Автор Тема: Осветяване на вагони  (Прочетена 7627 пъти)

LOKY

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Осветяване на вагони
« -: 13 Юли 2011, 10:21:52 »
Здравейте, купих си на ROCO пътнически вагон, който може да се разглоби и към него в пликче има 2 метални пластинки с жички,а видях в магазина, че има на Flieschmann не знам точно как се казва и какво точно е,но съм убеден,че е за тавана на вагона по цялата му дължина с лампички.Та понеже съм скаран с тоците и не съм грам наясно да питам тия 2те пластинки с жичките и 2те талиги ли трябва да разглобя и да ги свържа с това за тавана или само едната или изобщо ако някой знае за какво говоря да ми даде съвет. Благодаря предварително. :)

daddy_g

  • Trade Count: (9)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1023
  • Рейтинг: 332
  • HO (БДЖ) & N (БДЖ & USA)
Re:Осветяване на вагони
« Отговор #1 -: 13 Юли 2011, 11:19:22 »
Здравей
Колоосите са едностранно изолирани или поне би трябвало да са така
Имам от старите Пиковски пътнически вагони и при тях е такъв принципа
Едната талига ти дава + другата -
Моя беше без осветление,сам си го направих с 10см лента с SMD диоди
При теб трябва да е по същия начин...едната пластина на едната талига, другата трябва да е свързана към другата...Качи някоя друга снимка ако искаш

slav37

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Осветяване на вагони
« Отговор #2 -: 13 Юли 2011, 11:55:41 »
При Роко принципът е друг- всяка колоос снема и + и -. От двете талиги и осемте колела токоснемат. Тока се предава чрез лагерните пластини, а от лагерите вече другите пластини, за които говори LOKY, предават към осветлението на покрива на вагона. Това описание важи за eilzugwagen на Роко, може би при друг модел е различно.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Осветяване на вагони
« Отговор #3 -: 13 Юли 2011, 12:15:31 »
И при триосните е така, идеята е да няма прекъсвания на захранването за осветлението,
когато вагонът преминава през стрелки примерно (там, където има изолирани участъци).

LOKY

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Осветяване на вагони
« Отговор #4 -: 13 Юли 2011, 12:35:52 »
да значи на едната талига изолаторите са от едната страна на другата от другата страна така или иначе го разглобих напълно ето малко снимки да ми кажете какво да правя.
http://picbg.net/img.php?file=50b39b645655cb00.jpg
http://picbg.net/img.php?file=35a4f2f67f13a518.jpg
http://picbg.net/img.php?file=78613aa5c7be08b1.jpg
http://picbg.net/img.php?file=1dc39812910579df.jpg

daddy_g

  • Trade Count: (9)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1023
  • Рейтинг: 332
  • HO (БДЖ) & N (БДЖ & USA)
Re:Осветяване на вагони
« Отговор #5 -: 13 Юли 2011, 12:40:00 »
Значи едната талига ти е + другата ти е -

LOKY

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Осветяване на вагони
« Отговор #6 -: 13 Юли 2011, 12:51:18 »
значи и на 2те талиги трябва да сложа пластини тогава следва въпроса на кои колела точно на левите или на десните защото както се вижда от снимките една пластина не може да захване и 4те колела

daddy_g

  • Trade Count: (9)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1023
  • Рейтинг: 332
  • HO (БДЖ) & N (БДЖ & USA)
Re:Осветяване на вагони
« Отговор #7 -: 13 Юли 2011, 12:58:23 »
Колелата на едната талига трябва да са обърнати наобратно на тези от другата талига

LOKY

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Осветяване на вагони
« Отговор #8 -: 13 Юли 2011, 13:01:13 »
да така са това го разбрах обаче не знам как да се закрепи тази пластина на оста ли трябва да опира или на левите или на десните колела на изолиранеите или на другите това ми е питането за да не стане късо

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Осветяване на вагони
« Отговор #9 -: 13 Юли 2011, 14:37:56 »
Пластината, до колкото се вижда, е за закрепване по средата на талигата - тоест всяка пластина да ти опира в осите на две колооси от една талига. На другата талига е същото, само дето изолираните колела от колоосите са в противоположната на първата талига посока.
Така всяка пластина "сваля" тока от две оси, но при различни полюси ("+" и "-")! ;)
Сега ясно ли стана?
« Последна редакция: 13 Юли 2011, 14:39:36 от pach »

LOKY

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Осветяване на вагони
« Отговор #10 -: 13 Юли 2011, 17:01:14 »
да стана ми ясно сега остава и да успея да го направя и да проработи :P

LOKY

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Осветяване на вагони
« Отговор #11 -: 13 Юли 2011, 20:40:56 »
успаях да направя пластините с талигите както ми казахте сега обаче да питам за тавана кое точно трябва да купя за да го свържа с жичките от талигите смисал има доста видове и не знам точно кое да купя можете ли да ме посъветвате :) благодаря предварително за ето такъв вагон става въпрос       http://www.roco.com/products/Roco/45677.aspx

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Осветяване на вагони
« Отговор #12 -: 14 Юли 2011, 20:56:24 »
Моето осветление го правих сам като си направих платка и за всеки случай сложих и кондензатори, използвах сфетодиоди 1,2 Х 2мм, 6 на брой студено бели и стана перфектно а най учудващото е че и аз не разбирам от тоци а вагона сфети  :sarcastic:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Осветяване на вагони
« Отговор #13 -: 15 Януари 2019, 15:18:10 »
Преди Коледа, попаднах на една добра промоция на ESU 50708. Веднага си взех за една композиция на АКМЕ (пет вагона). Харесва ми това, че палиш/гасиш когато ти е кеф и има ефекти. Монтирах платките на вагоните и всичко е свети  :)
Но, тук ми е и питането:
Не мога да се възползвам от всички ефекти. В момента лампите светват плавно и гаснат плавно, всички или по-отделно - на 5 сектора (купета), а аз искам да се палят с ефекта на неон. Не мога да направя настройките в CV-тата. Упътването е на немски (английски не намирам) и според това което се ориентирам CV 63 (ефект на неон) на стойност 20 - нищо не става.

Примерно видео


Сигурен съм, че е нещо дребно, но ми убягва от погледа...


пп.: Сега видях, че CV 63 e да определя колко мигвания искам да има, преди да светне за постоянно.

« Последна редакция: 15 Януари 2019, 15:26:16 от gregary »

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Осветяване на вагони
« Отговор #14 -: 15 Януари 2019, 21:00:52 »
Ето на Английски:
http://www.esu.eu/en/downloads/instruction-manuals/interiour-lighting-sets/.
 Сега тези :F3,F4,F5,F6,F7 , отделни секции ли палят или всички?
« Последна редакция: 15 Януари 2019, 21:19:56 от dred77 »