Автор Тема: ПОЧЕШИЕЗИК или как да не храним с локум всяка тема!  (Прочетена 191529 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Дани, ако до сега не си разбрал " защо толкова на сериозно" приемам участието си тук, явно и други неща не знаеш.
Ще се опитам да не бъда " във формат А4" ,но ако и сега не разбереш, няма да е виновна краткостта.

Когато си създал нещо, носиш и отговорност за него.
И не става въпрос за дете ( макар да е валидно също),
а за нещо което след създаването трябва да продължи
да функционира ( дори и след изтичане на гаранционния срок).
В противен случай се обезсмисля самото създаване!

Тук е направен форум, по хоби което постоянно печели нови приятели. Не губи такива, макар доста да се отдръпват след време. И не говоря за обидените ( такива винаги е имало),
а за всички останали, които са научили нещо повече за хобито
от нас. Когато преценят, че повече няма какво да научат от темите, постепенно се отдръпват, но всички знаем, че след години пак се появяват.
 Кръвта вода не става и в моделните "влакчета"!

А пък останалите продължават своето развитие и правят клубове, развиват българското хоби на международно ниво.
Вървят напред и нагоре. Те също се отдръпват на даден етап,
но то е защото продължават да се развиват. Винаги има на какво ОЩЕ  да се научи един хобист, стига да го иска!

За основаването на форума нямам участие,
но за да е в този си вид имам и аз, някакъв нескромен принос. Мнозина през годините питаха дали хобито има бъдеще,
а други и до сега твърдят, че формАта се е изчерпал
и ще " умре" ( не без тяхна помощ).

Всъщност истината е, че някои не желаят да споделят
наученото, с останалите и/или новозарибилите се с това хоби.
Други искат само да се хвалят, защото те просто искат да споделят с  другите какви  колекциите имат!
Какъв е смисъла да правиш колекция ако само ти и се радваш!?

За третата група не бих говорил сега, защото отново ще ме наскачат като бълхи. За съжаление има и такива, с толкова потенциал на разум и с такова ниво на " развитие".
Поздрав за тях:
https://youtu.be/hqsxdrIPCGk

Но при всички положения, взимам присърце нещата тук.
Не може от топ 10 в темите, някои  от челните да съм ги създал,
и да не ги  поддържам. И те не само са  най-четените,
но са и много напред от останалите. На фона " прочитания" в някои теми едва 2к до към 10/12к,  водещите по "брои отговори" от порядъка на над 100к (прочитания) или над 1000 отговора ( публикации в една тема), няма как да се изоставят все пак.

А от къде и как новите хобистти на "свободна практика""
или създадените от  клубната дейност с деца,
ще научат новото, един за друг, за клубовете, за срещите,
за колекционерството ....И въобще за всичко в хобито.

От тук разбира се!  &bgflag &bgflag bg&flag

Една от мойте теми не съм я попълвал
от 2012 г. ( прецених, че е твърде лична и дразнеща за някои хора), но тя е сред първите 15 по читаемост, въпреки това!

Форума съществува от 9-10 години и продължава
 да бъде място за четене, споделяне и научаване на какво ли не
 от моделната железница и хобито. Тук е единственото място
за  първи , пък и не само първи, срещи с моделизма и неговите приятели!

Така, че " три поста на ден' когато са със сутрешното кафе,
 не ми струват нищо! А като има и какво да се научи от тях,
цената всъщност, е мойте пет стотинки в общия принос за това място за хоби!

ПП. А за патриотизма....или за опитите тук да се изкривяват нещата, към търговията или гоненето на лични амбиции
за унищожението на "банка данни"  за  хобито създадена във форума, може би ще трябва да поговорим лице в лице на бира.
Ще паднеш от смях, но може би и не ...
(опита ти с аудифорума ще ти е от полза).
Важното е, че май успях да се включа в "разрешеното" А4! :lol
(То въпрос на настройки в принтера,
а моя пести хартията и печата доста гъсто!!!)

