Автор Тема: ЗА ЛЕПИЛАТА  (Прочетена 68977 пъти)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #30 -: 07 Април 2012, 03:15:15 »
Със същия успех може да се ползва и лепилото Poly Cement на Humbrol (12ml тубичка).
По рядко е от ревелското Contacta и позволява нанасянето му на много тънък слой.
Отделно имат гъста версия за запълване на пукнатини и т.н.


mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #31 -: 07 Април 2012, 08:24:10 »
За фина работа препоръчвам и ето тази контакта:



Изтрайва доста години - не се сгъстява и не изветрява, лепеното не пожълтява с времето - което става с някои други лепила, лесно е за работа с всякакви по форма и размери детайли.

Обикновено НЕ се маже, налива и капе върху мястото за лепене, за да не протече настрани и да не повреди повърхността. Добре е да се нанася като парчето за лепене е отгоре на иглата и се допира до капката на върха. Така не се цапа. В зависимост от това, което се лепи, може веднага да се допре до салфетка или до скъсано (не срязано) парче хартия - цялото излишно лепило попива и не остават следи на мястото на лепене. Така може да се постигне и "слабо" залепване - след време, ако трябва, детайлът може да се отлепи с по-голямо усилие (в някои случаи се налага).  Може и обратното - след първото залепване, дори и преди да е изсъхнало да се "полее" от вътрешната страна. Има го по книжарниците и от поне 15 тодини не са го променили, работи се по един и същи начин и няма да се "учиш" с всяка нова туба - колко е гъста и как се разлива.

Има и "пластмаси" които не се лепят с тези лепила - мисля че в темата е писано достатъчно.
« Последна редакция: 07 Април 2012, 08:30:08 от mitko0888 »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #32 -: 07 Април 2012, 09:16:54 »
добавям една подробност, но много важна, когато елементите само от полистирол е едно, но има ли и прозорци /примерно/ тоест плексиглас, няма нищо друго, което да лепи така чисто като  хлороформа. :drinks:

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #33 -: 07 Април 2012, 10:07:50 »
Цитат
За фина работа препоръчвам и ето тази контакта:
Това ми беше първото лепило което съм използвал в хобито върху една къщичка... обаче тогава не знаех, че не се чисти и остава бяло петно и къщичката сега е цялата на петна.  :( Разбира се натрупах опит и сега много внимавам, но понякога се случва да капне... купих си лепило на Пико, но и то е същото като контакта- та, а и тръбичката му се запуши, а тя е много тънка и няма да стане с игла... някой да знае и как мога да я отпуша?

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #34 -: 07 Април 2012, 12:06:41 »
Отпушва се със свредло 0.5мм, може и бургия да му викаме, два броя. На дължина двете трябва да са по-дълги от тръбичката. Изваждаш тръбичката от пластмасовата капачка, мушкаш едната бургийка отпред, избутваш с другата докато първата се покаже малко, втората трябва да ти е останала да стърчи. Изваждаш ги всяка от нейната си страна. Преди това премери дали двете заедно са по-дълги от тръбичката.

Още по-лесно е със струна от китара. 009, 014 или 017 plain - и трите размера влизат. Може и да не вадиш иглата и боклукът да си пада вътре в шишенцето.

За цапането - затова писах да не се налива ВЪРХУ частите, а да се държи едната част с ръка върху и над върха на иглата, като се поема капката от края на иглата. Бързо се научава.

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #35 -: 07 Април 2012, 12:35:17 »
вадиш игличката и смучеш :D внимателно иначе има опасност да се нагълташ по невнимание  ;)
по принцип контакта не оставя следи не знам какво имаш предвид под бели петна може да си понацвъкал тогава вече се образуват
« Последна редакция: 07 Април 2012, 12:46:22 от piko1 »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #36 -: 07 Април 2012, 12:41:48 »
Цитат на: Rizar link=topic=3273.msg76109#msg76109 date=1333782470
а и тръбичката му се запуши, а тя е много тънка и няма да стане с игла... някой да знае и как мога да я отпуша?

Аз я отпушвам,като нягрявам леко тръбичката със запалка.Така лепилото се изпарява и тръбичката се отпушва.

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #37 -: 07 Април 2012, 13:00:44 »
Poly Cement на Humbrol (12ml тубичка) Ползвам това и съм доволен.

Ники обаче ще е най-специалиста в тази област понеже е свързано и с работата му.

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #38 -: 07 Април 2012, 14:24:53 »
Ок. Благодаря!  :good:

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #39 -: 07 Април 2012, 17:14:22 »
Аз бих препоръчал TAMIYA CEMENT  http://www.ebay.de/itm/Tamiya-Plastikzubehor-87003-Polystyrolkleber-Cement-40ml-f-Hasegawa-Revell-/370599313012?pt=Standmodelle_Baus%C3%A4tze&hash=item564970be74

След всички опити с какви ли не лепила стигнах до извода, че по-добро от това лепило няма. Не оставя никакви следи след залепване и съхне много бързо, като в същото време не е моментно. Японците предлагат и екстра течлив вариант, който е като водичка, но влиза и в най-тесните фуги и лепи със същия успех.

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #40 -: 07 Април 2012, 17:34:47 »
Трябва да го пробвам щом казваш че е добро.Може да се намери и тук.
http://www.hobbyland.bg/search.html?parentID=Modeling&makerID=16&brandID=0&scaleID=0&typeID=51&colorID=0

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #41 -: 07 Април 2012, 18:43:10 »
пак опираме до опит, ще ти кажа, как не се запушва, за да не се налага да я отпушваш- преди да затвориш капака, стискаш шишенцето, така излиза въздуха, и като завиеш капачката , пускаш, така никога няма лепило по  ..човката,, :good:

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #42 -: 07 Април 2012, 19:18:24 »
Цитат
Не оставя никакви следи след залепване
Благодаря! Ще го пробвам щом не оставя никакви следи, за мен това е много важно, на контактата понякога се случи капне една капка без да искаш и после ако тръгнеш да го чистиш става по- лошо.
Благодаря и на теб niki за съветите и на другите дето писаха в темата!  :hi:

ankar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #43 -: 07 Април 2012, 22:34:33 »
Ще използвам темата и аз да питам Ники за нещо.И така, имам два роковски вагона ,за които ми трябва подходящо лепило.Първия е с отчупен буфер, пробвах с ревелското ,но не се получава,буфера си пада отново и отново.На втория трябва да залепя метална табела върху една от страните, но производителя не казва какво да ползам зацелта.Ще съм благодарен на някакви идеи !

 :hi:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #44 -: 07 Април 2012, 22:54:04 »
За твърди пластмаси /най-различни материали, но твърди, неогъващи се/ ползвам от доста време Bison Plastic и досега не ми е отказало. За разнородни материали и такива с огъване /примерно обувки и чехли/ ползвам Bison Kit Universal /което е тип хелметекс/, но лепи по-здраво и не старее в тубата така бързо както нашата "Прома", "Хелми" и подобни... Така че за буфера първото лепило, за табелата - второто...  :hi: