Автор Тема: Асфалтов път  (Прочетена 19440 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Асфалтов път
« Отговор #15 -: 12 Април 2011, 12:10:53 »
:good: Очаквам с голям интерес какво ще се получи!  :good:

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Асфалтов път
« Отговор #16 -: 12 Април 2011, 20:09:45 »
Хубаво напасване на картон се получава като се отрежат краищата му косо надлъжно на ръба. Така единия ръб припокрива другия и се получава голяма повърхност за лепене. А тънкия край на косия срез е много тънък и фин и при добро напасване не се вижда.
Този способ се използва при дървесината при съединяване на тънки дъски и плоскости.
Недостатък на този метод е самото рязане - нямам идея как и с какъв инструмент може да се направи това в домашни условия... Мисля си за нещо на принципа на рендето ...

В момента не мога да открия картинки, че да обясня по-ясно ...

sim

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Асфалтов път
« Отговор #17 -: 12 Април 2011, 21:11:09 »
Пробвай с цитопласт. Лепиш върху чистата повърхност лентата, слагаш отгоре малки парчета като кръпки и после боядисваш, но не с темперни бои. Това ти е грешката. Водата не прощава, даже при мушамата, ако и да ти е без пари. Евтиното после излиза скъпо - помни приказката. Пробвай едни бои за художници - Goya. Само матови търси. Във всеки магазин за арт ще ги намериш в едни малки бурканчета. Смесваш смело върху палитра и действаш смело.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Асфалтов път
« Отговор #18 -: 13 Април 2011, 08:54:40 »
Цитат на: pach link=topic=3109.msg57380#msg57380 date=1302499979
...
Колкото до цитопласта (лейкопласт) - на моя модул в Н0, третостепенното шосе под моста, до реката е правен точно по този начин.Не е довършено, но също става много добре.
 ;D


Ето как става, само че аз съм го боядисал със акрилна боя на Sokrates.




Цитопласт и сива боя. ;)

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Асфалтов път
« Отговор #19 -: 13 Април 2011, 10:01:23 »
Дали при цитопласта след време няма да се получи свиване?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Асфалтов път
« Отговор #20 -: 13 Април 2011, 10:15:12 »
Модула вече направи почти три години.
Цитопласта е залепен направо на картон от кашон.
За сега не е променил геометрията си.
 ;D

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Асфалтов път
« Отговор #21 -: 13 Април 2011, 12:49:07 »
Цитат на: sim link=topic=3109.msg57450#msg57450 date=1302631869
Пробвай с цитопласт. Лепиш върху чистата повърхност лентата, слагаш отгоре малки парчета като кръпки и после боядисваш, но не с темперни бои. Това ти е грешката. Водата не прощава, даже при мушамата, ако и да ти е без пари. Евтиното после излиза скъпо - помни приказката. Пробвай едни бои за художници - Goya. Само матови търси. Във всеки магазин за арт ще ги намериш в едни малки бурканчета. Смесваш смело върху палитра и действаш смело.

Туй за водата дето не прощава малко не го разбрах. Та тя изсъхва както вече казах за 20-30 мин.
И да продължа с опита си... оказва се, че колкото и да стои подтисната, когато хванеш да я лепиш мушамата започва пак да си подвива ръбовете. Това пречи на доброто прилепване. Но и това си има цака. Заковах съвсем леко по ръбовете тънки пирончета (става и с по-масивни топлийки) в интервал през сантиметър. След като лепилото изсъхне пироните се снемат, а малките дупчици, които остават ще прикрия с прахта по шосето. В градски условия прокриването може да стане от застъпването на тротоара върху платното за движение.
Относно боядсването дори и с акрилна боя да се боядисва пак ще трабва да е силно разредена- сиреч воднеста. Ако не е воднеста то гъстотата на боята ще запълни текстилните нишки имитиращи зърнестия асфалт с което ще се съсипе крайния ефект.

