Автор Тема: Озеленяване на макета  (Прочетена 34126 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Озеленяване на макета
« -: 13 Септември 2007, 11:44:20 »
Избор и поставяне на трева, храсти и дървета

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4779
  • Рейтинг: 626
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #1 -: 15 Септември 2007, 21:42:24 »
Здравейте.Реших да споделя моят скромен опит в озелиняването на мойте макети.Първо започнах с макета в НО.Тогава бях без никакъв опит,и когато положих релсите и баластрата се стигна и до озеленяването.Реших да купя трева в/у хартия от пико,едвам покрих около гарата с това парче,което струваше 120 лв в онези години.Макета ми е 4на 2 метра,доста трева ми трябва!Планините бяха доста релефни и хартиената трева не става.Потърсирсих по-евтин вариант за равните площи-мокет имитиращ трева,и с него не стана кой знае колко хубаво,но все пак имитира някаква поска култура засята около фермата и завода.Така покрих полето.Планините покрих само с темперни боички имитиращи трева направо боядисвах в/у гипса,стана но малко избледня.Обаче липсва самата релефност на тревата.Чак след като завърших макета,един от хобистите ми даде страхотна идея,която ползвам и до днес.Дървени стърготини!!!Мажете площа за затревяване с Ц-200-тънко,поръсвате със стърготините,разбира се те трябва да са ситни ,изчаквате да исъхне лепилото,обирате с прахосмукачка излишните стърготини и след това нанасяте темперни боички в подходящи цветове.Обикновенно едно зелено за основа,след като исъхне друг оттенък да е по-шарено.Така съм правил макета в Z.За дървета в НО съм използвал растението-еньовче.Има го в южния парк към хладилника по поляните.Бера го когато е цъфнало или малко слид това.Оформям дръвчето като китка от растението.Връзвам стръкчетата с конец,подрязвам и дооформям дръвчето и го отавям да исъхне.На другия ден в едно канче разтварям темперни боички в подходящи цветове,малко Ц-200,потапям дръвчето да се боядиса,изтръсквам и го простирам да съхне висящо на долу.На макета в НО има снимки на боядисани и не боядисани.Не боядисаните ми се орониха слет година-две.Смених ги ,еньовче колко щеш :D.За борчета използвах едни страхотно подходящи гирлянди от МЕТРО.Няколко метра за около 4лв.Само режеш и оформяш.Това е за НО.Предстои да положа нова трева от стърготини но не знам кога  ще имам време.Сега нещо за Z.Тук използвах стърготини за трева и ми харесва.Може да боядисвате с аерограф или четка.Аз съм боядисвал с четка.За дървета тук еньовчето не е подходящо.Грубо е.За Z и N е подходащо друго растение на което не знам името.Това е храст чиито връхчета като исъхнат ги бера,оформям и боядисвам.Тези храсти ги има в южния парк,като слизам покрай американското посолство към парка.Самият храст се намира точно до скока за колела в долния край на алеята от ляво.На друго място съм го виждал в зелената площ м/у цариградско шосе и локалното на входа за МЕТРО.Всички тези неща ги пиша заради това пусто безпаричие.Много по-лесно е готовото,но за стотина дръвчета и борчета -цифромания :o.Който има пари е добре,но такива хобисти са рядкост.Дано съм бил полезен с нещо.Питайте,ако имате въпроси.Може да разгледате мойте макети в рубриката "похвалете се с вашият макет,Антон Манковски.

Борчета самоделки-НО




Борчета,дървета самоделки-НО



Трева "пико"-НО



С дървени стърготини-НО





Дървените стърготини приложени и в Z.





Дървета-самоделки


« Последна редакция: 23 Януари 2009, 19:44:16 от toniemi »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #2 -: 05 Декември 2007, 22:58:48 »
И аз да добавя по темата...

Методът с дървесината го направих малко в по- различна нотка. Отидах в дърводелна и ги помолих за торба с най- фининте стърготини. Купувате си байц- струва стотинки шишемцето. Достатъчни са 2-3 цвята. Забърквате си няколко нюанса на зеленото, жълто и кафяво, или какъвто цвят ви е необходим. Слагате стърготините в няколко пласта марля и ги потапяте.След като поемат (няколко минути), ги разстилате да изсъхнат върху вестник... и имате същата трева, която се продава за ръсене. Купих си такава и не се различаваше по нищо от тази която синаправих аз.

За полагането можете да смесвате от различните цветове стърготини. Става много приятно за гледане и не седи на "четки" върху макета.

Използвам и друг метод. В равнинните части ползвам трева на листове. От местата където поставям сгради или съоръжения и изстъргвам (тревата от Конрад след намокряне се сваля много лесно) и събирам "игличните", които са под формата на туфи. Когато изсъхнат са идеални за нанасяне с пинсети върху лепило Момент на Хенкел. Дават идеална имитация на няподкосена трева.

Приятна работа!

