Автор Тема: Релсов път HO?  (Прочетена 12817 пъти)

vania85

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Релсов път HO?
« Отговор #15 -: 18 Май 2008, 13:48:59 »
Цитат на: br118dosto link=topic=292.msg5153#msg5153 date=1210701402
Коя фирма произвежда в момента туй нящо и как мога да се сдобия с подобно?

(Image removed from quote.)

Това на снимката е Tillig ТТ (pach не злорадствай тържествуващо  ;D ) , спомням си по време на детските ми години че Pilz го правеха, те нали сега са към Tillig... Гледах в сайта им - йок :( а може би Roco? ...въпреки че и там не го виждам :(
Мили хора, помогнете да си затворя гарата и от другата страна и да спестя малко пространство  :'(
В стария каталог на ПИКО, кода на средната част е 414/47, на стрелките 414/48, 414/49 (леви и десни), а цялата система е под код 414/31
На Английската стрелка, кода в този каталог е 414/29 ;D

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: Релсов път HO?
« Отговор #16 -: 30 Август 2008, 15:58:21 »
Цитат на: pach link=topic=292.msg5179#msg5179 date=1210757940
Ако на мястото на К15 се сложи още едно DKW/юг става абсолютно пълноценна гара с четири коловоза достъпни от всяка от входните две стрелки WR и WL!!!
Те това вече е трепач !!!
Да, обаче се появява проблем при входните коловози. Имам предвид това, че разстоянието м/у тях е 92.8мм, т.е. място за перон. А "стандартното" разстояние на Piko между входни коловози или коловози в текущ път е 61.9мм и всъщност няма как да се премине от 92.8 мм към 61.9мм разстояние между коловозите. Освен с флекс релса, но не ми се струва много удачно. Разбира се това се отнася за хората, които имат двоен релсов път с разстояние 61.9мм м/у линиите.
:) ;)

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: Релсов път HO?
« Отговор #17 -: 01 Септември 2008, 15:36:28 »
Моля да извините невежеството ми!!
Оказах се в грешка. Има начин:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Релсов път HO?
« Отговор #18 -: 01 Септември 2008, 16:14:15 »
 ;D
Когато откриеш късно (на макета  ;)) нещо такова се намесва последна инстанция (преди вбесеното му разрушаване  ::)) и тя се казва - флексрелса... ;)

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re: Релсов път HO?
« Отговор #19 -: 10 Октомври 2008, 10:56:12 »
Интересно ми е какво ви е мнението относно различните видове релси с фабрична баластова призма, които се предлагат на пазара. Аз работя предимно с Флайшман-профи, от които съм доволен - призмите са здрави, и дума не може да става за огъване под тежестта на подвижния състав. Височината от основа до глава е 2.1 мм (код 85). От Roco Geoline нямам впечатления, скоро ще получа и дано не ме разочароват. Не особено добри отзиви съм чувал за старата релсова система на Roco - Roco Line with roadbed, които доста се огъвали при наличието на по-тежък подвижен състав.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Релсов път HO?
« Отговор #20 -: 10 Октомври 2008, 11:08:46 »
Някъде има такова обсъждане тук - ще го прочетеш ...
На пръв поглед не става въпрос само за огъване ...
На много хора  такива релси им стоят много изкуствено (то всичко е подредено и преброено...) , но основният им недостатък - от движението на подвижен състав през тях в следствие на резонанса , вместо да се намали паразитният шум , той се усилва...
Тъкмо за това всеки който иска да избегне този шум , за да се наслади на "истинското" потракване на колелата , полага релсите в макета си (или модула) върху корк или друг подходящ материал.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Релсов път HO?
« Отговор #21 -: 10 Октомври 2008, 12:42:42 »
И аз съм изправен пред подобна дилема-ще трябва до нова година да начертая плана и да поръчвам.Имам много пико"П" профил,обаче като че ли няма да го ползвам,защото не контактува много добре и не е реалистичен-някак си "дървено" стои.Имам и "Роко"  от старите една елипса и от новите геолайн един кръг.Скъпи са им стрелките,а и релсите не са евтини,освен,че ме ограничават откъм възможности за развитие.Всеки ме съветва да ползвам пиковски "Т",от новите-и стрелките , гледам са по-евтинки.Какво бихте ми препоръчали,приятели - все пак не се хвърлят с лека ръка 1000 лева за релсов път,нали?Повече мнения искам да чуя за да взема правилното решение.  ???

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Релсов път HO?
« Отговор #22 -: 10 Октомври 2008, 12:56:50 »
Горещо ти препоръчвам тези на Тилиг , много са "жилави" , тоест при огъване не се пречупват и ако не си ги закрепил се изправят сами (става въпрос за сглобяемите флексове), от прекрасна смес на метал са - преобладава месинга , като ги тръкнеш малко и се спояват превъзходно , покрити са специално като цвета се приближава до истински "релси в употреба" тоест имат си цвят и не се окисляват , траверсите им са също от превъзходна пластмаса ,не е твърда , но не е и мека , не се вдървява , не се чупи , и по думите на по отдавна ползващите - не остарява!!!За детайлността е ясно - до глава на болт е ! ;D ;D ;DПредлагат бетон, стомана и дърво като вид траверси.
Който е опитал на Тилиг-елит , за други релси не ще и да чуе май...
Колкото до 1000-дата лева , ако вси вземеш на Тилиг - това ще ти е най - малко 250 (двеста и петдесет)метра релсов път!!!... ???
Аз си взех за 75 метра релсов път (но в ТТ) и ми излезнаха около 500 лв.
А да Тилиг имат и стрелки и т.н на по-скромни цени щото са за сглобяване - една стрелка (след първият опит) се сглобява за 15-20 минути !!!
Както казва Адри - вземи и ще ти олекне!!!
 ;D ;D ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Релсов път HO?
« Отговор #23 -: 10 Октомври 2008, 16:50:42 »
А Бате Жоро доставя ли на Тилиг?Има ли ги като геометрия във Winrail или някоя друга програмка или аз ще трябва да ги вкарвам?  ::)

А иначе ги изкарвам 1000,защото ще имам много стрелки,със сигурност.  :P

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Релсов път HO?
« Отговор #24 -: 10 Октомври 2008, 19:04:04 »
И къде съм им цените?То това е най-важното...  ???
http://www.tillig.com/cgi-bin/tillig.pl?templ=tillig-pl/index.html

Кои да ползвам - HO-elite или HO standard?Каква им е разликата и къде,най-важното,да намеря цените?  ??? ??? ???
« Последна редакция: 12 Октомври 2008, 08:25:35 от XRISTO »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Релсов път HO?
« Отговор #25 -: 15 Октомври 2008, 07:56:10 »
Аз продължавам да си пиша в тази тема,пък белким някой се реши да отговори.Значи,сега дилемата ми е друга.Имам "Роко" геолайн и понеже съм чувал , че старите локомотиви тракат с колелата си по тях,тоест опират с долната част в траверсите и реших ,не знам защо,и аз да видя как опират.Каква голяма изненада!От всичките ми стари парни на "Пико" никой не опира!Нито 01,нито 64,нито 55, а и другите също не тракат!А релсите очевидно са от ниските,с баластовата призма,от нов сет. Имам стари високи на "Роко" за сравнение.Та искам да питам знаещите дали тези релси не са достатъчно ниски,тоест това с опирането се отнася за по-ниски,или опират само  някои локомотиви , от които аз нямам в колекцията си?(щом опира - не ми и трябва да го имам) ???

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Релсов път HO?
« Отговор #26 -: 15 Октомври 2008, 08:35:27 »
Опирането в "болтовете" на релсите се "извършва" само от най-старите Пиковски возила , да кажем произведени поне преди 10 години (ако бъркам , по запознатите да ме поправят) тъй като само на тях ребордите им са с по-голям диаметър (по дълбоки са).
Щом твойте не тракат , най-вероятно не са ти толкова стари моделите , колкото си мислиш.
Пак провери всичко.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Релсов път HO?
« Отговор #27 -: 15 Октомври 2008, 09:04:22 »
От старите локомотиви на Пико, само тези на на бившия и сегашен Гютзолд, се разхождат по траверсите. Това са V100/BR110, V180/BR118, BR120, всички NOHAB-и и една чешка маневрена машинка серия BN. Останалите машини на старото Пико и новото производство имат по-ниски реборди и няма този проблем.
Това потропване съм забелязал само при Роковски релси. Същите машини върху Релси на Тилиг нямат проблем. Друго предимство на Тилиг е, че релсите не се нуждаят от боядсване, самият материал има цвета на истинските. Въпросът е, доколко това потропване те дразни, защото на движението на локомотива това не пречи.
Колкото за Роковския Geo-line, по-бездарна конструкция и изпълнение едва ли има. В Германия няма форум, който да не ги е оплюл. Преди три години, когато Роко беше докаран до фалит, бившия сотвеник държеше патента за Roco-line, дотогава най-добрата релса с призма. На новият собственик се наложи да пусне на пазара друга релса с призма в много кратък срок и тогава се появи системата Geo-line. Прилагането на тази геометрия на релсовото развитие (с тези големи градуси на отклонение на стрелките ) върна Роко поне 30г. назад. Във времето, когато всички бяха свикнали на геометрията на Мерклин и да се говори за стрелки с по-малът градус на отклонение от 22° си беше ерес. Мисля, че както изтече времето на патента на универсалния куплунг на Роко и той е отново в производство, така до няколко години ще се възобнови и това на Roco-line.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Релсов път HO?
« Отговор #28 -: 15 Октомври 2008, 09:46:42 »
Жоро,а някакво електронно каталогче на Тилиг с цени дали ще можеш да ми предложиш?И аз на тях съм се спрял,не без вещата намеса на Pach , естествено.

Иначе и дума не може да става за геолайн на роко,да не говорим пък какви са им скъпи стрелките - просто експериментирам,а и добивам знания,полезни според мен.Ето,научих нещо ново:
Само Гютзолд опират.
Не се сетих да си пробвам V100 , понеже не е парен,а всички казват,че само старите парни машини опират.Оказа се,че не е точно така.Довечера ще пробвам и с V100.  :)
« Последна редакция: 15 Октомври 2008, 09:50:12 от XRISTO »

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Релсов път HO?
« Отговор #29 -: 15 Октомври 2008, 11:30:37 »
Забравих парните машини, като BR64, BR75, BR52 и другите на стария Гютзолд.
Цените ти ги пращам на мейла. Там има стелки "Bausatz", сиреч за сглобяване, които са най-насметка.