Автор Тема: Озеленяване на макета  (Прочетена 34130 пъти)

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Озеленяване на макета
« Отговор #30 -: 22 Декември 2008, 00:08:41 »
Да ви кажа -ползвах трева от Конрад на Noch и от Хоби Стронг/Жоро/ на Auhagen.Ми тази дето си я купих от ул."Кирил и Методи"88 е на светлинни години от конрадската.Auhagen -плътна,обемна лесна за работа ,не се къса листа като го нагласяш по "баирите" .А тая на Noch -отврат ,много тънка,плешива и след нея толкова боклук пада . Туу как по рано не взех аухагенска...Та според мен за трева - Аухаген и няма да чакате до второ пришествие.Плащаш и се мащаш ,с тревица в торбица.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #31 -: 29 Януари 2009, 09:23:11 »
Намерих си снимки от първите две дървета за модула , самостоятелно изработени брезички...
От многожилен проводник за стъблата и клоните , боя за цялостно боядисване , перманентен черен маркер 0,3 мм за кората на брезите  и зелено оцветени дървени трици...


На тази снимка кората още не е нашарена с черното  ;),ствола е "набучен" на част от дървен шиш за скара с чиято помощ всъщност е монтирано и на модула ,  а короната в последствие бе направена по "бухнала"  :spiteful: с допълнително налепен зелен дунапрен смлян в кафемелачката  :fool:

 :thank_you:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #32 -: 11 Май 2009, 22:41:36 »
Един "тревист" въпрос:
-Дали бих могъл първо да залепя дървени стърготини върху мястото, което трябва да "затревя" и после да ги боядисам с въпросният зелен байц?Няма опасност да ги разлепя, защото залепването няма да е с С200, а с хелметекс.Едва ли би станало на "четки", а? Вие как мислите драги съфорумци?  :)

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #33 -: 12 Май 2009, 00:09:33 »
Идеалният вариант все пак си остава С200. Разреждаш С200 (горе-долу 1/4 лепило на 3/4 вода) в шише с пръскалка (например от препарат за прозорци). Ако не искаш да си купуваш готова трева, тогава предварително позеленяваш стърготините със зелена темперна боя. Когато изсъхнат ги разтриваш за да се разделят като трапезна чубрица. Слагаш ги в солница и си подготвяш почвата. Боядисваш терена с кафява "почвена" боя. Когато изсъхне си готов за озеленяване. Пръскаш от лепилото върху терена и посолваш с трева. След няколко часа повтори процедурата до желаната плътност. Накрая фиксираш с още малко пръскане на лепило. Тревата става като кора след като изсъхне и можеш да си я чистиш с прахосмукачка.

Внимание: Това лепило на водна основа може да повреди (изкриви) някои материали като картон, корк и др. В този случай е по-добре лепилото да е по-гъсто и да се нанася с четка.

Ето ти един бонус, ако решиш да пресъздадеш някой водопад край Ловеч:
How-To Videos

Bonne chance!
« Последна редакция: 12 Май 2009, 12:25:28 от eurostar »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #34 -: 12 Май 2009, 08:28:32 »
За лепилото на водна основа си прав - въздействието му върху картон и някой други (папиемаше ,хартия , тъкани и т.н.) хигроскопични материали е ясно , но с едно уточнение .
Корка е водоустойчив , не поема вода , не гние и не хваща плесен - това обуславя употребата му и в други области! ;)
 ;D ;D ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #35 -: 12 Май 2009, 11:08:34 »
"Манията"  да ползвам "хелметекс" в този случай се дължи на желанието ми да боядисвам след като съм залепил стърготините, а ако съм осъществил залепването с С200, всеизвестен факт е, че ще се разлепят още при нанасянето на байца, с който смятам да оцветявам.От темперните боички се пазя, защото смятам, че са по-нетрайни от байц и всяко попадане на капчици вода върху вече направената трева ще размиват боята и тревата ще стане бяла на такива места.Май ще взема да експериментирам върху пробно парче картон.Обаче тази идея с кафявата боя върху основата ми харесва - наистина би се получило по-добре, според мен.  :good:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #36 -: 12 Май 2009, 11:11:00 »
Всеизвестен факт е ,че след изсъхването С200 вече не е водно разстворимо , та не ми е ясно , все пак , защо трябва да се "надишаш" с хелметекс ???
 ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #37 -: 12 Май 2009, 11:27:54 »
Цитат на: pach link=topic=30.msg24384#msg24384 date=1242115860
Всеизвестен факт е ,че след изсъхването С200 вече не е водно разстворимо , та не ми е ясно , все пак , защо трябва да се "надишаш" с хелметекс ???
 ;D

