Автор Тема: Озеленяване на макета  (Прочетена 33993 пъти)

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #15 -: 07 Август 2008, 15:27:31 »
Хехе, ако клончето чубрица го поръсиш със стрит джоджен, ще бъде доста ароматен макет  :) Шегата настрана, готино изглежда, но дали не е много крехко?

ilian

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #16 -: 07 Август 2008, 19:03:33 »
Трудното е докато залепнат клонките. Иначе е здраво - успях да го изпусна 2 пъти докато го снимам. Но съм го правил с моментно лепило. Трябва да пробвам с лепило за дърво. За аромата си прав,доста мирише. Сега търся приложение на едни семки от диня ;D

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #17 -: 08 Август 2008, 13:22:50 »
Цитат на: Maktub link=topic=30.msg5651#msg5651 date=1211361540
... но вместо да ги изхърля наскоро взех, че ги "обрашляних":
Toзи брашлян кой номер е в каталога на Конрад или е от друг магазин?

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #18 -: 08 Август 2008, 14:04:04 »
Купих го преди два-три месеца от магазина на Жоро, но не си спомням - този в "Овча купел" или този на "Кирил и Методий". Мисля, че и в двата го има(ше). На Noch е, но тъй като съм на работа, довечера ще погледна номера и ще ти го дам. Представлява 3-4 мм дебело правоъгълно парче с приблизителни размери 20х15 см - нещо като много едропорест дунапрен с фини частички отгоре, - в отделна опаковка. В момента в каталога на Нох

http://www.noch.de/en/katalog_2008.php

можеш да го видиш на 77 или 78 страница - има снимка две ръце го държат и го късат, като има и различни нюанси на зеленото. Утре ще напиша и точния номер.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #19 -: 08 Август 2008, 15:48:32 »
При използване на естествени материали , за направата на дървета има две рецепти на смеси , които способстват запазването на материалите за по-дълго време .Също така при импрегнацията (напоявате се ) с тях , материалите вече не са толкова крехки и чупливи.
Първата рецепта е :
Използва се принципа на обливане , изцеждане и изсушаване на материала , обработен със разтвора.
Гъстотата на разтвора трябва да е ниска – колкото по-течен , толкова по лесно се прави банята и изсушаването . Недостатъка е ,че след обработката , детайла (в случая-дърво от чубрица) губи гъвкавостта си и става по чупливо и при сушенето е доста миризливо .
Самият разтвор се прави от  ацетон, или чист бензин(тоест силен и безцветен),  или толуен, или трихлоретилен , или пък друг силен разтворител.(Експериментирай) В него се разтваря прозрачна пластмаса – най-добре от кутийки на CD-та.Някой ползват прозрачни листове за диапроектори (Офис – суперстор ги продават –от ония дето рисуваш и налагаш на диапроектора) или други подходящи силно прозрачни (не матови) материали.
Втората рецепта е:
Вейките се потопяват в разтвора направен от глицерин , толуен , изопропилов алкохол  в съотношение 1 :1 : 1 .Така те остават сравнително гъвкави защото се покриват с тънък слой но пък имат малко лъщяща повърхност.По – добре е преди това да бъдат оцветени с боята, чрез четка , спрей или аерограф.
Разновидност на този разтвор за работа е – 1 обемна част глицерин , 1 част ацетон и 2 части чист спирт.Съхне и на студено , Може в него да се добавят бои които се разтварят (не се пресичат-ако не знаеш - опитай) в алкохола и ацетона.
За бързо изсушаване се прави – 1 обемна част глицерин и 2 части вода . Затопля се на около 60-80 градуса и детайла стои потопен около час , за да се импрегнира добре.Тук също може да добавиш боята с която искаш да бъде оцветено предварително.
Още един начинт на обработка с глицериновият разтвор е тази:
Смесват се в подходящ съд (на който не действат разтворителите и в зависимост от размера на дърветата) и се загряват малко преди точката на кипене (~80 градуса) .И тук може да се добави текстилна боя на прах  за предварителното им оцветяване.потопяват се за около 30 минути , след което се оцеждат и сушат.Идеята е ацетона да изтласка водата от растението и да го замени с глицерина.Така стават гъвкави в продължение на години.
Излишно и да споменавам ,че тези рецепти се правят на открито , лятна кухня , тераса и ли много добре проветрено място , за да не се дрогираш и пребиеш от замайването.
За листа може да намериш исушени орехови (остават меки поради мазнините в тях ) или зелени от зелен чай.след известно стриване , ги пресей през цедка с ралична едрина.Хубаво е лепилото с което ги лепиш да е под формата на спрей – става доста  икономично и качествено.
Успех с озеленяването ;D ;D ;D
П.П...а да освен ,при обработката , след това въобще не миришат - отиде ти аромата на бобена чорба в макета ;D

ilian

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #20 -: 09 Август 2008, 19:26:40 »
Жалко,искаше ми се да запазя този аромат ;) А да питам,как да направя короната по- обемиста,че така изглежа по-скоро като дърво от зимен пейзаж. Ще се възползвам от съвета,благодаря за него. Ще пращам още снимки :)Благодаря за мненията.

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #21 -: 11 Август 2008, 11:20:55 »
Цитат на: Maktub link=topic=30.msg8636#msg8636 date=1218193444
Купих го преди два-три месеца от магазина на Жоро, но не си спомням - този в "Овча купел" или този на "Кирил и Методий". Мисля, че и в двата го има(ше). На Noch е, но тъй като съм на работа, довечера ще погледна номера и ще ти го дам. Представлява 3-4 мм дебело правоъгълно парче с приблизителни размери 20х15 см - нещо като много едропорест дунапрен с фини частички отгоре, - в отделна опаковка. В момента в каталога на Нох

http://www.noch.de/en/katalog_2008.php

можеш да го видиш на 77 или 78 страница - има снимка две ръце го държат и го късат, като има и различни нюанси на зеленото. Утре ще напиша и точния номер.

Голяма грешка - не е на "Нох", а на "Аухаген", с код 76950, но е същото, което е на снимката от каталога на "Нох".

Pach, както винаги - изключително интересна информация, но няма да мога да изпробвам техниката поради липса на помещение и ако се развихря вм хола, жената ще ме изгони за прекомерно "ароматизиране" ;D Не че като съм в N не мога да си ги редя и на палатка, ама все пак...  ;D
« Последна редакция: 11 Август 2008, 11:46:00 от Maktub »

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #22 -: 12 Август 2008, 10:46:47 »
Ето това е най-добрата фирма в областта на озеленяването.
http://www.woodlandscenics.com/
Всичко, което съм купувал от тях е било качествено и най-важното - реалистично. На сайта им има и видео-демо кое как се прави.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #23 -: 12 Август 2008, 12:23:04 »
Какъв е тоя бъгав линк?Постоянно ми рефрешва сам и не вади нищо освен бял екран.  ???

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #24 -: 13 Август 2008, 13:42:07 »
При мен си отваря нормално и е наред...

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #25 -: 13 Август 2008, 18:01:01 »
А-а-а-а,то било от операта....с експлоръра се отваря без проблем,извинявай!  ::)

Heksi

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #26 -: 27 Септември 2008, 21:03:17 »
Хора Тука требе да се похвала !!! методА със така наречените дървени стърготини (трици) толкова ми се хареса че реших да го пробвам . И така днес се захванах с тово така важно дело при макета :)   :)   :) . Нещеш ли майка ми се прибра вкъщи , очаквах реакция която да прекъсне моята работа НО ..... . Майка взе че се включи активно в работата . СтРаННо Но факт  !  ;D :D ;) :)

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #27 -: 28 Септември 2008, 01:55:21 »
Но това още не значи, че със стърготини можеш да озелениш качествено. Аз лично не вярвам в това. Само като помислиш колко видове трева има около релсите... Майка ми и баща ми ми казват колко било хубаво от първата релса, а аз досега съм сменил 10 пъти ъглите на входните коловози, защото не ми харесват. Гледай снимки и пресъздай действителността, а не някаква импресия, по която само лаиците да се захласват. Не вярвай в комплиментите на хората, а само на очите си, Mr. Heksi.
« Последна редакция: 28 Септември 2008, 02:15:28 от eurostar »

Heksi

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #28 -: 28 Септември 2008, 11:37:26 »
Аахх не съм се изказал правилно .аз не озеленявам целия макет със стърготините , а само определени участъци . За останалата част съм се подготвил от хоби магазините  :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #29 -: 29 Септември 2008, 09:55:34 »
Колкото повече техники за озеленяване комбинираш - толкова по - добре се получава!А кой метод на кое място ще приложиш - всичко идва по метода "проби-грешки- а ,те тук ще е ,и занапред така ще е!!! ;)