Автор Тема: Воден ефект  (Прочетена 57693 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Воден ефект
« Отговор #30 -: 10 Май 2012, 08:49:25 »
Силикони бол в продажба, но в 95% от тях въпреки, че пише на опаковките им,
 че са неутрални и прозрачни, много малко от тях стават наистина прозрачни.
Зазо все още издирва такъв не без съдействието на Шатси.
Опитите продължава, щото има такъв, но трябва само да го открием.
... а всеки силикон струва м/у 4,5 и 19,00 лв!!!! ;)
 :scratch_ones_head:

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #31 -: 10 Май 2012, 12:23:02 »
Аз открих 2 кристално прозрачни на нашия пазар:
1. На Ден Бравен № 4,56  http://www.denbraven-bg.com/about_sf.php# (не е показан в продуктовия каталог). От фирмата казаха, че е напълно прозрачен. Цена -около 12 лв.

2. На Судал - http://www.youtube.com/watch?v=hJlhc20ZaiY Цена около 9 лв. Говорих с управителя и както му описах целите, счита, че е подходящ. Имат и в тубички по 80 гр., за около 6 лв., но според мене не си заслужава, разликата в цената е малка, а в количеството - огромна.

Мисля, че тези силикони са подходящи за имитация на водопади, защото остават еластични след изсъхване. Но не са подходящи за спокойна вода, защото при натиск с нокът, ще остане следа.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Воден ефект
« Отговор #32 -: 10 Май 2012, 12:42:24 »
Те всичките .."казваТ", че са прозрачни...но практически докато не се пробва - не вярваме вече.
В случая за една тубичка ще се прежаля, та да довърша водопада под моста ми, а ако наистина
остане прозрачен - ще взема и количеството на "далавера"!
 :hi: :hi: :hi:

За Судал се оказва че не е силикон, а лепило все пак (което е малко по-различно):
Описание на продукта "УНИВЕРСАЛНО ПРОЗРАЧНО ЛЕПИЛО-УПЛЪТНИТЕЛ FIX ALL CRYSTAL":
Fix All Crystal е прозрачно, неутрално, еластично
едно компонентно лепило/адхезив, базирано на
MS Polymers.
Опаковане:
Цвят: прозрачен
Опаковане: във флакон от 290ml
http://www.fixall.eu/fixall/images/fix_all_crystal_bg.pdf

Продава се в Илиенци, но се надявам да го има и в нашите железарии (на Адри и Шатси).
« Последна редакция: 10 Май 2012, 12:47:17 от pach »

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #33 -: 10 Май 2012, 13:44:35 »
Така е, ето го тук продукта http://soudal.bg/index.php?option=com_ssproducts&task=show_product&cat_id=25&id=26&Itemid=15&limit=4 Според управителя не лепи върху тефлон, т.е. водопада ще може да се изработи отделно и да се монтира.

Бях гледала клип как правят водопад с кристално прозрачен силикон на DAP, но няма внос у нас. Ще потърся линка.
На мене ми се върти в главата и акрилна емулсия за водопад, защото пишат, че става прозрачна след изсъхване. Ползват я в структурните пасти за художници. А в клип на Уудланд за водопада използват нещо бяло, което после става прозрачно. Само не зная още къде има акрилна емулсия в чист вид.

ПС
Водопад:  http://www.youtube.com/watch?v=Dpajjj2HRTM&feature=player_embedded#! - това не е силикон (подозирам акрилна емулсия, съдя от описания, не съм я виждала

Водопад от кристално прозрачен силикон на DAP - http://www.youtube.com/watch?v=zaO5-gpZJ6I&feature=fvwrel
http://www.dap.com/product_details.aspx?BrandID=189&SubcatID=25 - този силикон ползват в клипа.
« Последна редакция: 10 Май 2012, 14:19:12 от Nelly »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #34 -: 10 Май 2012, 17:33:07 »
Верният подход е не линове към представяния, или какво казват търговците/ в повечето случаи това са момиченца, които хал хабер си нямат а  като се каже силикон първата им асоциация е азис, ще ме прощавате))))))))) ама си е така. / има хора от  форума , които са работили, подчертавам работили, защото всичко останало е преливане от пусто в празно и само cntr.c- cntr.v -  от това няма полза :hi:

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #35 -: 10 Май 2012, 21:05:32 »
Абсолютно си прав. Но аз обикновено искам да разговарям с технолозите или с човек, който разбира. Девойките без знания ги прескачам, те сами бягат от мене :) . За конкретния изровен продукт задавам конкретни въпроси - да не се свива и пука при изсъхване при пласт от 2-3 см, да остава кристално прозрачен като вода и твърд при почукване с нокът. Обяснявам за клипчетата на Уудланд, пращам им линк http://woodlandscenics.woodlandscenics.com/show/Item/C1211/page/1 - този и с клипчето от него.
Тази вечер разбрах, че акрилните емулсии били най-различни видове - според нуждите.
Тази акрилна гел-паста http://www.ideahobby.bg/product/454/gel-pasta-100ml-prozrachna-s-blyasak.html мисля че отговаря на гела за водопад на woodlandscenics Water Effects™ http://woodlandscenics.woodlandscenics.com/show/Item/C1212 (Ако някой има точно този продукт, нека да свирне на лично. Имам една идея)

Мисля, че давам точна информация, доколкото успявам да събера... (Ех, защо не учих по- сериозно химията навремето...) Правя го точно заради младежите тук, които разбират и имат опит. Ама те упорито не искат да си кажат мнението :)

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #36 -: 10 Май 2012, 21:32:43 »
ако ще ползваш силикон, взимай само такива с които се лепят огледала, те не са агресивни , но най ще ти свърши работа лак за дърво прозрачен , на водна основа, евтино и го  има почти навсякъде :hi: МАТЕРИАЛИТЕ  , кото предлагат фирмите / за хобито/ не са  с лунен произход или нещо  екзотично, просто  от някой химически  концерн било henkell , basf  и тн, си поръчват  разфасовки и се предлагат с опаковка на съответната фирма, с други думи лепила, бои  и тн, ги има на пазара  в други опаковки просто.
« Последна редакция: 10 Май 2012, 21:39:29 от niki »

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #37 -: 10 Май 2012, 22:56:54 »
Цитат на: niki link=topic=3121.msg77925#msg77925 date=1336674763
МАТЕРИАЛИТЕ  , кото предлагат фирмите / за хобито/ не са  с лунен произход или нещо  екзотично, просто  от някой химически  концерн било henkell , basf  и тн, си поръчват  разфасовки и се предлагат с опаковка на съответната фирма, с други думи лепила, бои  и тн, ги има на пазара  в други опаковки просто.

Именно! И аз така мисля, затова опитвам да открия заместител, т.е. основния продукт, който разфасоват. Защото хоби фирмите ги пробутват на много висока цена, а и с доставката до нас... 

Преди малко попаднах на две интересни (поне за мене) информации.
1. Как да направим воден ефект от РVА лепило http://www.ehow.com/how_8654772_use-pva-glue-water-effect.html Дават разреждане с вода 3:1 и наливане на пластове (всеки следващ след като изсъхне предишния ), но не зная защо разреждат и предполагам, че се свива повече. Ще пробвам.

2.http://www.bolterandchainsword.com/index.php?showtopic=140415 Тук коментират един още по-скъп воден ефект. Има коментар, че когато е водоразтворим, след време все повече изсъхва и вероятно ще стане една кора, вместо езерце. Коментират и , че не може да се налива на дебели пластове.
Замислих се. Може би точно затова Нох дават епоксидна смола за воден ефект. Има една българска, която е безцветна, но не съм я пробвала дали остава безцветна след смесване с втвърдителя. В Бургас я опаковат. Бях говорила с управителя и той каза, че я ползват бижутерите. Вероятно наистина остава безцветна.  Не я откривам в нета, но е на сносна цена. Ще взема да пробвам с нея и ще ви пиша каква е .

daddy_g

  • Trade Count: (9)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1023
  • Рейтинг: 332
  • HO (БДЖ) & N (БДЖ & USA)
Re:Воден ефект
« Отговор #38 -: 11 Май 2012, 07:35:49 »
Има такава смола Нели , опаковката беше 50гр смола и 5 гр втвърдител ..не помня на коя фирма беше но другата седмица ще си взимам че ми трябва и ще снимам..Пробвал съм я, аз лично съм доволен, само отгоре остава като леко мазна и не знам мазното с какво да го махна

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Воден ефект
« Отговор #39 -: 11 Май 2012, 08:35:00 »
Цитат на: niki link=topic=3121.msg77918#msg77918 date=1336660387
Верният подход е не линове към представяния, или какво казват търговците/ .../  има хора от  форума ,
 които са работили, подчертавам работили, защото всичко останало е преливане от пусто в празно
и само cntr.c- cntr.v -  от това няма полза :hi:


Това е така...и не е точно така. Работилите по въпроса хора не желаят да пишат (и аз подчертавам),
най-малкото за да не ги наскачат ...бълхи!!! ;) А това напоследък отказва все повече хора да пишат каквото и да е било.
Всички чакат решението на форумната администрация а дотогава, трябва да сме доволни и от това което все пак става тук.

