Автор Тема: Сън сънувах ...  (Прочетена 7698 пъти)

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Сън сънувах ...
« -: 23 Януари 2008, 08:28:47 »
Сънувате ли влакове , а ?
Вместо мадами - влакове ще ми сънуват ! Хаххххх :)

Днес сънувам ,че съм в някакъв град чужбински и времето е късния следобед. Трябваше вечерта да свирим и веднага да пътуваме за Бг , пък исках на всяка цена да намеря магазин за влакове , преди да затворят ! Насочиха ме към един и нахлух в няква странна обстановка - стените голи , а не (както си е редно) отрупани с коловози,само три шкаф-маси , на едната отгоре линия с буфери от 2-те страни - под наклон .

Гледам някви странни модели изложили под  стъклените витрини и въобще не зацепвам на коя фирма са...питам : 'На бате Роцо нещо продавате ли?' - един мазен тип казва "Само релси" и ми показва от тоя модел с базалтова призма . Хубави бяха - призмата не беше сивкаво зеленикава , а свтло кафява , с 'разливи' на масло в средата , а самите релси  - ръждиво кафяви , контактната им повърхност'износена' - лъщи ! Бе мн яки релси ! Питам ква система са , код и т.н. - притеснявам се ,че Пиковските ми остатъци ще чаткат по траверсите . Взимам си 100 , повлиян от форума ;
ама искам и локомотив ! - показват ми някакъв абсолютно прозрачен дизел , вътрешностите му се виждат като на детски ГСМ , с кръгли прозорчета , овал като на Шкода , с 3 тройни талиги !!!, които ми демонстрират как влизат във всякаки кривини !Без никаква администрация , номера...диби-дюс прозрачен !? Питам  'друго нямате ли ,ве'...а тоя скача ' това е най-топ в момента' 'Я го сложи да скивам как катери' , пуска го мазно и леко по нанагорнището и го качва до върха - ама мърка ! Питам " ...е как така няма декодер , звукове разни , ь ?", тоя се смеее и вика :

"Това да не ви е детски ГСМ !"   ;D

Каква ли е поуката от тази история ?... ???


Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Сън сънувах ...
« Отговор #1 -: 23 Януари 2008, 10:56:29 »
Гладна кокошка просо сънува.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Сън сънувах ...
« Отговор #2 -: 23 Януари 2008, 12:17:10 »
Това със сигурност не е бил магазинът в Париж, защото там от цените със сигурност щеше да се събудиш облян в пот...

Сега малко разсъждения върху "идеалната" дистрибуция. В САЩ и Канада има една фирма, която може би някой от вас е чувал Walters. Toва е огромна компания за дистрибуция на едро на неща за нашето хоби. Тя има договорни отношения с всички производители по света (нещо като Конрад) и освен, че имат собствен каталог, можеш да поръчваш и от каталозите на отделните фирми производители. Техните номера не са измислени като в Конрад, а просто пред номера се прибавя код за отделната фирма. Така например за Roco 23311 се прибавя код за Roco 625 и става 625-23311. Всички магазини в Канада поръчват и договарят не с производителя, а с тази фирма Walters. По този начин производителите не могат да изнудват малкия търговец да купува за някаква минимум сума и обединени вече поръчката им става голяма и цените им падат. От друга страна като клиент аз отивам в магазина с каталог на Roco например и си поръчвам всичко, което ми е нужно (а не каквото Конрад са преценили да закупят). Магазинерът дава поръчката ми на Walters, kато прибавя пред каталожния номер кода на фирмата и това е всичко.

Идеята ми беше дали всички магазини в България не могат да се обединят и да си създадат такова сдружение за дистрибуция. А защо не и всички магазини на Балканите. Само така могат да предлагат всичко и да победят Конрад. Естествено, трябва и да се продават плюшени мечета и детски колички за оборот, защото само от хоби никой магазин не може да издържи и да забогатява. Повечето хоби-магазини по света продават и играчки за оборот. Често даже между тези играчки има китайски комплекти (start-set) влакове НО за по 30-40$, което зарибявя и бъдещи хобисти.

И другото, което си мислех е, че най-доброто място за такъв магазин е в павилионите на Централна гара. От там преминава практически цялата нация поне веднъж годишно.