Автор Тема: Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)  (Прочетена 16768 пъти)

mitko359

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 683
  • Рейтинг: 31
Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« -: 29 Май 2011, 21:00:52 »
Не се усмелявах да пусна тази тема понеже почти бях сигурен че ще бъда залят от коментари казващи ми че е невъзможно. Забранявам тука такива коментари  :stop: ;D Решил съм се да си направя 31-ва серия и ще го направя :wild: само че ще ми трябва помоща ви!!!
Така ето малко думи за проекта:
Ще ползвам резервни части от Дезиро на Пико, те могат да се поръчват отделно, вече имам долнище и преден прозорц с кабина.
За предницата, която за мен е невъзможна за направяне, ще я резна от рез. коруба на Дезиро както и покрива.  
Както сте забелязали сигурно Дезирото и ЕМВ-то имат различни разположения на прозорците следователно ще трябва сам да си изработя страничните ,,панели"  ;D Засега пробвах с някаква пластмаса и пилене с дучене но е безкрайно трудно да се направи всичко да е еднакво (сега рабирам колко му е трудно на Тони да прави влакове) но може би пластмасата ми е твърде дебела-затова сега съм в търсене на подходящия материал. Та за първо време чакам някакви предложения за материал да изработя страните на влака.
« Последна редакция: 29 Май 2011, 21:02:56 от mitko359 »

fpk1999

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 507
  • Рейтинг: 21
  • Перфектният мащаб е 1:1 !!!
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #1 -: 29 Май 2011, 21:13:38 »
Ах ти Митко.Съвпадение :yahoo:.И аз утре се канех да направя такава тема.Значи и ти си фен на ел. Дезиро. :dance1:.И аз мислех да направя такава мотриса.Съвпадение!!!!! :drinks: :music: :dance1:.Ще следя темата :yahoo: :dance1: :dance1: :clapping:.

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #2 -: 29 Май 2011, 21:41:26 »
Ако си направиш на корел в криви проекта едно към едно в рамките най -много на 3 дена ти е готово

mitko359

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 683
  • Рейтинг: 31
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #3 -: 29 Май 2011, 21:52:29 »
niki ти си в час с пвц-то ако може малко по-подробно като за начинаещ  :lol: кво е корел и сичко това ? Като ми обясниш ще пробвам но вземи да кажеш и някаква цена че да не ме оберат ;D

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #4 -: 29 Май 2011, 21:56:42 »
ами корел -corel draw, прави се чертеж и се реже от фреза за 10 мин, от каквато дебелина искаш1мм, 2 мм, лепи се идеално, боядисва се после, лепят се от вътре вералитови прозорци и си готов. Това за страниците, пода 3мм примерно да се хванат здраво талигите

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #5 -: 29 Май 2011, 21:58:27 »
за цена, то е на изрязан линеен метър, но така на око мисля, че ще е в рамките на 40 лв, но все пак трябва да се види чертежа.
« Последна редакция: 29 Май 2011, 22:02:13 от niki »

mitko359

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 683
  • Рейтинг: 31
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #6 -: 30 Май 2011, 15:25:36 »
Ники много ти благодаря само това за прозорците какво представлява? Аз си имам под от дезиро но му трябва преработка ето линк на рез. частите аз имам 52010-11 / 52010-31 / 52010-07
а ето и линка http://piko.de/produkt_db/check.php?page=ersatzteil_neu&grand_id=3&parent_id=15&id=52010

mitko359

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 683
  • Рейтинг: 31
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #7 -: 30 Май 2011, 16:28:56 »
добре сега започвам да се пробвам с корела само незнам как да направя краищата на прозорците заоблени? ПОМОЩ ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12283
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #8 -: 30 Май 2011, 16:57:42 »
То зависи с кой корел работиш, но принципно във всичките е така или подобно:
В CorelDraw 7.0


Правоъгълника (всичко е в червени означения) е начертан с командата за правоъгълници,
при предварително настроено закръгление на ъглите чрез скрола или направо с число, в прозорчето до скрола.
Ферщеензи?

ПП.Горе не съм си играл в милиметри да го правя, та е в инчове...впрочем от там,
 можеш да си задаваш съвсем точно размерите, или чрез стрелките до числата,
или чрез вписване на кръгли числа - има значение дали слагаш точка или запетая! ;)

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #9 -: 30 Май 2011, 18:14:43 »
И да не ги направиш заоблени, те ще станат защото -ФРЕЗЕРА Е КРЪГЪЛ,  и няма начин, когато е вътрешен ъгъл да не е на  р-на радиус 2мм/според дебелината на фрезера/ на външните ъгли няма проблем и си е на 90 градуса ;) :drinks:ПП - външни или вътрешни, спрямо материала разбира се.
« Последна редакция: 30 Май 2011, 18:17:07 от niki »

mitko359

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 683
  • Рейтинг: 31
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #10 -: 30 Май 2011, 19:09:53 »
е чакай сега че нищо не разбрах т.е. прозорците ми немогат да са с заоблени краища ? :mda:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #11 -: 30 Май 2011, 19:30:23 »
МОГАТ, това , което се опитвам да ти кажа е следното- представи си един квадрат- фрезера минава от външната страна и се засича  траекторията на рязане на 90 градуса. След това почваме да правим прозорец вътре във вече изрязания квадрат-фрезера се движи/ фрезера -представи си бургия 2мм, кръгла е./ и поради формата си като правиш квадратен или правоъгълен отвор/ в случая прозорец/ъглите на тази форма ще са с R-2мм, това е :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12283
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #12 -: 31 Май 2011, 08:55:55 »
Фрезера (работния инструмен с който се "реже" материала) е с цилиндрична форма.
Следователно може да мине по външни ъгли и да ги изреже под прав ъгъл, като отминава края на контура, което съм показал със застъпващи се стрелки/посоки на движение на фрезера.
Случай №1 от снимката:


Но при вътрешните ъгли може да "влезне" в тях само до размера на диаметъра си, защото ако "отмине" вътрешния контур ще изреже и от прозореца, за това тук стрелките /посоки съм ги направил в последователност на рязането. Реже по едната дължина, стига до възможно най-близко, по другата дължина и сменя посоката на 90 градуса,
тоест от вътре не може да реже под прав ъгъл, заради (отново) цилиндричната си форма. Случай №2.

Най-малкия (в този случай) фрезер е с диаметър 2 мм (тоест радиуса на заобляне във вътрешния ъгъл ще е 1 мм).
Ники ти казва че дори и да ги направиш с прави ъгли, прозорците ще "слезнат" от машината със заоблени краища.
В случая теб това те облекчава (ако ти върши работа радиус от 1 мм), но ако ти трябва истински правоъгълни прозорци, ще трябва допълнително да ги обработиш (обикновенно с разпиляване) до вътрешен прав ъгъл.
В синьо е резултата от работата и оставащия материал.
Сега стана ли ясно!? :thank_you:
« Последна редакция: 31 Май 2011, 08:58:45 от pach »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #13 -: 31 Май 2011, 09:07:52 »
 :good:, точно, така е да го наречем  работния проект, видаях чертежите, и това е, каквото се направи на корела това се реже.САМО имай следното на ум- тъй като фрезера е 2 мм,ако има някъде да кажем 2 отвора на 2мм един от друг няма да може, защото физически няма да остане материал,.В този случай се прави разтояние 2, 5 мм, за да ти останат 0, 5 мм материал- или казано за конкретния случай, колонка между прозорзите.  :drinks:

mitko359

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 683
  • Рейтинг: 31
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #14 -: 31 Май 2011, 20:08:20 »
а ето и резултата от голямото чертане :yahoo: :)




та за да ми стане ясно за къде минава фрезата ето картинка а вие кажете по кой цвят ще мине фрезата