Нели също е права - младите отчасти имат опит, но не биха го споделили защото 1-во - виж по-горе, и 2-ро - нямат нужната увереност,
че това е точната технология и техника на изработка. А за това мнение в цитата по-долу:
Цитат на: Nelly link=topic=3121.msg77928#msg77928 date=1336679814
Именно! И аз така мисля, затова опитвам да открия заместител, т.е. основния продукт, който разфасоват.
 Защото хоби фирмите ги пробутват на много висока цена, а и с доставката до нас... 

пък напълно е права и примери тук колкото щеш. Друг е въпроса дали някои четат и го ползват.
Пример: ПРеди две-три години споделих, че купувам всякакви бои от фирма "Sokrates",
 които имат перфектни качества за нашия вид моделизъм и които при днешни цени са 10,00 лв за 0,8/1,0 кг.(в Бриколаж)
които освен всичко друго, са и по новите европейски норми - водоразстворими. Тоест освен, че си ги разреждам с вода,
след работа с тях измивам инструменти, съдове, четки и ръце с топла вода на чешмата, но въпреки всичко
все още има хора които не знаят това и си купуват индентични бои но в ценово съотношение - 8,50 лв за 0,25/0,3 кг!!!!!
както казах примери за това, че фирмита разфасоват едни и същи (почти) материали от опаковки на едро в опаковки на дребно,
като качват цените в обратна прогресия е всеизвестен факт (дали всички го знаят...?)!!!!

За това тук всъщност сега се споделя някакъв опит, защото се оказа, че поне трима/четирима човека сме горе/долу на такъв етап.
Етапа на проби и грешки с желан краен резултат - по-реално пресъздаване на водни площи, реки и водопади.
А това е един от "висшите" пилотажи в моделирането на ландшафт (българската дума е ...природа)! ;)
 :hi: ;D ;D ;D

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #40 -: 12 Май 2012, 00:51:49 »
това , което се продава от нох, woodland си е силикон, жорж много подробно описа как е правил реката, аз също писах, и по 2 та начина съм правил разликата с жорж е, че аз използвам лак на водна основа, / основен плюс- няма миризма/ :hi:

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #41 -: 13 Май 2012, 14:26:28 »
Цитат на: niki link=topic=3121.msg77986#msg77986 date=1336773109
това , което се продава от нох, woodland си е силикон, жорж много подробно описа как е правил реката, аз също писах, и по 2 та начина съм правил разликата с жорж е, че аз използвам лак на водна основа, / основен плюс- няма миризма/ :hi:

Благодаря , Ники. А лака на каква дълбочина го изливаш - 2-3 см? И не се ли свива и пука? Кой лак ползваш? Този, към който Piko1 е дал линк ли ? Това ме навежда на мисълта, че наистина водоразтворимият гел за шпакловане на паркет би бил доста близко до водата на Уудланд.
Нахално е, но мога ли да те помоля да дадеш тук линкове към описанията, за които говориш. Трудна ми е тази търсачка. Дори не зная кой е Жорж.

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #42 -: 13 Май 2012, 14:43:14 »
Жорж е evrostar-  виж има в галерията реки бол, а лака който си купувам е от бриколаж безцветен лак  за дърво -сатен/ на водна  основа/ поне при мен не се е спукало, но трябва да кажа , че съм го полагал на 2, 3  слоя, не на един път, така е по бързо и съхненето.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Воден ефект
« Отговор #43 -: 14 Май 2012, 11:21:31 »
Ето и обещания материал, който ползвах за основата на езерото на клубния модул.



Материала е бял и седи на бучки... малко е кофти за разстилане, а след изсъхване седи точно като силикон, което предразполага към полепване на прах, за което като последен слой покривам в воден ефект на Busch.

Съвет: да се полага на тънки слоеве, за да съхне бързо... слой от един сантиметър съхне да 2-3 седмици, а слой от 2-3 мм за около 24 часа.

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #44 -: 16 Юни 2012, 01:02:05 »
Здравейте всички!
« Последна редакция: 16 Юни 2012, 01:22:38 от Nelly »