Общ форум | Chit-chat > Общи приказки, свързани с хобито | Chit-chat about the hobby

За теснолинейката Септември-Добринище

<< < (33/46) > >>

Vlado:
Прочутата родопска теснолинейка стана на 75 г.

Редактор: Лилия Чалева


Любимата родопска теснолинейка на хиляди туристи стана на 75 години.

На 9 декември 1945 г. за първи път теснолинейката от Септември достига Добринище - открива се последният участък от живописното трасе, свързващ Банско и Добринище. До днес курортният град в подножието на Пирин е крайна гара по маршрута на малката железница,

Последните 6 километра от 125-километровото трасе са изградени за две години, като активно доброволно участие взима цялото население на Добринище.

През последните години туристическият интерес към железопътното съоръжение нараства непрекъснато..

БДЖ инвестира над 4 млн. лв. в сключването на договор за модернизация на част от локомотивите и реновира два вагона в бюфети. За организирането на специални атракционни пътувания се поддържат в движение парен локомотив и два ретровагона.

По случай юбилея, по идея на Гражданско сдружение "За теснолинейката" и с помощта на служители на БДЖ от гара Септември, беше украсен влак "Родопи", който преминава по маршрута.

В началото на тази година пътуването с теснолинейкатавлезе в класацията за десетте най-добри пътувания с влак в Европа, направена от престижното британско издание The Guardian.

Източник: dir.bg

toniemi:
https://www.youtube.com/watch?v=6qc7lM98-Ew&feature=emb_logo

Родопската теснолинейка

pach:
 &bgflag &bgflag &bgflag
https://bnt.bg/f/video/o/288/acf6710983639946cd27d27965f19efc.mp4

gregary:
https://youtu.be/WWwUmBb3TPc

Малко тъжно  :(
Принципно, навсякъде закриват нерентабилни жп линии, но теснолинейкатра си е емоция...  &bgflag

pach:
Един позабравен репортаж-неразказана приказка.
За сутрешното кафе обаче стана чудесно:
https://youtu.be/N0t0l69os-A
 &bgflag

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия