Автор Тема: Книга "Пътническите вагони в българските железници 1867 - 2012 г."  (Прочетена 98399 пъти)

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #15 -: 19 Февруари 2011, 21:51:25 »
За какво "дарение" се говори след като ще се прави покупка? Дарение се прави по банков път, покупката може да се плати и в брой. Какви разходни/за купувача/ документи се издават в този случай? За какви количества се предвижда отстъпка, ако изобщо е калкулирана такава? Какъв е срокът за изпълнение на покупката?
Моля за конкретни отговори, благодаря.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #16 -: 19 Февруари 2011, 22:11:54 »
Който направи дарение за издаване на книгата и преведе парите по обявената сметка, ще получи комплект книги за посочената сума. Три пъти дарението - три комплекта... С други думи, ако не ви е ясно - това е цената с отстъпката. Един вид абонамент /ако искате така го смятайте/. Който плати сега, получава по-ниската цена. Ще се работи по заявени количества. Ако евентуално останат малко бройки, те ще бъдат пуснати в свободна продажба, НО НА ДОСТА ПО-ВИСОКА цена!!! В нея ще бъде добавена и отстъпката за търговците на книжни издания, която за ваше сведение варира от 30 до 50%! Мисля, че е излишно да правя примери дали посочената стойност на дарението е твърде висока... Смятам, че повечето от вас имат представа колко струват подобни енциклопедични издания по света и у нас. Само ще напомня, че по първоначални сметки двете части ще имат над 1500 страници!!!

По приблизителни сметки очакваме издаването да стане към края на настоящата година поради ред технически проблеми и нужда от обработка на суровия материал. Ако успеем да се справим по-рано, ще бъде добре, но едва ли.

Документите, които могат да бъдат издадени и са официално приети и законни, са упоменати в предишния ми пост....

Уважаеми колеги, с дарението си ще спомогнете за ускоряване на издаването!!!  :drinks:


turboto

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #17 -: 19 Февруари 2011, 23:11:18 »
Добре де... крайният срок за заявка и плащане?

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #18 -: 19 Февруари 2011, 23:34:01 »
Думата "ПОКУПКА" НЕ присъства никъде в предложението на Сдружение "ЖП моделисти"! Това е и идеята на самия проект. Ще се опитам да обясня отново: До момента физически и юридически лица са направили ДАРЕНИЯ за издаването на книгата. За всеки дарител на база ДАРЕНА сума са предвидени и заявени от него бройки. Така за момента е оформен тиража "Х" на изданието. Поради спецификата на технологията при отпечатване на книги, се оказа, че има 50 броя/за сега/, които могат да бъдат предложени на физически и юридически лица по същия начин, както на вече заявилите. Искам да обърна внимание, че в сумата НЕ Е КАЛКУЛИРАНА ПЕЧАЛБА ЗА ИЗДАТЕЛЯ, а само сумите покриващи творческите и производствени разходи за отпечатването. Тъй като печатниците работят с кръгли тиражи се оказа, че за момента са набрани средства за тиража "Х" минус 50бр. Така или иначе ние трябва да заплатим целия тираж "Х" и затова предлагаме да се включите в заявката за тези 50бр., които са неразделна част от цялото издание. ПАРИ НА РЪКА НЕ СЕ ПРИЕМАТ!!! Всеки получава гореописаните документи, които за фирми са разходни такива. Ако не е ясно, питайте отново.    
« Последна редакция: 20 Февруари 2011, 06:47:32 от G_GROZ »

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #19 -: 19 Февруари 2011, 23:39:56 »
Цитат на: turboto link=topic=2942.msg54613#msg54613 date=1298149878
Добре де... крайният срок за заявка и плащане?
За сега крайният срок за излизане на книгата е м. септември 2011г. Краен срок за превода ще е момента в който и последната бройка бъде заявена. Вече бройките са 49.
« Последна редакция: 20 Февруари 2011, 00:17:07 от G_GROZ »

mitko359

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 683
  • Рейтинг: 31
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #20 -: 19 Февруари 2011, 23:44:29 »
А какво ще стане с парите ми, ако не се съберат 50бр. ???

