: вид на челата, междуосие, височини на релсата и на модула от земята, минимален радиус на кривите. Другите норми оставихме за по-нататък. По същото това време към идеята, с много ентусиазъм и разбиране, се присъедини Иво. Веднага след това и Лъчо и Влади. Като Лъчо бе водещ при решаване на електрическите връзки между модулите. Крайният резултат от всичко това ви познат. Двата модула, моя и на Иво. За първи път ги представихме пред широка публика на изложбата на модели в Пловдив на 08.12.2006 г. Както сигурно се досещате и тамошната публика не прояви особен интерес да моделира по този начин. Така изминаха две години на затишие. Благодарение на сайта и форума на Иво и проведените наскоро срещи, модулите добиха популярност и неочакван, поне за мен, интерес. Този интерес ми дава надежда  да видя осъществена една отдавнашна моя мечта: изложение на български модули. Убеден съм, днешната среща ще бъде стъпка в тази посока.

При този външен вид на модулите,и аз си казах"каква безмислица и грозотия".Никаква зеленинка,никакъв ландшавт,никаква красота.За това,според мен,тези модули не са грабнали вниманието на никого.Преди да стане въпрос за тях,аз въобще не знаех за направа на макети по този начин.Но тук ,един от съфорумците след като побликува богат снимков материал,ми светна и на мен.За това имам желание да се включа и аз.Направят ли се както трябва,ще стане прекрасен макет. ;)

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Малко история на модулите у нас
« Отговор #2 -: 23 Февруари 2008, 21:14:26 »
Амин!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Малко история на модулите у нас
« Отговор #3 -: 22 Април 2009, 16:37:22 »
Цитат на: Adrian link=topic=273.msg2260#msg2260 date=1203794066
Амин!

Това пък какво означава????

Цитат на: Жоро link=topic=273.msg2254#msg2254 date=1203754644
... Този интерес ми дава надежда  да видя осъществена една отдавнашна моя мечта: изложение на български модули. Убеден съм, днешната среща ще бъде стъпка в тази посока.


В тази си част може да се каже ,че твойта мечта е почти осъществена - модулите добиха "гражданственост" , след изложбата в РКИЦ!!!