Автор Тема: Всичко за макетирането с олекотени pvc плоскости./набедени за ,,симона,,  (Прочетена 33242 пъти)

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Позволявам си да открия отново тази тема , защото  е споменавана на 2 пъти, но само толкова.А съм на мнение, че материала с страхотен за макетиране и не само. И самият аз съм ,,откърмен ,, ако мога така да кажа с този материал./ За справка имам имам опит  и работя  в посоката от 80 та година.Тогава нямаше този материал, разполагахме с полистирол и плексиглас. Тука е голямата разлика между материалит/не мога да ви цитирам химичните съединения на материалите- не съм се напрягал и не е нужно май))/. Полистирола , респективно  плексигласа са по-твърди материали, лепят се най бързо и добре с хлороформ- което си е промоция:- макетирате  и се друсате for free)))), без пристрастяване и преследване от закона за ползватели и дилъри/търговци/).Има и други разлики- тежина например, 1м2 с дебелина 1мм- е  около 1, 150кг, докато oлекотеното pvc е около 890 грама.Тука ще отворя скоба- Симона е търговска марка на такова пвц, мисля италианско производство.На пазара има Унгарско, Израелско,Германско, аз предпочитам последното. Идва ред на начина на обработка-лесна , приятна и бърза, което е супер за хора моделисти и хобисти, защото всеки вярвам иска по-бързо да види резултата на своя труд.Рязането може да е с всички уреди познати на човечеството. ;D Голямото предимство е , че се реже с макетен нож, перфектно.Друг хубав момен е разнообразието- предлага се в дебели от 0,5 мм до 2 см.Предлага се в следните  размери на листата1, 22- 2,44метра / 1,22- 3,05 метра,/ 2, 05 - 3,05метра.  Пак ще отворя скоба, от фирмата от която купувам, не е нужно да се взима лист, може и парче с размер 10 сантиметра на 30 сантиметра  примерно. Пак да отворя скоба, понеже непрекъснато работя с този материал имам всякакви парчета, ако някой  иска мога да му дам, да се ,, запознае с материала,, и ако му  хареса да се хвърля  в дълбокот, с гол в ръката нож :lol:. Такаа, да кажа нещо за лепенето, то става с няколко вида, но аз ще ви кажа доказаните  първенци в дисциплината а именно:1  моментно  лепило RODI- не е каноконлит, а е акрилно лепило, хваща за около 1, 2 секунди-използвам го за фиксиране, да не държа елементите с ръка или приспособления като щипки, тежести , стяги. 2 истинското лепене  е с  tangit  ,с него лепят pvc улуците- перфектно е.Друго , материала се огъва, според дебелината и радиуса, било, чрез напрягане, или нагряване / използва се така нареченият сещоар за свекърви))))))))))))/ . Друго, може и да се ,,бигова,, тоест правите един срез  с ножа, да кажаем на  плоскост 2мм, сте направили разрез някъде до пловината , ефекта е, че можете да згънете материала като картон., било на права линия или дъга. / малко по късно ще кача снимки на лепилата, едното вече го има, и на това биговане.Няма никакъв проблем после да лепите каквото и да било отгоре, било с  с-200, мувелит, хелметекс и тн.Някъде по предишните теми бях прочел, че е несериозно да се  използва за подложка , ако не  е с дебелина 1 сантиметър. Не мога да се съглася, не е така, защото: ако се сложи просто като подложка, на лист, да, ще се огъва на по голяма дължина, Нооооооооооооооо, не се прави така. Начинът е да се оребри, или сандвич, на принципа на автомобилните врати- ламарината не би била толкова здрава, ако не беше абкантвана, тука е същото. Друго може дори да си направите сандвич от плоскости от 3мм, с оребрения и подпори, а ако искате може да пуснете и пяна вътре- пезултата , леки и здрави, лесно преносими панели. Да не говорим, че кореции в този материал са елементарини- доизрязвате някоя дупКа или  я запълвате и залепвате, после  шкурка и няма следи.Боядисва се превъзхдно.Ааааа да се върна на ,,сандвича,,хем  е здраво, леко, но и осигурено място за  кабелите, и не на последно място, по тънък материал, по лесно се обработва и  е логично по евтино)). Разликата на лист  между дебел и тънък материала,, материализирате ,, в 1 вагонче))), за всичко съм помислил :lol:.Със сигурност пропускам много неща, но ако някой има  въпроси, да пита.  :drinks:
« Последна редакция: 18 Април 2011, 13:30:06 от niki »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Ето сетих се)) на много места има засегната темата за праха по макета, а по макетите има много пластмаса, което значи и наеликтризиране, таааа пръскам си аз пвц- то с  шпрей антистатик

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Още нещо се сетих)) материала е със защитно фолийо, което е много удобно, защотоможете да махнете , след като срежете с ножче само някои сектори и така ще е защитен, ако пръскате или боядисвате и искате да има сектори, където да няма боя.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Дай приблизителни цени на различните дебелини в лева/кв.м.
Че това дето почва от 0,5 мм силно ме заинтригува.
И от коя фирма пазаруваш немското ...добре де ако не е "симона" как да му казваме,
 за да го различаваме от другите РVЦ-та?
Това за оребряването се сетихме, още като се огънаха два модула направени - късно е вече да се оправят.
А "сандвич" панела с пяната от вътре е интересно - дали няма да става и за плоскости на макет по този начин.
Само с резонанса не знам как е? :scratch_ones_head:
 ;D

