Автор Тема: ПОЧЕШИЕЗИК или как да не храним с локум всяка тема!  (Прочетена 191496 пъти)

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Цитат на: gzo link=topic=3247.msg62053#msg62053 date=1308644209
На времето бащата взимаше ...

Готов съм да се съглася с теб веднага и със всички изпитващи носталгия и умиление към това време, ако намериш пряка връзка между успешното спряване с живота на баща ти и социалистическото управление на държавата. И тук е основния проблем. Ти не казваш: "Баща ми тогава беше достатъчно, способен, адаптивен и работлив и се е справил добре, а смяташ, че соц-а ви е дал нещо наготово. Дали е така или му е струвало яко бачкане, "навеждане" пред партийния секратар и безброй подобни усилия и компомиси най-вероятно знае само той. Тук изпускам възможността дядо ти да е бил известен партизанин, защото това би променило всичко и бих разбрал носталгията ти веднага. Причината за това в собствените ни очи да изглежда, че ние сега се справяме по-зле от родителите си е много повече в самите нас отколкото в управлението на държата тогава или сега. И ако наистина се справяме много по-зле, това може да означава само едно, че сме пълни неудачници.

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Цитат на: zazo link=topic=3247.msg62068#msg62068 date=1308656636
Цитат на: gzo link=topic=3247.msg62053#msg62053 date=1308644209
На времето бащата взимаше ...

Готов съм да се съглася с теб веднага и със всички изпитващи носталгия и умиление към това време, ако намериш пряка връзка между успешното спряване с живота на баща ти и социалистическото управление на държавата. И тук е основния проблем. Ти не казваш: "Баща ми тогава беше достатъчно, способен, адаптивен и работлив и се е справил добре, а смяташ, че соц-а ви е дал нещо наготово. Дали е така или му е струвало яко бачкане, "навеждане" пред партийния секратар и безброй подобни усилия и компомиси най-вероятно знае само той. Тук изпускам възможността дядо ти да е бил известен партизанин, защото това би променило всичко и бих разбрал носталгията ти веднага. Причината за това в собствените ни очи да изглежда, че ние сега се справяме по-зле от родителите си е много повече в самите нас отколкото в управлението на държата тогава или сега. И ако наистина се справяме много по-зле, това може да означава само едно, че сме пълни неудачници.
за съжаление това е горчивата истина!!!!!!!! много точно казано! нямам какво да добавя.......

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма


Макар Зазо да каза същото като мен ( :spruce_up:), с последната част не мога да се съглася...
и не защото сега всички ще се втурнат да се самоубеждават, че не са неудачници,
 а защото ИМЕННО тогава соца раздаваше "почти без пари",
ама сега ние плащаме сметките на онова време. Значи така - каквото не откраднаха партийните функционери,
 го продаваха за жълти стотинки (нали не те го измисляха и изработваха) или в "братските" страни от третия свят
(който впрочем и тогава и сега е по-добре от нас) или го подаряваха на СИВ.
(Съвет за Икономическа Взаимопомощ - аналогията със ЕС не е случайна във вашата глава... :sarcastic:)

Десет  години съм купувал образно казано (да щото те и тогава не плащаха данъци ) американски електронни - забележете "ембаргови" чипове, с долари в пъти над цената им на свободния пазар, а ги продавах в последстви е за рубли зад желязната завеса.
Е сега всички плащаме за тази "брилянтна" търговска операция. Почти като брейди книжата ни по външния дълг в по-ново време...

ПРез 1981 година - Полша вече имаше генерал Ярузелски за президент, ВВС-Лондон твърдеше, че външният дълга на България е "едва" три милиарда долара които видите ли "...които г-н Живков, може да върне на западния свят за три дни!".
Пък 8 години по-късно България осъмна освен със "...свален, но само той е виновен!" Живков (господина със "собствена" държава) но и с пет милиарден външен дълг и празни магазини, а складовете за една нощ преминаха (още тогава) във сивата икономика...

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: zazo link=topic=3247.msg62051#msg62051 date=1308643187
.....Хайде посочи ми едно хубаво нещо от соц-а, което да е пряк резултат от управлението на режима, ....

Сега се сещам и за още готин 1 пример, пряк резултат от управлението...
Навремето мръсния комунизъм строеше едни сгради в които се събираше младежта и се занимаваше с моделизъм. Осигуряваше им преподаватели, материална база, инструменти и материали за да развиват способностите си напълно безплатно. Няколко пъти годишно мръсните комуняги организираха състезания между клубовете от цяла България. Терените на които се провеждаха състезанията бяха бъкани с публика, моделизма се развиваше, кеф ти ЖП, кеф ти авио, ракето или корабо. Печатаха се издания, като Моделист Конструктор и Млад Техник, отделно че влизаха и издания на руски. Уж вече сме в ерата на интернет, а не мога да намеря и 1/3 от интересните информации, идеи и чертежи, които ги имаше там.
Всъщност, какво ви разправям, та нали всички тук сме почнали от там ! 
« Последна редакция: 21 Юни 2011, 15:36:14 от gzo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: gzo link=topic=3247.msg62071#msg62071 date=1308659656
Цитат на: zazo link=topic=3247.msg62051#msg62051 date=1308643187
.....Хайде посочи ми едно хубаво нещо от соц-а, което да е пряк резултат от управлението на режима, ....

Сега се сещам и за още готин 1 пример, пряк резултат от управлението...
Навремето мръсния комунизъм строеше едни сгради в които се събираше младежта и се занимаваше с моделизъм. Осигуряваше им преподаватели, материална база, инструменти и материали за да развиват способностите си напълно безплатно. Няколко пъти годишно мръсните комуняги организираха състезания между клубовете от цяла България. Терените на които се провеждаха състезанията бяха бъкани с публика, моделизма се развиваше, кеф ти ЖП, кеф ти авио, ракето или корабо. Печатаха се издания, като Моделист Конструктор и Млад Техник, отделно че влизаха и издания на руски. Уж вече сме в ерата на интернет, а не мога да намеря и 1/3 от интересните информации, идеи и чертежи, които ги имаше там.....ех тоя мръсен режим, колко тежък беше. :stink: 

Това че ТИ не можеш ...или не знаеш как да си намериш информацията в мрежата, не означава че я няма.
Това само ми напомня, че някой хора и тогава и сега искат всичко на готово и на тепсия,
пък те само да ползват резултатите, постигнати от други....
Всичко по-горе изброено го има и сега ... може би не в такива мащаби, но е на път да стане.
Само погледай една седмица Хоби ТV - ще видиш колко клубове съществуват и развиват.
Колко състезания са правят по различни моделни спортове - телевизията има половинчасови новини вече...
Същите онези сгради за клубове от тогава , сега са бизнес-клубове, люпилни и технопаркове, на същите тези господа-другари...тоест тези които не ги "приватизираха" (да се чете като "последно раздаване"... :sarcastic:)и продадоха де...
Способностите си ги развивахме безплатно (като бягахме от работа да се редим за книги от поредицата "Компютърна библиотека" нап ример...), но за държавата - а за нас и тогава и сега безплатни обяди НЯМА.
Организираните състезания тогава имаха една единствена цел - да се открадне готовия продукт на поредния гений успел, да избуи въпреки "грижата" на системата.
Изданията Моделист конструктор са съветски (пазя още цели годишнини) а Млад техник са магазини.
Нашето беше Млад Конструктор - претърпяло и възраждане през 2000 г (но свършило парите вече, заради "гладните" разпространители).
Сега имаме "Клуб Модел" (закрито ...временно), новото на другото Сдружение и тепърва още се гласят (все пак нашия пазар е нищо в сравнение с другите страни).
Колкото до изданията на руски език - да влизаха, но те бяха единствените.
Сега си купувам и френски, немски, а понякога американски и англииски издания за моделизъм, електроника и това го правя въпреки наличието на ограмна количество инфо в мрежата.
Въобще имали смисъм да продължавам???
 :heat: :heat: :heat:

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
.......... е ама едно време си играехме на фунийки на воля, калявайки интернационални умения.  :dance1:

refil

  • Trade Count: (14)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 549
  • Рейтинг: 42
  • Клуб BG TT
Абе писачи и драскачи.Що не пишете толко за моделизъм(но не реплики от рода"супер,уха и тн и тн).
Незнам какво стана в този форум,но всеки разбира от всичко(типично за Българина).
Хайде дайте да пишем в темите за хобито,а не да чешем клавиатурите.


Ха със здраве  :drinks:

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Да така е и аз съм ходил по ТНТМ-та, кръжоци, и всякакви извънкласни дейности и също си спомням с умиление за времето прекарано там, но не виждам пряка връзка със управлението на партията майка. Ще се опитам да го обясня с пример. И с това приключвам. През 80-те, понеже е издание на официоза на френската социалистическа партия, в България се пускаха по РЕП-овете огрничени бройки от десткото списание ПИФ. Освен играчката и шарените картинки, за мен списението беше малко по-ценно защото знам френски. Та покрай Пиф започнах да си пиша с едно франсе на мойта възраст, писал съм си и с русначета, както повечето от вас. По щастлива случайност, а може и това да е бил повода да си пишем (не помня вече) и двамата участвахме в местните шах клубове. В нашия клуб в сравнително централен софийски квартал имахме инструктор пияница, десетина избушени шаха и точно два работещи часовника. В клуба на франсето в забутано малко провинциално градче в северна Франция имаха компютър, с който играеха за подобряване на уменията. Та мисълта ми е, че всички тези неща, част от бита ни ги е имало, както в соц-а, така и в мръсния империализъм, защото хората са имали нужда от тях в онези времена, а не защото държавата им ги е давала. Както е имало хладилници и във Франция и в България. Въпроса за качеството, няма да го повдигам. Имам няколко френски списания за моделизъм от 80-те години, донесени незнайно от кого, дали отстъпват по нещо, като информация и ниво на тези, за които ти говориш и аз също облизвах от кора до кора, няма да споменавам. Толкова имахме и му се радвахме, но дали можем да го изтъкнем като положителна черта на политическото управление по онова време нека всеки сам прецени.

refil

  • Trade Count: (14)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 549
  • Рейтинг: 42
  • Клуб BG TT
Ало ТНТМ исти,активист,комунисти ,демократи и други-а спрете се бе хора.
Напишете ,че някой с нещо е подобрил макет ,модел,използвал е някаква си технология и е доволен или недоволен.

Хммммм..............................

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Цитат на: Gervasii link=topic=3247.msg62064#msg62064 date=1308653264
както казва един наш съвременик "който на младини не е бил социалист няма сърце а който след това е останал такъв няма ум"
Ха, ти ще ме изкараш сега без сърце, а с ум...  :lol:Ако нямах сърце, нямаше да лежа в къщи с 4 съдови операции и да се чудя с кого да си чеша езика, а ако имах ум, нямаше да съм в тази държава отдавна.  :no:

Цитат на: refil link=topic=3247.msg62078#msg62078 date=1308663029
Ало ТНТМ исти,активист,комунисти ,демократи и други-а спрете се бе хора.
Напишете ,че някой с нещо е подобрил макет ,модел,използвал е някаква си технология и е доволен или недоволен.

Хммммм..............................
Ама тя темата не е за моделизъм!  :spiteful:
« Последна редакция: 21 Юни 2011, 16:40:38 от XRISTO »

refil

  • Trade Count: (14)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 549
  • Рейтинг: 42
  • Клуб BG TT
Ами пишете в темите за моделизъм или сте достигнали върховното в дзен будизма,пардон моделизма и няма какво да кажете.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Именно както казва и Христо, тази тема е да си чешем езиците.
а ти като искаш, критиката си я отправи в темите за моделизъп, дето наистина се напълниха с офтопици
(крайно време е да научим български термин за това).
Там има място за критика, както и бутонче "информирай модератор", ама тук да ни скачаш че нещо не ти харесва...
Айде напиши нещо пък ти за
"Тенденциите в хипервиртуалния аспект  на моделните пермутации,
дължащи се на дясно въртящият се момент,
 в задвижването от стратегически конституираната фирма Рико?"

 :fool: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Цитат на: refil link=topic=3247.msg62080#msg62080 date=1308663788
Ами пишете в темите за моделизъм или сте достигнали върховното в дзен будизма,пардон моделизма и няма какво да кажете.

Нещо на партиен секретар ли ми се правиш - та това по заповед вече не става! ;) :punish: :focus: :pioneer: :jester:
« Последна редакция: 21 Юни 2011, 16:45:57 от pach »

refil

  • Trade Count: (14)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 549
  • Рейтинг: 42
  • Клуб BG TT
А пък ти ми приличаш на нереализирал се партиен или комсомолски секретар .Капиш ? :spiteful:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: refil link=topic=3247.msg62082#msg62082 date=1308663914
А пък ти ми приличаш на нереализирал се партиен или комсомолски секретар .Капиш ? :spiteful:

Да не ме познаваш, та да се изказваш толкова неподготвен!!!! :fool: :bad:

Това вече показва, че не ти е студена бирата, жената те е изгонила на канапето,
а синът ти се е добрал (отново) до витрината?!!!!
 :mda: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:

Утре ще свириш сбор под знамената, още малко!!!
 :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :comando:
 :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :comando:
 :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :comando:
 :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :comando:
 :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :pioneer: :comando:
« Последна редакция: 21 Юни 2011, 17:13:43 от pach »

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Цитат на: pach link=topic=3247.msg62081#msg62081 date=1308663801
...дето наистина се напълниха с офтопици (крайно време е да научим български термин за това)...

Offtopic = извън темата.

Предлагам следните нови демократични термини: вънотем, темовън, непотем.

Моля гласувайте.  ;D