Автор Тема: Механизми за стрелки - ръчна изработка  (Прочетена 2934 пъти)

stefanoff

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 120
  • Рейтинг: 159
  • Варна, морето, сините вълни........
    • laser-cut cardmodels
     Правейки макета  стигнах до задвижването на стрелките. Желанието да нямам почти нищо фабрично ме накара да се замисля.
Разрових се из запасите със зъбни колела и успях да спретна 3 комплекта, демоверсията е с 3 зъбни колела и работи , но тя е за една странична стрелка към бъдещо депо, а за основните стрелки са с редуктори с 4 зъбни колела.
    Началото: Имайки информация модула на зъбните колела 0,5 и диаметрите им, ги изчертах едно по едно,

подредих ги по допирателните

и изчертах основата


Това са част от необходимите ми дреболийки, особенно важни се охазаха едни месингови втулки с вътрешен диаметър 2мм , които играят роля на лагери, бях си ги поръчал с друга цел, но им се намери идеално приложение. Осите са Ф 2мм, зъбните колела са с вътрешен диаметър за оста 2 или 2,2мм, малко дистанционни втулки (оранжевите) за оси 2мм. Принципно гледам всичко да поръчвам за оси 2мм и с модул 0,5 да не се чудя как да ги намествам.
Основата я резнах от плексиглас 2мм.

Втулките и двигателчето са залепени с цианакрилатно лепило. Двигателчето е детски грачки и на 3 волта.

Кое зъбно колело да е отгоре или отдолу идва според ситуацията.
Тука се вижда как съм измислил монтажа на крайните изключватели и монтажа на щифта който ги задейства.

С вече залепени страници за да може да се монтира под плота

Едно малко клипче как действа идеята, модела е направен набързо за тест на концепцията.
https://www.youtube.com/watch?v=tDzc8bfWyTk&feature=youtu.be
Управлението на стрелката е възможно най елементарното което измислих, с ЦК ключе ON-ON управляващо две вериги и обръщащо напрежението към двигателчето и трансформатор 3 волта.
Скоро ще монтирам под плота и мисля задвижването към стрелката.


 
« Последна редакция: 17 Август 2014, 20:42:34 от stefanoff »

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Механизми за стрелки - ръчна изработка
« Отговор #1 -: 17 Август 2014, 20:39:49 »
Браво, много добре е станало. :good:
Конрадските машинки вече имат достоен съперник.  :yes: