Автор Тема: Всичко за макетирането с олекотени pvc плоскости./набедени за ,,симона,,  (Прочетена 33250 пъти)

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Благодарение на автора на темата Ники, който ми отвори очите за работата със "симоната" успях да намеря един почти перфектен материал за макетиране. Въпросната симона притежава редица свойствата като: лекота, лесно рязане и пробиване, гъвкавост при по-голяма площ, възможност за биговане, възможност за моделиране в желана форма чрез нагряване и не на последно място -ниска цена.
Едно от уникалните свойства, което ме накара да предпочета работата с този материал е възможността за "драскане" по повърността с което се постига дълбочина на релеф. Преди работих с гипс, който драсках в меко състояние за трасиране, а в последствие (след втвърдяване) повтарях трасетата до добиване на желаната дълбочина. Това беше доста тудоемко, натискал съм до схващане на предмишниците за да мога да дълбая в гипса. Със симоната същото това дълбаене е далеч по-леко.
Какво имам в предвид под драскане. Така наричам задълбаването на остър инструмент в пластмасата, след което се оставя следа с дълбочина в зависимост от приложения натиск. Метода е перфектен при моделирането на фугите по тухлени стени, пукнатини в бетон, тротоарни плочки или паваж, бордюри или гарови перони, релефно очертаване силуетите на дограми и др. елементи по фасадите на сградите в макета.
За да визуализирам т.н. драскане качвам снимка на средновековна фасада изработена от мен...




Същата тази права стена мога да извия дъговидно, с което да направя кула на замък. При работа със този материал се добива рутина и с времето и повечко старание могат да се правят неща които тук таме из сайтовете се продават за луди кинти в евро.

« Последна редакция: 13 Ноември 2011, 18:39:20 от gzo »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
 :hi: :good:Материала е едно- а работата и майсторлька-друго :drinks:

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
 :clapping: Имам дърводелски длета и си мислех да правя с тях подпорни стени и портали на тунели от дърво,но тук съм много впечатлен!Имаш ли снимки от етапа на изработка да публикуваш и тях?Много яко е станало и наистина няма смисъл да се дават луди евра за тез неща  :hi:

evrokoma

  • Гост
  • Trade Count: (0)
 :clapping: :clapping: :clapping: Станимире не забравяй да се обаждаш ако идваш :drinks:

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Благодаря Ви за оценката приятели !  :drinks:

Не съм правил други снимки на етапи за които пита Миро, но не е проблем тъй като тази стена е само част от макет на една от емблематичите български твърдини, която ще присъства на макета ми и в момента правя отделните модулчета. Всичко накрая се напасва и се получава нещо наистина ефектно, което никоя фирма не предлага. Та щом туй е възможно не е никак сложно да се направи и тунелен портал. Още повече, че времето за неговата изработка ще е доста по-кратно дори от времето за шипинг ако го купиш наготово по каталог от нета. С удоволствие ще помогна на Миро със съвети за портала, а иначе за работата ми със ПВЦ-то ще пиша в моята тема.
С Иво Еврокома ще се видим живот и здраве по Коледа, а на път за там ще гледам да мина да се засека и с Миро :drinks:

« Последна редакция: 13 Ноември 2011, 22:26:58 от gzo »

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Браво за желанието!
Не е тук темата, но ще спомена, че има още един (при това още по-мек) лек материал,
който ползвам за такива стени. Въпросната крепостна стена ще се направи за около 5 минути от него.
Поздравление за ентусиазма и творчеството!
 :hi: ;D ;D ;D

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
В Интернета се появи реклама за нов материал:
Отскоро на българския пазар фирма Аксес Новело предлага иновативния продукт Пуренит (Purenit), който е базиран на твърда PUR/PIR пяна. Плоскостите Purenit са произведени от 100% рециклирани PUR/PIR базирани твърди пяни по специална технология и високо налягане. В резултат се получава строителен продукт с разнообразно приложение поради изключителната комбинация от свойства - много висока топлоизолация λ=0,086 w/m²K, голяма твърдост и устойчивост на натиск до 8 МРа , съгласно DIN 826.4, плътност 550 кг/куб.м, материалът е устойчив на киселини и основи, не гние, не мухлясва, не абсорбира вода. Материалът се обработва изключително лесно – рязане, пробиване и лепене се извърша с конвенционални инструменти.Плоскостите Пуренит (Purenit) се предлагат с дебелини от 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 60 мм и размери на листа 1220 х 2440 мм.
Някой ползувал ли е такъв материал за макетиране или направа на основа на макет?

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
На много места съм виждал снимки с фибран. И на моя макет основата е такава, мисля и релефа да го правя с фибран. Издържа доста по-малко (200 кРа) на натиск от този пуренит, и е няколко пъти по-лек (32 кг/м3). А пък цената му е около 4 лв/квадрат при 20 мм, а на пурените гледам че един лист 20 мм е 106 лв (над 30 лв. на квадрат). Като сметнеш че ще изрежеш и извърлиш голяма част от него, за да оформиш някакъв релеф, ми се вижда скъпичко. Иначе - би трябвало да стане.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
100% от рециклирани материали и 10 пъти по-висока цена!  :swoon: Тия хич не си поплюват...

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Едно ВИДЕО онагледяващо  направата на каменен виадукт. Лично аз, отдавна събирам материал за направата на подобно съоръжение, а тук е добре показано.
Не намерих подходяща тема, но тук се коментира работа с PVC плоскости...

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Това със стиропора според мен въобще не си заслужава, резултатът е предварително обречен.
Със симоната такива каменни стени, тунели, мостове и какво ли не стават перфектно.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Аз, лично не бих го определил като предварително обречен!
За мен са два вариантите/материалите с които може да се направи подобно съоръжение - "симона" и стиродур (фибран, депрон и тем подобни 4 - 5мм.)
И двата си имат своите плюсове и минуси. Симоната е по-твърда и не се наранява лесно (плюс), но при нея трудно се постига структурен ефект/релеф на камък (минус), което е много важно за придобиване на реалност.
При стиродур/фибран и т.н. този ефект се постига доста лесно с телена четка или нещо подобно, но трябва да се внимава, защото е по-лесно нараним като материал...

Тук има още един пример за стиродур:


След правилното нанасяне на боята ( да не стане "мацаница" ) и светлосенките, резултатът ще е много близък до реалността.

Нох, Фалер и т.н. предлагат много свои продукти (тунелни портали, подпорни стени ...) от същия материал, но на доста висока цена...

Има и трети вариант/материал - гипс, но там са други техниките на работа и може би ще се получи най-добрия резултат.
Всеки да си решава...

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Точно това не му харесвам, че е много мек тоя стерео пор. Имам два -три вида - фибран и още нещо, и двата ги отхвърлих след първите опити, въпреки че ги купувах с "повишена плътност", твърдост и т.н.
Мекото ПВЦ може да го обработиш много лесно за да стане 3Д, (на снимката подпорната стеничка), според мен може да се обработва не по зле от гипса. Задната стена е само 2Д, с нарисувани камъни, но понеже е на такова място че не се вижда много ще остане така. А това на Нох (камъкът от моята снимка), както и техните портали и т.н., са от нещо като полиуретанова пяна, тя е доста по твърда от стиропора. С телена четка не се бях сетил - може да пробвам върху пвц-то.


Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
 Да, всеки от тези материали си има плюсове и минуси. Личното предпочитание
 е в основата на избора. Симона за направа на сгради е добре с твърдотта си, но фибран и депрон също имат успешно прилижение при тунелни портали, подпорни стени,скали, особено комбинирани с гипс.Тук са
 снимки с депрон , ,