Автор Тема: Воден ефект  (Прочетена 57710 пъти)

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #45 -: 16 Юни 2012, 01:20:50 »
Здравейте всички!
 Попаднах на продуктите на Woodland на испански (цената им е 10 евро за тези, които се интересуват тук : http://www.controladores.net/tienda_fmas/catalog/catalog/advanced_search_result.php?osCsid=595edfffc4e417fb93207dc5faf22144&keywords=Agua&osCsid=595edfffc4e417fb93207dc5faf22144&x=0&y=0 ). Купих и акрилен гланцов лак от Маестро Пан ( http://www.maestropan.net/proizvodstvo_lak.html) (става напълно прозрачен, но се свива при съхнене), чакам да получат и гланцов структурен гел, че има само матов в момента. Мисля, че смес от двете, ще стане с добра консистенция за вода, а гелът е за водопад. Мисля, че и Woodland  ползват акрилен структурен гел за водопад (http://www.maestropan.net/proizvodstvo_gel.html такъв, но гланцов)  . Цените са доста добри - 100 мл лак са 2,60, гелът е малко по-скъп, но е 200 мл.

 Мисля, че разбрах каква е спокойната вода на Woodland - еднокомпонентен водоразтворим акрилен полиуретанов лак. Предполагам, акрилната съставка е по-малко, защото на клипчетата е прозрачна течност, с млечно бял отенък, а акрила е бял.
Мисля, че този лак на Мегахим - Aquis Лак за паркет с Teflon® http://www.megachim.com/?m=37&id=3&id2=4 би вършил доста добра работа, като съдя от информацията за него - ОПИСАНИЕ: Еднокомпонентен лак на база самоомрежващи се акрилни емулсии, висококачествени полиуретанови емулсии и специални добавки Teflon®. Лакираните повърхности не променят цвета си с течение на времето и са устойчиви на надрасквания и изтриване. Създава гладко, безцветно покритие с отличен гланц, което не задържа прах и може да се почиства с вода и миещи препарати. Устойчивост на замърсяване.

Тези качества много ми харесват за вода :) И цената ми харесва - около 8 - 9 лева за 750 мл. Някой ползвал ли го е и виждал ли го е на живо ? Дали остава напълно прозрачен ?

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #46 -: 17 Юни 2012, 13:45:49 »
И другаде сме писали, Жорж само с лакове работи, аз също, разликата е , че аз ползвам водоразтворим лак/той просто си има от преди / Под 10 лв беше за кутия 750мл.П.С, Жорж  Е eurostar, разгледай  темата му, има снимано и описано всичко прекрасно :drinks:

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #47 -: 17 Юни 2012, 14:25:50 »
Цитат на: niki link=topic=3121.msg79366#msg79366 date=1339929949
И другаде сме писали, Жорж само с лакове работи, аз също, разликата е , че аз ползвам водоразтворим лак/той просто си има от преди / Под 10 лв беше за кутия 750мл.П.С, Жорж  Е eurostar, разгледай  темата му, има снимано и описано всичко прекрасно :drinks:

Здравей, niki!
Втори път ми правиш разни подсказки, ама като съм неориентирана и ме зори търсачката ... Кто напиша "лак", ми лови де що има "влак", а като напиша "niki" или "eurostar", познай какво мазало настава и се забърках в темите :haha:
Та, ако искаш, спри с този садизъм и дай директни линкове, моля те.

бту, на 99% съм убедена, че водният ефект на Bush e някаква акрилна емулсия - бяла е, затова.

П.С. А ти какъв точно лак на водна основа ползваш ? - доста видове са.

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #48 -: 17 Юни 2012, 22:05:06 »
най- обикновен лак за дърво, на водна основа- сатен, беличък е като всички подобни материали и  като изсъхне става прозрачен. http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3254.0.html     , http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,700.0.html
« Последна редакция: 17 Юни 2012, 22:07:06 от niki »

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #49 -: 18 Юни 2012, 19:05:19 »
Благодаря, niki!
Аз бях чела за водното стъкло като подложка, но то жълтее леко.

А твоят вероятно е водоразтворим акрилен, те са бели. Водоразтворимите полиуретанови не зная как изглеждат.

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #50 -: 19 Юни 2012, 22:37:01 »
задължително на водна основа, защото така няма проблем да се направи цветна подложка с темпера, или дори и релеф отдолу с гипс, и нещата се получават

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #51 -: 29 Юли 2012, 18:36:15 »
Цитат на: emilchaushev link=topic=3121.msg78046#msg78046 date=1336983691
Ето и обещания материал, който ползвах за основата на езерото на клубния модул.

(Image removed from quote.)

Материала е бял и седи на бучки... малко е кофти за разстилане, а след изсъхване седи точно като силикон, което предразполага към полепване на прах, за което като последен слой покривам в воден ефект на Busch.

Съвет: да се полага на тънки слоеве, за да съхне бързо... слой от един сантиметър съхне да 2-3 седмици, а слой от 2-3 мм за около 24 часа.

Все се каня да драсна няколко реда, ама пусти мързел...
Купих точно такъв акрилен гел на Валехо, като този от снимката на Емо. Да споделя няколко реда за него.
1. Моят не е на бучки, въпреки , че е същия. Явно Валехо не държат особено на качеството. Поне също става прозрачен. Много се свива и намалява обема си при съхнене.

2. Ако някой реши да купува от него, ВНИМАВАЙТЕ! Продавачките на "Шипка" 6 много лъжат в цената!!!!! На снимката се вижда етикет с цена 10,30 лв. , на дъщеря ми се опитаха да ми го продадат за 26 лева !!!!!! Аз оспорих цената (по телефона) и казах, че мои познати са го купили от тях за 10 лв., уж проверяваха и казаха , че бил 16 лева, понеже бил нова доставка. Дъщеря ми обаче, е видяла етикет с цена 8, който бързо са махнали. Кутията беше доста прашасала и въобще не изглеждаше като нова доставка. Каталожният № е 27591 и го няма в сайта. Има един подобен гел, мисля № 28591 беше, който е 26 лева и те пробутват Дензо гела на Валехо на тази цена.

3. Има блясък, но за по-сигурно го минавам отгоре с гланцовия акрилен лак на Маестро Пан, за който бях писала в по-горен пост. Става доста добра вода.
Гланцовият акрилен гел на Маестро Пан НЕ СТАВА ПРОЗРАЧЕН, както твърдеше производителя и  взе да ми мънка по телефона, че бил сменил пълнителя, по - рано ставал прозрачен. Лакът му е добър, пробвах го доста.

Направих комбинация - безцветна епоксидна смола и като най-горен слой - гланцов акрилен лак на Маестро Пан, за водопадче - Дензо гел на Валехо, покрито отново с лак. Добре се получава. С Дензо гела също може да се покрива върху епоксидната смола.
Технолозите препоръчват двукомпонентните, защото по-малко се свиват при съхнене. Конкретно, беше ми препоръчан този лак на Оргахим -  Леко Лак Полиуретанов за Паркет - 2К http://www.orgachim.bg/index.php?location=products13&pid=95&start=0 , но не съм го пробвала. Ако някой го е ползвал и пробвал за каквито и да били цели, моля да сподели мнение.

Поздрави на всички и хубаво лято!  :drinks:



София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Воден ефект
« Отговор #52 -: 30 Юли 2012, 11:05:48 »
Нели, слагай и по някоя снимка.
Аз за моето езеро ползвах полиестерна двукомпонентна смола.

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Воден ефект
« Отговор #53 -: 04 Август 2012, 10:48:08 »
Цитат на: София 70 link=topic=3121.msg80491#msg80491 date=1343635548
Нели, слагай и по някоя снимка.
Аз за моето езеро ползвах полиестерна двукомпонентна смола.
Яр макетче без релси ?!
Много ми харесва! А можеш ли да снимаш в близък план само водата, за да видим как е станала? разкажи за опита ти и наблюдения от полиестерната смола, моля.

Аз ще опитам да снимам новите и ако успея, ще кача снимки.

stoyan

  • Trade Count: (8)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 19
  • Рейтинг: 5
Re: Воден ефект
« Отговор #54 -: 07 Април 2014, 22:05:23 »
Здравейте, реших и аз да пиша за получаване на воден ефект. Правя макет с река .
Върху OSB-то заравних грапавините чрез шпакловане с шпакловъчна смес- турска, съдържаща гипс и лепило . От нея съм много доволен- здрава е и не се пука при по-голяма дебелина, но все пак и добавям и Ц 200 на Оргахим.
След изсъхване става здраво и леко, защото е с малко обемно тегло.
Забърках латекс и оцветители на Оргахим със зелен цвят и боядисах дъното на реката.
След пробите с различни материали за воден ефект , се спях на лепило за дърво на Оргахим.
Бял при нанасяне и прозрачен след изсъхване.
Движението на водата (вълничките) направих с резки от клечка за зъби, след малко засъхване- около 1 час след нанасяне.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Воден ефект
« Отговор #55 -: 07 Април 2014, 22:32:55 »
Ще е интересно да покажеш и снимки ;)

stoyan

  • Trade Count: (8)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 19
  • Рейтинг: 5
Re: Воден ефект
« Отговор #56 -: 07 Април 2014, 22:35:12 »
Да ,направил съм снимки поетапно и ще ги кача


Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Воден ефект
« Отговор #58 -: 14 Февруари 2017, 18:48:07 »
Да споделя, купих "дъждовни капки" на Лоркаарт (Варна) http://lorkaart.bg/category/40/dazhdovni-kapki.html. Намерих ги в магазина на Ем арт ( Имат магазини в цялата страна, в София зная 2 - подлеза на НДК и до Халите). Взех тези с апликатор - по-удобни са - 50 мл , цена 2,70 лв. Съхнат относително бързо.
 Представляват някаква акрилна емулсия. При изсъхване стават напълно прозрачни, релефни и с кристален блясък. Харесаха ми !  С тях подобрих старите водопадчета, които съм правила преди 4 години с Дензо гела на Валехо, който Емо е показал на стр. 3 от тази тема и за който пиша в отговор #54. Определено ми харесват много повече от Дензо гела. За водопад са отлични според мене.
Експериментирах дали ще са подходящи и за тиха вода. Накапах в 1 лъжичка - с потупване се изравнява повърхността, но при изсъхване, съвсем леко се сви повърхността в центъра и се появиха 2-3 нежни пукнатинки. Отлепи се лесно от лъжичката, гъвкаво е. Ще продължа да експериментирам с тях.

Приличат много на 3D lack - Viva-decor.de , но той е много по-гъст и връхчетата на капчиците от него не се заравняват, а остават с остри ръбчета.

Гланцовият акрилен лак на Маестро Пан ( Пловдив) http://www.maestropan.net/index.php/varnish продължава да е с добро качество и ниска цена и е много подходящ за финално покритие на вода. Купувам го в София от магазина на Санди арт на бул. Стефан Стамболов № 1 ( близо до началото на пазара Кирков).

 П.С.Пиша това, ако някой все още се интересува от направа на вода.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Воден ефект
« Отговор #59 -: 14 Февруари 2017, 21:16:29 »
Това с дъждовните капки се е утепало за водопадите!!!
Благодаря за споделеното, което ще бъде пробвано
 още другата седмица!
 ;D