И още малко за боите.
Гледам, че някои колеги дават доста нереални съвети. Конкретно имам предвид "във всеки магазин за арт ще намериш..." Колеги разберете, че такива неща има само в по-големите градове. Сиреч 3-4 града. Ако си в по-малък град нямаш никакъв шанс да намериш арт маказин с избор на цветове. Нампример миналата година имах работа из няколко уж големи български града в които си потроших краката да търся акрил. В цял Добрич вече няма нито 1 място откъдето да си купиш боя и да имаш избор. Арт магазина в центъра на града го закриха в началото на 2010. В Търново е същото! Там акрилни бои се намират само в една книжарница до Театъра, разбира се без никакъв избор. Аааа да, 10-ина тубички се намират и в офис 1. Накрая стигнах и до Варна. Там бях на моделистката изложба дето се състоя в археологическия музей. Та там се заприказвах с колегите че имам зор със избора на боята и един от тях бе така добър да ми отдели 1 час и лично да ме разведе из варненските арт магазини. Какво да ви кажа.... и там е пълна скръб ! Обиколохме 3-4 места дето уж има боя, но нищо. Накрая в едно арт магазинче случайно попаднах на едни прашасали френски бои Деко на фирма Пебео за които дори и продавачката не знаеше, че са акрилни. Освен, че нямаше баш цвета който на мен ми трабваше, оказа се че срока им е изтекал през 2004. Но нямаше как цала България обиколих, маса бензих изгорих и още колко пеш бих......купих 2 близки тона от който най-сетне си смесих нужния ми нюанс. (лайниво военно зелено).
От тогава, на нищо повече не се връзвам. Купувам си комплект темперни боички за първолаци за 4 лв и си боядисвам на воля. Е..л съм ти и арт магазините и специалните бои. Темпера е перфектен за нуждите на ландшафта на макетите ни.
« Последна редакция: 13 Април 2011, 12:50:44 от gzo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Асфалтов път
« Отговор #22 -: 13 Април 2011, 13:32:36 »
Цитат на: gzo link=topic=3109.msg57473#msg57473 date=1302688147

Туй за водата дето не прощава малко не го разбрах. Та тя изсъхва както вече казах за 20-30 мин.
И да продължа с опита си... оказва се, че колкото и да стои подтисната, когато хванеш да я лепиш мушамата започва пак да си подвива ръбовете.

1.Това го прави именно заради влагата и другите "омокрящи" субстанции в лепилото.
2.Разгледа ли снимките добре и къде видя че са се "запълнили" характерните "дупчици" от структурата на цитопласта??? :search:

Не виждам смисъл да се оплаквате за акрилните бои - имали сте магазин,
 закрили го ...ами като не купувате! ;)
Почти всички съвременни бои са акрил (сиреч - водоразтворими)
 защото това са изискванията на европейския съюз в екологичната част.
Казах, че си купувам на SOKRATES:

- 800 гр. за 10,99 лв в Бриколаж.
 Във железариите е дори и за 8,50 но не всички я продават.

,,,
,,,
,,,
,,,

Избора е от 16 цвята, но аз си купувам само основните (RGB) + черно и бяло.
След това чрез колорконвертора си преценявам и правя цвета който ми трябва.
Впрочем доливам минимално количество вода, за да загуби блясъка си от гланца и става леко матова.
 Работи перфектно на всякакви повърхности.
 Докато не е изсъхнала, се мие изключително лесно с хладка вода,
 като практически четките все още са ми нови (е те са от книжарниците - тоест "арт" магазин за ученици).
Може да се пуска и през пулверизатор ("пръскалка") за голями повърхности. С аерограф още не съм я пробвал.
Съхна (на мойте модели) за около 20 мин. но ако се разреди (до 1/1) с вода е около 2 часа.
После няма сваляне, освен със сода каустик.

Ти тези от арт магазини за колко грама, колко пари даваш?
« Последна редакция: 13 Април 2011, 13:45:49 от pach »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Асфалтов път
« Отговор #23 -: 13 Април 2011, 19:35:40 »
Цитат на: pach link=topic=3109.msg57475#msg57475 date=1302690756

Ти тези от арт магазини за колко грама, колко пари даваш?

Нали писах вече, е..л съм ти и Арт магазините, вече нищо няма да взимам от тях. Едно, че ги няма и второ, че имат беден цветови избор. Вече не помня точно, колко дадох тогава. Мисля, че бурканчето струваше 8 лв. за 45 мл. Та за това казвам на колегите да не дават нереални съвети. Иначе сега като показа тази бака от 800 гр. за 8,50-11 кинта. наистина вече е добра насока и ти благодаря  :hi: Ще я търся.

Цитат на: pach link=topic=3109.msg57475#msg57475 date=1302690756
1.Това го прави именно заради влагата и другите "омокрящи" субстанции в лепилото.
Не ! Не е от лепилото, а от водата в боята. Увиването идва от това, че след изсъхването текстилната основа се е свила и тя кара мушамата да се подвива. По същия начин се свиват дрехите след като се изперът.

Цитат на: pach link=topic=3109.msg57475#msg57475 date=1302690756
2.Разгледа ли снимките добре и къде видя че са се "запълнили" характерните "дупчици" от структурата на цитопласта??? :search:

Да, разгледах ! Всъщост ако не е макро не мога добре да преценя, но по пронцип акрила е по-тлъста боя от темпера и ако не се разводни се напластява. Поне тази която аз съм ползвал стои така след 3-4 ръце.
« Последна редакция: 13 Април 2011, 19:37:52 от gzo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Асфалтов път
« Отговор #24 -: 14 Април 2011, 08:44:08 »
А защо слагаш 3/4 ръце?
Толкова пъти само ако силно съм я разредил.
Обикновенно само една ръка боядисвам.
Рядко (ако нещо съм окепазил) се налага второ боядисване.
Но въобще не разреждам ...или минимално както казах за да "утепам" блясъка и да стане матова.
 ;D

В събота (живот и здраве) ще го снимам на макро и ще кача снимки във форума!

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Асфалтов път
« Отговор #25 -: 14 Април 2011, 12:11:56 »
Карам по 3-4 "редки" ръце за да избегна напластяване. Какво да ти дам за пример ? Например малка (НО) къщичка с добре оформени черчевета, дограми, керемидки и стълбички. Ако акрила ти е гъст (така както е в баката) заличаваш всички стни гореспоменати детайлчета. Просо гъсотата боя запълва порите, ъгълчетата и т.н. Хеле пък ако боядисваш дървенията на товарен вагон с жилки по дъските. С гъстата боя замазваш всичко. Личи си, че си трабва разреждане, но ако прекалиш дори и с малко започва пък да не хваща добре и тук таме прозира основата. Боядисвам с четка и понякога остава следа от косъма, тогава след засъхване прокарвам в друга посока още 1 рядка ръка. До тук поне 2 ръце ! По принцип първо боядисвам модела и тогава го поставям на макета, но в местата където често се бара с пръсти боята се изтрива и се вижда основата, айде още 1-2 ръце. При вагони и авомобили, които се барат още по-често изпъкналите части се изтриват.
Общо взето боядисването си е голям майсторлък. Нямаш ли голям опит, хубава боя и аерограф нещата не стават хубаво, та за това аз като аматьор съм открил начина за себе си- карам по 3-4 "редки" ръце и що годе съм доволен.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Асфалтов път
« Отговор #26 -: 14 Април 2011, 12:19:37 »


Това е боядисвано с една ръка, без никакво разреждане - боя SOKRATES:



Харсева ли ти? Няма още положен втори, по-светъл пласт (и по.суха) боя, за да се подчертаят фугите,
при което ще изпъкнат "паветата". Пиша павета щото снимката и на "гръб", но принципно парчето бе правено за подпорна стена...
Плочката няма вече вид защото повече от шест месеца ми се "търкаля" в чантата.
За техниката на изработка на този вид стени (на снимката може и за калдъръм да мине)
съм я обяснявал няколко пъти.
С подробности ще я обясня в най-скоро време в темата за гара Владая и ...няколко подобни нови теми  :spiteful:.
 ;D

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Асфалтов път
« Отговор #27 -: 14 Април 2011, 16:08:55 »
Добре ще се получи  :good: но наистина прилича повече на шкарпа отколкото на павета. Всъщост и на настилка прилича, но такава съм виждал само из етнографските комплекси Етъра, Пловдив и др. Иначе като излючим блясъка боята изглежда добре.
Специално за теб и Владо качвам снимка на вече готовия асфалт в темата на моя макет http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,2593.0.html

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Асфалтов път
« Отговор #28 -: 14 Април 2011, 16:32:58 »
Блясъка се получава само на снимката, иначе на живо си е съвсем матова.
Парчето е с размери 20 х 30 мм - тоест снимката го прави поне 3/4 пъти по-голямо от действителното.
Това е правено за подпорна стена, но може да мине и за кълдъръм от Стария Пловдив. :hi:
Но най-голямото му предимство е че става РЕЛЕФНО по много лесен начин - докато го работиш. ;)
« Последна редакция: 14 Април 2011, 16:35:16 от pach »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Асфалтов път
« Отговор #29 -: 14 Април 2011, 16:41:07 »
 :ok:...да бе верно, че хубавите детайли не изглеждат толкова добре на снимка колкото са в действителност. Обаче съм забелязъл и обратното:- лоши детайли да изглеждат много по-добре на снимка