Автор Тема: Направа на сгради  (Прочетена 87616 пъти)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Направа на сгради
« Отговор #15 -: 22 Февруари 2008, 10:07:03 »
подкрепям идеята за отделна тема жертежи на сгради, гари, съоръжения и подвижен състав

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #16 -: 22 Февруари 2008, 10:43:27 »
Така...
Тъй като нещата се развиват и най-вероятно до края на деня ще имаме новa тема "Схеми на сгради" (тя вече я има дори, но неактивна) в раздел "Макетиране" на главния сайт, искам да помоля всички ви нещо:
 - да не качвате вече във форума схеми на сгради, а да се пращат на имейла на сайта (admin@railwaypassion.com);
 - когато пращате схеми, моля, описвайте за какъв мащаб са и  какво представлява сградата, например депо, екипировъчен пост и т.н.;
 - ако са свалени от друг сайт, посочвайте източника;
 - давайте ми само оразмерени схеми на сгради, за да може всеки хобист да може пълноценно да ги ползва.
Според мен не трябва да има ограничение откъм това какви са сградите - наши или чужди, нали?
« Последна редакция: 22 Февруари 2008, 11:01:38 от Vlado »

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Направа на сгради
« Отговор #17 -: 22 Февруари 2008, 11:05:33 »
супер  :) :) :) :)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #18 -: 22 Февруари 2008, 11:14:24 »
Ами готово! Може да видите "какво е стършел, свършил". :)
п.п. Само ще помоля Pach да уточни дали кръстеното от мен депо, наистина е депо (то че е депо, е депо, но дали и още инфо не трябва, например трисекционно или нещо подобно), и кантонът - кантон, и в какъв мащаб са.
« Последна редакция: 22 Февруари 2008, 11:17:42 от Vlado »

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Re:Направа на сгради
« Отговор #19 -: 22 Февруари 2008, 11:29:11 »
:) супер Владо. Може да направиме нещо и за Fremo modulite. Например да покажем и разкажем как правиме модула. Което се оказа че, не е никак страшно 
 и бавно.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #20 -: 22 Февруари 2008, 11:37:34 »
Ами да, става, даже както знаеш, преди ден-два се занимавах с твоя модул и дори направих снимки с отделните етапи. Но това е за друга тема...
:)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на сгради
« Отговор #21 -: 22 Февруари 2008, 12:32:29 »
Депо - недовършено или по-точно модулно!Всеки може да си сглоби колкото иска 15 градусови секций за кръгово депо  , е без една през която да влиза локомотив към кръга , тоест максимум 23 секций.
Размерите са непълни но за ориентиране стават , и това са действителните му размери , тоест всеки може да си ги пресметне за своя мащаб.Изгражда се супер бързо и лесно с малко предварителна подготовка на гредите от дървени летвички и плоскостите за стените, и разбира се лепило с мерак .Може да се боядисат предварително детайлите от интериора , а екстериора в последствие.
« Последна редакция: 22 Февруари 2008, 12:48:14 от pach »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на сгради
« Отговор #22 -: 22 Февруари 2008, 12:47:18 »
При кантона пък е обратното , размерите са в 1/87 "НО" и който иска да го прави в друг мащаб трябва първо да умножи по 87 и след това да дели в своя си мащаб.
Снимките и чертежите са сканирани от старо ГДР-ейско списание по ж.п.моделизъм,което още издирвам дали има "наследник" или развитие под друга форма , но няма никакъв резултат , така че авторските права са свободни (то държавата не съществува, аз редакция търся...).
Владо като довършиш започнатото , ако става прехвърли там горните неща, пък тук ги изтрий - абе въобще разпореждай се с тях както намeриш за добре.
Ако имам време , вече през пощата ще ти пускам някой чертежи още и малко неща по начални електротехника и електроника - ако ги одобриш ще може да ги сложиш в съответните раздели в началото,че според мен там не стига много информация (а и тази дето я има е стара , но пък става за начинаещите :D)
 ;D
« Последна редакция: 22 Февруари 2008, 12:49:16 от pach »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #23 -: 22 Февруари 2008, 12:52:26 »
Пращай всичко що имаш! Всякаква инфо е добре дошла, а и останалите форумисти няма да ти се сърдят, сигурен съм.
;-)
 

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на сгради
« Отговор #24 -: 19 Март 2008, 16:53:31 »
това го преместих от темата за улуците!
За сгради (от картон) готови "плоскости" при това евтини и работят с РауРаl!
http://clevermodels.com/flats_low_relief1.htm
и въобще предлагат интересни неща , като от долу се избира мащаба  (като не е задължително да се купува- може и само идейте да се видят).
Но за съжаление не работят в "ТТ"

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на сгради
« Отговор #25 -: 07 Април 2008, 12:57:14 »
Ето и линкове към Белоруски моделен клуб (НО) .
Има интересна книга
http://www.clubbm.narod.ru/raznoe/enciklopediya.htm
чертежи на талиги , чертежи на товарни и специални вагони , както и на пътнически вагони и техните ТТТ данни
http://www.clubbm.narod.ru/alb1955/telegi1955.htm
както и доста снимки от ж.п.музея в Баранович
http://www.clubbm.narod.ru/BARANOVYCHY/museum.htm
Всъщност ето това според мен е много добре ,и заради този линк помествам всичко тук.Представлява цяло градче под формата на PDF-файлове за готови най- различни сграде от картон (разпечатваш цветно на хартия , лепиш на картон, изрязваш , огъваш , ретушираш и сглобяваш , коригираш и лакираш...и това е ) които при добро желание могат да минат за неутрално строителство , е без църквата , макар от нея да става и замък , но пък ние и замъци си нямаме...Наричам неутрално строителство , тези сгради които с минимални промени (например в оцветяването) биха могли да минат дори и за български.Например от горните сгради , тази на училището много добре се вписва като сграда за средно голяма гара!
Ето го и линка http://www.clubbm.narod.ru/paper/model.htm
http://www.clubbm.narod.ru/Galereya.htm
малка фото галерия с много добри и интересни снимки
http://www.clubbm.narod.ru/Modelizm.htm
раздела за моделизма има интересни самоделки , а  по снимките от репортажите за изложбите , освен влакове , може да видите и много приятни модели на „молотовки” , ГАЗ-ки и Волги!
http://www.clubbm.narod.ru/ssylki_2.htm
много линкове и т.н.
Единствен недостатък – базиран е в „народ.ру” и който има по бавна връзка с мрежата трябва да е по търпелив при отварянето на „благинките”.
мда , забравих да спомена но сградите са в N , за останалите мащаби трябва да се увеличат , което не е трудно!
« Последна редакция: 07 Април 2008, 12:59:05 от pach »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Направа на сгради
« Отговор #26 -: 12 Април 2008, 20:31:17 »
Здрвейте,
Преди години и аз пробвах да си правя сгради, но осъзнах , че нямам търпение за тази дейност. Тогава например за тухлени зидарии си бях направил картинка във формат А4 на тухлена стена и си я разпечатвах на цветен принтер. Ставаше страхотно. Някъде из нета си намерих базова снимчица с тухлена стена и я настожих размествайки копираната картинка, така че да не се получават досадни повторения в мотива. Не знам обаче как да я поместя... (стана доста голяма ~ 4MB). С Photoshop-a си я мащабирам за конкртения мащаб в който ще използвам и става идеално.
Подобен метод практикувам за каменни зидарии. Там дори става разпечатка и на черно-бял принтер. Много успешно използвам такива за "облицоване" на вътрешната страна на тунелните портали.
Едната постройка от снимките (нещо като кантонче) съм я правил и става много сладка. Само, че когато я правих още не изпипвах нещата и я изхвърлих...

ilian

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направа на сгради
« Отговор #27 -: 16 Април 2008, 23:26:59 »
Аз лично си правя сградите от клечки за зъби. Режа ги ,оформям,шкурковам и сглобявам. Доста е трудоемко,но пък става хубаво. А и е евтино. 1 тубичка лепило за дърво струва около 6 лв,а 1000 клечки -към 3лв. Само боичките са по-скъпи,но пък ги използвам доста. Чертежи ползвам от интернет и много ме улеснявате с новата директория. Аз така и започнах да се занимавам с моделизъм- правех къщички. Е дано съм бил полезен. И пак казвам-много хубах сайт.Благодаря ,че сте го създали.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на сгради
« Отговор #28 -: 22 Април 2008, 10:33:49 »
Чертежче на познатата ни водонапорна кула! ;)
http://www.mo187.de//index.php?option=com_content&task=view&id=17&Itemid=36
от немски сайт.В началото от този линк малко по-надолу, кликвате не чертежа и се отваря снимката.Записвате през десен бутон на мишката с команда "save lackground as...".Ако сте го избрали правилно , ви предлага име на файла "wasserturm"...

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Направа на сгради
« Отговор #29 -: 22 Април 2008, 16:39:55 »
ето малко хитрини за разни самоделки http://www.carendt.com/index.html