Автор Тема: Воден ефект  (Прочетена 57687 пъти)

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:Воден ефект
« Отговор #15 -: 15 Април 2011, 18:15:45 »
Човека не е готов да дава такива пари, не го мъчете. Ще си купи лак за дъски и ще си направи реката. Тая тема стана прочута. :yes:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #16 -: 15 Април 2011, 19:23:53 »
Той ще даде повече пари за експерименти и най накрая пак ще си купи от готовата.

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #17 -: 15 Април 2011, 19:36:45 »
Цитат на: nilfe link=topic=3121.msg57651#msg57651 date=1302880545
Човека не е готов да дава такива пари, не го мъчете. Ще си купи лак за дъски и ще си направи реката. Тая тема стана прочута. :yes:

Добре де защо да давам 13 евро + незнайно още колко пари за транспорт за 200 мл вода от която ще ползвам 20 мл ? Останалото да го хвърля ли ?
Айде сега пак да споделя опит (понеже pach казва, да не питам във форума за опита на колегите, а сам да го добия) Ето показвам нагледно с какъв материал да си напрватите воден ефект. Днес след малко по-дълго обикаляне из магазините успях да намеря тази свещ за 1 лв. със субстанция около 2 супени лъжици - точно колкото ми трабва на мене. Ако ви трябва повече просто си купувате по-голяма свещ за малко повече от 1 лв. Разводнявате въпросния гел на водна баня и леете спокойно поточета и рекични. Тук на снимката изглежда, че синне, но всъщност е абсолютно прозрачен и кристален.
Лесно, просто и доспъпно, точно за каквото питах.



Поздрави на колегите  :hi:


« Последна редакция: 15 Април 2011, 22:34:39 от gzo »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #18 -: 15 Април 2011, 21:05:33 »
Абе в общи линии ситуацията е следната...
На някой може и да му е смешно, че гледам да дам  1 лев вместо 30-40 лв. или пък още да не е разбрал, че сме в криза и има съкращения в някои отрасли. Съкращенията ме засегнаха и мен  :blush2: Червя се не за друго, а защото деликатно ви подсказвам, че просто няма как да си позволя да купувам от конрад, от Германия или от разни каталози, просто защото вече останах без доходи. За това на няколко пъти директно писах да дискутираме по метода "направи си сам" с достъпни подръчни материали на по-земни цени. Напълно ми е ясно, че фирмите предлагат абсолютно всичко което ни трябва. В същото време напълно осъзнавам и че от пръдня боя не става, но както виждате някои от нещата излизат ако не без пари, то съвсем евтино и достъпно дори и за 1 съкратен от работа моделист. Доказах ви го както в темата за асфалта от мушама така и тук със свеща от левче. По същия начин мога да споделя опита си за набавяне на материал за баластиране за без пари, как най-евтино да ви излезе тревата при това с реалистичност не по малка от готовите треви на листове дето се предлагат из конрад и каталозите. Примери още много...та за това ми се искаше диалога да върви с тази насока. Дано сега вече специално pach разбере, че тези приказки за Иванчооооо дето ми ги приказва не са на място. Верно хобито ни не е евтино, дори е доста скъпо, някои от нас оставаме без доходи и би било хубаво да проявяваме повече разбиране. Кризата не ме е озлобила, прекършила и отказала от това прекрасно хоби, дори сега имам повече свободно време за макета. Наблюдавам как се развива цяло течение от колеги във ЖП моделизма, което работи единствено с купешки детайли и суровини и напълно отрича евтините заместители. Тези колеги също правят страхотни макети, но ако някога седнат на направят сметка колко са похарчили, то сбора ще е доста голяма 4 цифрена сума, която не всеки може да си позволи. В същото време дълги години моделистите са работили и са правили не по-малко добри макети и без разните му там конрати, каталози, ибеи и интренет сайтове предлагащи всичко на готово. Именно за такъв опит се опитвам да говоря и аз. На някой може и да му е смешно, но да доста други ще е от полза. Честно да ви кажа дори и да бях заможен пак нямаше да ми достави кеф да си купя всичко на готово, да го подредя на плота и да се хваля с готиния си лъскав макет, за мен това не е моделизъм. Пак щях да трся нещо да дялкам, режа, кроя, лепя, напасвам и т.н.
Сърдечни поздрави за всички колеги ! :drinks:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #19 -: 15 Април 2011, 22:21:25 »
Аз мисля да поръчам една бака от тая на MBZ.
Мога да услужа, но няма да е по рано от месец.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Воден ефект
« Отговор #20 -: 18 Април 2011, 09:27:31 »
Аз самият си правя доста неща сам - именно заради кефа, да направя нещо с ръцете и главата си.
Но в "тази прословута тема" се губеше обратната връзка, защото ти не написа един път нещо от типа - да видях прератките, ви но така не ми харесва да го направя (не говоря за препратките със скъпотиите).
 Остави впечатление, че методите които други са ползвали и които също са "самоделни", не ги виждаш.
За това именно написах да измислиш нещо ти и да споделиш тук направеното (което и направи :hi:).
Това със свеща е напълно нова "конструкция" за вода и ако  другите резултати за този материал
(твърдост, оцветяване, тежина и т.н) се окажат задоволителни,
не бих се учудил и други да последват твоя опит за направата на вода.
 :ok: : :yes: ;D

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #21 -: 12 Март 2012, 09:52:22 »
http://www.vbox7.com/play:71584d7bc9 
Уникален,просто .Е това се вика направа на вода :yes:

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #22 -: 26 Април 2012, 20:35:24 »
Чудесна темичка, да се включа и аз с въпрос.
не говоря немски , а гугъл си превежда само което му хареса, та водата на MBZ  двукомпонентна ли  е, или малкото шишенце от снимката просто е малка разфасовка ?

ПС и малко извън темата. Аз ли не се справям с търсачката на форума, или тя изисква да съм с ясновидски способности и да зная точния ключов термин за търсене ? Търсих "вода", търсих дори само "вод" и очаквах по подразбиране да ми изкара всички текстове, съдържащи цялата дума, или частицата, ама не ! Извън тази тема не мръдна, а тук прочетох, че имало и други теми за водата.

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Воден ефект
« Отговор #23 -: 26 Април 2012, 23:50:43 »
Цитат на: Nelly link=topic=3121.msg77394#msg77394 date=1335461724
   ....
ПС и малко извън темата. Аз ли не се справям с търсачката на форума, или тя изисква да съм с ясновидски способности и да зная точния ключов термин за търсене ? Търсих "вода", търсих дори само "вод" и очаквах по подразбиране да ми изкара всички текстове, съдържащи цялата дума, или частицата, ама не ! Извън тази тема не мръдна, а тук прочетох, че имало и други теми за водата.

Търсачката работи много добре, стига да знаеш какво да я питаш! Оообаче има един голям ->

Недостатък: Ако напишеш 2 думи - дава резултати за двете думи поотделно, т.е. - спейса не го брои за нищо!
В такъв случай на човек не му остава друго, освен някяк да се спреви с една единствена дума!

Добре дошла!

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Воден ефект
« Отговор #24 -: 27 Април 2012, 00:05:58 »
Водатана MBZ нея познавам... Или е двукомпонентна или малкото шошенце е за воднии ефикти (разпенена вода, течаща вода)

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #25 -: 27 Април 2012, 00:31:54 »
И аз това се чудя. От многото ровене, стигнах до извода, че повечето такива химии са двукомпонентни.
Преди време, в един руски сайт видях да ползват гел за свещи за имитация на вода - идеята, която тук е показана. Аз дори успях да се уговоря на едно място да ми продадат малко. Още не съм го купила, но не е ясно колко време може да кара без да се спука и повреди, защото все пак е като твърдо желе след изсъхване. Ако не ми хареса за вода, ще стане на свещи  :).

А вода у нас се продава , но съм я виждала преди около година и нещо и не ми вдъхна доверие, та се отказах да я купя. Нещо синкава ми се стори, но пък може и да е добра , не зная.
http://www.acrylicosvallejo.com/gb/water-stone-gb.html   мисля, че това продават - Agua tranquilas # 26,230 , поне са сложили тази картинка, ама са променили леко описанието , че да не се усетиш . Писна ми от тези номера. И точно заради тях, мисля, че компонентът за водата въобще не е толкова скъп, но ако напишат какво е, няма да могат да го продават на тези цени. В този сайт пишат водоразтворим гел, полиуретанова дисперсия. На друго място  (немски) водата е "Wässrige Copolymer – Dispersion, pigmentiert" -  воден съполимер - пигментирана дисперсия (тук http://www.busch-model.com/online/produktinfos/docs/sd7589.pdf)
Та ако има химици или строители между вас, мислете какво е.
Аз се усъмних в това - BONA- GEL e воден гел за шпакловане на базата на полиуретанова дисперсия. GEL се свързва с остатъчния прах от шлайфането и запълва фугите и пукнатините, но от фирмата ми казаха, че вероятно ще се цепи при изсъхване , защото го ползват за фини фуги.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Воден ефект
« Отговор #26 -: 27 Април 2012, 07:35:15 »
Относно водата съм си играл и на клубните модули. Изпробвах с воден ефект от магазина на художниците и при следващото ходене в клуба ще снимам материала. Това е гел, който става прозрачен.снимки има в тази тема http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3249.45.html .

