Автор Тема: Воден ефект  (Прочетена 57683 пъти)

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Воден ефект
« -: 14 Април 2011, 16:36:50 »
Моля споделете начин за по-реалистично пресъздаване на водни източници. Не свава въпрос за купешки имитации на вода, а за такава по метода "направи си сам". Източника няма да е дъкбок, говорим за планинско изворче и водопадче или маловодна рекичка.
Гледам продават разни свещи с морски пейзажи затворени в чашки, а вместо восък прозрачен гел. Някой пробвал ли е с нещо подобно или със някакъв силикон може би ?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Воден ефект
« Отговор #1 -: 14 Април 2011, 16:49:13 »
Може би трябва да прочетеш малко из форума - в търсачката,
 излизат поне трима човека дето не само са правили вода, но са и споделили това/онова тук...
Мунчо, Нохаб, Пач и още някой ...
Не е нужно всеки да си прави отделна тема, нали?
 :pardon:

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #2 -: 14 Април 2011, 17:08:04 »
Гледах може би в продължение 5-10 минути дали има тема с подобно заглавие, за да избегна дублиране, но такава не открих.
Де да знам, струва ми се че това са основни похвати в макетирането и е добре да са на едно място. Малко трудно става да се изчитат цели други теми в чийто контекст някой е говорил вече за това.  Пък и в търсачката да пишеш "воден ефект" нищо не излиза !
Моля някой модератор да трийне темата  :)

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Re:Воден ефект
« Отговор #3 -: 14 Април 2011, 19:12:08 »
Воден ефект може да постигнеш, много лесно !  :spiteful: Трябва ти само  перфоратор. Почваш да дупчиш най-близката стена до макета, където предполагаш, че минават тръби за вода. Ефекта е много готин, водопади,езера, фонтани!  Постигаш 100% реализъм!  :good:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Воден ефект
« Отговор #4 -: 15 Април 2011, 09:34:38 »
Ами много различно звучат и се пишат в търсачката думи като --->
"Воден ефект"..."направа на вода"..."водата"..."помощ при направа на водопад"...
търсачката не е изскуствен интелект, а обикновенна програма - ако и зададеш правилен въпрос - ще ти намери и отговор.
Но нали не си мислиш, че като си написал воден ефект, останалите така му казват или така го пишат???
А това пък последното от горния пример, се оказва, че има тема в две страници!!!!!!!!!!!
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,152.msg801.html#msg801

та така...то става с четене Иванчооооо...за да знаеш де...

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #5 -: 15 Април 2011, 12:35:09 »
Прав си, че става с четене Иванчоооо, но линка който си посочил води към неща които за съжаление не ми рършат работа. Ако Иванчо прочете, че
Цитат на: gzo link=topic=3121.msg57572#msg57572 date=1302788210
Не свава въпрос за купешки имитации на вода, а за такава по метода "направи си сам"
ще разбере, че не ме интересува какво продават в Конрад, какво има в каталозите или как изглежда на снимка водния ефект направен пак с такива готови води. От написаното в 2-те страници най-успешно според мен е ползването на лака за дърво, но по него нямаше нито дискусия, нито споделен опит. Относно топлия силикон, работил съм с такъв и нещо не ми допада. С такъв метод залепвах кабелите към купето, когато правих озвучаването на колата и помня че не е това което тук ще ми върши работа. Дори и в предишната тема е писано, че се цапа. На някои колеги работата със топлия силикон може и да им харесва, но за съжаление има негативния ефект на лепи праха, а такъв се натрупва за мн.бързо време, че и трудно се чисти.
Аз лично може би ще пробвам с лак за дърво, но въпроса е, че не знам с коя марка да пробвам и какви евентуални недостатъци има. Интересува и до каква степен се запазва прозрачността на лака при определена дълбочина. Въпроса с праха няма да е толкова проблемен 1 защото по-лесно се чисти и 2 че ако полираш лака с онези анти статик препарати за почистване на мебели (които вече има в повечето домакинства) ще се предпазиш от зацапване с прах.
Пък и писах за още 1 алтернатива, за която никой нищо не каза...
Цитат на: gzo link=topic=3121.msg57572#msg57572 date=1302788210
Гледам продават разни свещи с морски пейзажи затворени в чашки, а вместо восък прозрачен гел. Някой пробвал ли е с нещо подобно  ?

И все пак се извинявам, че отворих дублираща се тема и моля модератор да изтрие темата  ми или дя  я обедени с другата  :)
« Последна редакция: 15 Април 2011, 12:43:00 от gzo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Воден ефект
« Отговор #6 -: 15 Април 2011, 13:30:09 »
То все пак още преди това ти дадох насоки:
Мунчо - на макета си.
Пач - на модула си.
Нохаб - на макета си.
ето и още ...
Евростар - на макета си (май Сена или лоара направи).

Та така Иванчо...
или като имаш претенции от типа "това не ми , харесва, онова също не ми харесва, третото е мноого скъпо, четвъртото незнам какво си" вземи потърси пък както тук (щото явно не го правиШ) така и през мрежата. Ако и след това не си намериш, нали не очакваш ние да почнем експерименти, та да ти решим твоя проблем. То вярно, че форума е за взаимопомощ, но щом като искаш определен материал и никой не ти отговаря, седни, ти си експериментирай, пък после сподели тук начина и резултата, и следващите след теб ще задават въпросите си на теб...ако ползват точно този материал.
Ако ли не - ще задава следващите въпроси и т.н.
 :hi:

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #7 -: 15 Април 2011, 13:53:52 »
Цитат на: pach link=topic=3121.msg57627#msg57627 date=1302863409
седни, ти си експериментирай, пък после сподели тук начина и резултата, и следващите след теб ще задават въпросите си на теб...ако ползват точно този материал.
Ако ли не - ще задава следващите въпроси и т.н.
 :hi:

Регистрирал съм се тук не само за да черпя опит, но и да споделям. И в този ред на мисли туй в червеното не мога да го разбера защо ми го пишеш? Само ще ти припомня, че именно аз седнах, експериментирах и споделих тук начина и резултата в правенето на асфалт http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3109.30/topicseen.html
Може и да не ти харесва това с мушамата, но си е още една алтернатива за която не видях някой преди мен да е писал. В монента до това съм стигнал и това споделям. Темата за водния ефект я пускам защото това ще е следващото нещо, което ще правя след асфалта. Като гледам обаче в какъв дух вървят коментарите ти едва ли ще седна пак да споделям опит.  :hi:


Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re:Воден ефект
« Отговор #8 -: 15 Април 2011, 14:03:31 »
Gzo, добре правиш, че експериментираш и споделяш, и ние ("ние", защото, сигурен съм, не само аз мисля така) много високо ценим това. Няма нищо по-хубаво да се споделя, пък макар и винаги да има риск да не те разберат, но в крайна сметка това му е хубаво на хобито - има пътища много, пълна свобода на действие и ако на някой не му харесва, не е фатално за самия теб, щом ти лично си удовлетворен от стореното. Затова не се отказвай, а продължавай в същия дух. Аз лично високо ценя това и както виждаш активно участвам в темите, по които също мога да кажа (тъй като имам опит) нещо.  :good:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #9 -: 15 Април 2011, 14:07:10 »
Купуваш си вода на MBZ и си решаваш проблема.
Просто е направена като истинска:




В тая насока - направи си сам:
има моменти, когато "от пръдня боя не става" и "изкуството иска жертви"

http://www.conrad.de/ce/de/product/240825/MODELLBAHNWASSER-200ML/1605031&ref=list
http://www.conrad.de/ce/de/product/240827/MODELLBAHNWASSER-1000ML/1605031&ref=list

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re:Воден ефект
« Отговор #10 -: 15 Април 2011, 14:36:35 »
Гледам, че не е и скъпа, тъй че дерзай!  :good:

Аз също имам коварен план да се пробвам в бъдеще с направата на бара/река, ама мисля нейде из клубните модули да реализирам тази си идея. Пък какво ще стане - ще поживеем, ще видим!  ;)

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #11 -: 15 Април 2011, 15:15:06 »
Благодаря на widowmaker за насоката, но за съжаление в моя случай не ми върши работа. И за да не кажат някои колеги пак, че съм бил много претенциозен и че това и онова не ми харесва, ето за това става дума...


Това е коритото на поточето под водопадчето. Рзмерите му са 5,5 на 6 см, а в най-дълбоката му част е само 1,5 см. Целта е да напъня това корито и няколко сантиметровото поточе към него. Или казано най-просто трабват ми не повече от 2 супени лъжици субстанция.
Готов съм да дам пари но не и в порядъка на 30-40 лв. както ме съветвате. По скоро ще купя една бака лак за 6-7 лв. ще ползвам 2 лъжици, а с останалото все ще намеря какво да намажа из къщи. Въпроса е кой лак от предлаганите по желязариите остава прозрачен в дълбочина от 1,2 см.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #12 -: 15 Април 2011, 15:29:39 »
Нито един не върши работа, ще се нацепи, щото е дебело.
Ще потрошиш повече пари за "данък глупост", отколкото струва 200мл от водата,
която ти предложих, но това си е твой избор...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Воден ефект
« Отговор #13 -: 15 Април 2011, 15:59:32 »

Ама някой се обидиха май...?

Иванчоооооо, то бива, бива ама като теб толкоз упорит човек не бях срещал...
Останалато ще премълча, че е много грозно (особено за една търсачка на каквато ме направи...):

Ето тук пише точно по този въпрос за който ти упорито не пожела да прочетеш!!!

Но за да съм сигурен, че най-после ще го прочетеш, ще ти го изкопирам и тук:




Цитат на: eurostar link=topic=700.msg24815#msg24815 date=1242721919

Реката не е съвсем готова, защото чакам едни каменни стени, които пътуват в момента от Германия. Но принципно изливам малко водно стъкло, което да нивелира дъното. После, като изсъхне хубаво, размесвам прозрачен автоемайл лак с маслена боя (цьолинблау, жълта и малко оранж) до постигане на желания цвят и нанасям обилно да покрие няколко пъти, като чакам между нанасянията да изсъхне хубаво. Трябва да се има предвид, че прозрачния лак леко кафенее. Сега, като пристигнат стените, ще ги залепя и ще им сложа малко "плесени" от постоянния допир с реката. После ще сложа корабите, вълничките (бяла маслена боя с безцветен лак) покрай основите на мостовете и след изсъхване ще запечатам с още един слой безцветен лак. Работата е дълга и миризлива. Който не иска да му мирише, си купува водна смес и пигменти от Noch/Woodland Scenics и си решава въпроса.

На единия бряг ще бъде старият град със сгради на Faller, кафета и латерни. На другия бряг (откъм централна гара) ще бъде модерният град тип "La Defense" със сгради предимно от стъкло и еталбонд (алуминий). Двата бряга са свързани с трамвайна линия с общо 6 спирки. По нея ще вървят (независимо от влаковете) 3 двойни мотриси. Градът ще завършва с Болонския лес с езерце с патици и ресторант. Tова е замисълът. Eто две идейни снимки от "белия" град
:

Таксата за търсене в нашия форум е ...
Каса бира Астика, на въпрос!!!

 :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic:

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:Воден ефект
« Отговор #14 -: 15 Април 2011, 17:52:38 »
Знам, че не искаш "купешко", но все пак погледни тук какво се предлага за 13 евро
http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/FALLER/39-7-0-7808-004010-0-0-0-0-0-0-grp-de-h-0/ein_produkt.html