Тъй ли?!И защо като лепна теракота над мивката с С200 (крайна плочка е, постоянно се слагат тежки неща върху нея) не мърда, а същата, залепена отстрани , в коритото на лятата мивка, съвпада заобградена от други плочки, което предполага по-здраво залепване,без да я докосваш пада за 2-3 дена?  :spiteful:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #38 -: 12 Май 2009, 12:13:20 »
А кой те е излъгал ,че С200 става за теракота???
 :lol: :lol: :lol:
Следващият път като се откачи плочката опитай направо с декстриново лепило - ще стане трепач!!!! :pleasantry:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #39 -: 12 Май 2009, 17:27:06 »
Никой не ме е лъгал - става, но за сухи места, пробвал съм и оттам съм се и убедил.  :good:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #40 -: 13 Май 2009, 08:29:51 »
Ясно е колко става и колко не...
Да се чуди човек ,що разните фирми производителки на строителни лепила , не са се сетили да преопаковат С200?!
 ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #41 -: 13 Май 2009, 09:57:36 »
Я лепни със строително лепило плочка , която е паднала, че да ти видя сеира?Ще стърчи като магаре сред оФце!  :haha: А колкото до лепилата, за това се казват и лепила, защото съдържат в себе си лепило+цимент, не бих се учудил дори да е С200, това Адри би трябвало да знае по-добре,де.  :good:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #42 -: 13 Май 2009, 10:11:56 »
Ами ти що не слагаш "+цимент" към С200 - може и да се задържи плочката.
Впрочем , не знам какъв майстор си  :good: , но мога де се похваля че и на петте стени в банята , в рамките на последните 15 години съм въстановявал паднали плочки (чакам да минат числото 30 и ще пренаредя отново банята...) първоначално лепени от "супер майстори" и нито една не ми се е опънала , нито пък си личи кои са слагани повторно !!!
Всъщност и аз само по звука от почукването по тях ,  мога да ти ги покажа !
Но никога не съм ползвал лепила които са предназначени за друго...
 :spiteful: :haha: ;D ;D ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #43 -: 13 Май 2009, 10:40:23 »
Аз съм строител по професия, така че не смятам да се хваля.Пак ти повтарям, че ако смеся цемент с каквито и да е л---а и намажа плочка, която е паднала, не която редя, повтарям(явно говорим за различни неща), а която е била лепната и паднала - ще стърчи, защото тя със старият разтвор, с който е била лепната е била на едно ниво с другите.Да не би да искаш да кажеш, че мога да я лепна с теракол или с някакво друго лепило и да са на едно ниво? Е щом законите на физиката не важат за теб, то наистина си страхотен строител.  :good:

Междувпрочем, дай на лична, че оспамихме хубавата и доста полезна тема.  :)
« Последна редакция: 13 Май 2009, 10:51:29 от XRISTO »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #44 -: 13 Май 2009, 11:18:34 »
Цитат на: pach link=topic=30.msg24464#msg24464 date=1242198716
... в рамките на последните 15 години съм въстановявал паднали плочки (чакам да минат числото 30 и ще пренаредя отново банята...) първоначално лепени от "супер майстори" и нито една не ми се е опънала , нито пък си личи кои са слагани повторно !!!
...
Според мен говорим за едно и също нещо ,но ти не четеш "бавно"  :pleasantry:

Повторно сложените ПАДНАЛИ ПЛОЧКИ са ми еднакви с останалите и не само по шарка (която е малка цветна градина) , но и на ниво и на геометрия , и за това пиша , че не могат да се различат , освен по звука...Разбира се , ЗАДЪЛЖИТЕЛНО почиствам "гнездото на плочката с длето и чук + мамата ...от старият материал останал все пак колкото да пречи и т.н.
Впрочем мойте плочки са без всякакви фуги заради шарката) и пак не съм имал проблем с повторното им залепване...(без да го разбираш като хвалба - просто факт...) - въпрос на дозировка на материала ;) .

Колкото до темата , така и не разбрах , защо не си оцветиш стърготините предварително в байц (става за половин час със съхненето на принципа - изсипваш стърготините в байца , прецеждаш , връщаш байца в шишето , растилаш стърготините да се изсушат , стриваш слепналите и готоФо  ;D) и след това на предварително боядисаната повърхност (така се прави и с "наелектрезиращата" се трева) си ги лепиш по метода на Евростара - демек - Жорж???

И още нещо по темата ,че все пропускам - брезата от горната снимка , или много я мачкат "зяпачите" по модула или медната тел провисва от собствената си тежест , но вече поне четири пъти се налага да и правя формата на короната и все се променя...
В момента ,след поредното оформление съм я сложил под стъклен звънец , да видя дали ще и провиснат клоните!?Тоест ако "да" значи медният проводник не е бил подходящо твърд...

Ще видим , и ще пиша пак!
 :bb2: ;D
« Последна редакция: 13 Май 2009, 11:20:25 от pach »