Автор Тема: За българското членство в "MOROP" - NEM_стандарти.  (Прочетена 5930 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: CaLLlo link=topic=3205.msg60415#msg60415 date=1306489647
Това са страните членки на MOROP:
http://www.morop.org/de/idf/index.html
Ето каква може да е една от целите на единия и/или другия наш клуб - да станем страна членка!

Ееее, браво Саше!!! :hi:

Това съм го предложил още с основаването на Клуба ни,
 ама а познай колко умни и колко празни погледа го посрещнаха!??
 :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic:
Пък някой все още се чудят какво е това NEM - стандарти и като се настоявя да се спазват,
почват да се държат доста странно (неадекватно чак)... :bad:
Ама ще да цитирам Зазо:
Цитат
...ще си замълча, че ще кажа нещо грозно!
« Последна редакция: 28 Май 2011, 14:12:11 от pach »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5540
  • Рейтинг: 634
  • Красотата е в детайла!
За NEM, MOROP и други работи
« Отговор #1 -: 27 Май 2011, 13:44:03 »
Всяко нещо с времето си! Сигурен съм, че всеки би подкрепил членство в тая организация, но има и една друга приказка, често използвана в реклами - "Когато стана голям ще..." Тъй че може би моментът да се кандидатства в MOROP назравя, а защо не и вече е назрял (Дали не сме станали вече големи?!). Тъй че директно предлагам на следващото Клубно събрание да обсъдим този въпрос! Ако не друго, поне да чуем принципната позиция на всеки член на клуба ни.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
За NEM, MOROP и други работи
« Отговор #2 -: 27 Май 2011, 13:48:12 »
Цитат на: Vlado link=topic=3205.msg60423#msg60423 date=1306493043
Всяко нещо с времето си! Сигурен съм, че всеки би подкрепил членство в тая организация, но има и една друга приказка, често използвана в реклами - "Когато стана голям ще..." Тъй че може би моментът да се кандидатства в MOROP назравя, а защо не и вече е назрял (Дали не сме станали вече големи?!). Тъй че директно предлагам на следващото Клубно събрание да обсъдим този въпрос! Ако не друго, поне да чуем принципната позиция на всеки член на клуба ни.

Подкрепям те напълно!!!
 :clapping: :clapping: :clapping:
Тъкмо ще видим определени хора дали са ...узряли за такова нещо!? :sarcastic:
(щото ако те не са ... :scratch_ones_head:)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
За NEM, MOROP и други работи
« Отговор #3 -: 27 Май 2011, 16:50:48 »
Пламене, защо мислиш, че времето е назряло? Една празна, куха и безсмислена представителност повече вреди, отколкото има полза от нея. .Вервай ми... Това, че ще се тупаш в гърдите, че са те приели тук и там, не означава изобщо, че клубът/клубовете са станали по-успешни, по-богати, по-опитни са станали членовете и т.н. Това е за ТВ кратуновците, които не могат да забият един пирон, обаче иначе ще ти подпалят ушите с предложения и акъл как се прави макет /примерно/. Да си избиват комплексите, че някъде някой ги брои за нещо... А то това същото е създадено от тамошни "учени глави" с големи тапии, които освен да ръсят мозък не ги бива за нищо... :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
За NEM, MOROP и други работи
« Отговор #4 -: 27 Май 2011, 17:02:57 »
Нещо не схванах...MOROP ли са празните кратуни ???
Организацията е на повече от 60 години - дали няма смисъл от нея!?

То знам един клуб който мнооооого обича да изтъква своята "представителност",
 та по този критерии си много прав. Но това не значи,
 че така е редно и така се прави и в други клубове.

Колкото до нашия клуб (и моделизъм) - опитваме се да сме в един отбор,
тоест сме толкова бързи (в узряването) колкото е най-бавния от отбора (тоест когато узрее).
Та за това в момента "тичаме" като костенурка, но поне не се връщаме назад.
Аз съм го казал и на Председателя ни - някой клубни членове "тичат" напред
(с около 2,5 години ...къде 3г.) но това не значи че Клуба ни като цяло е също толкова "напред".

За това се и израдвах на мнението от Сашо (който уважавам  :hi: не само аз),
и за това реагирах.