 :hi:

« Последна редакция: 23 Март 2017, 09:36:06 от pach »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Цитат на: widowmaker link=topic=3247.msg107135#msg107135 date=1490213013
Не мога да разбера защо толкова сериозно приемаш участието (твоето и нашето) в тоя форум,
който всъщност не е форум по патриотизъм, а е за моделни железници. Имам странното усещане,
че форумът е твоят живот и ти всяка сутрин се събуждаш единствено с мисълта да постваш тук:

Публикации: 9730 (2.880 на ден)... Няма друг с толкова постове (и не само в тоя форум)...
Не са ли малко множко по близо 3 поста на ден? И като ти знам как повечето ти постове са
колкото печатна страница А4... Просто "Клетниците" на Юго е книжле в сравнение с обема
на това, което си изписал тук. Извини ме за откровението.
Ако успееш да му обясниш, че pach и urko НЕ са двама отделни човека, цена няма да имаш...  :drinks:

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Вчера говорих с един зъболекар-психолог и ми каза, че хобито не е всичко, а зъбите преди всичко  ;D :lol: :haha:
https://www.vbox7.com/play:2a373e63

j.k.kolev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 510
  • Рейтинг: 219
  • H0, H0m, H0e IV-VI, SBB,Zb, DB София

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Благодаря Пламене  :hi:

Имам и снимки на Wassen, доста от всякакви страни и с някои и нтересни детайли. Бях гледал и близки сгради в N с идеята да сглобя от няколко една.
Та можем да направим отделна тема по... темата.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Хах...Това от горния пост сега го виждам!!!
Ще го направим през май ...Непременно...Макар Гришата вече да е с друга гара и сградата и - готова от Фалер.
Но щом има интепес, може да отворим нова тема с показно!
Как се прави чертеж по снимки!(?)
Как се правят "разбивки" от чертежа на отделни части ( подобно на темата тук за гара Владая)!(?)
Как се изработват детайлите!(?)
Как се сглобява и финализира сградата !(?) ...Аз в Н0, а ти в N!!!
********

Пиша по друг повод тук!
Да е жив, здрав и все такъв усмихнат отец Григорий!!!
Пред предстоящия празник имаше репортаж, по новините на бтV,
за приюта направен от баща му отец Иван) и явно успешно управляван от нашия приятел и хобист тук!!!
Нищо че разни стари родственици на цвета на нацията в архитектурата, инженерството и т.н. нямаха мярка в нападките им към него...Само че те позагубиха чест, докато ние знаем истината за Гришата!!!

Още веднъж - да си жив и здрав Гриша, ти и цялото ти семейство!
Ти си светъл пример за нас не само в хобито,
но и в Човещината!!!
Благодарим и се прекланяме пред това което ти правиш!!!
 :hi: :hi: :hi:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Камбаните звънят, мирише на тамян, а попът зад олтара е.... пиян... :D  :haha: :lol: :lol
« Последна редакция: 19 Април 2017, 23:05:53 от tritehiksa83 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Никой не е виновен, че такава е орисията му, дадена от съдбата, умствения багаж, злобичката и неврастенията ...
А  Господ си знае как да ги бележи, та и ние, и  той да ги разпознаваме. Просто освен лъжи и вицове,
друго да не  могат да казват!!!
 :lol: :lol: :lol:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Тъй като в една друга тема с Дани не трябва да се "обясняваме"
(което си е съгласно правилата + за Микси), но определено локуми там посочват една глупост (Дани с това не твърдя, че се глупав, но да заблудил се...може би), се чувствам принуден да го изясним това в публичното пространство.

И така ....
На тази планета (нека не ви звучи хумористично) има само
ДВА магнитни полюса - северен и южен.
Както знаем от физиката и електротехниката, също и електрониката, това е в ПРЯКА И КОСТВЕНА ВРЪЗКА с
движението на електроните ( както и на всички частици "сглобяващи" този свят).
За това просто при протичането на постоянен ток ( което е насочено движение на електрони с различни заряди от енергия)
съответно СЪЩО имаме само два полюса - положителен и отрицателен. (Или плюс и минус ако искате)
Ако някой знае повече от два полюса нека да вдигне ръка!

Няма трети полюс (или повече) който да определя моментното състояние на всички елементарни частици на тази планета.
Може да ви звучи твърда "научно", но това е положението тук - всичко е под влияние на двата ни магнитни полюса.

Колкото до показаните в онази тема скици,
те само потвърждават горе казаното:

Тук имаме три...секционен електродвигател,
подчинен на дуалистичното магнитно поле на планетата.


А тук просто е същото, но с петсекционен мотор.


И при двата мотора размяната на двата полюса в различните бобини, се осъществява чрез колекторите пластини. Съответно
така във всеки един момент, поредната включена бобина (секция, полигон) или се привлича, или отблъсква от съответните постоянни магнити образуващи статора.

Ако някой вижда на тези две скици повече от двете означения
освен тези за южен и северен полюс (S ; N), или повече от два цвята, в помощ на тези означения - червен и син, нека да ни укаже, трети..
съответно четвърти и пети, цвят/ означение за другите над ДВА
полюса!?

Може пък да е следващият носител на Нобеловата награда за физика...знае ли човек! :pleasantry:

И да не забрави да ни каже наименованията им на тези полюси, които според него са различни от "северен и южен", моля!!! :blush2:

ПП. А ако някой не е убеден в наличието на два магнитни полюса, нека се обади когато докаже друго. За мен до тук въпроса е изчерпан! :hi:


« Последна редакция: 06 Юни 2017, 00:23:55 от pach »

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Пламене, проблемът ти е, че свързваш понятието полюс с магнит,
което изобщо не е задължително. Не четеш ли какво са написали
на картинката? - How a 3-pole DC motor works
Ама откъде на къде, "Чукча не читатель, Чукча писатель", нали?

https://en.wikipedia.org/wiki/Brushed_DC_electric_motor

Близо 10000 поста в подкрепа на онова с чукчата  от по горе...
« Последна редакция: 06 Юни 2017, 07:53:29 от widowmaker »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
За сетен път се убеждавам, че когато не си наясно с нещо,
последните ти "аргументи" преминават в лични нападки.
Няма да ти отговоря на тях, тъй като ще оправдаеш намесата на Микси.

Това че някъде някой повтаря грешка на друг, не значи че е вярно.

Няма как знаещ човек да не свързва понятията полюс и магнит,
когато става въпрос за двигатели работещи в магнитно поле!!!


И ако се вгледаш, не е задължително да са постоянно токови,
 И тъй като всичките ползват магнитно поле, характеризиращо се и с два ( и само два) магнитни полюса:

Но думата "поле" често се превежда като "полигон"  което е най-близкия до ....секция например, но е доста отдалечено от полюс.
От там идва заблудата по навик в такива като теб (нечукчи) които наизустяват грешките, без да вникнат в същността на материята, плъзгайки  се повърхността на знанието.

И понеже очаквах да минеш на лични нападки като аргументи,
и за да си спестя още един пост към онези 10000, пак повтарям
За мен това обсъждане приключи преди съвсем да се е изродило ( по макар и в тази тема)!
Който има ум, вече трябва да се е замислил и ако иска допълнително инфо, да си намери в мрежата. Който няма,
си е за негова сметка и с фуния не може да му бъде налято!!!

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Сериозно предложение, но поради факта, че на пръв поглед за някоЙ чукчита се прозвучи ужасТно, ще го напиша тук:

Предлагам който стигне 10 000 поста във форума, броячът му на постове да се нулира на НУЛА!!! Защото не виждам смисъл да се пълни форума с кухи постове тип "изкуствен живот" и "изкуствен интелект", а пък който успява да стигне 10 000, той пак ще си ги стигне...

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Пламене, думата "pole" има доста значения в английския, но не и полигон - polygon (многоъгълник).
Работя с постояннотокови и променливотокови *синхронни и асинхронни машини) и съм достатъчно
на "ти" с материята. Правилният превод на 5-pole rotor е 5-полюсен или 5-секционен ротор, както го
написах в още първия пост от тоя дебат. Ти обаче реши някакви неща за някакви други планети и т.н.
За сетен път се убеждавам, че ти обичаш да пишеш в тоя форум (съдя по броя постове), но не обичаш
да четеш това, което другите са писали преди теб... Така че това с чукчата не е никакво заяждане, а
чиста истина. И мисля да ти го докажа съвсем нагледно! За теб магнитът е дипол, който може да има
само 2 полюса, нали така? А да ти е известно, че диск или пръстен може да се намагнити така, че да
има няколко чифта полюси? Т.е. нещо такова?:



Всички директ драйв капстан мотори във видео касетофоните имаха точно такива ротори. Дори и
сега обратната връзка запозицията на ротора при прецизни мотори е изпълнен точно така, ето ти
фирма, която произвежда такива магнити:

http://bg.ferritemagnet.net/permanent-magnets/ferrite-magnets/multi-polar-ring-magnets.html

П.П.
Физически е възможно да сеществува магнитно тяло с един полюс (или само северен или само южен)
и това, че не се среща в природата не значи че не може да го има

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Ако не се лъжа такива многополюсни мотори имаше и в директ-драйв грамофоните последно поколение... Преди CD-то да ги гътне в световен мащаб...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Човече, чета те много внимателно, за разлика от теб!!!
...поне виж какво си написал сам!!!!!
Петполюсен не е едно и също с пет секционен!!!!
Примера който даваш също потвърждава двуполюсен с пет секции. Така и не можа да ми отговориш кои са иначе другите три полюса освен южен и северен.
Ако щеш да наредиш сто секции те пак ти остават само наредени двуполюсни.
Виж това с физически еднополюсен нима сериозно го казваш?
Тогава ни се губят останалите четири... :yes:
Пък и навярно магия ще го завърти...

Ако ми назовеш другите три полюса на тази планета, които въздействат на секция от въртящ се ротор на електродвигателя, ( опростен вариант в моделите е "рамка" или "полигон" тоест многоъгълник в геомутрията ) обещавам да направя всичко възможно да те предложим за нобелова награда.

А в духа на твоите ....хахаха също нарастващи постове,
(явно мир не ти дава поставянето на рекорд в отричане на очевидното)) пред комисията за наградата не споменавай
различните мотори и колко години работиш с тях ами нещо по-проостичко ( и аз това питам).

Назови как си кръстил трите новооткрити полюса тук!!!!

А ако го докажеш не само на теория а и чрез многогодишната си заблуда, сигурно ще кръстят някой от новата тройка полюси на твое име.

Даже май се досещам как ще стане!
 ...сигурно ще имаме :
северен (стар полюс)
южен ( също)
западен ( нов полюс)
източен ( също) ....тук знаеш ли какви пари ще изкараш от руснаци и китайци!!??
И последния от петте твой полюса сигурно
ще го кръстят по името на откривателя може би!

Това наистина почва да омръзва човече... :hi:
За трети и последен път те умолявам да ми назовеш новите три полюса, за да се спре нарастването на постовете в този форум,
включително е твойте! Всичко друго е нездрав интерес към " подобряване на рекорди".

Подобни омаловажавания на резултати доведоха до желанието
в някой завистливи хора да се нулират рекорди като този на Стефка Костадинова. Като не можем по-друг начин да я бием ще
и отнемем титлата с нулиране!!!
Интересно дали футболните отбори шампиони ще трябва да връщат различните купи и титли само защото имат по повече от една и през годините допинг контрола не е бил същият като сега???
А по въпроса за броя постове, добре че съгласно правилата не могат да бъдат изтрити или нулирани както ни се иска на мнозина тук. Може в някои да предизвикват завист и злоба,
но на други носят полезна информация все пак!!!

ПП. Я зарежи това тук и кяжи кога ще пием бира заедно, без да "бистрим" основите на физиката!? :drinks: :drinks: bg&flag
« Последна редакция: 06 Юни 2017, 14:42:47 от pach »