Тази вода става за големи водни площи, като е необходимо дъното да се оформи с боички за визуален ефек на дълбочината.

За реката съм ползвал воден ефект на Busch, като с него съм покрил ингела, защото гела след изсъхване има свойството ода задържа прах, а с водния ефект хем стават вълнички, нем праха не полепва.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Воден ефект
« Отговор #27 -: 27 Април 2012, 10:13:20 »
Търсачката работи и по разедли и "върху" целия форум...Оставайки в темата тук, търсачкат търси само тук,
ако си в раздел само в раздела, а ако си в началото на форума търсачка търси из целия форум.
Но както си забелязала - ако не  знаеш поне е дна точна дума от темата, трудно ще я откриеш. Аз ползвам вместо търсачка - имената на потребителите на форума, щото си спомням горе долу кой какво е писал (и кога евентуално) та през профила им влизам в последните написани постове и там се връщам "назад във времето"

Колкото до "водния ефект" (още един "термин" тук) май всеки има някакъв различен опит в направата на вода.
Моя първи опит беше със С200, което по презумция след изсъхване става прозрачно, но пък се оказа че коритото на реката ми
има дупки и лепилото за мой ужас и на масата в хола ми ( :blush2:) изтече преди да изсъхне.



Втори ми опит бе  значително по успешен,
при това в същото корито (но със запушени дупки) като го направих от епоксидна смола на Лакпром - Световрачане,

http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1323.msg18230.html#msg18230
 която не сложих във вакуумен звънец и стегна на дребни (дори в мащаба) мехурчета,
 та чак съжалих че не сложих и рибки вътре да се виждат през прозрачно.зеленикавата "вода".
Ще потърся и снимка на реката в по-едър план, че тук в галерията на форума не се вижда достатъчно добре. :scratch_ones_head:

Явно всеки ползва свой опит, при това с различни фирми и се получава все по-приличен резултат на всеки!
Но опитите  (и споделянето) продължават!

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #28 -: 27 Април 2012, 13:36:54 »
бях забравил за факта че нитроцелулозните лакове са забранени за продажба защот сме в ЕС
та аз така като гледам това е перфектният  вариант
http://shop.lackprom.com/parket-vodorazredim-koprinen-glantz-p-1329.html

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #29 -: 09 Май 2012, 23:07:04 »
piko1, този лак няма ли да се пука, ако се положи в по-голямо количество ? Както ми казаха за гела за паркет. Ето го гела, ама и той е скъпичък http://parketmilanov.com/bona12.php

pach , не всяко С200 става прозрачно след изсъхване. Аз имам едно такова, което си остава бяло. С него съм минала бялото силно разклонено дръвче от снимките ми.

Преди да замина, писах, че имам малък успех с експеримента за водопад - пробвах с лепило за дърво на Леко (то става прозрачно). Сравнително добре се получи. Също бях гледала някакви клипчета с кристално прозрачен силикон правеха водопад, открих два такива да се продават у нас, цена около 12 лв. (карам по памет, че не ми се търси сега). Лепилото за дърво не е подходящо за локва, защото като е дебел пласта, остава леко бяло в дълбочина и много бавно изсъхва, освен това се свива доста. Експериментирам и с водно стъкло в една малка чашка за кафе, изглежда добре, леко жълтеникаво, но в дълбочина още е меко, въпреки, че вече над 15 дни съхне и доста се свива. Горния пласт е твърд и добър, въпреки това не ми се струва удачен вариант.
С епоксидна смола е ясно, че става вода (мисля, че Нох предлагат точно това), но трябва да се внимава да е кристално прозрачна. Ако не успея да се добера до нещо еднокомпонентно, вероятно ще мина на този вариант.

Всъщност, ако някой е поръчвал вода от Уудланд, нека ми пише на лични. Искам да го попитам нещо, но да не пиша тук.