Автор Тема: Фотография  (Прочетена 93047 пъти)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Фотография
« Отговор #240 -: 07 Октомври 2017, 14:19:17 »
Цитат на: pach link=topic=2919.msg109094#msg109094 date=1507142236
...А матрица от 16 мегапиксела, за сапуниерка си е супер. ;D
Тук се изказа неподготвен...
При положение, че сензорът при сапунерките е възмалък, да не казвам микроскопичен
направо, а светосъбираемостта (т.е. броят фотони, събрани от всеки пиксел) е функция
от физическите размери на упоменатия пиксел, колкото е по голям сензорът и са по малко
пикселите, толкова ще е по качествено и безшумно изображението. Фул фрейм изобщо не
го коментираме, там размерът на сензора е 24х36мм и пикселът дори и при машини като
моята (42мп) е достатъчно голям, още повече, че опроводяването му при последните най
съвременни технологии е изместено от задната му страна, вместо да е отпред и да "яде"
едни 25-30% от влизащата светлина.
Според мен е най добре да си вземеш някакво Фуджи. Най малкото заради режима Велвия
- цветова схема, еквивалентна на легендарния диапозитивен филм Velvia 50, произвеждан
от фирмата, който е еталон за пейзажна фотография от много време. Ето един сканиран
кадър, от чичо Кен Рокуел за да се види за какви цветове иде реч:



pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Фотография
« Отговор #241 -: 07 Октомври 2017, 17:27:53 »
Не съм се занимавал с фотография от както фотолентите
не се продават навсякъде. Mакар последната лента да си
купих през 2000г...при това цветна ORWO (!!!) от РЕП
(нямаше Прасето нито "лафка", нито цифрови техники с размер на кутия цигари)
пред НДК-трамвайната спирка на линия 7, откакто смених
фотоапарата с телефона ( знам че си ужасен  ;D), вече наистина
съм неподготвен! ( :hi:  :victory:)
Направих прост извод - щом телефона ми (с предна камера 16 мегапиксела)
прави снимки, които ми позволяват публикуване с голям формат
на сниманото, които като се и  "разширят" с два пръста, за да показват нужните детайли,
би трябвало да върши необходимото на Любо (агент 007).
...а на него май не му пука за цветност, фрейвове и т.н. щото иска сапуниерка с бързо действие!!!
Прав си в едно - не съм подготвен...ма не ми пука! :lol:

Любе, няма как около теб са няма магазини за шпионски техники...
там са ги измислили, да са снимат лорд Джон как изневерява
на жена си с иконома им!!! Там техниката е бърза, лесна за употреба, с голям капацитет за непрекъснато снимане ако искаш
и достатъчно евтина с качествен образ (че и звук, по желание)!
И цената е достатъчно подемна за техниката им.
Провери там какво ще ти предложат!

ПП. Та ние в Бг-то даже имаме такива вече!
 &bgflag

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Фотография
« Отговор #242 -: 08 Октомври 2017, 00:32:40 »
Цитат на: Der Hetzer link=topic=2919.msg109077#msg109077 date=1507061837
Да може да снима на относително тъмно - тоест вечерно и нощно време
при наличието на някакво си там луминисцентно осветление.
Снимане на тъмно и сапунерка - две взаимно изключващи се неща:
1. Или снима на тъмно и е доста по голямо от обикновена сапунерка.
2. Или е такава (ординарна) сапунерка и не може да снима на тъмно.
3. Необикновени сапунерки, снимащи на тъмно няма или ако има, са
за доста по голям калъп сапун (което моменталически ни връща при
категорията "тучове" от точка 1) и са с цена от 500€ нагоре...
« Последна редакция: 08 Октомври 2017, 00:42:17 от widowmaker »

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Фотография
« Отговор #243 -: 24 Ноември 2017, 11:57:45 »
Искам най-после да си подаря хубав фотоапарат за ЧНГ :) Не снимам професионално, но ми писна от сапунерката, дето има нам-си-колко MP, сензорен екран, GPS, Wi-Fi и т.н. и може да прави всичко, освен читави снимки.

Някой по-навътре в нещата (аз не разбирам много от фотография) може ли да каже дали това (Canon EOS-1300D 18-55mm + 75-300mm Black + Canon BAG Shoulder SB100) си струва парите (1000лв), които му искат?


Filip Andonov

  • Trade Count: (3)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 138
  • Рейтинг: 62
Re: Фотография
« Отговор #244 -: 24 Ноември 2017, 12:58:27 »
В никакъв случай не си купувай от тук. Погледни в amazon.de. Точно днес например имат намаление на Сони апарати. Фулфрейм А7 на цена от 700евро.....