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #21 -: 19 Февруари 2011, 23:59:33 »
Всеки дарител получава комлекта от 2 тома, независимо от това дали са изчерпани или не педесетте бройки.

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #22 -: 20 Февруари 2011, 01:12:50 »

И аз естествено ще взема един комплект. Тия ограничени бройки един ден ще я превърнат в най-търсената книга за железници у нас, а и информацията в нея просто няма кой друг да ни я каже ...

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #23 -: 20 Февруари 2011, 10:39:15 »
Със мен ставаме трима дарители. Такава книга не може да я нямам. Пък и я чакам откакто го познавам Стоичков ( има-няма 20 години). Кога е крайният срок за снасяне на мангизите?

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #24 -: 20 Февруари 2011, 11:30:34 »
Цитат на: CaLLlo link=topic=2942.msg54618#msg54618 date=1298157170

И аз естествено ще взема един комплект. Тия ограничени бройки един ден ще я превърнат в най-търсената книга за железници у нас, а и информацията в нея просто няма кой друг да ни я каже ...
Цитат на: TANO link=topic=2942.msg54625#msg54625 date=1298191155
Със мен ставаме трима дарители. Такава книга не може да я нямам. Пък и я чакам откакто го познавам Стоичков ( има-няма 20 години). Кога е крайният срок за снасяне на мангизите?
Вас двамата съм ви писал без да ви питам!  :sarcastic:

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #25 -: 20 Февруари 2011, 12:36:07 »
Цитат на: TheJackal link=topic=2942.msg54626#msg54626 date=1298192829
С риск да обидя някой и от по - горните постове в тази тема, ме интересува следното: "Книгата е в два тома, издава се за първи път, това означавали, че ако даря примерно един лев ставам собственик автоматично на три комплекта? Ако е така, то в действителност излиза, че пак някой се облагодетелства от труда на друг, типично за университетските издателства, професорите да пробутват "трудовете" си на студентите."
Зададох този въпрос, защото някак си ми се вижда, обидно да се прави дарение за издаване на един ценен труд с такава стойност. Ако издателят е наясно за какво иде реч, сам би трябвало да го издаде. Наясно съм с този процес, защото работя в медия - телевизия, а и притежаваме най  - старият вестник в България, след "Държавен вестник", "Черноморски фар", който миналата година навърши 90 години. Печатницата също е собственост на вестника (медията). Няма да описвам процеса по на дълго и широко, който трябва предполагам ме разбра. ;)
Поста е с няколко въпроса, ще се опитам да отговоря: Ако дариш един лев, няма да станеш собственик и на един комплект.
Цитат на: Best Ripper link=topic=2942.msg54595#msg54595 date=1298129719
Сдружение с нестопанска цел в обществена полза „ЖП МОДЕЛИСТИ”,
ЕИК 175691230, рег. по ф.д. №269/09 г.на СГС, със седалище и адрес на управление:
Гр. София, п.к. 1574, р-н „Слатина”, ул. "Гео Милев” №158,
ВТУ "Тодор Каблешков”, Първи учебен корпус, ет. 4, представлявано от Управителя Венелин Василев.

Дарението ще бъде изплатено в полза на Сдружение "ЖП Моделисти" по банкова сметка при банка:
ALPHA BANK-
BANKS CODE: CRBA9898
BGL: BG10CRBA98981230010026

Основание: Дарение за издаването на енциклопедия

98 /деветдесет и осем/ лева за двата тома в комплект.

Енциклопедията ще се издава изцяло финансирана чрез дарения и няма да се продава в търговската мрежа.
Дарителите ще получат екземпляр/и от изданието, което е обвързано изцяло с получените от тях дарения.

