Автор Тема: Нещо интересно в нета  (Прочетена 166275 пъти)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #405 -: 29 Април 2020, 18:26:08 »
Цитат на: pach link=topic=2916.msg118566#msg118566 date=1588172826
И кое не ти харесва в означението им "42E1m"?

Амо просто няма такова. Има 42Е1, както и 42Em, но няма 42Е1m.

Както писах, в тази творба има достатъчно грешки и глурости, а пък няма нищо ново, което от години да не е изписано по темата. Чехите написаха още преди точно 20 години статистиката за нашите ел. локомотиви, която в показаните от теб лъскави списания дори не са си напарвили труда да погледнат.

ПС: Докато пишех дред показа 6-осната - и за нея толкова много е изписано, че напарво ми е чудно някой да каже че ние много сме я искали, ама те не могли да ни насмогнат ...   търкалета.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #406 -: 29 Април 2020, 18:28:33 »
ДРЕД, горе съм допълнил  с ПП историята.
Впрочем s699 вече е въстаановен и май даже туристическа атракция е станал.
Доколкото знам е минал и изпитанията на полигона /някъде тук бях направил темаа за този полигон/.
ЕТо етапите на възстановяването му.
http://www.drah-servis.cz/detail.php?typ=dokumentace_histcr_skoda_s699

Като сайта започва буквално с
Цитат
въведение
Прототипът на електрическия локомотив 32 E (ČSD S699.001) е резултат от усилията на локомотив Škoda за разработване на шестоосен локомотив за българските железници и техните линии, електрифицирани чрез еднофазна 25 kV система. В същото време стъкленият ламинат е тестван за първи път на железопътен локомотив като строителен материал за тялото. Използването на стъклен ламинат беше първото в света. Важен чешки промишлен дизайнер, професор Диблик, сътрудничеше за появата на локомотива. Това сътрудничество доведе до уникален и оригинален дизайн на електрическия локомотив. Трябва да се отбележи, че формата всъщност не копира стила на други локомотиви, което беше огромна разлика например от съществуващите тела на машини Škoda, които очевидно се основаваха на швейцарското пространство (производни от оригиналната серия E499).

ПП. Мите, аз се отказвам вече. Ти знаеш едно, останалите друго...
Но и във цитираната от теб стара статисктика пише
Цитат
Ел. локомотиви Škoda 42E (серия 42E1) / 42Em - серия E 41/41 BDŽ
което си съкратено в 42Е1m

 :drinks:
« Последна редакция: 29 Април 2020, 18:41:29 от pach »

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #407 -: 29 Април 2020, 19:00:20 »
 
Цитат на: pach link=topic=2916.msg118569#msg118569 date=1588174113

Впрочем s699 вече е въстаановен и май даже туристическа атракция е станал.
Доколкото знам е минал и изпитанията на полигона /някъде тук бях направил темаа за този полигон/.
ЕТо етапите на възстановяването му.
http://www.drah-servis.cz/detail.php?typ=dokumentace_histcr_skoda_s699

 :drinks:
Pach  моите уважения, обаче никъде не съм го видял на полигон, вярваш ли че при толкоз снимки от пребоядисването му, няма нито една скорощна от движението му. В линка който си дал, по надолу пише :
 "В този случай ефектът на подвижния локомотив се намалява и от факта, че на железопътната линия постоянно работят подобни (по-малки) серийни четириосни локомотиви с ламинирано тяло от сериите S499 и S498. Може да се предположи, че няколко от тези локомотиви ще бъдат поддържани дори в случай на постепенно извеждане от експлоатация на машини от тази серия. За непрофесионалния зрител техническите различия на локомотивите от ламинат Škoda са трудни за установяване. По тази причина въвеждането в експлоатация на локомотива определено не е на дневен ред."
 Верно от 2010 може да са го ремонтирали, ама една снимка или клип да няма?
 А за това, че Ние сме искали много да ни произведат локомотиви, пък те "нямали време", ми се струва даже смехотворно. Една компания да направи прототип, в който да инвестира милиони, да го  прати на проби,  и после да каже - "Мии нямаме време да ви изпълним поръчката"  :blush2:!!
 Дано Хамириканцити да не ни кажат така за Ф-16, че може да са платени вече :)  :hi:
« Последна редакция: 29 Април 2020, 19:09:15 от dred77 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #408 -: 29 Април 2020, 19:14:26 »
Дред, напълно логично. Все пак от тогава вече 10 години.
Може и да са се отказали.
Ще потърся още данни а и обикновенно полигона представя снимки
на всичко което е тествано на него.Даже в това отношение служи и като "новинар" понякога.
Въпроса, ако е въстановен въпреки липсите и цената /та те нашите барааки ги направиха като нови и си ги карат/,
 в подвижно състояние /на собствен ход/ през коя ли година е евентуално бил на полигона.
Не мога да си спомня къде съм чел нещо по въпрроса, но ще  потърся тази вечер.
И клип , и снимки и т.н. ...то полигона трябва да намеря първо...

ПП http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,4770.msg101392.html#msg101392
 :hi:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #409 -: 29 Април 2020, 19:45:43 »
 
 Дано Хамириканцити да не ни кажат така за Ф-16, че може да са платени вече :)  :hi:
[/quote]

 Извинявам се че ще нацапам, но вие обърнахте ли внимание колко плати Пентагонът преди около две седмици на производителя за нашите Ф 16? Оказа се, че струват 570 милиона долара. Интересно къде отива разликата до 3 милиарда лева.
 С две думи Дред, не се притеснявай ще бъдат произведени със сигурност.
 :dance1:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #410 -: 29 Април 2020, 20:06:06 »
Цитат на: pach link=topic=2916.msg118566#msg118566 date=1588172826
...

ПП. А за шестосния локомотив въобще не е измислица, щото който познава историята на тези локомотиви,
би трябвало да знае, че първият с този външен вид е именно произведения в един екземпляр техен S699.01,
което и от означението му се разбира - шестосен. Той е бил "бащата" на ламинатката. Произведен по настояване на руснаците,
уж като противовес на техния шестосен правен в същото време - ВЛ-60. Съотвветно руснаците  обаче не  харесали чешкия конкурент и го "забранили".. Ние съвсем логично да сме искали от него да поръчаме, но в статията казват, че
са имали дефицит на материали /след руската реакция/ , и на неговата основа са ни произвели именно нашето БДЖ-42.
Има и още в тая история. По това време ние сме купували локомотивите на Шкода през съветската външнотърговска
централа /СИВ/ с името „МашиноИмпорт-Москва“ като нашия филиал „МашиноИмпорт-София“ доставя от чехословашката „СтройЕкспорт“
което няма никаква логика за доставка на въпросните локомотиви.
Ама някой все още си спомнят как в руснаците беше "и ножа и хляба".


...че май това никой не го отчете и прочете... :fie:

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #411 -: 30 Април 2020, 09:49:42 »
И да го четем не е вярно. За S699.001 се е говорило хиляди пъти - първо, това, че е възстановена за движение е пълна глупост, както е написано по-горе - никога не е било на дневен ред да се възстановява за движение. Локомотива се намира в Пилзен в Техническият център, точно до завода (преди две години бях там) и е изложен вътре като стационарен експонат - възстановен е до толкова, че да е боядисан отвън - вътре не е пипано нищо и няма как да се движи.
 Второ - S699.001 никога не е имала общо с Русия и съветският съюз, бъркаш нещата с S699.1001 - която е прототипа на ЧС4 и не само, че не е отказана от Руснаците, ами са доставени стотици бройки.
 Ето ти снимка на прототипа за Руснаците (S699.1001) да си я сложиш в рамка и да не говориш глупости.

 Годините на производство на S699.001 и 1001 са едни и същи - 1962.

 До тук за руският вариант. S699.001 е произведена в един единствен екземпляр (прототип) поради желание на БДЖ да закупи товарен локомотив от Шкода. Локомотива е произведен и предоставен за тестове в България - като се е представил чудесно, след това е бил на проби в Румъния и Сърбия, а в последствие проби са правени и в Чехия с различни типове талиги и редуктори.
 В крайна сметка БДЖ поръчва предложеният им 4-осен вариант и възниква серия 42, а едва след първата доставка на БДЖ 42, започва и производството за CSD.
 Първият локомотив серия 42 е пристигнал в БДЖ с реостатна спирачка (както серия 240 на Чехословашките железници), но в последствие тя е отказана и демонтирана. 1962-1964 са произведени БДЖ 42-01 до 42-20, а след това започва производството на Чешките съвместно с нашите машини.

 Та това, че Шкода не е имала възможност да произведе шестостни машини за БДЖ е глупост, както е глупост и това, че руснаците са я отказали, а също така е глупост и това, че S699.001 е възстановена за движение... общо взето глупости много.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #412 -: 30 Април 2020, 17:15:50 »
Общо взето четеш през ред, като дявола евангелиаето!!!!!
1.
Не съм тввърдял, че е въстановен до възможност за собствен ход.
А че са изминали почти десет години от началното му въстановяване
и има вероятност да са го довършили. Казах че може би съм чел някъде,
и че ако е минавал ходови изпитания, то трябва да има снимки поне от полигона им.

2.
Истжрията с руснаците е 100% доказана.
Кострукторското бюро се е амбициралло да произведе шестосния като са се надявали,
така да "бият" конкуренцията в новостроящият се ВЛ-60, само че не са се усетили,
че така си вкарват автогол и локомотива им никога няма да бъде разрешен за производство!!!
Което е и станало.  Подобна е и историята с немския /ГДР/ локомотив БР-118/119 и "людмилата".
С малка разлика - немците все пак го произвеждат и поставят руснаците при  свършен факт, че го искат.
Не знам обаче да им е бил разрешен износ на тези локомотиви за трети страни!!!!!
ПП. Впрочем за това има и създаден чешки документален филм със стари кадри и интервюта от правенето на ламинатката

3.
Първият произведен като "ламинатка" си е бил по искането на БДЖ, като е показал
страхотни качества в участъка Мездра-Горна Оряховица и за това нашите са настоявали
точно такъв да бъде произведен. Ние сме били една от двете страни които по това време
имат изградени участъци с 25 кВ напрежение и той си е правен и тестван именно за нас.
Чехите и други страни от соц.лагера правят или започват такива мрежи - 25 кВолтови поне с 1-2 години след нас.

Колкото до S699.1001 той е на основата на първообраза S699.1 като това си личи дори в номерата им!!!

И всъщност чехите почват да правят първите машини от този тип за себе си, след нас, защото ние междувременно
сме спрели доставката на останалите за доставяне БДЖ-41, поради множеството технически проблеми.
Заради тези технически недостатъци,  от доставените през декември 1961г. до средата на 1963г. 41 локомотива от серия Е-41 (чешко означение 42Е), рядко биват в експлоатация повече от 36 броя. Останалите 50 броя в серията, така и не са доставени, тъй като бройката се пренасочва към по-новите модели на Шкода. При отстраняването на недостатъците в серия Е-41, конструкторите му правят паралелно и модернизация на този проект и неговото по-красиво изпълнение (чешко означение 46Е), ползвайки вече натрупания опит от Е-41 и вслушвайки се в изискванията на българските специалисти. Това го пише в книгата на Деянов от 1972г.

Колкото до определенията които си позволяваш да раздаваш с лека ръка, това не ти е първото такова поведение!!!
Може би трябва повече да четеш и вникваш в прочетеното и ...да ми станеш на ракийте и годините, за да се държиш по този начин!!!!
А като стана въпрос за годините, ти и идея си нямаш как командваха руснаците в нас и целият соц.лагер след ВСВ!!!!
Ако пък си и русофил, та за това скачаш като петле, съжалявам но точно заради такива заблудени душици,
ще продължавам да разказвам как докато не станем отново САМО БЪЛГАРИ, все някакви си Иванушки и Джоновци ще ни яхат
там където ни хванат и натъртят! А младите дори и да не са учили история, поне да слушат какво е било, щото иначе ще го повторят!!!!
 
 
« Последна редакция: 30 Април 2020, 17:20:35 от pach »

Petko Ivanov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 350
  • Рейтинг: 110
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #413 -: 30 Април 2020, 18:19:45 »
S699.001 на гара Горна Оряховица през 1965 г
S699.001 GO 1965 (2)" border="0
S699.001 GO 1965" border="0

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #414 -: 30 Април 2020, 22:22:20 »
Цитат на: pach link=topic=2916.msg118596#msg118596 date=1588256150
Може би трябва повече да четеш и вникваш в прочетеното и ...да ми станеш на ракийте и годините, за да се държиш по този начин!!!!
А като стана въпрос за годините, ти и идея си нямаш как командваха руснаците в нас и целият соц.лагер след ВСВ!!!!
Ако пък си и русофил, та за това скачаш като петле, съжалявам но точно заради такива заблудени душици,
ще продължавам да разказвам как докато не станем отново САМО БЪЛГАРИ, все някакви си Иванушки и Джоновци ще ни яхат
там където ни хванат и натъртят! А младите дори и да не са учили история, поне да слушат какво е било, щото иначе ще го повторят!!!!
Pach, с риск да омажа хубаво темата, не мога да не драсна някой ред, след подобни писания. Аз също най вероятно  не съм ти ни на " ракийте и годините", надявам се,  си даваш сметка че на много хора тук във форума си помогнал /най вероятно и извън него/, но  понякога си даваш вид , че мнението ти е меродавно.  Аз съм една от тези "заблудени душици", и с никакви твърдения няма да ми се променят мисленето. Не подкрепям комунизма, само защото си мисля че е нереализуем, особенно в България. Та ние 30години /след тоталитаризма/ сме на последно място в Европа, и по средна работна заплата, и по качество на живот, дори след Сърбия с ембаргото и без да е в EU. Тридесет години кражби, от "тоталитарно" построените предприятия /тогава хората са имали идеали, днес интереси/ и нито един в затвора /е сега има едни в ареста ама докато им вземат хотелите и бизнеса/.
 Може също да прочетеш и за "Пражката пролет" ако искаш /има и едно сериалче "Горящият храст" на HBO /, и  "САМО БЪЛГАРИ"- както написа /щото сме най яките /даваме акъл в Прага да влязат танковете срещу студентите/, и  последни се извиняваме на Чехите.
 Евала правя на руснаците, че векове  наред не са се съобразявали с никой, и винаги са били световен фактор.
 По горе стана въпрос за F-16, технология от времето на "Топ гън", ама ни я продават по 5, и няма проблем даже трябва да се радваме, не че ако стане военен конфликт изобщо ще сме някакъв фактор.
« Последна редакция: 30 Април 2020, 22:33:00 от dred77 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #415 -: 01 Май 2020, 00:26:20 »
Браво на Петко Иванов и големи благодарности за снимките!!!!
 :hi:

-------------
Дред малко поомешахме нещата.
От теб звучат различно и по-друг начин /това за годините и ракийте/ и много еднакво мислим всъщност!!!

"Не подкрепям комунизма, само защото си мисля че е нереализуем, особенно в България"
Аз мисля по същият начин. Бих допълнил само, че комунизма е страхотна идея, чието реализиране,
не бива да се оставя на алчни за материални /пари, имоти, коли и т.н./ и нематериални /его,власт, себелюбие и т.н./ хора.
Тоест на тази планета май само Господ може да постигне комунизма /да ме прощава Грег и Бог/!!!

Колкото до
" Тридесет години кражби, от "тоталитарно" построените предприятия /тогава хората са имали идеали, днес интереси/ и нито един в затвора /е сега има едни в ареста ама докато им вземат хотелите и бизнеса/."

И преди тези тридесет години се крадеше яко, но ние не знаехме!!! Още с избиването на истинския елит на нацията,
като лекари, професори, офицери, учители и всички по-културни хора от "партизаните", започна голямото крадене!!!
И за това сами си свалиха през 1989 година Тоше, щото той щеше да ги накарада си платят с лихвите, че не деляха вече с него.
Той някога овладял Партията безапелационно, както и се справи с опозицията останала след Георги сифилистика,
но не можа да се опази от властта на парите им и манталитета им. Та те и предадохо икономическата власт на свойте деца
 и внуци за следващите 50 години /тридесет минаха/.

За пражката пролет не е нужно да ми цитираш НВО и от типа на холивуд. Още помня през 1972 година, как питах баща ми,
защо съседите по квартира в Приморско през лятото ни викат окупатори? И знам как за две седмици семействата ни станаха
приятели за още доста години! Чак до 1981 година!

"Евала правя на руснаците, че векове  наред не са се съобразявали с никой, и винаги са били световен фактор."
Време е да свалиш шапка тогава пред китайците, защото руснаците от горбачов нататък станаха огледален образ
на западните ни приятели, ама нещо съвсем го изкриваха...образа де, бих казал по руски показаха най-лошото от запада!!!

"По горе стана въпрос за F-16, технология от времето на "Топ гън", ама ни я продават по 5, и няма проблем даже трябва да се радваме, не че ако стане военен конфликт изобщо ще сме някакъв фактор".

Че ние не сме фактор в света от падането ни под ятагана, и от тогава нещем и да сме!!!
Някога имахме "неправилни залитания" като си правехме свой самолети, автобуси, камиони, кораби, вагони и коли.
Ама бързо ни плеснаха през ръцете и се "осъзнахме" та се върнахме в стадото!!!

F-16 /пък бил и той бъдещ "блок 70"/ отдавна е загубил свойте функции и сега ни го дават за да
си изпълняваме услугите по Еър полисинг - та да знаят кога "бежанците" са тръгнали и по въздуха
да си оправят живота в страните, наши съюзнички сега!!! Нищо повече!!!
Ах дааа, и да спрат нашите бойни пилоти със среден нальот от 30 часа годишно, да "свалят" наред  всички
съюзнически пилоти с над 3000 часа годишно в полети, дошли тук да ги обучаваме как да се бият с/у руските самолети.
Врочем разликата от  500 000 000 до 3 млрд. била за въоръжаването им, наземното оборудване и 3 годишно обучение
на пилотите ни в новоизграден учебен център тук. Ми ще видим надявам се, колко още ще ни струва това?
И така ще е докато си избираме такива политици, да ни яздят и стрижат!

Наскоро придружавах руснаци до летището и минахме покрай срутени наши заводи. Част от Кремиковци.
Всъщност след нова година...с тая карантина, времето сякаш беше вчера...
На въпроса "Защо стана така?" им отговорих - "защото построихме Кремиковци за ваш кеф,   
както и доста от нещата тук, но когато ни изоставихте и пуснахте на свобода,
те не ни трябваха вече, като твърде остарели технологии!!!"
"А защо сега правите същото за западните си "приятели, като унищожихте ДЗУ?"
Ами защото бяхме го откраднали от тях, пък и някой трябва да ни пази
по-добре от начина по който "опазиха" Украйна от вас!!!!
А вие защо станахте първи приятели с някогашните наши поробители от които ни освобождавахте?
Повече не разговаряхме на тази тема!

За това писах да сме само Българи! Тоест да спрем да се кланяме на иван, цин си и джон, щото ние няма какво повече да губим!
Впрочем в момента работим въвфирмаат с германци, американци, руснаци и китайци. Да ти кажа - няма никаква разлика какви гъзове са!!! Всеки със своята си "индивидуалност"!!!
Или ще се изправим гордо и извикаме - "Стига, вече, ние сме Българи!!!" или до още двадесетина години тук ще живеят други,
с други имена и друга история, а ние няма и в спомените им да сме останали!!!


KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #416 -: 02 Май 2020, 15:11:14 »
Нямам намерение вообще да влизам в политически спорове, защото вообще не ме интересуват, нищо русофили, русофоби и други подобни митични за мен същества.
 За последно по тази тема, пък Пламен ако ще да чете, ако ще да си сънува митове и легенди от хиляда и една нощ.
По точка едно:
 Ти сам написа
Off-Topic:
Доколкото знам е минал и изпитанията на полигона /някъде тук бях направил темаа за този полигон/.
Това ти си го написал и ясно ти обясних, че локомотива не е възстановен за собствен ход и не е бил предвиждан за такова възстановяване... пък ти до колкото знаеш и изпитания бил минал.

 По точка две:
 Хайде покажи ми доказателства за историята с Руснаците ?
 Както вече казах S699.001 никога не е била предвидена за Русия, никога не е имала талиги за 1520 мм и никога не е стъпвала в Русия.
 Твърдиш, че S699.001 щял да бъде конкуренция на новостроящият се ВЛ60, но ВЛ60 е започнат да се произвежда от 1957-ма година, 6 години преди да се появи въпросният прототип.
 Твърдението ти, че Руснаците са отказали прототипа на S699.1001 е абсурдно, тъй като в Русия са доставени 260 броя ЧС4 от 1965 до 1972 година, а след това продължават доставки на Чс4Т - до 1986 година общо 510 локомотива.
 Тоест ти твърдиш, че Руснаците отказват локомотива, а в същото време след пробите на S699.1001 - която е предназначена за тях са доставени над 750 локомотива от този тип.... странни доказателства имаш.
 Русия и бившият съветски съюз като цяло е най-големият пазар на производителя Шкода като са доставени над 2000 локомотива, като доставките в съюза започват през 1951 (!!!) година и приключват през 1997 година за Русия и Украйна.
По точка три
 Не е вярно твърдението, че ние сме били една от двете страни за променлив ток 25 кв/50хц
 Както казах S699.001 е била на тестове в Румъния и Югославия.

 Твърдението, че S699.1001 е върху основа на S699.1 е смешно - тъй, като S699.1 е именно серията на S699.1001 (единична бройка прототипен локомотив за СССР)
 Твърдението, че 42-ра серия е модернизация на 41-ва серия също е смешно.
 41-ва серия е произведена на базата на правотокови локомотиви и това са първите локомотиви на Шкода за променливотоково напрежение. Поради показаните недостатъци чехите разработват изцяло нов локомотив и серия 42 няма нищо общо със серия 41 - талигите са нов тип, оборудването вътре няма абсолютно нищо общо, управлението също. Тоест серия 41 и 42 единственото им общо е производителя и с това се приключват приликите.

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #417 -: 06 Май 2020, 17:10:24 »
Идеално допълнение към макет - камиони, багери и др. в Н0, с дистанционно управление:

https://www.youtube.com/watch?v=e4qgDsukhVo


gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #418 -: 07 Май 2020, 09:32:54 »
Цитат на: Ivo Nedkov link=topic=2916.msg118661#msg118661 date=1588774224
Идеално допълнение към макет - камиони, багери и др. в Н0, с дистанционно управление:

https://www.youtube.com/watch?v=e4qgDsukhVo



Детското в мен трепна, като все едно съм на пясъчника ... Силно се надявам, скоро време фирмите да започнат производство на модели в тоя вариант, щото аз няма как да си спретна такова багерче. И тогава ще започне едно "брррр...., пссс..., чъкшшш..." Егати КЕФА   :dance1: :give_heart:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нещо интересно в нета
« Отговор #419 -: 07 Май 2020, 22:21:24 »
Хайде да караме по ред:
 
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=2916.msg118616#msg118616 date=1588421474
Нямам намерение вообще да влизам в политически спорове, защото вообще не ме интересуват, нищо русофили, русофоби и други подобни митични за мен същества.
 За последно по тази тема, пък Пламен ако ще да чете, ако ще да си сънува митове и легенди от хиляда и една нощ.

Тези „митични“ същества, управляват света, благодарение на такова мислене като твоето.
Точно такива същества, те излъгаха и за катастрофата в Чернобил.

 
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=2916.msg118616#msg118616 date=1588421474
...
 По точка две:
 Хайде покажи ми доказателства за историята с Руснаците ?
 Както вече казах S699.001 никога не е била предвидена за Русия, никога не е имала талиги за 1520 мм и никога не е стъпвала в Русия.
 