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #3 -: 06 Декември 2007, 08:52:01 »
Аз пък го давам мързеливата при озеленяването, а именно - купувам всичко. Тревата, почвата, дърветата, всичко е купешко. Така спестявам време, а и да си призная, ми харесват как са направени имитациите на тези неща, пък и убеждението, че не е важно от какво е направено, а как ще стои на макета. Затова:
 - тревата е готова, на листове - фатката е, че когато се слага на макета ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се къса на ръка, а не механично (с ножица, например);
 - почвата - мажа с четка с Ц200 основата и внимателно посипвам и залепям;
 - дървета - Noch, но задължително махам основата на всяко дърво, защото стоят изключително неестествено с нея. След като махна "коренищата", пробивам отвор в основата на макета, вкарвам дънера в нея и залепям около ствола с прозрачно лепило за пластмаса, а отдолу (невидимата част) с Ц200. Става бетон.

krasimirt

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #4 -: 27 Декември 2007, 16:48:16 »
честите коледа на всички!
ако пазиш основите на дърветата,аз бих желал да ти предложа да ги купия?

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #5 -: 27 Декември 2007, 23:31:58 »
Цитат на: krasimirt link=topic=30.msg885#msg885 date=1198766896
ако пазиш основите на дърветата,аз бих желал да ти предложа да ги купия?
Не ги пазя, защото няма как - всичко режа с ножица и става на парчета.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #6 -: 28 Декември 2007, 08:35:57 »
Цитат на: krasimirt link=topic=30.msg885#msg885 date=1198766896
честите коледа на всички!
ако пазиш основите на дърветата,аз бих желал да ти предложа да ги купия?
В магазините за стендов моделизъм на "Хоби ****" ...все ги бъркам...абе тия на Овча купел и на ул"Кирил и Методий" има за стотинки по 6 бр. на леяк "коренища" на дървета (както и борчета за тях) като се продават по отделно!

krasimirt

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #7 -: 29 Декември 2007, 00:16:21 »
благодаря!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #8 -: 07 Март 2008, 10:36:12 »
Нещо интересно !!! ::)

Това май е най-добрата възможност за имитиране на течаща вода
http://www.busch-model.com/aqua/default.htm
Раздвижете мишката по снимката бавно , много хитро изкачат снимки от „миналото” на тази диорама.
Наистина добре е направена и реката и местноста , вярно че е с рекламна цел , ама все пак!
Джипове , мостове , рибари , туристи и косача горе , а падналото дърво в реката и зеленинаната по брега , дожста идейно решение , само пари да има достатъчно!!!

Немска точност!!!
http://www.busch-model.com/katalog/d/artikel/7206-tt.htm
Пустите му шваби , даже и хълмовете ще правят под строй на определен ъгъл.Винаги съм подозирал , че в Германия не само магистралите са планирани , но и природата им е като от калъп на компютърно проектиране!!!

За материала на скалите , не знам , но се пазете да не ви намокри водопада!!!
http://www.busch-model.com/katalog/d/artikel/7208-tt.htm
или да не паднете във реката
http://www.busch-model.com/katalog/d/artikel/7589-tt.htm
макар , че ползват и „морско” фолио
http://www.busch-model.com/katalog/d/artikel/7180-tt.htm
А тази осветена панорама наистина е готина!
http://www.busch-model.com/katalog/d/artikel/2875-tt.htm
Абе то много на тема ландшафт и аксесуари , та за финал – те това се вика реализъм
Все едно е истински влак , по истински терен!!!
http://www.busch-model.com/welten/bruecke.htm?52,53

Само едно не разбрах – къде са им цените????????Някой ако намери ценоразписа , да каже!
 ;D ;D ;D

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1342
  • Рейтинг: 208
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #9 -: 19 Май 2008, 23:08:44 »
Лисат с водата дето е на Bush е ментак! Това е само снимка на вълнички. Ползва се само за основа. От горе се излива веществото, което придава илюзия за дълбочина на  водата. Имам си вече такъв да знаете от мен специално за водата не си купувайте аксесори от снимки за да не се разочаровате.
 

Voodoo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #10 -: 20 Май 2008, 11:24:30 »
Значи метода с дървените стърготините и аз го ползвам . Последното откритие е конци в определен цвят се нарязват на много ситно и се посипват...  смятам ,че става доста добре...

Това са стърготините правил съм ги по следния начин. Накисвам в различни разтвори/цветове на водни бои самите стърготини после на вестник ги оставям да изсъхнат. Лепя ги с Ц200 за самия макет. ( ...има още работа по тях... )-->



А това са конците -->



« Последна редакция: 20 Май 2008, 11:30:17 от Voodoo »

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #11 -: 21 Май 2008, 12:19:00 »
И аз като Владо предпочитам да кпувам повечето неща. Излиза по-скъпо, но бърза работа нямам. Когато, колкото. Поствам няколко снимки на едната от двете къщички в N, които съм лепил преди двадесет и  пет години приблизително, когато съъм бил на дванадесетина. Нямаше качествени лепила, да не говорим, че и аз толкова съм можел. Къщичките бяха оклепани, кофти залепени, но вместо да ги изхърля наскоро взех, че ги "обрашляних":

бифор – афтър  ;D







« Последна редакция: 21 Май 2008, 12:28:31 от Maktub »

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #12 -: 22 Май 2008, 19:05:07 »
 Направо красота. Това зеленото придава много свежест на макета. Създава усещане за пролет.

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #13 -: 23 Май 2008, 00:45:03 »
Още не е макет, засега редя върху една маса и обмислям, но зеленийката наистина ме кефи.

ilian

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #14 -: 07 Август 2008, 12:55:20 »
Супер е  къщичката. Като стане готова и моята,ще я покажа. А за дърветата,реших да пробвам нещо интересно. Стъбло от изсъхнала чубрица,малко модифицирано,и стърготини. Ето линка, дано успея да го кача като хората:
 
   http://bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=33401&AlbumId=121215