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Нали само влакчета ще минават, няма да препуска Аспаруховата конница)))))))))))при мен звука е като на подбалканската линия, без декодери, нямам ехо и  дискомфорт)))))). качих снимки , да се види и визуално.Имаш ли снимка на огънатите модули, да погледна, може пък не всичко да е загубено)) . Става аз както и другаде писах, не ми е готово още помещението, и да не губя време започнах,работя на парчета , които после се зглобяват се едно винаги са си били заедно. Материала се казва ,, коматекс,,, олекотено разпенено пвц.Най тънкото всъшност е 0, 8,следват през милиметър до 20 мм.Цените са както следват, 6, 30, 6,60, 9,90, 13, 80, 17, 60,/ 20 лв, /това са цените до 5мм/на квадратен метър.Това са цени на парчета, при цял лист пада примерно за 5мм е 18, 40. ОПРЕДЕЛЕНО СТАВА  за макети, при желани се подсилва някъде и си се навиват рапидки, аба кой каквото си иска, аз съм правил  вани за проявяване  в печатници, химикали  и тн- никакъв проблем, капци за аквариуми, решетки за аквариуми, решетки за бои, тави за водата от конденза на климатици, абеееее, заболяха ме пръстчетата да пиша)) за всичко става, само не за ядене))))))))))) :drinks:,Магазина се намира срещу кат и се казва ,,антекс,,.
« Последна редакция: 18 Април 2011, 11:37:40 от niki »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Да не пропусна , там има и нов по добър материал от плексигласа  за макетиране, реже се с нож, а не с мъка)) студено се огъва и остава в наложената му форма, тоест възпитан и послушен материал)), има го от 0, 4 до 2 мм, даже го има и вариант, антирефлекс :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Снимки на модулите "Панагюрище" и "Църквата" колкото щеш из форума.
За звука - не минава аспаруховата конница, ама понякога звучи по-силно и от истински влак, а това е все пак модел.
Силно се съмнявам, че не резонира, и корк май не би помогнал много - трябва "пътни" проби за анализиране.
Иначе има един словак, който целия макет си прави така, ама нещо ...докато не чуя, не вярвам. :scratch_ones_head: :yes:

Кой е новият "вералит"???

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Вералит е по добрия  за макети материал от плексигласа.Ами аз значи съм българския словак, щото и аз само с пвц работя ;D, Ами не съм мерил децибелите с уред,но мисля че е добре, незнам, това е относително наистина, освен, като напредна още малко да дойдеш и да наостриш като немска овчарка уши :lol:,обещавам дам не казвам дай лапа :lol:
« Последна редакция: 18 Април 2011, 13:32:09 от niki »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: pach link=topic=3128.msg57822#msg57822 date=1303117323
Снимки на модулите "Панагюрище" и "Църквата" колкото щеш из форума.
За звука - не минава аспаруховата конница, ама понякога звучи по-силно и от истински влак, а това е все пак модел.
Силно се съмнявам, че не резонира, и корк май не би помогнал много - трябва "пътни" проби за анализиране.
Иначе има един словак, който целия макет си прави така, ама нещо ...докато не чуя, не вярвам. :scratch_ones_head: :yes:

Кой е новият "вералит"???
Поразмислих малко за шума, и си мисля, че не е лошо да има малко, щото ако изкам да заглуша всичко съм си збъркал професията, трябваше да стана неуловим,,killer,, :lol:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Мятам се смело в дълбокото, и почвам железопътен мост с конструкцията на този от Сейн Луис.Голям, 1,50 метра дълъг ;D.Просто не се сещам от какво друго би могъл да си го направи човек освен от пвц.Смисъл без да се ползват фрези, техника и тн.Само с гол в ръката нож ;D

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
        Понеже се занимаваш с ПВЦ или каквото е там да попитам.
   Мога ли да си намеря от някъде плексиглас(прозрачен) с дебелина 10-15мм ширина 200мм и дължина 1700мм?Смятам да го ползвам за платното на мост.Чакам  да видя снимки от този който ще направиш. :good:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Постнах снимките преди малко, , написал съм, че това , което се вижда е 3, часа работа , най-много,без да се броят цигарите)))).Да може, има и 2 см  дебел плексиглас, но не те съветвам да ти е основата това, защото, ако няма оребрения, на тази дължина ще се огъне, другото , което е важно , плексигласа иска по специална обработка.Твърд е, чуплив, ако го режеш със зеге се топи, трябва на ръка с ,,вълчи нокът,, или на фреза и още куп неща.Сега ще снимам един,,сандвич,, ,който направих, от 2 мм материал, с оребрение, и е много по добре.

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Като се замисля/което  е трудно и рядко явление/ ;D, начина на изработвания от мен макет, наподобява  в голяма степен фремо модулите.При мен се получи без да искам, а именно, защото споменах, че нямам търпение и започнах макета преди да е готово помещението за збавление ;D.Модули, защото всичко което правя е залепено за плоскоти от олекотеното пвц, за да мога после да преместя без проблем сегментите.В процеса на работата, събирам за малко,,модулите,, за да се позиционират релсите и с бодра стъпка напред.Разликата е ,че при мен ,,модулите,, не са  с еднаква големина и размер, което не е проблем, защото при напасването си залепвам малко ,,маркерчета, и после парчета си влизат ,, като у дома,, )))))))или у гара.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Макетът ти по-скоро е от сегменти. Модулите са друга бира и предполагат свърването им да става в различна и необвързана последователност с други подобни :declare:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Разбира се така е.При мен има само един начин на ,,свързване,, , докато при другата бира, може комбинации. Сравнението ми беше единствено в посока, че както може няколко хора да си работят отделните модули, аз така си работя по гореспоменатите причини, парченцата ми на този етап независими едно от деуго :drinks: