Автор Тема: ПОЧЕШИЕЗИК или как да не храним с локум всяка тема!  (Прочетена 191475 пъти)

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
И аз не съм религиозен ама като прочетох това останах с усещането че е написано от раката на самия дяво или поне под негова диктовка.
Имам библия в къщи и не видях никъде да пише никви дисклеймъри и предупреждения
ама да кажем че мойта не е официално издание ми е пиратско копие за това може би .
А и не схванах кво против папата може някой да има ако и да се чувства от друга религиозна общтност.

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Цитат на: svetljjjo link=topic=3247.msg115857#msg115857 date=1557249219
...като прочетох това останах с усещането че е написано от раката на самия дяво или поне под негова диктовка.

Точно така, както дяволът чете Евангелието!
« Последна редакция: 07 Май 2019, 20:43:44 от pavlinbg »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Цитат на: TheJackal link=topic=700.msg118787#msg118787 date=1589876335
Жорж, що си губиш времето!? Направи 3-4 модула с тази гара и участвай с нея по срещите във Фремо.   :hi:

Цитат на: TheJackal link=topic=700.msg118808#msg118808 date=1589993762
Гриша, макет е загуба на време и пари хвърлени на вятъра за мен. Предпочитам локомотиви и вагони. С интерес следя макета на Жорж, твоя, на Тано и макета на Живко. Ясен, вече неговия го направи. Праха е "бял кахър"! Мисълта ми е, че когато е напълно готов и го гледаш в продължение на 6 месеца, 1 година омръзва.

Да не цапам темата на Жорж, прехвърлям тук отговора си.

Първо, въобще нямах намерение да отговарям на подобни..., но от едни случки преди време, си бях обещал, че няма да си трая и ще има "бой с ..." (те знаят с какво - лафа е техен)

Второ, леееко се дразня на подобни мнения определящи се само и единствено правилни в хобито, а останалото е "загуба на време и пари хвърлени на вятъра", т.е...(всеки сам да си прецени)

Стефан, общото ни хоби има много акценти - макети, модули, кашонерство, витринни модели, пласмаса, месинг, 3D проектиране и производство, стендови модели, мащаби, епохи, тяга, администрации и т.н... В тоя форум си/сме повече от 10 години и всеки сам се е определил в кой акцент да си разпуска емоциите и зарежда батериите - това е ХОБИТО и въобще е не съпоставимо със загуба на време, особено пък с пари (лафът го знаем - КЕФ цена няма).
Мисълта ми е, че да даваш непоискано по този начин мнението си на "стара пушка" (Жорж е тук от 2007) е леко не на място и ... Да пита за това, някой новодошъл и двоумящ се за избора си те разбирам и всеки би трябвало да си каже мнението, за да си направи човек преценка. Но, за човек с няколко макета зад гърба си, да кажеш, че си губи времето и дава парите си на вятъра (общо за макета, като акцент), не е уместно.
Понеже правиш сравнение на Фремо модули (едва ли не като връх в хобито) с Макетите и омръзването им, съм задължен да си кажа моето мнение за сравненито.
Площа на един модул (1м -0,5 м) - т.е. почти никакъв ландшафт и простор и свързването помежду им (голям %) като не художествено и цветово (треви, дървета - ранна пролет/късна есен), архитектурно (градска среда и следващият го с планина, поляна или пустиня - рязка промяна) дори струкурно - равнинен с полупланински (несъответващи чела). Стоенето на крак по цели дни, че да ти се подуят едва ли не глезените и юркането почасово... Същевременното чакане на годишни срещи, за да си направиш кефа и да караш... Т.е. и 4 модула да имаш - това са 2 кв.м. площ свързани с много условности да си направиш КЕФА. От друга страна в домашния макет (със сравнително добри размери - пък дори и да не са) имаш всичкия този простор да твориш според възприятието, възможностите и желанието ти за естетика, както и да караш по всяко едно време на годината когато ти дойде музата. И Вервай ми - работата никога не свършва, както и винаги можеш да промениш нещо, че да не ти омръзне!!!
Но, това мое мнение не ми дава право за моя акцент (макетите за които бленувам), да го характеризирам като основен, а всички останали да хвърчат по вятъра...

Не бих искал да бъда разбран погрешно и не търся сблъсък с модулисти, кашонери и т.н. като уважавам избора им и всичките тия акценти са общото ни ХОБИ и правят ежедневито ни радостно. Ама трябва уважението да е и взаимно (лелеее - как прозвуча само  :haha: :lol:)

П.П. Всъщност, трябваше ли да пускам тоя дълъг пост... :scratch_ones_head:
Хайде със здраве ! :drinks:

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
 :hi: :hi:Колебаех се да говоря тази тема, но вън вали и не ми се качва до тавана, та ....седнах да пиша. :hi:
Грег, обичам нашия форум с разнообразието на темите, със свободолюбието на израза на някои колеги-форумци, с либералното отношение на админите към “по-специфични” изразни средства и най-вече с възможността доброжелателно да общуваш.Гост на форума бях дълги години и през 2014 станах негов член. Аз съм член и следя и други форуми свързани с хобито ни, където тематичният фокус е ограничен, правилата са ясни и стриктно се спазват, бих казал “под жесток контрол” за коректност в отношенията. В този смисъл съм напълно съгласен с теб и одобрявам поста ти за необходимост от колегиална коректност и то не само в този, настоящ случай, а въобще при отношенията ни във форума.
И за да разведра малко нещата, ще разкажа една история за Коректността или така наричаната “политическа коректност”.
Какво се разбира под съвременния термин "ПОЛИТИЧЕСКА КОРЕКТНОСТ" според определението дадено от Хари Труман в кореспонденцията между президента Труман и генерал Дъглас Макартър в деня преди действителното подписване на Споразумението за капитулация от Втората световна война през септември 1945 г.

Ето тези четири телеграми по-долу:

(1) Токио, Япония 0800-септември 1,1945

До: Президент Хари S Трман

От: Генерал D A MacArthur  (б.м. известен с арогантния си език)

Утре ще се срещнем с тези жълтокожи копелета и ще подпишем документите за предаване, инструкции в последния момент?

(2) Вашингтон, D C 1300-1 септември 1945 г.

До: D A MacArthur

От: H S Truman
 Поздравления, добре свършена работа, но трябва да намалите очевидната си неприязън към японците, когато обсъждате условията за предаване с пресата, тъй като някои от вашите забележки по принцип не са политически коректни!

(3) Токио, Япония 1630-1 септември 1945г

 До: H S Truman

От: D A MacArthur и C H Nimitz (б.м. адмирал, главнокомандващ Тихоокеанския флот)

Ще изпълня сър, (wilco Sir) , но двамата с Честър сме малко объркани какво точно означава терминът политически коректен?

(4) Вашингтон, D C 2120-1 септември 1945 г.

До: D A MacArthur / C H Nimitz

От: H S Truman

Политическата коректност е доктрина, наскоро подкрепена и популяризирана от масовите медии , която поддържа твърдението, че е напълно възможно да вземете парче лайно от  към чистия край!

И да се замислим за хубавото имe на форума  RAILWAYPASSION. Прекрасен избор и поздравления за кръстника. Тази английска дума PASSION има нюанси като дълбока любов, силна емоция, ярост, страст, мъка от любов към нещо, всичко това, което имаме като хобисти. :hi:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Понеже подозирам провокативно вмешателство в друга тема,
прехвърлям цитата тук, с което смятам и да приключа:
Цитат на: Nenchev link=topic=700.msg118921#msg118921 date=1590695220
Мистър Пач,

Кога ще видим тема "Макетът на Пач"?

Когато прочетеш целият форум, може и сам да си отговориш!
А като начало може би ще трябва да дадеш определение за
смислен железопътен макет...знам ли!!! :scratch_ones_head:
Има една хубава поговорка за приятелите и човека - припомни си я.
 :hi:

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
прочетох достатъчно и си отговорих..... :lol: :lol: :lol:

Колкото до определението за смислен макет - това си е строго индивидуално, а аз съм на светлинни години далече от корифейските науки за да правя дефиниции.  Аз дефиниции и оценки не правя - правя 3D  модели и ги материализирам.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Вече нямам време да понасям абсурдни личности, които, независимо от възрастта си, не са пораснали.
 Нямам време да се занимавам с посредствености.
 Нито пък искам да присъствам на събирания, където дефилират напомпани его-та.
Не толерирам манипулатори, интересчии, кариеристи, маневристи.

Ядосват ме индивиди, които се опитват да дискредитират по-кадърните,
 за да си присвоят техните места, да си припишат техните таланти и постижения.
Ненавиждам да бъда свидетел на борбата за по-важно място, да наблюдавам ефекта,
 който тя предизвиква сред по-амбициозните.
Презирам хората, които не спорят за съдържания, а за титли.
Времето ми е прекалено ценно, за да се занимавам с титли.

Искам да живея до човечни хора, много човечни, преди всичко друго, човечни.
Хора, които обичат да се смеят на грешките си.
Които не се суетят около успехите си и не се самозабравят.
Които не се смятат за избраници, за елит, превъзхождащ останалите.
Преди наистина да са станали такива.

Които не бягат от отговорностите си.
Които защитават човешкото достойнство.
Които не искат нищо друго, освен да вървят редом с истината и справедливостта, честта и достойнството.
Есенциалното, основното, простото, обикновеното, натуралното най-базисното,
това е, което прави живота ценен.
 Което прави пътешествието ни на този свят да си струва.

Искам да се обградя с хора, които знаят как да докоснат сърцето на другите и могат да го направят.
Хора, които не са се ожесточили от жестоките удари на живота, а са израснали с една мекота в душата.
Които нещастието е направило по-мъдри.

Да, бързам да живея с интензивността, която само зрялата възраст може да ми даде.
Искам да не пропилея нито едно от лакомствата, които ми остават.
Сигурен съм, че ще бъдат още по-сладки от тези, които досега съм изял.
Целта ми е да стигна до края спокоен, в мир с любимите си същества и с моята съвест.
Надявам се, че това един ден ще стане мечтата на всички ни,
 защото така, или иначе, ще стигнем до края…

А защо да не бъде с радост и удовлетворение?"
 :hi:

LDimitrov

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 123
  • Рейтинг: 279
Пламене, нарочно ли изчака да дойде 2-ри юни?

Иначе и аз искам много от тези неща, но реалността е по-неприятна. А всъщност си зависи от нас каква да бъде.

И къде е началото на текста? Завършва с кавички без да започва с такива и изглежда сякаш нещо се губи.

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Ето тук започват кавичките, поставени от писателя Мариу Ди Андре и датирана от 30.05.2020 г.:

https://www.168chasa.bg/article/5675592

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
'...и ние пушим цигари Кент и ядем бонбонки Тик-так..."

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Цитат на: Nenchev link=topic=3247.msg118989#msg118989 date=1591081532
Ето тук започват кавичките, поставени от писателя Мариу Ди Андре и датирана от 30.05.2020 г.:

https://www.168chasa.bg/article/5675592

Тцъ.
08.07.2012 на български.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Мариу Раул ди Морайс Андради
(на португалски: Mário Raul de Morais Andrade)
е бразилски писател, етнограф и критик.


              09-10-1893 ......25-02-1945 г. (51 г.)


На руски:
https://www.youtube.com/watch?v=D7ljYIyxV64

Малко теоретично допълнение:
В психологията на развитието има една много уважавана теория:
на Ерик Ериксoн за стадиите в психосоциалното развитие на човека и за кризите на различните възрасти.

Ериксън казва, че по пътя от люлката до гроба човек преминава през 8 стадия.
Всеки от тях носи „криза“ – предизвикателство, с което трябва да се справим.
За малките бебета това може да е доверието към околния свят,
за тийнейджърите – изграждането на собствена идентичност, и така нататък.

https://magnifisonz.com/2018/11/21/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7/
Седмият стадий продължава  от около 35-ата до около 65-ата година.
Това е времето на избора Генеративност срещу Стагнация.
Въпросът е как да направим живота си ценен – такъв, че да си струва.
В популярната култура сте го чували като „криза на средната възраст“ – време,
когато човек преразглежда себе си, живота си, връзките си…

„Ценното време на зрелостта“ засяга именно тази екзистенциална тема.
 Въпросите на Марио де Андраде са на място: 
Какъв съм? За какво си струва да се раздавам? С какви хора искам да срещам?
 Какво искам да предам на другите?
Метафората за купата с бонбони направо ми напълни душата!
 :hi:

LDimitrov

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 123
  • Рейтинг: 279
Пламене, извинявай че те връщам назад, но не видях отговор на въпроса за датата. Интересно ми беше дали е съвпадение или правиш паралел между вижданията на хора, живели по различно време и място, и описали едни и същи неприятни черти на човечеството. Което отново би доказало, че се развива единствено техниката, хората не помръдват.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
И двете приятелю!

 Като значима дата, която днес мнозина вече не признават!
Мнозина могат да станат герой, следователно геройте трябва да станат като тях!

И паралел. Класиците, поне българските, а както се вижда и бразилски има, за това са
признати в културното ни наследство, за класици!!! Защото когато и да ги прочетеш,
звучат актуално за твоето време, независимо че са минали 50-100 години.
Имаи трета причина, свързана с моя лична дата, но това не е важно.

Начина ти на изразяване, ми показва,
че май има теми и извън моделизма, за които да си поговорим!
Но това е тема за друго място, по някое друго време предполагам!
Все още ти дължа едно "Ouzo of Plomari" от един по-различен класик
още от 1894 година - Isidoros Arvanitis!
 :hi:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Знам, че 24-ти май мина, но четейки "геройствата" на някой хора си мисля, че за тях, а и за доста други, това явно е просто още една дата от календара.