При използване на естествени материали , за направата на дървета има две рецепти на смеси , които способстват запазването на материалите за по-дълго време .Също така при импрегнацията (напоявате се ) с тях , материалите вече не са толкова крехки и чупливи.
Първата рецепта е :
Използва се принципа на обливане , изцеждане и изсушаване на материала , обработен със разтвора.
Гъстотата на разтвора трябва да е ниска – колкото по-течен , толкова по лесно се прави банята и изсушаването . Недостатъка е ,че след обработката , детайла (в случая-дърво от чубрица) губи гъвкавостта си и става по чупливо и при сушенето е доста миризливо .
Самият разтвор се прави от ацетон, или чист бензин(тоест силен и безцветен), или толуен, или трихлоретилен , или пък друг силен разтворител.(Експериментирай) В него се разтваря прозрачна пластмаса – най-добре от кутийки на CD-та.Някой ползват прозрачни листове за диапроектори (Офис – суперстор ги продават –от ония дето рисуваш и налагаш на диапроектора) или други подходящи силно прозрачни (не матови) материали.
Втората рецепта е:
Вейките се потопяват в разтвора направен от глицерин , толуен , изопропилов алкохол в съотношение 1 :1 : 1 .Така те остават сравнително гъвкави защото се покриват с тънък слой но пък имат малко лъщяща повърхност.По – добре е преди това да бъдат оцветени с боята, чрез четка , спрей или аерограф.
Разновидност на този разтвор за работа е – 1 обемна част глицерин , 1 част ацетон и 2 части чист спирт.Съхне и на студено , Може в него да се добавят бои които се разтварят (не се пресичат-ако не знаеш - опитай) в алкохола и ацетона.
За бързо изсушаване се прави – 1 обемна част глицерин и 2 части вода . Затопля се на около 60-80 градуса и детайла стои потопен около час , за да се импрегнира добре.Тук също може да добавиш боята с която искаш да бъде оцветено предварително.
Още един начинт на обработка с глицериновият разтвор е тази:
Смесват се в подходящ съд (на който не действат разтворителите и в зависимост от размера на дърветата) и се загряват малко преди точката на кипене (~80 градуса) .И тук може да се добави текстилна боя на прах за предварителното им оцветяване.потопяват се за около 30 минути , след което се оцеждат и сушат.Идеята е ацетона да изтласка водата от растението и да го замени с глицерина.Така стават гъвкави в продължение на години.
Излишно и да споменавам ,че тези рецепти се правят на открито , лятна кухня , тераса и ли много добре проветрено място , за да не се дрогираш и пребиеш от замайването.
За листа може да намериш исушени орехови (остават меки поради мазнините в тях ) или зелени от зелен чай.след известно стриване , ги пресей през цедка с ралична едрина.Хубаво е лепилото с което ги лепиш да е под формата на спрей – става доста икономично и качествено.
Успех с озеленяването

П.П...а да освен ,при обработката , след това въобще не миришат - отиде ти аромата на бобена чорба в макета