Ако дарението е направено от юридическо лице, Сдружение "ЖП Моделисти" издава всички необходими документи,
за да може то да бъде осчетоводено като разход на фирмата - договор за дарение, протокол за дарение и свидетелство за дарение.
Същото при необходимост важи и за физически лица.
Това с университетските преподаватели не ми е ясно. Никой не караме насила, още по-малко пробутваме нещо. Колкото до обидата от дарението като акт, мисля, че трябва да сме горди, а не обратното. Издателят в нашия случай усвоява средствата по волята на дарителя, така както фирма "АСМЕ" усвои парите за производство на 46 та. С една единствена разлика: В сумата за издаване на книгата са калкулирани САМО авторски права и производствени разходи. И още нещо: телевизията в която работиш, както и вестника за който споменаваш се издържат предимно от реклама/дарения/. Разрови се в историята на "Черноморски фар" щом е толкова стар, да видиш колко спомоществователи /така са ги наричали навремето дарителите/ са помогнали за създаването му.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #26 -: 20 Февруари 2011, 13:03:59 »
За дарителите ми е ясно! Но защо не се конкретизира една сума и така всеки който реши, че точно тази книга трябва да я има в колекцията си, ще му е много по лесно да задели сумата. Ако аз даря 100 лева, а Х 50 лева, по смисъла и двамата сме дарители, но значи ли това, че в този случай аз съм се прекарал - минал с горницата от 50 лева. Това имах в пред относно горния си пост. Смятам, че с фиксирана цена, много хора биха могли да си закупят книгата, а и автора да получи своето удовлетворение от труда си. Помислете и по този въпрос. За авторското право няма да коментирам, защото никога не го е имало в България и никога не се е спазвало, лично съм потърпевш. Двама го съсипаха: Кирил Маричков, след като създаде своето радио и професор Димитър Христов. 

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #27 -: 20 Февруари 2011, 14:09:32 »
Предварителното събиране на средства за осъществяването на някаква цел може да бъде организирано по няколко начина, единият от които е дарителска кампания. Явно това сте решили. Дарителският акт обаче, макар и целеви
Цитат на: Best Ripper link=topic=2942.msg54595#msg54595 date=1298129719
.....
Основание: Дарение за издаването на енциклопедия
...
не обвързва по никакъв начин обекта на дарението да изпълни уговорката да даде на дарителя обещаното, защото целта на дарението /издаване на енциклопедия/ е формално изпълнена след отпечатване на тиража. Единственият обвързващ начин е ПОКУПКА, която също може да бъде платена по банков път авансово до 31.03.2011 г. и да бъде удостоверена с надлежни документи. В този случай се носи отговорност при неизпълнение на ангажимента. Като юридическо лице имате право да извършвате търговска дейност/продажби/, съобразена с целите ви и силно се учудвам, че отказвате да се финансира изданието и по този начин.
Нека бъдещите дарители да си направят съответните изводи, ако желаят.



gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #28 -: 20 Февруари 2011, 14:46:06 »
 :hi: :hi:  Няма да участвувам................. :this: :hi: :hi:

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Предстояща книга за ЖП транспорта
« Отговор #29 -: 20 Февруари 2011, 17:31:16 »
Уважаеми господин Гиргинов, за голямо съжаление намирам тенденциозност в призивите "дарителите да си првят изводи". Вероятно намеквате, че издателите са просто мошеници. Съжалявам, но така излиза! За Ваша информация, значителната част от тиража вече е платена и книгата ще излезе с тези 50 бр. в повече от заявените, независимо дали във форума са изчерпани или не. Пак за Ваше сведение няма как да извършим предлагането на тези бройки, по различен начин от основния тираж. Чувството за някакви нечисти сделки, вероятно Ви е  наследство от амбулантните търговийки с които сте принуден за съжаление да се занимавате ежедневно, поддържайки Вашата наистина прекрасна колекция! Това отношение обаче ни огорчава и обижда всички, които застанаха морално и финансово зад каузата.
Хер Гиргинов/ако така предпочитате/, искам да Ви уведомя, че преди време редакционния съвет, взе решение на кои лица и организации ще подари авторски екземпляри. Председателствания от Вас КЖМ България и лично Вие като Председател сте на едно от първите места в краткия списък на заслужили. И за да нямате съмнения относно истинноста, ще кажа, че въпросното решение бе взето съвместно с Ваш представител.
 
П.П. Моля, модераторите да помислят преди да изтрият този пост!