Eто фирмената рисунка на „СтройЕкспорт“ (съгласно архивен негатив от Шкода-Пилзен)

Която ни е продавала в началото локомотивете на шкода през „МашиноИмпорт“ на руснаците.

А аз къде съм твърдял, щото да е имала широки талиги и да е ходила на проби в Русия?

Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=2916.msg118616#msg118616 date=1588421474
...
 Твърдиш, че S699.001 щял да бъде конкуренция на новостроящият се ВЛ60, но ВЛ60 е започнат да се произвежда от 1957-ма година, 6 години преди да се появи въпросният прототип.
 

Та къде съм пък твърдял, че ВЛ-60 не е бил произведен още!?!?!?
Напротив, без да влизам в отвличащи подробностти съм казал:
Цитат на: pach link=topic=2916.msg118566#msg118566 date=1588172826
...
ПП. А за шестосния локомотив въобще не е измислица, щото който познава историята на тези локомотиви,
би трябвало да знае, че първият с този външен вид е именно произведения в един екземпляр техен S699.01,
което и от означението му се разбира - шестосен. Той е бил "бащата" на ламинатката. Произведен по настояване на руснаците,
уж като противовес на техния шестосен правен в същото време - ВЛ-60[. Съотвветно руснаците  обаче не  харесали чешкия конкурент и го "забранили".. Ние съвсем логично да сме искали от него да поръчаме, но в статията казват, че
са имали дефицит на материали /след руската реакция/ , и на неговата основа са ни произвели именно нашето БДЖ-42.
Има и още в тая история. По това време ние сме купували локомотивите на Шкода през съветската външнотърговска
централа /СИВ/ с името „МашиноИмпорт-Москва“ като нашия филиал „МашиноИмпорт-София“ доставя от чехословашката „СтройЕкспорт“
което няма никаква логика за доставка на въпросните локомотиви.
...

Да продължим значи:
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=2916.msg118616#msg118616 date=1588421474
...
 Твърдението ти, че Руснаците са отказали прототипа на S699.1001 е абсурдно, тъй като в Русия са доставени 260 броя ЧС4 от 1965 до 1972 година, а след това продължават доставки на Чс4Т - до 1986 година общо 510 локомотива.
 

Това къде съм го твърдял? Аз нещо не намирам да съм говорил за S699.1001 като отказан локомотив.
Колкото до ЧС-4Т, спокойно можеш да го изключиш от горната бройка щото и чехи, и руснаци говорят, че
този локомоотив е такава дълбока модерницазия на ЧС-4 (52Е), че именно получава новото означение ЧС-4Т(62Е)!!!! Впрочем практически чехите променят доста неща в S699.1001, така че именно руснаците го взимат за ЧС-4(52Е), а всъщност S699.1001 го бракуват и унищожават някъде към 1990г.

А това пък:
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=2916.msg118616#msg118616 date=1588421474
...
По точка три
 Не е вярно твърдението, че ние сме били една от двете страни за променлив ток 25 кв/50хц
 Както казах S699.001 е била на тестове в Румъния и Югославия.


Кое не е вярно? За коя година отнесено? Щото когато тестовете на този локомотив са били у нас, другите още или не са имали за това напрежение и честота, линии, или електрификацията им е била за 1500 волта (Хърватска) или за 3000 волта и там другите напрежения (постояннотокови)...абе това не е и толкова важно. За това казвам, че ние сме били най-напред с „материала“, но това е друг всеизвестен факт.
Не  знам дали са били на тестове в други балкански страни,, но когато ние сме тествали между Горна Оряховица и  Русе (а не Мездра-Горна, както писах) и  е било доста преди Сърбия и Румъния да имат електрификация за 25 кВт.
За справка – Сърбия има участъка в Хърватска, който  тепърва почва да реконструира ( трябва да проверя по-точно).
А пък Румъния първият електрифициран участъка (за 25 кВт)  от Брашов до Предеал (приблизително 18 км) , го пуска в експлоатация едва на 9 декември 1965. По този начин, на участъци, до февруари 1966 е пуснат още един участък - Предеал до Кампина (приблизително 50 км) , а цялата линия „300“ (CFR) е завършена като електрифицирана чак през 1969!!!
Докато ние отдавна ползваме двата си участъка Горна оряховица-Русе (приблизително в км...) и София-Пловдив (приблизително 150 км)!!!
Тестовете на нашият прототип за бъдеща серия БДЖ-42, а  именно S699.0 минава изпитанията през юни 1965г.
После са други страни от региона, но кой кога е тествал машини за 25 кВТ не ме интересува толкова.

Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=2916.msg118616#msg118616 date=1588421474
...
 Твърдението, че S699.1001 е върху основа на S699.1 е смешно - тъй, като S699.1 е именно серията на S699.1001 (единична бройка прототипен локомотив за СССР)

Всъщност има дори и логическа последователност.
И първи беше типовия проект  S699.0 (32Е), създаден по поръчка на БДЖ за 30 броя, шестосни локомотива, през 1962г.
От този проект S699.0 (32Е) произлезе локомотива  S699.1, който на свой ред даде началото на S699.1001 (52Е).
От S699.1(42Е) но вече в четириосен вариант се пуска новата серия на БДЖ-42 през 1964г.
От S699.1001 (52Е) пък се пуска за съветския пазар именно ЧС-4.001 (тестови), в последствие претърпял дълбока модернизация и получил следващо ознаение в съветската серие – ЧС-4Т.

S699.0


S699.0 типовият проект.


S699.1001 през 1972 година в Чехия (полигон "Велим")


S699.1001 малко преди унищожаването му през 1991.


S699.0 още като типов проект се оказва с твърде ограничен радиус на триосните талиги при пробите в района на Пилзен-Хоражовице. Радиуси каквито има в района и на смесения по захранване участък на работа за който е предназначен тогава. Така той никога не влиза в поръчка на Чехословашките железници. Поради тези причини конструкторското бюро на Шкода, променя типовия проект в  S699.1 и започва да го предлага на пазари като нашия и съветския.  А самите Чехословашки железници се насочват към четириосния вариант ( S489.0), заради техните изисквания за радиус.  От Шкода, Чехословашките железници и в последствие БДЖ, приемат по-малкия модел на прототипа (S499 – 47Е), тъй като се оказва, че има голям проблем с доставката на смолите, които се използват за корубата на „ламинатка“-та, тъй като те са изключително капиталистическо производство (в страни от Западна Европа и то срещу конвертируема валута – долари). Това се оказва също проблем, който окончателно насочва усилията към четириосни локомотиви за тези две администрации. А арченето на долари в социалистическите страни ставаше по това време само през изрично разрешение на СССР (абе една митична страна, която се разпореждаше с живота ни)...

И така, S699.1 e готов на 28.12.1963 г.  (фабр.№4804) като до месец юли на следващата година бива тестван с четири различни комбинации от  талиги с участието и на съветски специалисти в подготовка за ЧС-4.001.
През юни 1965 г. локомотива вече в ливреята за БДЖ, е тестван по нашия участък Горна Оряховица-Русе.
През следващата година екземпляра претърпява модификация и става 32Еm. Този локомотив става прототипа
за нашия БДЖ-Е42.01 произведен през 1964г.

S699.1001 е проектиран през 1963 г. и съответно сглобен в 1964г и получава фабр.№ 4805. а на ходови изпитания в СССР е изведен в 1965 г. Той е представен за проби в райна на Кавказките участъци от СЖД, по специално по линията Ханская – Майкоп, където не се представя много успешно – чупи четири от шестте налични задвижвания в талигите, съответно е върнат за ремонт и реконструкция. След ремонта, тъй като от самото начало е проектиран да може да ползва и талиги за 1435 мм междурелсие, след монтажа им, е изпратен на полигона „Велим“   където придобива и означението S699.1001  вместо ЧС-4.001. Там изкарва до пенсия през 1990 г.когато е бракуван и  унищожен през 1991г.
На основата и с опита придобит от двата локомотива - S699.1 и S699.1001  в Шкода произвеждат десет локомотива ЧС-4.002 до ЧС-4.011 като първите три са предадени на СССР за типови изпитания както следва“
ЧС4.002 през  1966 за постоянни общи тестове ,
ЧС4.003 за  тестове за мощност и консумирана енергия,
ЧС4.004 за извършване на тестове и поведението на локомотива по трасетата.
Тези изпитания бяли успешни и дали за основа към мащабното производство на локомотиви с някои модификации за СССР, Украйна, Беларус и още някоя република имаше...




Технически данни от серия S699.0
  Колоосна формула:...................................................................... Co´ Co´
  Регулиране: ......................................превключване в  трансформатора
  Захранваща система: .......................................................25 kV, 50 Hz st
  Непрекъсната мощност: .....................................4800 kW 1-во състояние / 5100 kW 2-ро състояние
  Теглителна сила на сцепката:...............................310 kN 1-во състояние / 320 kN 2-ро състояние
  Макс. скорост: ..................................................120 км/ч 1-во състояние / 160 км/ч 2-ро състояние
  Тегло: ................................................................................................126 t
  Дължина над буферите: ..........................................................20000 мм
  Височина с понижени пантографи: ..........................................4650 мм
  Ширина на локомотива:............................................................3030 мм
  Диаметър на колелата:............................................................ 1250 мм
  Междуосие на талигата: ............................................................4600 мм
  Разстояние м/у талитгите:.........................................................10500 мм
  Минимален радиус на вписване в крива:............................... 120 m
  Брой произведени бройки: ..........................................................1 бр.

Полвани материали за който не вярва, и иска сам да си намери данните и фактите:
Рекламна рисунка Шкода-Пилзен за „Стройекспорт“. Фирмен архив, негатив № 8847-1.
„DVD 75 let vývoje a výroby el. lokomotiv Škoda“ авторски колектив от фирма Шкода.
„ŽM atlas vozidel - Elektrické lokomotivy ČD a ŽSR“ автори J. Pernička и колектив.
http://wiki-org.ru/wiki/ЧС-4
„ŽELEZNICE 0/1992 - Brzdová a trakční vozidla na ŽZO„ -  авторски колектив от J. Šedivý и  F. Šír
„Lokomotivy i motorvagonnyj podvižnyj sostav SŽD 1956-65“ - автор A. Rakov
https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Lokomotiv-_und_Triebwagenbaureihen_der_%C4%8CSD
„35 let elektrické trakce u BDŽ“ - автор M. Šrámek
„Elektrická lokomotiva S 699.0“ – автор Павел Ступка
https://www.wikiwand.com/ru/%D0%A7%D0%A1 за ЧС-4 и производни.
„Atlas lokomotiv – 2“ &  „ - Elektrická a motorová trakce“ –автор  J. Bek.
Реферат ЧС-4  wreferat.baza-referat.ru
https://de.wikipedia.org/wiki/S499.0
wikipedia.org/wiki/ČSD-Baureihe_S_499.02
https://en.wikipedia.org/wiki/Serbian_Railways
https://en.wikipedia.org/wiki/Yugoslav_Railways
https://en.wikipedia.org/wiki/Rail_transport_in_Romania

 А пък това не мислех дори да го коментирам, но така се създват грешни истории,  легенди и представи....
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=2916.msg118616#msg118616 date=1588421474
...
Твърдението, че 42-ра серия е модернизация на 41-ва серия също е смешно.
 41-ва серия е произведена на базата на правотокови локомотиви и това са първите локомотиви на Шкода за променливотоково напрежение. Поради показаните недостатъци чехите разработват изцяло нов локомотив и серия 42 няма нищо общо със серия 41 - талигите са нов тип, оборудването вътре няма абсолютно нищо общо, управлението също. Тоест серия 41 и 42 единственото им общо е производителя и с това се приключват приликите.

Където пак изопачаваш думите ми.
Казвам само че работейки по БДЖ-41, след рекламацийте от наша страна, чехите:
Цитат на: pach link=topic=2916.msg118596#msg118596 date=1588256150
...
И всъщност чехите почват да правят първите машини от този тип за себе си, след нас, защото ние междувременно
сме спрели доставката на останалите за доставяне БДЖ-41, поради множеството технически проблеми.
Заради тези технически недостатъци,  от доставените през декември 1961г. до средата на 1963г. 41 локомотива от серия Е-41 (чешко означение 42Е), рядко биват в експлоатация повече от 36 броя. Останалите 50 броя в серията, така и не са доставени, тъй като бройката се пренасочва към по-новите модели на Шкода.

 При отстраняването на недостатъците в серия Е-41, конструкторите му правят паралелно и модернизация на този проект и неговото по-красиво изпълнение (чешко означение 46Е), ползвайки вече натрупания опит от Е-41 и вслушвайки се в изискванията на българските специалисти. Това го пише в книгата на Деянов от 1972г.
...
Та къде съм казал, че БДЖ-41 е послужил за модернизация на БДЖ-42???
Ти какво си разбрал,си е плод на твоята фантазия.
Аз съм цитирал Деянов (всъщност книгата е от 1978г) който споменава, че са сменени игнитронните изправители с силициеви такива на БДЖ-41  (тоест модернизация), а в паралел с  тези изисквания,и наред с опита на чехите, са приложени и в проекта и реализацията на следващата ни серия БДЖ-42!!! Тоест тя от самото начало си е със силициеви изправители.

Реално всъщност серия БДЖ-41 в първите си бройки са произведени с т.н. „игнитронни“ изправители на живачна основа. А те по това време вече проектират и строят шестосните със силициеви изправители. Именно когато връщат за ремонт повечето локомотиви след различни повреди, нашите инженери настояват да им бъдат монтирани от новите за онова време, силициеви изправители. Чехите ни убеждават, да отремонтират всички
доставени до този мамент 40 броя локомотиви от серия БДЖ-41, от които всъщност работят най-много 36 броя.
А останалите 50 броя от поръчаните по договора да бъдат прехвърлени като нови локомотиви, вече произведени като БДЖ-42 серия.

Та така...нито съм искал да си мислиш глупостите в които си ме обвинил, нито съм искал да те разсмивам със смешни неща, каквито сам си си въобразил, че съмказал. Толкова за смешките и глупоститеТИ, които не желая да коментирам, тъй като за тебе няма ВЕЧЕ смисъл – твърде късно е!!!
« Последна редакция: 07 Май 2020, 22:26:35 от pach »