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Фотография
« Отговор #245 -: 24 Ноември 2017, 14:38:03 »
Канон или Никон си купи.. Другите са "големи марки, бедно положение" по отношение на фотоапаратите специално. И особено днес внимавай с "отстъпките в грамажа"...

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Фотография
« Отговор #246 -: 24 Ноември 2017, 15:25:22 »
Миналата година избирах между този канон и Nikon D3300 за сина, не за мен :)
Накрая взех никон. Сега никон предлага 3400, а на канон си стои същия модел.

Взех го от тук, и хич не съжалявам. В центъра на София, има си и доставка, има и кого да напсуваш ако нещо се случи. Може и на място да хвърлиш още стотинки за разни глезотии 0 стативчета и т.н. Тези приказки колко е по-евтино в амазон се отнасят за крушите и ябълките, освен ако някой магазин няма специална промоция.

Това си е истински dslr апарат, макар и да са от най-ниския клас няма нищо общо със сапунерките по качество и по начин на снимане. На никона, който взех, ще ти кажа какво НЕ ми хареса - не можах да с и поиграя повече, че сина си го отнесе: някои от нещата за настройките се стигат през няколко нива на менюто, а не можах да намеря начин да си направя custom меню само с опциите, които ми хресват. Имаше само един бутон за "свободно" програмиране - какво да има на него. Не ми хареса и нещо в режима за работа с дисплея (вместо с оптичния визьор), но не си спомням какво точно ми се видя досадно. Не можах да намеря и ограничение за някои от параметрите - напр. при ръчна промяна на някой параметър и автоматично промяна на ISO, искам да мога да огранича  ISO да не става повече от 800 (напр.) или 1600. Аналогично и със скоростта - да не пада под 1/30 или нещо такова.

В твоя канон на първо четене не ми харесва това, че двата обектива са без стабилизация. Обективите със стабилизация са IS на Canon и VR на Nikon, освен другите букви разбира се. На теория стабилизацията давала "4 степени" в настройките. Потърси си някакви сравнения в нета, има много. Лично за мен новият Nikon D3400 с VR обектив e по-добро решение. 1200 снимки с едно зареждане е по-добре от 500. В моя линк има никон 3400 със VR обектив 18-55, на 800 лв. вместо на 1000. Ако държиш на втория обектив май твоето е по-добро, но нямаш стабилизация, моделът е по-стар, батерията издържа по-малко. За удобствата на менютата на канон не мога да кажа нищо.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Фотография
« Отговор #247 -: 24 Ноември 2017, 16:05:24 »
Цитат на: Mixy link=topic=2919.msg109600#msg109600 date=1511517465
...Не снимам професионално, но ми писна от сапунерката...
Най добре кажи какви пари си склонен да пожертваш (непрофесионално, естествено).
Нали знаеш как е, според мястото и мярката :)

П.П.
Тоя Канон не ми вдъхва особено доверие поради ред причини, една от които е
китовият обектив с който го продават. Жесток кенеф е и колкото и да не си
професионалист, ще ти се наложи да го смениш, а при Каноните това е скъпо
начинание... Т.е. още едни 1000 кинта после за читаво варио за ежедневна
употреба...

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Фотография
« Отговор #248 -: 24 Ноември 2017, 16:38:13 »
Цитат
Най добре кажи какви пари си склонен да пожертваш (непрофесионално, естествено).

Бюджетът за целта е 1000 лв мах и покупката трябва да изкара поне 2-3 години. По-натам ще мислим за друго.

P.S. През поечето време снимам от ръка, та стабилизацията за която споменава Митко ще ми трябва и си струва обективът да има такава. Другото, което ме дразни в сапунерката са многото мегапиксели на супер малък сензор. В резултат, читави снимки стават само на открито при хубаво и слънчево време. В помещение е пълна трагедия дори и със светкавица.
« Последна редакция: 24 Ноември 2017, 16:46:04 от Mixy »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Фотография
« Отговор #249 -: 24 Ноември 2017, 17:26:30 »
Препоръчвам магазина който е посочил Митко.
Отиди на мястото ( на една пряка от попа е по бул Левски).
Много са любезни и точни на живо - те са и професионалисти,
а магазина им е развитието им, да да споделят знанията си с
останалите хора ( и лаици като нас).
Там имат доста апарати на разположение.
Дори да не се възползваш от съветите им, ще имаш
възможност да си поиграеш с мострите и да прецениш
коя ще ти пасне на "ръката".
Аз като лаик се бях загледал по един по стар модел
от Канон ( еос) но ти сам си прецени това!
 :hi:
...може би защото съм предубеден към Никон и
 никога не съм държал такъв в ръка обаче! :blush2:
« Последна редакция: 24 Ноември 2017, 17:31:57 от pach »

