Автор Тема: Направа на сгради  (Прочетена 87863 пъти)

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Направа на сгради
« Отговор #135 -: 29 Декември 2009, 00:12:06 »
Любе, грабваш пистолет за горещ въздух и шпакла и.... В АТАКААА :haha:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Направа на сгради
« Отговор #136 -: 29 Декември 2009, 07:49:47 »
Здравей!
Ако никой не може да ти даде отговор, аз бих могъл да съм ти от помощ.Имам една смивка, ама не е нито "Дунав", нито "Ремовал", а на нея пише "Терминатор" и е на Оргахим.Ако искаш, мога да топна осенък, част от отливките на сградите, от които си отчупваш отделните детайли, преди да ги сглобиш.Вардя всичко, защото са разноцветни и тук - таме изработвам някой детайл от тях я за къща, я за локомотив или вагон.Мнного се отплеснах.  ;D
Та, от тези осенъци имам на "Пико", "Ревел","Аухаген","Волмер","Веро" и на едни стари, пише "Мамос", на ГДР-то са някакви.Изреждам ти ги, защото някой беше споменал, че пластмасата е различна.Казваш твоята сграда на каква фирма е, аз виждам цвета на осенъка, сравнявам го с модела, който съм сглобил, определям марката и го топвам въпросният осенък в пластмасова капачка с "Терминатор".За това, че сваля блажна боя - гарантирам, а дали поврежда пластмаса - само така ще разберем.И вълкът сит и агнето - цяло.  :good:

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Направа на сгради
« Отговор #137 -: 29 Декември 2009, 11:12:37 »
Любо, с Дунав ще стане със сигурност ако боята наистина е блажна и/или ревелска, но заради няколкото пласта, може да ти се наложи да я обработваш, няколко пъти. Най-важното е да е намазана обилно по-добре потопена цялата, ама е ако е голяма незнам как ще го направиш. Много смивка ще отиде. И другото е да я оставиш да действа поне половин час, дори 45 минути. След което почваш да търкаш с четка за зъби преди да миеш и накрая вече отмиваш с вода.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Направа на сгради
« Отговор #138 -: 29 Декември 2009, 12:05:40 »
А с този "Терминатор" ми се наложи да изчистя едни метални елементи, които бяха покрити с 5-6 слоя боя.Надигна я на люспи и само с вода и голи ръце я отърках до метал.Щом е боядисвана една ръка с блажна боя, значи ще падне от раз сигурно.Надува се една такава и става мека.  :good:
« Последна редакция: 29 Декември 2009, 12:07:15 от XRISTO »

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:Направа на сгради
« Отговор #139 -: 29 Декември 2009, 14:55:40 »
Терминатор ПОВРЕЖДА пластмасата, направо я стапя като ацетон!!!

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Направа на сгради
« Отговор #140 -: 29 Декември 2009, 15:23:09 »
Значи експериментът ни отпада.Ясен е по-наясно, все пак се занимава с тези работи не от вчера.  :good:

sim

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направа на сгради
« Отговор #141 -: 05 Януари 2010, 17:30:21 »
http://www.hoellentalbahn.com/modellbau.html?n=60

С риск да се отклоня от темата - тук има показани на немски и английски как се правят сградите на макет KPEV в подробности.

bobi97

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направа на сгради
« Отговор #142 -: 12 Януари 2011, 18:10:12 »
Здрасти на всички,може ли да ми кажете как да си направя гара смисъл от какво да я направя от стиропор ли или какво???
Моля да помогнете...И също ако може да ми кажете как да си направя дърво ще съм ви много благодарен
Мерси
« Последна редакция: 13 Януари 2011, 17:35:36 от bobi97 »

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направа на сгради
« Отговор #143 -: 12 Януари 2011, 19:05:51 »
От монопор става най добре  :haha:
СТИРОПОР, а не стериопор!
Сега без майтап:
Купи си кит и си го сглоби, това е най лесният начин.
Фирми като Auhagen, Faller и Vollmer имат много добри модели.
Ако искаш твой собствен дизайн, можеш да ползваш китовете им за такава цел.
Аухаген имат доста такива материали - пластмасови плоскости с най различен релеф -
на каменна стена, дървена, покрив с керемиди, отделно прозорчета, олуци и капаци за билото на покрива.
« Последна редакция: 12 Януари 2011, 19:08:37 от widowmaker »

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re:Направа на сгради
« Отговор #144 -: 12 Януари 2011, 20:27:09 »
Ако идеята ти е сам да си направиш гарата, с подръчни материали, казано най-просто, мога да ти предложа картон. Най-малкото защото е евтин и се обработва лесно. Видове колкото щеш, цветове също. Аз съм си правил макети на къщи, макар и абсолютно аматьорски, от кадастрон. Проблемът при него е, че доста мек и тънък и при евентуално боядисване става на бутер баница. За бъдещия ми макет възнамерявам гарата и евентуално някои други постройки да ги направя от т.нар. каширан картон, тъй като е доста по-дебел и стабилен. Освен това по-трудно се набръчква при нанасяне на боя, но все пак трябва да се внимава. Всъщност основният проблем при картоните е, че при наличието на влага в понещението, в което се намират, много бързо стават вълнисти като Цариградско шосе след последния ремонт  ;D.

Върти ми се в главата една идея да експериментирам с дърво, но първо, че свободното ми време е ограничено, и второ, че не мога да намеря подходящо дърво. Вярно, че при него обработката е доста трудоемка, но не е невъзможна. Спомням си, че веднъж в час по трудово използвахме някаква много тънка дървесина, от сорта на 0,5мм, която режехме с ножичка, но идея си нямам каква беше. Другият вариант за дърво е това, от което се правят едни китайски играчки за конструиране. Става въпрос за такова:

Но не знам как точно се нарича този материал и къде да го намеря.
Другият вариант е този, който колегата widowmaker е предложил. Аз лично не съм опитвал, но при наличието на най-различни релефи и цветове, може би е най-удобният вариант.
Не мисля, че стиропорът и другите подобни на него са удачни. Особено за мащаби от около 1:30 нагоре. Не бих се захванал да макетирам с такъв тип материали.
Иначе Владо е човекът, който може да те насочи най-точно. Прегледай неговата тема за гара Панагюрище.  :hi:
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,372.0.html

 :) :drinks:

P.S. Сега се сетих, че във форума има и отделна тема "Направа на сгради". Мисля, би ти било от полза да се разровиш из форума. Ще откриеш отговора на въпроса си.
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,33.0.html
« Последна редакция: 12 Януари 2011, 20:55:54 от staff123 »

bobi97

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направа на сгради
« Отговор #145 -: 12 Януари 2011, 22:50:37 »
Мерси,но ако знам какъв е този картон ще е добре,а аз питам защото на Владо гарата е много хубава и се чудя от какво е направена.
Мерси отново. :hi: :hi: :hi:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5529
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #146 -: 13 Януари 2011, 09:50:39 »
Причините да изглежда добре моделът на гара Панагюрище са няколко, но най-важната е, че чертежите за нея са правени от архитект или с други думи, всички пропорции отговарят на тези от истинските сгради, но умалени 87 пъти.
А иначе за направата - гара Панагюрище е изградена почти изцяло от картон. Стените са от бирен картон с дебелина 1 мм. Прозорци, фризове, врати и т.н. от по-тънък картон по преценка в процеса на работа. Покривът е от пластмаса, готов, купен от фирма Аухаген и после преправян. Улуци и капаци по покрива също са аухагенски. "Стъклата" на прозорците са от много тънка безцветна пластмаса (май от фолио от монитор беше, но не помня). За боядисването на стените ползвах боички, купени от Жоро Георгиев на някаква бг фирма, но Жоро може да даде повече подробности.

gongalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направа на сгради
« Отговор #147 -: 04 Февруари 2011, 15:22:10 »
Моят опит в правенето на къщи се свежда до използването на кибритени клечки и картон. От 1 1/2 стек кибрит и една кутия от прибори успях да изработя сносно изглеждаща къщичка на 2 етажа с таванско помещение, балкон, тераса и гараж. Всичко това е лепено с С200 и до ден днешен не е мръднало, само е яко прашасало.

Само че всичко правих в мащаб 1:X и без какъвто и да е чертеж, само по фантазия и мерак. Сега си мисля как отново да го направя, но този път в 1:87 и да си го лепна на макета. Довечера като се прибера ще пусна снимки.

Edit
@Владо, като човек с голям опит в това отношение държа да изкажеш мнение
« Последна редакция: 04 Февруари 2011, 15:23:57 от gongalov »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5529
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #148 -: 04 Февруари 2011, 15:39:14 »
Не съм се пробвал с клечки. Най-вероятно става добре. Виждал съм снимки на такива модели на сгради. Харесаха ми повечето. Но все пак си мисля, че с клечки би могла да се направи сграда, която и в действителност е правена от дърво. Така максимално ще се доближим до реалното.
Пример:



Това задължително от клечки или нещо подобно.
Но когато се касае за масивни сгради, зидани, съвременни - задължително от друг материал. В моя случай от картон (Вакарел, Панагюрище), Алдомировци - от полистирол (човек трябва да се развива).



Относно правенето в мащаб ще кажа, че в това отношение съм категоричен (без да искам да обидя някой, разбира се) - или сградата изцяло е съобразена като размери с действителното, разделено на мащаба, или изобщо не се захващам. Искам да създавам качествен продукт, а не свободни съчинения. Но в това идва и сериозният проблем - не мога си правя нещата сам (специално за проекта), а задължително се нуждая от помощта на друг (слава богу има кой). Но това са рисковете на професията, както се казва.

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направа на сгради
« Отговор #149 -: 04 Февруари 2011, 16:08:48 »
За някой стени ползвам балсово дърво.Има го в различни дебелени.Преди съм го ползвал в кръжоци по корабо и самолетомоделизъм та от там се сетих.
  Владо къде е това дървеното помещение-вероятно магазия?На Якоруда го има същото но не ми изглежда да е там.