Автор Тема: Фотография  (Прочетена 92134 пъти)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотография
« Отговор #30 -: 20 Януари 2011, 18:01:30 »
 :)
Остава да го докараш и на визия...
Не заради друго, а защото казват, че визулано най много
трупаме стрес, явно не сме пригодени да гледаме грозни неща,
боклуци (в нашата държава дал господ) и изобщо неща в нюанси на сивото.
Не случайно зеленото ни действа успокояващо, а контакта с природата,
особено в топлите сезони разтоварващо...

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Фотография
« Отговор #31 -: 20 Януари 2011, 18:03:59 »
Цитат на: widowmaker link=topic=2919.msg52830#msg52830 date=1295539290
:)
Остава да го докараш и на визия...
Не заради друго, а защото казват, че визулано най много
трупаме стрес, явно не сме пригодени да гледаме грозни неща ....

И затова не се поглеждам в огледалото....  :lol: :lol: :lol:

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотография
« Отговор #32 -: 21 Януари 2011, 01:57:29 »
Фирмата за стативи се казва MANFROTTO. Магазините за фототехника "Фотосинтезис" и "Фотопавилион". Специално за тези стативи правя връзка с представителя за БГ. Най-важното за добрия статив е плътното затягане на фиксаторите на главата и абсолютно без грам луфтове връзка между трите крака. В същото време трябва всички тези връзки да се движат мазно и плътно. Впрочем за снимки на модели въобще не са необходими толкова прецизни стативи. Предполага се, че моделите винаги се снимат на постоянна височина върху макета или върху някаква плоскост. Следва, че може да се приспособи нещо за фотоапарата, което да не си променя височината. Колкото до светлината, свободно висяща крушка от 100 вата е напълно достатъчна. Трябва обаче да настроите баланса за топло осветление. ИСО спокойно може да е 100. Затваряме блендата максимално. Дългото експонационно време от няколко секунди не ни притеснява, защото апарата е неподвижен. Експериментирайте и с движението на влаковете по време на експонацията. Още един съвет: за да се избегне неизбежното побутване на апарата в момента на натискане на спусъка, използвайте режим самоснимачка. Следващия път анализ на снимките на Румянов. Така се снима в студио!   

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Фотография
« Отговор #33 -: 21 Януари 2011, 06:51:33 »
Цитат на: G_GROZ link=topic=2919.msg52864#msg52864 date=1295567849
....Впрочем за снимки на модели въобще не са необходими толкова прецизни стативи......   

Ами да де, нали затова и казвам, че става от всичко.Иначе за снимане на други обекти, повечето от които навън (сред природата и при неравен терен примерно) наистина си трябва по - качествен статив, задължително от алуминиева сплав за да е лек и сравнително здрав.Ама за да си закрепя апарата на една - две педи разстояние от масата, ще ме прощавате, ама е безсмислено да се правят кой - знае какви разходи.По - добре да се вкарат тези пари в някой хубав вагон, да речем.  :good:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Фотография
« Отговор #34 -: 21 Януари 2011, 08:59:15 »
Гледах из Техно- Мехно- маркетите, че има малки стативчета на HAMA - за 20-30 лева... Ще мина да ги огледам как са на живо... Мисля, че едно такова е предостатъчно за снимане на модели.. пък и не само тях... Ице, ако наистина не са зле тия, не си заслужава да се чекнеш да майсториш нещо за толкова пари...  :hi: Времето, трудът и нервите ще са ти многократко по-големи...  ;)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотография
« Отговор #35 -: 21 Януари 2011, 09:01:19 »
Много ясно, че са по-големи, ама ние, българчетата не си ценим труда...
(то и за това сме на тоя хал де)

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Фотография
« Отговор #36 -: 21 Януари 2011, 10:52:34 »
Цитат на: widowmaker link=topic=2919.msg52772#msg52772 date=1295511732
....
КОМЕНТИРАМЕ, че малката матрица според Гроздан и Сашо е по подходяща
за снимане на модели, защото уж дава по голяма дълбочина на рязкост,
което според мен пък не е така.
....

Не съм казвал такова нещо, а Гроздан говори за друго ...
------------------------------------------------------------

Гроздан обаче е прав, че си се пооплел в различните понятия и тая кошница някак трябва да се разплете.
За начало нека оправим тая грешка:
Цитат на: widowmaker link=topic=2919.msg52431#msg52431 date=1295078270
...
В случая макрото работи при фокусно 210мм, което е аквивалентно на 315мм фокусно при фул фрейм (кроп 1,5х)
...

Верно е обратното твърдение!
Фокусното разстояние написано на обективите се отнася само за фулфрейм тяло. Кропка означава, че едно тяло не снима на фулфрейм матрица, а на по-малка площ от нея и се получава кропната снимка спрямо фулфрейма. Ако разгледаме 2 еднакви снимки направени с един и същ твърд обектив, веднъж на тяло с фулфрейм матрица и същата направена на кропка 1,5, тая от кропката заради кропа ще изглежда по-зумната от първата и зумването ще е точно 1,5.
Така че ако завием твърд обектив с примерно 100 mm фокусно разстояние на фулфрейм тяло и снимаме и после завием същия обектив на кропка с кропфактор 1,5 и пак снимаме, то втората снимка ще е същата като напревена с фулфрейм тяло и обектив 150 mm, а ако завием същия обектив на кропка с кропфактор 1,6, то тялото ще прави снимки като фулфрейм тяло с обектив 160 mm, т.е. фокусното разтояние на всички обективи при кропките се променя нагоре точно с кропфактора, а не обратното.

Тия съотношения са важни, но не чак толкова. Подобно грешното твърдение обаче може много лесно да те подхлъзне в посока други грешни разсъждения и крайни заключения.

-------------------------------------------
Закачените снимки не мога да коментирам, защото заради служебни рестрикции още не съм видял, ще ги видя довечера. Но много добре знам какво се получава с такива фокусни разстояния, при теб увеличени с 1,5, вервай ми!

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотография
« Отговор #37 -: 21 Януари 2011, 11:31:08 »
А чети по внимателно какво точно съм написал :)
Фокусно 210мм, което приравнено (заради малкия сензор) към фул фрейм, все едно с фул фрейм сензор снимаш с фокусно 315мм (при кроп 1.5х, колкото е при мен).
Т.е. ако снимаш 50 ст. от едно и също разстояние с фулфрейм при 315мм и кроп сензор 1.5х при 210мм, ще получиш две еднакви по размер монети (при еднакъв физически размер) на снимките.
Физически във фокалната равнина при еднакъв обектив изображението е еднакво, но се проектира върху различен по големина сензор, от там идва разликата.

Занимавам се с фотография от над 20 години насам :)

П.П. Също така се занимавам и с астрономия и имам 8 инчов телескоп, който понякога ползвам като обектив за фотоапарата а там без тия познания нанай :)
« Последна редакция: 21 Януари 2011, 11:55:25 от widowmaker »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Фотография
« Отговор #38 -: 21 Януари 2011, 13:56:36 »
Момчета с тия коментари ме накарахте да преразгледам (май с лошо око  :spiteful:) полароидчето у дома...
А също и статива ...щото е алуминиев с всички екстри (без батерии  :lol:), предполагам че е китайски, тъй като си го купих преди две години за 18 лв. директно от вносителя му. За сега съм доволен от триногата, слагал съм и видеокамерата (чиято цена е скромните 760 лв)да снима от нея,като камерата на тежест е почти колкото един скъп апарат от 2000 лв, като за качеството на снимките ще кажа, че си е по-зле и от сапунерка, но пък видеозаписа си е в HD-формат със перфектен стереозвук (който има също зуум!!!).
Тоест на тази цена, за тази камера смятам че трябва да съм доволен.
Не знам сега този статив колко струва (виждам го постоянно по разни магазини и фотоателиета),
но или вие ме стряскате с тези цени (20-200лв) за обикновен статив,
или просто прекупвачите надуват много цените.
ПРи пръв удобен случай освен да го огледам ще го и снимам,
както и работната ми маса, която по съвместителство е с махащи се четири лампи в ъглите,
на които по усмотрение завивам 75 ; 100 или 150 W-тови крушки.
Имам и от старите насочени прожектори (250 W) млечни и RGB-цветовете, но ги пазя за по специални ефекти,
 тъй като вече съгласно нормите на Европейският съюз за икономичност, вече няма и от къде да се купят.
 Ха познайте кой изкупи последните 100 W крушки в кварталният магазин!?!!! :spiteful:

Колкото до снимките на модели, дали да се правят на изкуствено или естествено осветление, специалстите са се произнесли, но има е едно обикновенно правило - ако не си професионален (или разбиращ специалист) фотограф, най-добре си прави снимките по моделите на естествена слънчева светлина.
Няма по-добро пресъздаване върху снимката на цветовата гама по модела от естественото осветление.
Поне така твърдят специалистите/моделисти които си нямат много понятие от фотографски методи и техника.
Резултатите от такива снимки са доста впечатляващи (за любители) което си е едно сравнително добро решение да си "нащракаш" модела със среден апарат, ако си средно разбиращ от фотография и наличната светлина.
 Получените снимки са доста над средното ниво.
То така си е на истина - Слънцето от край време е носител на доброто в живота за тази планета!!!
 ;D ;D ;D

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотография
« Отговор #39 -: 21 Януари 2011, 18:33:33 »
Не е проблем да се снима с изкуствена светлина.
На светкавиците си пише какви келвини са,
просто задаваш същите в апарата и не разчиташ на автоматиката,
щото повечето машини имат проблем точно с определянето на баланса на
бялото при изкуствено осветление. Пък и светкавиците не са еднакви,
за да сетнеш от менюто "флаш".
Носиш две хубави "дистанционни" светкавици и два китайски бели чадъра
и си готов за почти професионално снимане на модели даже и на двора посред нощ.
Другият вариант е да броиш едни 2500$ за Д700 на Никон и още толкова
за 2 обектива и минаваш без чадърите и светкавиците, на него не му е
проблем да снима на исо 3200 без да се ползва шумоподтискане :)

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотография
« Отговор #40 -: 21 Януари 2011, 22:11:48 »
Съгласен с Пламен. Най-добро е Слънцето. И по-хубаво е лампа без рефлектор. Само една, не четири. Четири Пламене ще е яко ако имаш в макета стадион. Дани, ако снимаш от статив защо трябва да си на 3200. Слагаш 100ИСО и много важно, че експонацията е 30 сек. или минута дори. Тогава имаш време да правиш експерименти с преминаване на влакове пред камерата, които оставят следи. Или оставят следи и ги фиксираш с един или няколко истрела на светкавицата. Цяла нощ може да си играеш и всичките снимки ще са ти различни. Ако правиш студийни снимки със студийно осветление, изобщо не са ти необходими чадъри, софтбоксове и други расейватели характерни за снимки на портети. Казах ти разгледай снимките на Румянов. И там не е необходима космическа техника, а ясна концепция за снимка. Както при компютрите, така и при фотото е важно задапаратното устройство. Не упорствай! С удоволствие ще ти помогна да се освободиш от лоши мисли. Техниката която имаш не е лоша и не търси повече решението на задачите в нея. Има достатъчно примери за добри и лоши снимки. Разбирам, че доста си се занимавал, така, че експериментирай и сам ще откриеш най-доброто решение за теб и техниката която имаш. За всички възникнали въпроси съм насреща. Приятно забавление!

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотография
« Отговор #41 -: 22 Януари 2011, 01:56:25 »
Хора, нещо не можем да се разберем с вас.
Аз заядох темата поради това, че не съм съгласен с твърдението за малките сензори.
Че те са по-подходящи за снимане на нещо си, което (макар и малко) е в перспектива.
Това, което искам да докажа е, че си има добре познати трикове да излъжем физиката.
Иначе на мен не ми е приоритет да снимам модели и ако го правя е за да покажа моделите,
които имам. Обичам да снимам пейзажи, пътувам по много и имам добра възможност да го правя това.
А това за Д700 е просто нещо като "помечтать не вредно".
При положение, че имам телескоп и там времената за снимане понякога сумарно стигат до часове,
сигурно съм наясно, че мога да правя това и при снимане на стационарни обекти от статив.
Аз имам и по 1 сек. снимки от ръка, които са на фокус, свикнал съм да държа стабилно машината,
пък нали имам и стабилизатор на сензора :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Фотография
« Отговор #42 -: 24 Януари 2011, 09:20:16 »
Дани, ясно е че всичко тръгна от сензора, ама го обърнахме на "Фотография - обща тема..."
НЕма лошо, важното е че всеки който смята чи има опит , споделя го тук, без да се задълбочава.
Иначе не е лошо да помечтае човек и за една хубава техника като апаратура и техника на снимане - все пак трябва да представим моделите, но за жалост цените са такива, че само хора като теб ("манияци" по темата :ok:) решават да си я купят.
Останалите се гънем да направим прилични снимки, с това което разполагаме, като в 90% от случайте не смеем да си постнем тук снимките...щото не различаваме какво и как сме го снимали!  :pleasantry: :pleasantry: :pleasantry:
В тази връзка поне от три години (от както форума е в битието ни) се надявам някой да направи една тема от рода на "съвети с апаратура и техника на снимане да представяме моделите тук", но до сега никой не се нае да я направи (от разбиращите материята).
...то това малко стана като една друга тема..."похвалете се". Всички мятат там и тук снимки (особено качествените стигат и в други сайтове), но когато се стигне до обмяна на опит..."ама аз не знам...нямам време ..." и т.н. :sarcastic:

Гроздане, четирите лампи ги ползвам (понякога) при работа на масата и тъй като съм "побил" и един спецефичен "станок",
в средата над масата и работното пространство, със съответната снимачна техника на него.
 Така (но ако се сетя) правя снимки "от място" на различните етапи по работата на някой детайл.
 Лампите ми светят както за работата, така и да няма сенки, които понякога прецакват визията на изработвания детайл
 (пречат на видимостта). За това са четири... да няма видиме сенки, но са с рефлектори та наистина малко като стадион става!!!
не съм професионалист в снимането и техниката ми е по-скоро тип "сапунерка" та се оправям с ...наличното.
За това се учудих и на цените споменати по-горе за китайските триноги (мойта също е китайска)!
 ;D

« Последна редакция: 24 Януари 2011, 09:21:54 от pach »

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотография
« Отговор #43 -: 24 Януари 2011, 09:50:18 »
Пламене, най добре да си изтеглиш книжки и да прочетеш.
В нета се намират. Е, повечето са на английски, но това не мисля, че е проблем.
Иначе ако чакаш на някой да ти каже, ще си останеш с чакането...

Тук има доста книжки, но тегли файла и го отваряй от твоя комп, иначе дава грешки ако отваряш онлайн:

http://library.hobby-site.org/Nikon/Books/Photography%20-%20%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%8F/

П.П.
И не съм маниак, снимам с entry level DSLR камера и съм си купил няколко обектива допълнително (имам и професионална камера с филм).
За това пък снимам постоянно и експериментирам.
« Последна редакция: 24 Януари 2011, 10:05:05 от widowmaker »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Фотография
« Отговор #44 -: 24 Януари 2011, 23:15:49 »
Днес минах през Технополиса в Люлин и взех това:

HAMA Star 700

За 27 лв. толкова...  :pardon:
« Последна редакция: 25 Януари 2011, 15:07:24 от Best Ripper »