Но MOROP въобще не е куха и излишна организация, най-малкото че има такава и индентична - NMRA!!!
Две "кухавелки" биха били много в света на моделизма!!! ;)
 ;D ;D ;D :drinks:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
За NEM, MOROP и други работи
« Отговор #5 -: 27 Май 2011, 17:19:52 »
вариант 1:

обект  А :  - Дали да не  дадем вече ?
обект Б  :  - Да ! Дайте да дадем !!
обект  В :  - Подкрепям! Тъкмо ще видим кои са готови да дадат ( :sarcastic: щото не са ..)( :wacko: или се ослушват  :agree: :pleasantry: :stop: :search: :fie: :dirol:)
обект Г  :  - Що си мислите ,че като дадете - ще ви дадат ?
обект В : -  чакай ,че нещо не разбрах ?!?!!!!?  :agree: :agree: :agree: :agree: за даване ли става дума или за подаване ??
обект Г : - абе ти нафта ли си пил !?
В : с мен не се спори !  :prankster: :bb2: :spiteful: :spiteful: :spiteful: но обект А е прав  :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:
упс забравих и  :pleasantry:


Вариант 2 :

обект А  :  - доживях някой да даде линк към тези мадами в мащаб Playboy !
обект Б  : -  ДА ! - време е да по*бем !
обект В  : -  Подкрепям ! Тъкмо да видим кои могат да *бът (:sarcastic: щото се ослушват ..)( :wacko: или не са чели т.3 ал.5  :agree: :pleasantry: :stop: :search: :fie: :dirol:)
обект Г  : - що си мислите ,че като си поискате - ще ви дадат ?!
обект В : - чакай ,че нещо не разбрах ?!?!!!!?  :agree: :agree: :agree: :agree: за *бан ли става дума или за IBAN ??
обект Г : - абе ти нафта ли си пил !?
В : с мен не се спори !  :prankster: :bb2: :spiteful: :spiteful: :spiteful:но обект А е прав  :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:
упс забравих и  :pleasantry:


за Вариант 3 : предложете глагол вие  :lol:
« Последна редакция: 27 Май 2011, 17:49:15 от Adrian »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
За NEM, MOROP и други работи
« Отговор #6 -: 27 Май 2011, 17:35:41 »
Всяка структура е куха и безсмислена, независимо на колко години е, когато не носи реални ползи за членовете си. Не говоря за отделни членове, а поне за болшинството /за 100% доволни не говоря - това не става никога и никъде/. Наличието на две "некухи" организации с еднаква дейност /не съм ги следил, но поне така излиза, може и да греша де/ много ми напомня на нашенската ситуация с нашенските клубове...  ;) А относно кухото представителство - споделих личен опит...  :hi:
Та, какво наричам аз реална полза от такива "велики" асоциации:
1. Членуващите организации и отделни членове да се ползват с привилегии при закупуване на модели от производители /било цялото сдружение при групова поръчка, било отделен член/
2. Да се организират изложби и демонстрации с единствената цел опознаване на тънкостите по ЖП моделиране и обучение /обмяна на опит/ между членове.
3. Да осигурят достъп до културни, исторически, архивни и др. неща, свързани с железниците, които могат да помогнат в различни насоки.
4. Да осигурят пари за издаване на книги, списания и всякаква ЖП и моделистка литература.
5. И разни такива /смятам разбрахте за какво става въпрос...

Няма полза от тия сдружения и съответно от членуването в тях, ако разни "учени" ти пълнят главата с разни идеи без финансиране, ако правят разни конгресчета, на които ти четат лекции като на ученик /но нищо не ти показват как става/, изявяването на разни чички като "корифеи" по макети, а те нямат и никога не са имали собствен /или да са участвали в клубен такъв/... Тоест, само теория, локуми и нищо между пръстите на обикновения моделист...
« Последна редакция: 27 Май 2011, 17:38:01 от Best Ripper »

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
За NEM, MOROP и други работи
« Отговор #7 -: 27 Май 2011, 17:57:41 »
Цитат на: Adrian link=topic=3205.msg60442#msg60442 date=1306505992
за Вариант 3 : предложете глагол вие  :lol:

Ми ко ша каиш за "таковам"?

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
За NEM, MOROP и други работи
« Отговор #8 -: 27 Май 2011, 18:35:04 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=3205.msg60445#msg60445 date=1306506941
... Тоест, само теория, локуми и нищо между пръстите на обикновения моделист...

Като каза между пръстите... и аз обичам да пипам пари :)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
За NEM, MOROP и други работи
« Отговор #9 -: 27 Май 2011, 20:39:52 »
Въпросните "кухи" организации са спомогнали на всеки (не само на членовете си) да може да си купи релси от един производител, локомотив от друг, вагони от трети, DCC захранване и управление от четвърти, декодери и принадлежносрти от пети и т.н. и вичко това да върви и работи - сиреч да е съвместимо в дадения мащаб, без значение от производителя и страната на произход. А това не е малко.

 :yes:  :yes:  :yes:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
За NEM, MOROP и други работи
« Отговор #10 -: 28 Май 2011, 09:25:59 »
Венци, що така "бе джанъм"?!!!?!!!!  :lol: :pleasantry:
Първо изреждаш пет точки (добре де ...четири) които те вълнуват, като твърдиш че това не се прави.
Ама как може да го твърдиш, след като сам казваш, че не "следиш" живота на "кухавелките"???
После пък казваш, че "старците" от кухавелките все пак правели нещо, ама не е това което ти очакваш!!!!
Сега става така - или правят... или не правят! Та ти сам се опровергаваш (в един пост  :spiteful:).
Средно положение няма. ...и ДА, прав си - на 100 % доволни няма (явно имаш предвид и собственото си противоречие)!
 :pleasantry: :pleasantry: :pleasantry: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


А сега сериозно.

Микси го е казал точно.
Без това щеше да е такава каша в моделизма, че едва ли щеше да просъществува.
Това страно ми напомня на по-горе засегната каша наречена "български клубове - от вътре и от вън".
 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ;) :pleasantry:


Нормите не са наложени от "брадати старци" дето един макет не са направили и един модул или модел нямат свой
Нормите са направени в практиката на моделисти, хобисти и ентусиасти, често обединени и в клубове (но това често не е задължително - за справка - българина който самостоятелно е направил стандарта за нашите епохи в БДЖ - Борис Чакъров).

Преди всичко всеки един NEM-стандарт се е наложил в практиката, именно защото е абсолютно функционален.
Когато се открие противоречие или пък трябва да е по адекватен на настоящето време, то той се променя и това съще се вижда в списъка - някой съществуват повече от 30 години (което доказва тяхната точност) а други се променят през 3/5 години защото го налага динамиката на моделизма.

Ако нямаше тези норми, моделизма ни щеше да съществува като "Клубове по интересите на фирма ...................".
като празното място може спокойно да бъде попълнено с името на която и да е фирма, като Роко, Пико, Фалер и т.н.

Нещо повече - нямаше да има елементарната възможност, като да си сложиш локомотива на релсата и той да потегли напред при дясна релса захранена с "+" при DC. Или пък еднаквост на ребордите и ...ама почти всичко за което се сетиш!
Нямаше да има и стандарата DCC ... и въобще всичко, всичко и всичко!!! ;) ;D

За справка - при обикновенните детски играчки,
няма такива стандарти (освен безопасност за детска употреба)
и наличието на ...кашата е повсеместно.

Впрочем двете организации само на теб (типично по български) ти напомнят на два синода или две партии.
Просто едната е европейска, а другата -  американска. Но практически имат толкова много общо и припокриващо по между си,
че дори "обучени" хора все още ги бъркат постоянно - просто защото и нормативите им са на 75 до 90 % еднакви и припокриващи се.

Останалите проценти до 100 са именно "индивидуалните" разновидости произтичащи от културните и ... :scratch_ones_head: ...континентални разлики.

Венци, ако ти не си се интересувал (или не ти пука :good:), това не значи че горните четири точки, които си изброил не се правят. Прави се много повече дори, но всичко е въпрос и на информация.

Много хора буквално се присмиват, като чуят мойто виждане по въпросите на български моделизъм, но ако погледнеш
списъка който Сашо качи по-напред в темата, можеш ли да  ми отговориш с какво ние сме по-лоши от страните
ВЕЧЕ членове на MOROP ?
И защо и ние да не дадем своя принос и да не създадем стандартите за нашия моделизъм,
подобно на извършилите го вече бели държави. Ама айде "белите" да ги оставим настрани (поради икономически разлики най-вече), но с какво сме по-зле от Румъния, Полша ли Словакия (сравнително новите членки на MOROP)???

Аз все се надявам, че в скоро време (особено като узреят някой хора) дори Адриан ще схване ползата и предимството
на такова членство и ще доживеем някой ден да има и български нормативи, като част от общото дело на моделизма.

Или както казва един известен ...съидейник...за ползу развитието на моделизма, ще трябва да го направим все пак.

Въпроса (за мен лично) е обаче колко бързо се движим???

Щото ако искаме и такива като Венци, Адри и т.н хора да разберат и се включат (то не е задължително, както обаче, не е задължително и да се пречи...или дудне) ще има доста още да почакаме. Нищо лично към двама ви - просто приимер, за които не може да ми се сърдите!  :pardon: :victory:


Искаме (нашия Клуб) да направим и "Балканска среща на железопътните моделисти",
както и Иво да направи общ "Балкански ЖП моделен форум",
но това няма как да стане, ако още се тутаме и провеждаме безмислени спорове по между си, тупаме се по гърдите колко сме велики, дали има ...и каква ако има,  полза от международно признание и подкрепа за нашето хоби.
Дали и ма смисъл от международно членство, което ще ни представи и в друга светлина,
 на местно ниво - държавни и общински органи.

Най-малкото, че на Балканите не сме единствените моделисти и дори ние "великите", все още ги догонваме в движение.
Що си мислим, че "нашият сос е най-добрия" и другите около нас са ...празни и кухи кратунковци???

Впрочем това е един въпрос в който спокойно можем да си сътрудничим двата (ако прибавим и Пловдивския "клуб" - стават три!!! ) клуба, въпреки първоначалния грешен старт - защото спокойно можем да бъдем
"Единни в различията си!".

Малеиииииииииййййй, прощавайте за дългия изказ....то май (ако Иво каже) това си иска отделна дискусионна тема.
...отивам да си направя едно голямо кафе, че още ...спя и сънувам!  :lol: :lol: :lol:

 :thank_you: :hi: :drinks: :drinks:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5540
  • Рейтинг: 634
  • Красотата е в детайла!
Re:За NEM, MOROP и други работи
« Отговор #11 -: 28 Май 2011, 10:08:00 »
Личното ми мнение е, че не само сме узряли, но вече е и наложително да станем членове на MOROP, защото:
1. Така се обявяваме пред света, хората ще разберат за нас;
2. Дейността ни излиза извън рамките на БГ, надхвърляме националните граници;
3. Това ще даде тласък на дейността ни, самочувствие на членовете ни, което не е малко;
4. Естествен и закономерен прогрес на засега отлично развиващата се организация;
5. Други ползи, за които дори не подозираме.

Разбира се, следва да се прецени и на каква цена ще бъде членството ни. Все пак сме с ограничен ресурс и ако ще се плащат вноски или нещо подобно, трябва да се преценява по целесъобразност.

Това е, пак казвам, мое мнение и не искам да ангажирам никой с него!

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:За NEM, MOROP и други работи
« Отговор #12 -: 28 Май 2011, 13:50:35 »
Пламене, стандарти се правят от "практиците", тоест от производителите...  Разните умници после високомерно заявяват: "Еди кое си ще бъде"! Но ако производителят е достатъчно силен, хич не му дреме кой локумджия както приказва. Я си припомни кой е въвел понятието "мащаб" и "старт сет". Кратунковците ли?  :drinks: Ако имам достатъчно пари да въведа нов мащаб, ще го въведа чрез моделите, а на тия ще им покажа високо вдигнат среден пръст...  :victory:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:За NEM, MOROP и други работи
« Отговор #13 -: 28 Май 2011, 14:10:15 »
Олелеее ...  :wacko: :wacko: :wacko:

 :lol:---- "... и един мармот..."---- :lol:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:За NEM, MOROP и други работи
« Отговор #14 -: 31 Май 2011, 01:04:31 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=3218.msg60526#msg60526 date=1306579835
Пламене, стандарти се правят от "практиците", тоест от производителите...  Разните умници после високомерно заявяват: "Еди кое си ще бъде"! Но ако производителят е достатъчно силен, хич не му дреме кой локумджия както приказва. Я си припомни кой е въвел понятието "мащаб" и "старт сет". Кратунковците ли?  :drinks: Ако имам достатъчно пари да въведа нов мащаб, ще го въведа чрез моделите, а на тия ще им покажа високо вдигнат среден пръст...  :victory:
Mи даааа, представете си мащаб 1-100, супер, между тт и но, няма да е такъв проблем мястото моделите по - големи, никакви спорове за мащабност))) поради лесното смятане, абеееее, много предимства