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Фотография
« Отговор #250 -: 24 Ноември 2017, 18:28:07 »
Цитат на: Mixy link=topic=2919.msg109609#msg109609 date=1511534293
...и си струва обективът да има такава...
Sony и Pentax имат стабилизация (на сензора) в тялото и по този начин всеки един (дори стар)
обектив, имащ автофокус е на 100% функционален, не струва много (има ги втора ръка в ибей
за смешни пари) и най важното: закачен на тялото веднага става стабилизиран..
Аз лично като снимащ със Сони имам няколко стари метални Минолти от висок клас, които съм
купувал на цени от 50 до 120-130€. Никон и Канон ползват стабилизация в обективите, което
моментално прави всичката имоптика доста по скъпа. Обективите на Пентакс имат най добротп
просветляване на лещите и дават наситени контраст и цветове, и както при Сони всичките им
модели, дори тези от аналоговата ера са иползваеми заради вградената в тялото стабилизация
на сензора. Не си купувай машина от Бг, излиза с около 20-25% по скъпо, освен ако можеш
да си вземеш ДДС-то обратно. Когато си купувах последната камера (Sony A7RII), цената и във
Фотопавилиона с всичките намаления и промоции беше 5500лв, а аз я купих от UK за 2090€,
като цената само след няма и седмица падна на 1980€. Така и не разбрах за какво трябва да
платя още 1500лв., след като и двете камери имат една и съща гаранция. Проверявал съм цени
на оптика, и при нея е същата "радост"... То с почти всичко, което се продава при нас е така,
по скъпо е, отколкото е даже и в Германия... С тоя евтин паунд на тоя етап е най добре да се
пазарува от острова.


zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Фотография
« Отговор #251 -: 24 Ноември 2017, 21:26:05 »
Милене,
Послушай Вдовицоправеца.

Лично за мен в ниския клас, където се позиционира твоя бюджет, Никон и Канон не са вариант. Защото като лидери на пазара разчитат на марката и предлагат по-малко от другите. При по-високите и про серии нещата стоят малко по-различно, но пак може да се спори.

Мнението ми със сигурност, не е обективно, но наистина провери какво предлагат марки като Пентакс.

Аз изкарах почти 10 години с техен апарат позлвайки до последно и китовия обектив 18-55, макар че си бях накупил и доста други. Стабилизацията в тялото е голям плюс. Оптиката е на много добро ниво, дори и за по-ниския клас.

Минуса е, че за новото производство висок клас продукти, цените им става леко бутикови, заради по-малкия им пазарен дял.

Въпрпеки това единствената причина да премина към Никон е че ми омръзна да чакам да пуснат фул фрекм модела си.


Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Фотография
« Отговор #252 -: 24 Ноември 2017, 21:47:56 »
ОК, мерси за отзивите, ще видя и други варианти, нищо още не е решено окончателно.

Още една питанка. Знам, че апаратите без сменяеми обективи са компромисни, но има ли подходящи такива модели, като за мен (любител)? С по-хубава оптика, по-големи сензори, стабилизирани, с някакъв приличен zoom? По-добри от сапунерка и доближаващи се до истински DSLR?

Не ми е за парите, но и няма смисъл да взимам нещо, дето сигурно няма да му ползвам и половината от възможностите.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Фотография
« Отговор #253 -: 24 Ноември 2017, 22:07:58 »
Прегледай и разни "мирорлес" системи, пак със сменяеми обективи. Там нямам лични наблюдения, но много хора имат положително отношение.

Аз лично, към настоящия момента имам два сценария.

Снимки за спомен, семейни снимки и всякакво инцидентно снимане: телефон
По-сериозно снимане или снимане при лоши светлинни условия: DSLR

Всичко между двете ми се вижда излишен разход на пари или носене на излишен багаж.

Към настоящия момент смятам, че човек който е направил усилието да се запознае с основните принципи на фотографията, с малки изключения, може да излъже всеки приличен смартфон да направи приемлива снимка за спомен и в не толкова добри условия.
Следващата стъпка си иска оптиката и по-голямата матрица.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Фотография
« Отговор #254 -: 24 Ноември 2017, 22:17:01 »
Цитат на: zazo link=topic=2919.msg109614#msg109614 date=1511554078
Следващата стъпка си иска оптиката и по-голямата матрица.

Влакчетата също  :yes: